OK

OK Cancel

Thank you

Close

Czym jest eksfoliacja?

Która z nas nie chciałaby mieć pięknej i gładkiej skóry? Niestety, zwykle borykamy się z różnymi problemami w jej pielęgnacji - niedoskonałościami, nierównym lub niezdrowym kolorytem albo po prostu z pojawiającymi się na niej oznakami starzenia. Ale czy tak musi pozostać? Oczywiście, że nie! Wszystkie pamiętamy o tym, jak ważne jest odpowiednie nawilżenie i odżywienie skóry. Tylko czy nie zapominamy o jej złuszczaniu? Dowiedz się więcej o eksfoliacji - przy jakich problemach skórnych pomoże i jak ją wykonywać?

Złuszczanie naskórka - dlaczego to takie ważne?

Czym jest eksfoliacja?

Eksfoliacja to doskonały sposób na nawilżenie, odżywienie i wygładzenie skóry. Pozwala ona bowiem na usunięcie komórek zrogowaciałego naskórka, które osadzają się na jej powierzchni, a także na pobudzenie krążenia - dzięki temu składniki odżywcze, zawarte w kosmetykach, znacznie lepiej wpłyną na kondycję tkanki. Zabieg ten jest szczególnie ważny w przypadku:
* skóry tłustej - jest szczególnie narażona na osadzanie się na niej martwych komórek, ze względu na nadprodukcję sebum. Regularne peelingi pozwolą jej odzyskać gładkość i wyrównać koloryt,
* skóry trądzikowej - dzięki usunięciu martwego naskórka i odblokowaniu ujścia gruczołów łojowych, zabieg zmniejszy powstawanie niedoskonałości i zapobiegnie pojawianiu się stanu zapalnego,
* płytkich przebarwień - pozwoli rozjaśnić twarz i wyrównać jej koloryt,
zmarszczek i utraty jędrności - dzięki regularnej eksfoliacji stymulujemy skórę do szybszej regeneracji, głównie przez pobudzenie do pracy fibroblastów, odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i elastyny,
* zmęczonej, poszarzałej twarzy - peeling wyrównuje koloryt i rozjaśnia skórę, dzięki czemu uzyskujemy efekt odświeżenia twarzy.

Jak złuszczać skórę - złuszczanie kwasami czy mechaniczne?

Czym jest eksfoliacja?

Złuszczanie możemy przeprowadzać na różne sposoby. Jeżeli zabiegi chcemy wykonywać w domu, mamy do wyboru trzy podstawowe metody:
1. peeling mechaniczny - najbardziej tradycyjny sposób, dobrze sprawdzi się przy skórze tłustej czy normalnej albo w tłustych partiach mieszanej, a także do stosowania na całe ciało - wtedy najlepiej wybrać peeling z kawy, cukrowy lub solny,
2. peeling enzymatyczny - kosmetyk o działaniu keratolitycznym - rozpuszcza on martwy naskórek, zamiast go ścierać. Najlepszy dla skóry wrażliwej, suchej, delikatnej i trądzikowej - nie zaostrzy bowiem zmian na twarzy,
3. złuszczanie kwasami - ta metoda, kojarzona zwykle z zabiegiem w profesjonalnym salonie, zawitała już pod strzechy - do wyboru mamy różne rodzaje kwasów i zawierających je kosmetyków. Najczęściej stosowane to tonik złuszczający, krem złuszczający na noc (często określany mianem „detoksykującego”) oraz peeling, również jako kuracja do stosowania na noc. To doskonały wybór przy większych problemach ze skórą, jak trądzik, przebarwienia czy coraz wyraźniejsze oznaki starzenia się. Na rynku dostępne są też delikatne preparaty dla skóry wrażliwej i zmęczonej, które przywrócą jej blask i zdrowy koloryt - wielu ekspertów poleca peeling na noc Vichy Idealia z kwasem glikolowym, antyoksydantami i wzmacniającą wodą z Vichy. Eksfoliacja kwasami zwykle nie jest jednak zalecana jako sposób na codzienną pielęgnację - należy robić przerwy w ich stosowaniu. Przede wszystkim pamiętajmy, że większość kwasów uwrażliwia skórę na działanie promieni słonecznych - musimy zatem stosować odpowiedni krem z filtrem i nie przeprowadzać intensywnie złuszczających kuracji w okresie dużego nasłonecznienia.

Zwykły peeling - enzymatyczny lub mechaniczny - powinnyśmy stosować nie częściej niż dwa razy w tygodniu, a w przypadku szczególnie wrażliwej skóry nawet dwa razy w miesiącu. Złuszczanie kwasami wykonujmy według zaleceń producenta. Pamiętajmy, że choć eksfoliacja to doskonały sposób na ożywienie i wygładzenie twarzy, nie można z nią przesadzać. Efekt mógłby być odwrotny od zamierzonego i zamiast pięknej, odświeżonej skóry, zyskałybyśmy tylko podrażnienia i zaczerwienienia.

Najczęściej czytane

Jak stosować kwas kojowy?

Pielęgnacja twarzy

Jak stosować kwas kojowy?

Kwas kojowy jest uznawany przez dermatologów i kosmetologów za jedną ze skuteczniejszych substancji przeciwdziałających problemowi nadmiernej pigmentacji. Bardzo dobrze sprawdza się przy leczeniu plam pigmentacyjnych, ostudy oraz innych zaburzeń kolorytu skóry. Jak stosować kwas kojowy, by przyniósł on najlepsze rezultaty?

Przeczytaj artykuł

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Woda termalna

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Wody termalne to szczególny rodzaj wód podziemnych, których temperatura w momencie wydobycia jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza w okolicy, przy czym nie może to być mniej niż 20 Celsjusza. Są to krystalicznie czyste wody zawierające unikalne, właściwe dla danego rejonu kompozycje składników mineralnych i pierwiastków śladowych powstające w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw ziemi ku powierzchni. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem w lecznictwie, a od niedawna również w przemyśle kosmetycznym.

Przeczytaj artykuł

Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

Pielęgnacja twarzy

Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

Peeling (ang. scrub, brushing) to nic innego, jak złuszczanie skóry, czyli usuwanie z jej powierzchni martwych komórek naskórka. Profesjonalne złuszczanie naskórka wykonujemy bardzo często w gabinetach kosmetycznych, jednak na peeling twarzy decydujemy się równie chętnie w domu. Podpowiadamy, jakie korzyści może przynieść nam stosowanie peelingu do twarzy i jak go poprawnie wykonać!

Przeczytaj artykuł

Pieczenie skóry twarzy - przyczyny, sposoby pielęgnacji

Pielęgnacja twarzy

Pieczenie skóry twarzy - przyczyny, sposoby pielęgnacji

Różnego rodzaju podrażnienia a także przesuszenie, mogą powodować pieczenie skóry twarzy. Jakie są przyczyny powstawania tej dolegliwości? Co zrobić, żeby złagodzić pieczenie skóry i natychmiast ją ukoić? Jakie kosmetyki mogą nam pomóc zregenerować podrażnioną skórę twarzy? Czy można zabezpieczyć skórę przed takimi dolegliwościami?

Przeczytaj artykuł

Kwas laktobionowy czym jest?

Pielęgnacja twarzy

Kwas laktobionowy czym jest?

Znany od lat, ale dopiero od niedawna bardzo popularny - kwas laktobionowy, podbił serca osób, które walczą z podrażnieniami i stanami zapalnymi skóry. Jednak kwas ten ma też inne zastosowania i właściwości, które sprawiają, że zdecydowanie warto się z nim zapoznać!

Przeczytaj artykuł

go to top