OK

OK Cancel

Thank you

Close

Jak klimat wpływa na stan skóry?

Potrzeby skóry zmieniają się w zależności od pór roku, wilgotności powietrza i temperatury. Czynniki te mają też duży wpływ na jej kondycję i warto o tym pamiętać, ponieważ nie ma czegoś takiego jak jeden krem dobry na cały rok. Nieodpowiednia pielęgnacja może skutkować przesuszeniem, podrażnieniem albo nasileniem łojotoku w wypadku skóry tłustej.

Czynniki pogody a skóra

Uważa się, że starzenie się skóry jest w głównej mierze zależne od czynników środowiskowych, na które eksponujemy ją każdego dnia. Ogólnie noszą one nazwę ekspozomu – jest to to wszystko, na co wystawia się człowiek od momentu narodzin aż do śmierci, a więc na przestrzeni całego swojego życia.  Do głównych elementów ekspozomu mających wpływ na kondycję skóry należą promienie UV, zanieczyszczenia powietrza, styl życia (np. nieodpowiednia dieta, brak snu), a także warunki pogodowe, zwłaszcza jeśli zmiany następują gwałtownie (np. podczas zimowego wyjazdu w tropiki) i nasza skóra nie ma czasu się do nich przyzwyczaić. Szczególnie jest to szkodliwe dla skór problematycznych, np. wrażliwej czy naczynkowej.

Codzienną pielęgnację powinniśmy więc zmieniać w ciągu roku tak jak ubranie – latem skóra potrzebuje lżejszych kremów niż zimą, wiosną warto zadbać o jej odświeżenie i wzmocnienie, a zimą „otulać” składnikami lipidowymi,  tak aby mróz czy wiatr nie uszkodziły jej warstwy ochronnej. Skóra działa jako bioczujnik i dopasowuje  się do zmian środowiskowych, aby w ten sposób zachować równowagę wewnętrzną. Takie reakcje mogą jednak uszkadzać funkcję bariery ochronnej, np.:

 • zmiany wilgotności odgrywają rolę w zaognianiu chorób skóry, takich jak łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry,
 • chłodne powietrze (niższe od średniej temperatury skóry, które wynosi 33°C) powoduje, że odbudowa funkcji bariery jest wolniejsza, zmniejsza się ilość lipidów międzykomórkowych w warstwie rogowej naskórka, a objawy atopowego zapalenia skóry czy przesuszenia nasilają się,
 • ciepło powoduje także przyspieszenie degradacji włókien kolagenu i elastyny w skórze starzejącej się.

Ekspozom - nad morzem

Sezonowe starzenie się skóry

Dział badań L’Oréal przeprowadził badanie w warunkach imitujących codzienne życie , którego celem było obserwowanie przez rok zmian gęstości włókien kolagenu i elastyny w górnych warstwach skóry właściwej na górnej części przedramienia. Badaniu poddawany był obszar chroniony ubraniem jesienią i zimą oraz wystawiany na działanie promieni słonecznych wiosną i latem. Parametry te zestawiono z grubością naskórka i gęstością melaniny, a także z pomiarem elastyczności i grubości skóry. Badanie na grupie kobiet w wieku od 55 do 64 lat, trwające od marca do marca kolejnego roku, wykazało, że:

 • gęstość włókien kolagenu i elastyny zmniejszyła się o 10 proc. między marcem a czerwcem, pozostała niezmienna między czerwcem a wrześniem, a następnie, między wrześniem i marcem kolejnego roku, włókna kolagenowe zwiększyły się o 17 proc., a włókna elastyny o 17 proc.;
 • średnia grubość skóry (naskórka i skóry właściwej) zmienia się w ciągu roku. Spadek zauważyć można po miesiącach wiosennych (w czerwcu), a wzrost po upływie lata (we wrześniu).

Podsumowując, gęstość włókien kolagenu i elastyny jest mniejsza, kiedy skóra wystawiana jest na działanie promieni słonecznych, oraz większa zimą, kiedy skóra jest w pełni chroniona przed promieniami UV (przez noszone zimą ubrania ). Gęstość włókien kolagenu jest większa w skórze chronionej przed promieniami UV niż w skórze na nie eksponowanej. To pokazuje, że nawet zimą warto chronić skórę twarzy przed promieniami UV i całoroczne stosowanie filtrów przeciwsłoneczny ma sens w kontekście pielęgnacji przeciwstarzeniowej.

