OK

OK Cancel

Thank you

Close

Chlorek glinu - jakie jest jego zastosowanie w kosmetyce?

 • favoris

Chlorek glinu, czyli powszechnie znane aluminium, to składnik przede wszystkim antyperspirantów i tzw. blokerów potu. Dowiedz się, jak chlorek glinu reguluje nadmierną potliwość, czy jest bezpieczny oraz poznaj inne zastosowanie tego składnika!

Chlorek glinu, jako związek chemiczny

Chlorek glinu - jakie jest jego zastosowanie w kosmetyce?

Chlorek glinu jest nieorganicznym związkiem chemicznym o wzorze AICI₃. To połączenie soli kwasu solnego oraz glinu. Związek ten jest stałym ciałem o białej barwie, jednak wiele produktów, tzw. produktów handlowych, zawierających go w składzie ma żółte zabarwienie. Ten bezwodny związek dymi na powietrzu, co jest uwarunkowane hydrolizą spowodowaną parą wodną. Chlorek glinu to również wszystkim znane aluminium, wykorzystywane w kosmetyce, a szczególnie w antyperspirantach. Właśnie z tego zastosowania związek ten jest nam znany, a dodatkowo wzbudza niepewność, czy jest bezpieczny dla zdrowia.

Chlorek glinu w leczeniu nadmiernej potliwości

Chlorek glinu - jakie jest jego zastosowanie w kosmetyce?

Warto zaznaczyć, że produkty zapobiegające nadmiernemu poceniu się nie bazują na chlorku glinu. Składnik ten jest jednym z wielu i stosuje się go wyłącznie jako dodatek. Zazwyczaj występuje w formie częściowo uwodnionej lub w stężeniach powyżej 15%, ponieważ wówczas w bezpieczny sposób spełnia swoje zadanie. Na czym ono polega? Otóż chlorek glinu skutecznie minimalizuje nadmierne wydzielanie potu, przez regulację pracy gruczołów potowych. To one w głównej mierze odpowiadają za problem nadpotliwości.

Inne zastosowanie chlorku glinu w kosmetyce

Chlorek glinu - jakie jest jego zastosowanie w kosmetyce?

Mimo że najpowszechniejszym z zastosowań chlorku glinu jest jego udział w antyperspirantach (jako sole glinu), to związek ten jest wykorzystywany również do innych produktów kosmetycznych. Stosuje się go chociażby w środkach ściągających i dezodorujących. Oznacza to, że chlorek glinu, jako substancja dodatkowa, ma możliwość eliminacji nieprzyjemnego zapachu oraz jego maskowania. Nie chodzi tutaj wyłącznie o brzydki zapach potu. Składnik ten stosuje się np. podczas produkcji kremów do stóp.

Czy chlorek glinu jest bezpieczny?

Chlorek glinu - jakie jest jego zastosowanie w kosmetyce?

Chlorek glinu ma niezastąpioną właściwość i zaletę. Otóż składnik ten zapobiega nadmiernej potliwości poprzez hamowanie wydzielania potu przez gruczoły apokrynowe bądź ekrynowe gruczoły potowe. Dodatkowo aluminium maskuje nieprzyjemny zapach potu oraz sprawia, że mimo problemu z poceniem, nasza skóra na długo zachowuje świeżość. Takie działanie chlorku glinu doceniają zwłaszcza ci, którzy borykają się z rozregulowaną pracą gruczołów potowych, produkujących zbyt dużą ilość żółtego i ostrego w zapachu potu.

W tej, jakby nie patrzeć, pozytywnej właściwości chlorku glinu wiele osób dostrzega niebezpieczeństwo. Twierdzi się, że regularne stosowanie antyperspirantów z aluminium czy też dezodorantów z tym związkiem prowadzi do jego kumulacji w organizmie. To z kolei inicjuje przedawkowanie i stanowi zagrożenie w postaci chorób nowotworowych (u kobiet szczególnie raka piersi), a także zwiększa zachorowalność na Alzhaimera. Niestety nie ma jednoznacznej opinii w sprawie następstw ciągłego stosowania produktów przeciwpotnych z solami glinu.

Jak wybrać zdrowy antyperspirant?

Chlorek glinu - jakie jest jego zastosowanie w kosmetyce?

