OK

OK Cancel

Thank you

Close

Czym są blokery potu? Czy warto z nich korzystać?

Pocenie się jest naturalnym procesem, jaki występuje w organizmie człowieka. Dzięki niemu możemy utrzymać prawidłową temperaturę ciała oraz właściwe pH skóry. Jednak niektóre osoby zmagają się z nadreaktywnością gruczołów potowych, co skutkuje nadmiernym wydzielaniem potu. Jest to niestety bardzo krępujący i uciążliwy problem, ale dzięki odpowiednim preparatom można znacznie go zredukować. Zazwyczaj rozwiązaniem jest dobry bloker potu. Sprawdźmy zatem, na czym polega jego działanie.

Przyczyny nadmiernej potliwości

Czym są blokery potu? Czy warto z nich korzystać?

Nadpotliwość to problem, który wynika ze wzmożonej pracy gruczołów potowych, których aktywność regulowana jest przez układ nerwowy oraz gospodarkę hormonalną. Przyczyną nadmiernej potliwości bardzo często są predyspozycje genetyczne, ale wpływ na nią mają również inne czynniki, m.in.:
* stres i sytuacje emocjonalne,
* częste spożywanie ostrych potraw,
* picie napojów z dużą zawartością kofeiny,
* wysoka temperatura otoczenia,
* otyłość,
* infekcje wirusowe i bakteryjne z wysoką gorączką,
* zaburzenia w układzie hormonalnym i nerwowym,
* różne choroby, np. nadczynność tarczycy, cukrzyca.

Jaki preparat przeciw poceniu wybrać?

Czym są blokery potu? Czy warto z nich korzystać?

W przypadku nadmiernej potliwości najczęściej sięgamy po preparaty, które blokują aktywność gruczołów potowych. Takie działanie mają antyperspiranty przeciw poceniu się, np. antyperspirant Vichy Stress Resist, który sprawdza się nawet w przypadku stresu oraz jest dodatkowo bardzo łagodny dla skóry. Możemy wybierać wśród produktów do codziennego stosowania, a także tzw. blokerów potu, które są dużo silniejsze, wobec czego należy aplikować je maksymalnie 1-2 razy w tygodniu.

Jak działa bloker potu?

Czym są blokery potu? Czy warto z nich korzystać?

W celu zlikwidowania lub znacznego zredukowania problemu nadmiernego pocenia, można zastosować bloker potu. To produkt, który ze względu na większe stężenie chlorku glinu niż zwykły antyperspirant, ma silniejsze działanie i na dłużej blokuje pocenie się. Po zaaplikowaniu go na skórę pod pachami miesza się z potem i tworzy substancję blokującą ujścia gruczołów potowych. Dzięki temu na dłużej możemy powstrzymać nadmierne pocenie się.

Jak należy stosować blokery potu?

Czym są blokery potu? Czy warto z nich korzystać?

Bloker potu zaleca się stosować na noc, na oczyszczoną i osuszoną skórę pach. Nie zaleca się aplikowania preparatu w ciągu dnia, a także na wydepilowaną lub podrażnioną skórę. Zazwyczaj wystarczy używać go 1-2 razy w tygodniu, ponieważ skutecznie blokuje pot na kilka dni. Należy podkreślić, że bloker pocenia nie jest produktem przeznaczonym do częstego stosowania. Długotrwałe używanie może niestety przesuszyć naskórek i doprowadzić do zaczerwienienia czy swędzenia. Po regulator pocenia powinniśmy sięgać tylko w przypadku dużej potliwości, kiedy odpowiednia higiena oraz inne antyperspiranty nie pomagają. Trzeba pamiętać o jego umiejętnym stosowaniu - bloker potu nie jest zamiennikiem dla dezodorantu!

Inne sposoby na nadpotliwość

Czym są blokery potu? Czy warto z nich korzystać?

Z nadpotliwością można walczyć na wiele sposobów. Oprócz stosowania antyperspirantów ważne jest przestrzeganie właściwej higieny ciała, a także noszenie ubrań z naturalnych tkanin (len, bawełna), które nie zatrzymują powietrza. Istotne znaczenia ma również prawidłowo skomponowana dieta, bogata w świeże owoce i warzywa. Powinniśmy unikać natomiast ostrych przypraw. Dla osób, u których pocenie jest problemem ciężkim do pokonania samodzielnie, zaleca się przyjmowanie tabletek na nadmierną potliwość (w porozumieniu z lekarzem) lub zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, m.in. botoks, jonoforezę czy terapię laserową.

Rekomendowane produkty

 • Dezodorant Intensywna kuracja przeciw poceniu się- Stress Resist VICHY
 • Najczęściej czytane

  5 przyczyn intensywnego zapachu potu

  Pielęgnacja ciała

  5 przyczyn intensywnego zapachu potu

  Wydzielanie przez skórę potu, który ma niezbyt przyjemny zapach to naturalne zjawisko. Problem pojawia się wówczas, gdy pot produkowany jest w nadmiarze i ma bardzo intensywny zapach. Poznaj 5 przyczyn brzydkiego zapachu potu oraz sposoby na nadmierną potliwość!

  Przeczytaj artykuł

  Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

  Składniki dermokosmetyków

  Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

  Benzyl alcohol to składnik, który dla wielu osób jest całkowicie nieznany i obcy. Tymczasem alkohol benzylowy to składnik znacznej ilości kosmetyków, stosowanych przez nas każdego dnia. Z tego względu warto wiedzieć, czym jest benzyl alcohol i jakie ma zastosowanie w kosmetykach!

  Przeczytaj artykuł

  10 zastosowań olejku herbacianego

  Pielęgnacja ciała

  10 zastosowań olejku herbacianego

  Olejek herbaciany to jeden z tych naturalnych produktów, który ma szerokie zastosowanie nie tylko w medycynie, ale też w kosmetyce. Olejek z drzewa herbacianego posiada wiele cudownych właściwości, które pomogą nam wygrać z różnymi chorobami - w tym również chorobami skóry. Jakie zastosowanie ma dokładnie olejek herbaciany? Przedstawiamy 10 sytuacji, w których warto po niego sięgnąć!

  Przeczytaj artykuł

  Limonene - jakie ma zastosowanie i właściwości w kosmetykach?

  Pielęgnacja ciała

  Limonene - jakie ma zastosowanie i właściwości w kosmetykach?

  Czytając składy produktów, często niektóre pozycje mówią nam bardzo niewiele bądź w ogóle nic. Dlatego zdarza się, że wybieramy kosmetyki, które mają gorszą formułę, przez co codzienna pielęgnacja nie jest tak efektywna, jak mogłaby być. Dlatego warto poznać składniki, które nie są powszechnie znane, a wchodzą w skład wielu produktów. Jednym z nich jest limonene. Sprawdź, czym się charakteryzuje i jakie ma zastosowanie w kosmetyce!

  Przeczytaj artykuł

  go to top