getGeoIPCountryCode = SiteAppCode = PL Test : 'PL/'

OK

OKCancel

Thank you

Close
mediacachable:1

Czym są blokery potu? Czy warto z nich korzystać?

Czym są blokery potu? Czy warto z nich korzystać?
 • favoris

Pocenie się jest naturalnym procesem, jaki występuje w organizmie człowieka. Dzięki niemu możemy utrzymać prawidłową temperaturę ciała oraz właściwe pH skóry. Jednak niektóre osoby zmagają się z nadreaktywnością gruczołów potowych, co skutkuje nadmiernym wydzielaniem potu. Jest to niestety bardzo krępujący i uciążliwy problem, ale dzięki odpowiednim preparatom można znacznie go zredukować. Zazwyczaj rozwiązaniem jest dobry bloker potu. Sprawdźmy zatem, na czym polega jego działanie.

Przyczyny nadmiernej potliwości

Nadpotliwość to problem, który wynika ze wzmożonej pracy gruczołów potowych, których aktywność regulowana jest przez układ nerwowy oraz gospodarkę hormonalną. Przyczyną nadmiernej potliwości bardzo często są predyspozycje genetyczne, ale wpływ na nią mają również inne czynniki, m.in.:
* stres i sytuacje emocjonalne,
* częste spożywanie ostrych potraw,
* picie napojów z dużą zawartością kofeiny,
* wysoka temperatura otoczenia,
* otyłość,
* infekcje wirusowe i bakteryjne z wysoką gorączką,
* zaburzenia w układzie hormonalnym i nerwowym,
* różne choroby, np. nadczynność tarczycy, cukrzyca.

Jaki preparat przeciw poceniu wybrać?

W przypadku nadmiernej potliwości najczęściej sięgamy po preparaty, które blokują aktywność gruczołów potowych. Takie działanie mają antyperspiranty przeciw poceniu się, np. antyperspirant Vichy Stress Resist, który sprawdza się nawet w przypadku stresu oraz jest dodatkowo bardzo łagodny dla skóry. Możemy wybierać wśród produktów do codziennego stosowania, a także tzw. blokerów potu, które są dużo silniejsze, wobec czego należy aplikować je maksymalnie 1-2 razy w tygodniu.

Jak działa bloker potu?

W celu zlikwidowania lub znacznego zredukowania problemu nadmiernego pocenia, można zastosować bloker potu. To produkt, który ze względu na większe stężenie chlorku glinu niż zwykły antyperspirant, ma silniejsze działanie i na dłużej blokuje pocenie się. Po zaaplikowaniu go na skórę pod pachami miesza się z potem i tworzy substancję blokującą ujścia gruczołów potowych. Dzięki temu na dłużej możemy powstrzymać nadmierne pocenie się.

Jak należy stosować blokery potu?

Bloker potu zaleca się stosować na noc, na oczyszczoną i osuszoną skórę pach. Nie zaleca się aplikowania preparatu w ciągu dnia, a także na wydepilowaną lub podrażnioną skórę. Zazwyczaj wystarczy używać go 1-2 razy w tygodniu, ponieważ skutecznie blokuje pot na kilka dni. Należy podkreślić, że bloker pocenia nie jest produktem przeznaczonym do częstego stosowania. Długotrwałe używanie może niestety przesuszyć naskórek i doprowadzić do zaczerwienienia czy swędzenia. Po regulator pocenia powinniśmy sięgać tylko w przypadku dużej potliwości, kiedy odpowiednia higiena oraz inne antyperspiranty nie pomagają. Trzeba pamiętać o jego umiejętnym stosowaniu - bloker potu nie jest zamiennikiem dla dezodorantu!

Inne sposoby na nadpotliwość

Z nadpotliwością można walczyć na wiele sposobów. Oprócz stosowania antyperspirantów ważne jest przestrzeganie właściwej higieny ciała, a także noszenie ubrań z naturalnych tkanin (len, bawełna), które nie zatrzymują powietrza. Istotne znaczenia ma również prawidłowo skomponowana dieta, bogata w świeże owoce i warzywa. Powinniśmy unikać natomiast ostrych przypraw. Dla osób, u których pocenie jest problemem ciężkim do pokonania samodzielnie, zaleca się przyjmowanie tabletek na nadmierną potliwość (w porozumieniu z lekarzem) lub zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, m.in. botoks, jonoforezę czy terapię laserową.

Rekomendowane produkty

 • Dezodorant Intensywna kuracja przeciw poceniu się- Stress Resist VICHY
 • Najczęściej czytane

  Mikrodermabrazja - na czym polega zabieg?

  Pielęgnacja ciała

  Mikrodermabrazja - na czym polega zabieg?

  Mikrodermabrazja to zabieg, na który kobiety bardzo często zgłaszają się do gabinetów kosmetycznych lub lekarskich. Nic w tym dziwnego - ten nieinwazyjny, mechaniczny mikropeeling jest w stanie wyraźnie poprawić wygląd naszej skóry i pozbawić jej niedoskonałości. Podpowiadamy, na czym on polega!

  Przeczytaj artykuł

  Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

  Pielęgnacja ciała

  Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

  Benzyl alcohol to składnik, który dla wielu osób jest całkowicie nieznany i obcy. Tymczasem alkohol benzylowy to składnik znacznej ilości kosmetyków, stosowanych przez nas każdego dnia. Z tego względu warto wiedzieć, czym jest benzyl alcohol i jakie ma zastosowanie w kosmetykach!

  Przeczytaj artykuł

  Dla kogo jest wskazany krem do twarzy z kwasem hialuronowym?

  Pielęgnacja twarzy

  Dla kogo jest wskazany krem do twarzy z kwasem hialuronowym?

  Kwas hialuronowy to substancja powszechnie stosowana w kosmetyce i medycynie. Wykorzystuje się ją zarówno przy zabiegach z zakresu medycyny estetycznej, jak i przy produkcji wielu kosmetyków pielęgnacyjnych. Jakie właściwości posiada krem do twarzy z kwasem hialuronowym? Podpowiadamy, kto w szczególności powinien sięgnąć po dobry krem do twarzy z dodatkiem tej substancji!

  Przeczytaj artykuł

  go to top