Stojąc przed wyborem zdrowego antyperspirantu, stoimy tak naprawdę przed wyborem produktu z aluminium lub go pozbawionego. Decyzja ta powinna być uwarunkowana tym, że antyperspirant bez aluminium, czy też dezodorant bez aluminium, może okazać się nieskuteczny. Produkty takie można wybrać w przypadku, gdy nie mamy żadnego problemu z nadmiernym poceniem się. Jeśli jednak borykamy się z tym schorzeniem, zdecydowanie lepszym wyborem będzie bloker posiadający chlorek glinu.
Decyzję o wyborze antyperspirantu powinny dobrze rozważyć osoby o skórze alergicznej. Warto dokładnie przestudiować skład produktu, by nie doprowadzić do podrażnienia naskórka lub zaburzenia warstwy hydrolipidowej. W tym miejscu warto również wspomnieć o antyperspirantach, które mają obniżoną ilość tego związku. Sprawdzają się one u osób, które nie mają zbyt dużego problemu z poceniem się, ale chcą zadbać o świeżość skóry. Przykładem takiego produktu jest Antyperspirant Vichy, który zapewnia świeżość przez 48H oraz zapobiega żółtym plamom na ubraniach.

Rekomendowane produkty

 • Antyperspirant w sprayu 48H przeciw śladom na ubraniach
 • Najczęściej czytane

  Mikrodermabrazja - na czym polega zabieg?

  Pielęgnacja ciała

  Mikrodermabrazja - na czym polega zabieg?

  Mikrodermabrazja to zabieg, na który kobiety bardzo często zgłaszają się do gabinetów kosmetycznych lub lekarskich. Nic w tym dziwnego - ten nieinwazyjny, mechaniczny mikropeeling jest w stanie wyraźnie poprawić wygląd naszej skóry i pozbawić jej niedoskonałości. Podpowiadamy, na czym on polega!

  Przeczytaj artykuł

  Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

  Pielęgnacja ciała

  Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

  Benzyl alcohol to składnik, który dla wielu osób jest całkowicie nieznany i obcy. Tymczasem alkohol benzylowy to składnik znacznej ilości kosmetyków, stosowanych przez nas każdego dnia. Z tego względu warto wiedzieć, czym jest benzyl alcohol i jakie ma zastosowanie w kosmetykach!

  Przeczytaj artykuł

  Kwas azelainowy - czy pomaga w leczeniu trądziku?

  Pielęgnacja ciała

  Kwas azelainowy - czy pomaga w leczeniu trądziku?

  Kwas azelainowy jest dikarboksylowym kwasem o wielokierunkowym działaniu, który posiada szerokie zastosowanie w kosmetyce: działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, wybielająco i złuszczająco. Dlatego bardzo często wykorzystuje się go przy leczeniu trądziku oraz przy usuwaniu przebarwień.

  Przeczytaj artykuł

  Co dziwny zapach skóry mówi o Twoim zdrowiu?

  Pielęgnacja ciała

  Co dziwny zapach skóry mówi o Twoim zdrowiu?

  Nieprzyjemny zapach skóry może dotyczyć również osób, które regularnie dbają o higienę. Najczęściej jest to jednym z objawów choroby takiej jak cukrzyca, niewydolność wątroby czy nawet schizofrenia. Nie należy bagatelizować tego problemu, a w razie konieczności zgłosić się do lekarza, bo może okazać się, że dziwny zapach skóry świadczy o poważnym schorzeniu.

  Przeczytaj artykuł

  Dla kogo jest wskazany krem do twarzy z kwasem hialuronowym?

  Pielęgnacja twarzy

  Dla kogo jest wskazany krem do twarzy z kwasem hialuronowym?

  Kwas hialuronowy to substancja powszechnie stosowana w kosmetyce i medycynie. Wykorzystuje się ją zarówno przy zabiegach z zakresu medycyny estetycznej, jak i przy produkcji wielu kosmetyków pielęgnacyjnych. Jakie właściwości posiada krem do twarzy z kwasem hialuronowym? Podpowiadamy, kto w szczególności powinien sięgnąć po dobry krem do twarzy z dodatkiem tej substancji!

  Przeczytaj artykuł

  go to top