OK

OK Cancel

Thank you

Close

Apokrynowe gruczoły potowe

Jak działają apokrynowe gruczoły potowe?

Apokrynowe gruczoły potowe, nazywane także cewkowymi, są trochę większe od zwykłych gruczołów potowych. Występują wyłącznie w okolicach pachowych, sutkowych oraz genitalnych i uaktywniają się dopiero w okresie dojrzewania. Funkcje tych gruczołów potowych są trochę inne niż w przypadku pozostałych gruczołów potowych, ponieważ nie biorą one udziału w procesie termoregulacji. Gruczoły potowe apokrynowe są stymulowane do wytwarzania wydzieliny przez hormony oraz stres i inne emocje. Wydzielina jest przenoszona wzdłuż łodygi włosa na powierzchnię skóry. Apokrynowe gruczoły skórne wytwarzają wydzielinę, która zyskuje nieprzyjemny zapach pod wpływem tlenu z powietrza oraz enzymów znajdujących się mikroflorze bakteryjnej. Źródłem nieprzyjemnego zapachu często są substancje będące produktem rozkładu produktów wydzieliny gruczołów przez bakterie Woń potu można zredukować dzięki preparatom, które niszczą bakterie odpowiedzialne za zapach produkowanej przez gruczoły wydzieliny.

W centrum skóry właściwej

Skóra właściwa to tkanka łączna znajdująca się pod naskórkiem. Pod nią znajduje się tkanka podskórna. Składa się ona z licznych włókiem kolagenowych i elastynowych oraz innych cząstek strukturalnych. Znajdują się w niej naczynia krwionośne i zakończenia nerwowe odpowiedzialne za zmysł dotyku, a także liczne torebki włosowe i wydzielnicze części gruczołów potowych i łojowych. Wydzielina tych ostatnich natłuszcza naskórek, chroniąc go przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Grubość skóry właściwej różni się w zależności od wieku - jest największa tuż po okresie dojrzewania, spada natomiast po 50 roku życia. Złożona jest z warstwy powierzchniowej oraz warstwy głębokiej. Odgrywa ona bardzo ważną rolę odżywczą dla tkanek oraz bierze udział w procesie termoregulacji, gojenia się ran i skaleczeń oraz usuwania z ciała odpadów przemiany materii.

Indeks dermatologiczny