OK

OK Cancel

Thank you

Close

Czym jest guma ksantanowa?

Guma ksantanowa, zarówno jako składnik produktów kosmetycznych, jak i spożywczych, budzi wiele wątpliwości. Dowiedz się, czym jest guma ksantanowa i jakie jest jej zastosowanie, wpływ na zdrowie oraz czy jest szkodliwa!

Guma ksantanowa - składnik zbudowany z cukru

Czym jest guma ksantanowa?

Guma ksantanowa (xanthan gum) to rodzaj węglowodanu (polisacharyd), wykazujący mikrobiologiczne pochodzenie. Guma ta zbudowana jest z cukrów takich jak glukoza i mannoza oraz kwasów glukuronowego, octowego i pirogronowego. Te dwa ostatnie są częściowo zestryfikowane. Guma ksantanowa, po specjalnym przygotowaniu, tworzy tzw. pseudoplastyczne roztwory, a przy tym jest odporna na środowisko o kwaśnym odczynie. Dodatkowo roztwory gumy ksantanowej są bardzo odporne na działanie enzymów, niskie i wysokie temperatury. Każda z tych cech charakterystycznych gumy ksantanowej sprawia, że jest ona wykorzystywana zarówno w przemyśle spożywczym, jak i kosmetycznym.

Guma ksantanowa - zastosowanie w przemyśle spożywczym

Czym jest guma ksantanowa?

Guma ksantanowa, prościej określana ksantanem, w przemyśle spożywczym występuje pod nazwą składnika E415. Z tego powodu wiele osób unika jej obecności, a produktów, które mają ją w składzie, stanowczo unika. Guma ksantanowa występuje zazwyczaj w niewielkiej ilości, a jej działania nie można porównać do innych składników E, które są zdecydowanie bardziej szkodliwe.

Guma spożywcza jest swego rodzaju stabilizatorem i zagęstnikiem produktów spożywczych. Pełni również rolę nośnika i spełnia funkcję pianotwórczą. Najczęściej wykorzystuje się ją podczas produkcji dżemów, innych przetworów owocowych, majonezu, kiślu, płatków zbożowych. Można ją nawet znaleźć w niektórych bezglutenowych produktach dla dzieci!


Guma ksantanowa w kosmetyce

Czym jest guma ksantanowa?

Równie szerokie spectrum zastosowania guma ksantanowa wykazuje w kosmetyce, podczas produkcji kosmetyków. Wówczas pełni ona funkcję modyfikatora reologii, czyli wpływa na konsystencję preparatu. Zagęszcza go, zwiększa lepkość i plastyczność. Gumę ksantanową dodaje się szczególnie do takich kosmetyków jak: szampony, płyny do mycia, emulsje odbudowujące warstwę hydrolipidową, pasty do zębów, kremy do twarzy; można ją nawet znaleźć w tuszach do rzęs. Właśnie dzięki temu składnikowi, każdy z tych produktów ma odpowiednią konsystencję - szampon nie jest zbyt gęsty, a maskara się nie rozpływa. Stężenie gumy ksantanowej, jakie zazwyczaj wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym, wynosi od 0.1% do 10%. Zawartość tego składnika jest zależna od rodzaju produktu i jego przeznaczenia. Co ciekawe gumę ksantanową można kupić samodzielnie i również na własną rękę przygotować kosmetyk z jej zastosowaniem. Kosmetyk można skomponować według osobistych preferencji, np. tłusty krem do twarzy lub lekki krem nawilżający.

Guma ksantanowa - wpływ na zdrowie i szkodliwość

Czym jest guma ksantanowa?

Gumie ksantanowej zarzuca się szkodliwy wpływ na zdrowie. Kwestia ta dotyczy zarówno jej obecności w produktach spożywczych, jak i w różnego rodzaju kosmetykach. Wynika to głównie stąd, że ksantan występuje pod nazwą tzw. składnika E, a mianowicie E415. Należy jednak zaznaczyć, że nie wszystkie składniki z tej grupy są sobie równie, a guma ksantanowa należy do tych bezpiecznych. Gdyby tak nie było, a jej wpływ byłby bezsprzecznie szkodliwy, nie znalazłaby ona zastosowania w tak wielu produktach, a jej wykorzystanie byłoby zabronione. Oczywiście przedawkowanie ksantanu (tak samo, jak przedawkowanie innych substancji i składników, nawet tych niepodważalnie dobrych), może zaszkodzić. To normalna reakcja organizmu, jednak należy także pamiętać, że każdy produkt, spożywczy oraz kosmetyczny, aby znaleźć się na rynku sprzedaży musi przejść konkretne testy i badania. Dodatkowo warto pamiętać, że ksantan jest wykorzystywany również do produkcji kosmetyków i pożywienia dla dzieci. Kwestia ta również powinna przekonywać o możliwości swobodnego i bezpiecznego stosowania produktów z gumą ksantanową.

Zespół Vichy

go to top