OK

OK Cancel

Thank you

Close

Czy skóra tłusta może ulec przesuszeniu?

Jak najbardziej! Każdy rodzaj skóry może okresowo dawać objawy suchości. Dlaczego tak się dzieje? Jak temu przeciwdziałać?

 • Skóra tłusta zwykle ulega przesuszeniu wskutek nieprawidłowej, zbyt agresywnej pielęgnacji.
 • Zmiany trądzikowe „wysuszają” się także latem, pod wpływem promieni UV, jest to jednak tylko chwilowa poprawa, a jesienią produkcja sebum nasila się podwójnie.
 • Skóra tłusta wymaga nawilżania, tak samo jak każdy inny rodzaj skóry.

Nawet tłusta skóra może okresowo ulec przesuszeniu

Przetłuszczanie się skóry związane jest ze wzmożoną produkcję sebum przez gruczoły łojowe. Sebum wzmacnia właściwości ochronne naskórka przed utratą wilgoci, ale nie jest to niemożliwe. Także skóra tłusta może czasami zrobić się przesuszona – zwykle jest to stan przejściowy bądź związany z procesem starzenia się (skóra wraz z wiekiem staje się coraz bardziej sucha). Jeszcze innym problemem jest skóra mieszana, charakteryzująca się nadmierną produkcją łoju i rozszerzonymi porami w strefie T (czoło, nos, broda) oraz jednocześnie przesuszeniem w innych partiach, zwłaszcza na policzkach i pod oczami. Wymaga ona szczególnej „podwójnej” pielęgnacji – pozwalającej zachować równowagę wtych skrajnie różnych partiach.


Sucha skóra?

Wypróbuj Booster
Wzmacniająco-Nawilżający Minéral 89

Booster wzmacniająco-nawilżający Mineral 89.

SKUTECZNOŚĆ
POTWIERDZONA KLINICZNIE

Mineral 89 - skuteczność Mineral 89 - skuteczność potwierdzona klinicznie
Sprawdź

1 Badanie obserwacyjne przeprowadzone na grupie 137 osób. Okres badania 4 tygodnie.

Mineral 89

Sucha skóra?

Kiedy skóra tłusta może stać się sucha?

Przede wszystkim pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak:

 • Promienie UV – w okresie letnim większość osób ze skórą tłustą i trądzikową obserwuje „wysuszenie” pod wpływem słońca; niestety, to tylko chwilowa poprawa – gdy tylko gruczoły łojowe otrzymają sygnał, że coś jest nie tak i trzeba się „bronić” przez czynnikami zewnętrznymi, produkcja łoju nagle i intensywnie się nasili.
 • Zmiany klimatu, suche powietrze – powodują szybsze odparowanie wilgoci z naskórka, co powoduje jego przesuszenie. Takie objawy mogą dotknąć tłustą cerę np. podczas długiego lotu samolotem czy w warunkach klimatycznych o skrajnie niskiej wilgotności (np. na pustyni). Z kolei mróz zmniejsza aktywność gruczołów łojowych, co też może dawać wrażenie przesuszenia skóry.
 • Nieodpowiednia, zbyt agresywna pielęgnacja – stosowanie kosmetyków na bazie alkoholu, silnych peelingów czy kwasów może uszkodzić barierę hydrolipidową, doprowadzając do przesuszenia skóry. To najczęstszy błąd w pielęgnacji skóry tłustej.
 • Stosowanie leków np. na bazie izotretinoiny. To skuteczny lek przeciwtrądzikowy stosowany miejscowo bądź doustnie, który może prowadzić do miejscowego przesuszenia skóry. Do działań niepożądanych stosowania retinoidów należy podrażnienie skóry objawiające się w postaci rumienia, złuszczania, suchości, pieczenia, świądu i nadwrażliwości na promienie UV.1

Dowiedz się więcej, jakie czynniki mogą nasilać trądzik

Jaki krem nawilżający wybrać?

Czy można stosować do skóry tłustej z objawami suchości zwykły krem nawilżający (przeznaczony do skóry suchej bądź normalnej)? Okazjonalnie tak, ale najlepiej zaopatrzyć się w typowy krem do skóry tłustej i mieszanej. Dobre dermokosmetyki tego typu mają działanie matujące i jednocześnie nawilżające, pozwalają zachować odpowiednią równowagę skóry, są też pozbawione substancji tłuszczowych, które mogłyby nasilać wydzielanie sebum.

Jak pielęgnować skórę tłustą, aby jej nie przesuszać?

 • Nie myl pojęć „beztłuszczowy” i „wysuszający”. Dobry dermokosmetyk do pielęgnacji skóry tłustej powinien mieć formułę oil-free, ale jednocześnie zawierać składniki silnie nawilżające.
 • Unikaj agresywnych preparatów na bazie alkoholu – zarówno do oczyszczania, jak i pielęgnacji skóry na co dzień. Wybieraj produkty, które pomagają redukować niedoskonałości skóry i jednocześnie dbają o prawidłowy poziom nawilżenia naskórka i jego prawidłowe pH, a także wzmacniają właściwości ochronne bariery hydrolipidowej. W formule kremu korygującego niedoskonałości do skóry trądzikowej Phytosolution połączyliśmy kwas salicylowy (działa przeciwzapalnie, dogłębnie oczyszcza), kwas hialuronowy (intensywnie nawilża) oraz pochodną probiotyku (wzmacnia barierę ochronną skóry), aby uzyskać taki efekt.
 • Objawom skóry przetłuszczającej się i trądzikowe może towarzyszyć wrażliwość i nadreaktywność na czynniki zewnętrzne. W takim przypadku sięgaj po dermokosmetyki, które koją i łagodzą taką skórę i nie wywołują na niej podrażnień.
 • Pamiętaj, że potrzeby skóry zmieniają się wraz z porami roku. Zimą skóra tłusta może potrzebować bardziej bogatych, nawilżających ochronnych kremów niż latem, gdy wystarczą jej lekkie żele i emulsje o działaniu matującym. Jeśli masz problem z samodzielnym doborem kosmetyków do potrzeb skóry, poradź się kosmetologa bądź dermatologa.

Zobacz też, jak klimat wpływa na kondycję skóry.

 • Dbaj o dokładne oczyszczanie skóry, a przed aplikacją kremu nałóż tonik, który przywróci jej prawidłowe pH – dbając o równowagę skóry zminimalizujesz „kapryśność” skóry.
 • Chroń skórę tłustą przed szkodliwym działaniem słońca stosując kremy z wysokimi filtrami UV.
 • Gdy suchość skóry jest związana z leczeniem np. pochodnymi witaminy A, konieczne może być stosowanie emolientów w celu łagodzenia skutków ubocznych terapii.


Sucha skóra?

Wypróbuj Booster
Wzmacniająco-Nawilżający Minéral 89

Booster wzmacniająco-nawilżający Mineral 89.

SKUTECZNOŚĆ
POTWIERDZONA KLINICZNIE

Mineral 89 - skuteczność Mineral 89 - skuteczność potwierdzona klinicznie
Sprawdź

1 Badanie obserwacyjne przeprowadzone na grupie 137 osób. Okres badania 4 tygodnie.

Mineral 89

Sucha skóra?

1 Leczenie trądziku pospolitego – charakterystyka schorzenia, przegląd preparatów OTC oraz Rx do stosowania miejscowego, Praca specjalizacyjna: Farmacja Apteczna
Mgr farm. Małgorzata Kamuś, Kierownik specjalizacji: mgr farm. Joanna Gracz, https://www.woia.pl/dat/attach//1142_praca-specjalizacyjna-farmacja-apteczna-mkamus.pdf

go to top