Jak pielęgnować skórę latem?

Lato, zwłaszcza suche i gorące, to najtrudniejszy okres dla skóry. Teraz bowiem oprócz wysokiej temperatury działają na nią promienie UV, uznawane za główny czynnik ekspozomu przyspieszający jej starzenie. Pamiętaj, aby w tym okresie wprowadzić do pielęgnacji skóry dobre nawyki:

 • Intensywne nawilżanie skóry – prawidłowo nawilżony naskórek zawiera od 10 do 13% wody. Nawet niewielkie obniżenie tych wartości doprowadza do widocznych zmian, a słońce i wysoka temperatura dosłownie mogą „wyciągać” wilgoć ze skóry, powodując jej odwodnienie. W tym okresie stosowanie kremów intensywnie nawilżających jest więc niezbędne, niezależnie od rodzaju skóry (nawet tłusta i mieszana powinna być dobrze nawilżona, w przeciwnym razie – wskutek reakcji na przesuszenie – gruczoły łojowe zaczną produkować zwiększone ilości sebum). Skórę nawilżaj przynajmniej dwa razy dziennie, po dokładnym oczyszczeniu z zanieczyszczeń i resztek makijażu (pod wpływem ciepła, w połączeniu z potem, zatykają pory, nasilając niedoskonałości). Dobrym sposobem szybkiego nawilżenia skóry w ciągu dnia jest zastosowanie wody termalnej Vichy bogatej w minerały – spryskaj nią skórę i delikatnie oklep chusteczką.
 • Ochrona przed UVB i UVA – promienie UVB są odpowiedzialne za rumień i ewentualne oparzenia skóry, natomiast promienie UVA – mimo że nie dają bezpośrednich objawów na powierzchni skóry – penetrują ją w głębi, niszcząc jej struktury białkowe, DNA komórek, przyspieszając procesy degradacji i starzenia, a także zaburzając melanogenezę, co skutkuje pojawieniem się przebarwień nawet w krótkim czasie od nadmiernej ekspozycji. Promienie UVA docierają do Ziemi nawet w pochmurny dzień i przenikają przez szyby, nie lekceważ więc ich działania nawet spędzając lato w mieście. Ochrona przed słońcem to nie tylko plażowy nawyk!
 • Antyoksydacja – promienie UV są silnym katalizatorem wolnych rodników (zwłaszcza w połączeniu z zanieczyszczeniami powietrza), dlatego krem lub serum z przeciwutleniaczami warto stosować zarówno rano, jak i wieczorem. Jednym z najsilniejszych antyoksydantów jest witamina C, która wspaniale też rozjaśnia przebarwienia i rozświetla skórę. Latem najlepiej stosować ją na noc (zwłaszcza w wysokim stężeniu) lub zabezpieczyć skórę przed uwrażliwieniem wysoki filtrami UV.
 • Przyzwyczajanie się do nowych warunków – skóra może gwałtownie zareagować na ciepło i pierwsze słońce wystąpieniem tzw. alergii słonecznej (fachowo: wielopostaciowych osutków świetlnych) np. na dekolcie. Aby się przed tym ustrzec, nie tylko stosuj filtry przeciwsłoneczne, ale też staraj się uchronić skórę przed nagłym spoceniem, wkładając przewiewne ubrania lub chłodząc się.

Lato - uśmiechnięta dziewczyna

Indeks UVI

UVI to tzw. Całkowity Indeks UV określający natężenie promieniowania UV na danym obszarze powierzchni Ziemi, a tym samym stopień jego szkodliwości dla człowieka. Natężenie promieniowania UVA jest bowiem zmienne i zależy od:

 • pór roku – latem jest największe,
 • wysokości słońca – maksymalne panuje w godzinach południowych,
 • szerokości geograficznej – im mniejsza, tym większe natężenie,
 • zachmurzenia – zwiększone osłabia UV, ale nawet przy bardzo grubej warstwie chmur indeks UVI może być wysoki,
 • wysokości n.p.m – wzrost wysokości o każde 1000 m powoduje wzrost natężenia UV o 10-12%, o czym warto wiedzieć, wybierając się w góry,
 • grubości warstwy ozonowej – zmienia się ono nie tylko w ciągu roku, ale nawet w ciągu dnia,
 • odbicia od powierzchni Ziemi – śnieg odbija 80% promieniowania, piasek 15%, piana morska 25%, powierzchnia wody 10%.

Jak pielęgnować skórę jesienią?

To czas na walkę z powakacyjnymi (posłonecznymi) pamiątkami na skórze, takimi jak pogrubiona warstwa rogowa naskórka, utrata jędrności, widoczne drobne zmarszczki tzw. posłoneczne, rozszerzone naczynka, przesuszenie, przebarwienia. Jesienią zwykle też nasilają się problemy skóry trądzikowej. Dlatego teraz przede wszystkim warto postawić na regenerację skóry – jednocześnie przygotowując ją w ten sposób do kolejnego trudnego dla niej sezonu, czyli zimy. Warto do pielęgnacji wprowadzić o tej porze:

 • peelingi – aby odświeżyć skórę i pozbyć się wartwy rogowej naskórka,
 • kuracje regenerujące, np. z retinolem, który przyspiesza odnowę naskórka, zapobiega jego rogowaceniu, wygładza powierzchnię naskórka, stymuluje też produkcję kolagenu,
 • kosmetyki z antyoksydantami, np. z witaminą C – aby zniwelować skutki szkodliwego działania stresu oksydacyjnego; witamina C uszczelnia też naczynka, mające tendencję do pękania pod wpływem skoków temperatury,
 • kremy nawilżające, uszczelniające barierę hydrolipidową – pod wpływem zimna dochodzi do zaburzeń w jego funkcjonowaniu,
 • preparaty łagodzące i kojące – w przypadku skóry wrażliwej, która po lecie może reagować zwiększoną reaktywnością na czynniki zewnętrzne.

Nagłe zmiany temperatury

Skóra bardzo nie lubi gwałtownych skoków temperatury, np. zimą, gdy wchodzisz z mrozu do ogrzewanego pomieszczenia. Wtedy reaguje wzmożoną „gimnastyką” naczyń krwionośnych, co przy problemach naczynkowych skutkuje pojawieniem się rumienia i zwiększoną podatnością do pękania naczynek. W momencie nagłego ogrzania skóra oddaje na zewnątrz wilgoć, co prowadzi do jej przesuszenia, a w momencie ochłodzenia – reaguje „rozszczelnieniem” cegiełek bariery ochronnej, co zwiększa dodatkowo ryzyko podrażnień pod wpływem czynników ekspozomu. To samo może dziać się w okresach przejściowych między ciepłą a zimną porą roku.

Jak pielęgnować skórę zimą?

Kolejny trudny okres dla skóry związany jest nie tylko z obniżeniem temperatury i wilgotności w powietrzu, ale też nagłymi zmianami temperatury np. w momencie wejścia z mrozu do ogrzewanego pomieszczenia. Wiele osób, zwłaszcza ze skórą wrażliwą, zaczyna teraz obserwować zwiększoną suchość skóry, łuszczenie, a nawet odczuwać pieczenie i świąd. W pielęgnacji postaw więc teraz na:

 • bardziej bogate, tłuste kremy – pamiętając, że bardziej niż o ich konsystencję chodzi tutaj o lipidowy skład, który będzie wspomagał odbudowę bariery skóry i tworzył na niej warstwę ochronną przed działaniem wiatru i mrozu;
 • antyoksydanty i kremy regenerujące, które naprawią uszkodzenia i wzmocnią właściwości ochronne skóry, takich jak booster na bazie 89% wody termalnej i kwasu hialuronowego – Vichy Mineral89. To bardzo ważne, bo zimą, w sezonie grzewczym, jest największe stężenie pyłów zawieszonych w powietrzu, co oznacza, że twoja skóra jest teraz najbardziej narażona na działanie zanieczyszczeń i toksyn, które uszkadzają warstwę naskórkową i przyspieszają proces starzenia się;
 • emolienty – ich stosowanie jest szczególnie ważne w przypadku skóry wrażliwej i atopowej, która zimą sprawia dużo kłopotów – staje się szorstka, ściągnięta, łuszcząca, nadreaktywna. Emolienty odbudowują skórną barierę ochronną i przeciwdziałają rozwojowi zmian zapalnych. Tworzą na skórze warstwę okluzyjną. Ważne, aby nakładać je na skórę twarzy czy ciała zaraz po myciu – wtedy działają najbardziej skutecznie;
 • ochronę przed UVA – całoroczna ochrona przed tym spektrum promieniowania zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry. Słońce w połączeniu z zanieczyszczeniami powietrza stanowi szczególnie groźną mieszankę ekspozomu dla skóry, powodując silny stres oksydacyjny i utlenianie komórek.

Ekspozom - zima

Wpływ ogrzewania na skórę

Im bardziej suche powietrze, tym więcej wody ucieka ze skóry. To dlatego zimą, gdy przebywamy w ogrzewanych pomieszczeniach, skóra tak szybko reaguje przesuszeniem, łuszczeniem, ściągnięciem, a nawet pieczeniem i podrażnieniem. Osoby szczególnie wrażliwe na czynniki zewnętrzne powinny w tym okresie intensywnie nawilżać skórę, nawet kilkakrotnie w ciągu dnia, jeśli to możliwe. Woda termalna Vichy będzie dobrym rozwiązaniem „do torebki” – bo można ją stosować na makijaż (pamiętaj, aby po spryskaniu osuszyć delikatnie twarz czystą chusteczką). Postaraj się też podnieść wilgotność w pomieszczeniu, stosując specjalny nawilżacz powietrza lub przynajmniej kładąc na kaloryferach mokre ręczniki.

Jak pielęgnować skórę wiosną?

Jak pielęgnować skórę wiosną?
Wiosna sprzyja odnowie całego organizmu. To czas, aby zniwelować ślady zimy na skórze: szary, ziemisty koloryt, suchość, niedotlenienie, podrażnienia. Jej rewitalizacja jest niezwykle ważna, bo przecież już za chwilę pojawi się lato i nowe wyzwania. Pamiętaj o następujących zasadach wiosennej pielęgnacji:
złuszczanie, peeling – aby dodać skórze świeżości i blasku,

 • regeneracja – aby naprawić szkody wywołane niską temperaturą,
 • odbudowa kolagenu – aby poprawić gęstość i jakość skóry,
 • wzmocnienie naczynek,
 • intensywne nawilżanie,
 • ochrona przed słońcem,
 • odżywienie i dotlenienie skóry.

W okresie wiosennym warto też wspomóc się suplementacją witaminową i tzw. zdrowymi kwasami tłuszczowymi, które nie tylko odżywią organizm od środka, ale też pomogą skórze odbudować prawidłowe funkcjonowanie. Wiosną wiele osób cierpi też z powodu sezonowej utraty włosów – w tej sytuacji suplementacja też może okazać się niezbędna.

Ekspozom - lot samolotem

Skóra w podróży

Lecisz zimą do gorącego kraju? Pamiętaj, aby zabrać pielęgnację odpowiednią do panujących tam warunków. Narty? W górach słońce operuje bardzo intensywnie nawet zimą i nietrudno o poważne poparzenia, jeśli nie stosujesz odpowiedniej ochrony. Dla kondycji skóry groźne też jest samo podróżowanie – zwłaszcza samolotem, ponieważ wilgotność w kabinie jest bardzo niska, porównywana do warunków panujących na Saharze. Dlatego do podróży, szczególnie wielogodzinnej, warto się przygotować:

 • dobrze nawilż skórę i zabierz ze sobą krem do samolotu,
 • jeśli lecisz w ciągu dnia – nie zapomnij o kremie ochronnym z wysokim filtrem, ponieważ promienie UVA przenikają przez szyby samolotów – tym tłumaczy się dosyć wysoki wskaźnik zachorowań na nowotwory skóry w grupie pilotów i personelu pokładowego,
 • po dotarciu na miejsce dokładnie oczyść twarz, bo w zamkniętych kabinach (samolot, pociąg, autobus) jest bardzo wysokie stężenie zanieczyszczeń, które osadzają się na skórze – to dlatego po podroży skóra jest często szara, ziemista, pojawiają się na niej wypryski,
 • od razu nałóż kurację rewitalizującą i regenerującą – krem, serum, ampułki, maseczkę itp., aby przywrócić skórze pełne komfort i zredukować efekty stresu oksydacyjnego wywołanego podczas podróży.

Dowiedz się więcej o tym, jak ekspozom wpływa na trądzik.

go to top