OK

OK Cancel

Thank you

Close

Czym są plamy pigmentacyjne i jak sobie z nimi poradzić?

 • favoris

Plamy pigmentacyjne to problem natury estetycznej i zdrowotnej.

Czym są plamy pigmentacyjne i jak sobie z nimi poradzić?

Różnego rodzaju przebarwienia sprawiają bowiem, że skóra ma nierównomierny koloryt, a z drugiej strony mogą wskazywać na dolegliwości chorobowe. Dowiedz się, czym są plamy pigmentacyjne i jak sobie z nimi poradzić!

Plamy pigmentacyjne, czyli hiperpigmentacja

W dermatologii plama jest określana wykwitem znajdującym się na poziomie skóry. Jej cechą charakterystyczną jest barwa, która znacznie odznacza się i odbiega od koloru skóry. Plamy pigmentacyjne natomiast są jednym z rodzajów tych wykwitów. Inaczej nazywa się je plamami barwnikowymi i są one uwarunkowane zaburzeniami barwnikowymi, czyli nieprawidłowościami produkcji melaniny, która jest naturalnym barwnikiem skóry. Zaburzenia te obejmują zatem grupę schorzeń, cechujących się zmianą zabarwienia w obrębie danego fragmentu skóry, co wiąże się z odkładaniem barwnika w skórze. Zjawisko to inaczej nazywa się hiperpigmentacją skóry.

Różne rodzaje plam pigmentacyjnych i sposoby ich eliminacji

Piegi (ephelides) są jednymi z najczęściej pojawiających się plam. Przyjmują postać żółto-brązowych plamek, o wielkości 1-5 mm, które są wyraźnie odgraniczone. Im piegi są ciemniejsze, tym bardziej przypominają drobne pieprzyki. Na piegi szczególnie narażona jest skóra twarzy, a także barki, ramiona i dłonie. W skrajnych przypadkach, gdy piegów na skórze jest duża ilość, mogą tworzyć większe skupiska nieregularnych przebarwień. Głównym powodem ich obecności jest wzmożona aktywność melanocytów naskórkowych, która następuje na skutek nadmiernej ekspozycji skóry na promienie słoneczne. W celu eliminacji piegów, zaleca się stosować kremy z wysokimi filtrami, które ochronią skórę przed słońcem, a tym samym ograniczają skłonność do pojawienia się piegów. Dla trwałego usunięcia piegów można również podjąć się laseroterapii.

Ostuda (chloasma) to brązowe plamy barwnikowe, które pojawiają się na skutek zaburzenia gospodarki hormonalnej u kobiet (nadmierne wydzielanie melaniny przez żeńskie hormony), zbytniej ekspozycji skóry na promieniowanie słoneczne oraz przez uwarunkowania genetyczne. Do czynników, które zwiększają podatność pojawienia się ostudy są: ciąża, dysfunkcja tarczycy, zaburzenia cyklu menstruacyjnego oraz przyjmowanie leków, mogących mieć negatywny wpływ na układ hormonalny. Chloasmę można poznać po plamach o bardzo nieregularnych kształtach i nierównomiernych brzegach. Najczęściej mają one żółtobrunatny lub ciemnobrunatny kolor. Pojawiają się szczególnie na skórze twarzy, a ich pojawieniu się można zapobiegać poprzez troskę o zdrowie w kontekście gospodarki hormonalnej.

Plamy soczewicowate inaczej plamy starcze pojawiają się wraz z dojrzałością wiekową i z tego właśnie względu nie można im zapobiec. Są one uwarunkowane w naszej genetyce i wiążą się z nadmierną aktywnością melanocytów oraz z występowaniem licznych melanoforów w skórze właściwej. Dodatkowo, wpływ na plamy starcze ma nadmierna ekspozycja skóry na słońce. Jeśli zatem do codziennej pielęgnacji włączysz kremy i balsamy z wysokimi filtrami oraz będziesz nawilżać skórę, możesz skutecznie zminimalizować ich widoczność - zarówno plam na dłoniach, jak i ciemnych, brązowych plam na twarzy.

Przebarwienia pozapalne są jednym z rodzajów plam pigmentacyjnych (plamy brązowe), które sprawiają największy dyskomfort. Pojawiają się na skutek zmian trądzikowych, oparzeń słonecznych, urazów i rozległych odczynów alergicznych, a także z powodu wysypek skórnych takich jak np. ospa wietrzna. Każda z tych dolegliwości prowokująca przebarwienia pozapalne, prowadzi do zmniejszenia ilości grup sulfhydrylowych w skórze, które są inhibitorami melanogenezy. Cechą charakterystyczną tego rodzaju przebarwień jest to, że mogą, ale nie muszą samoistnie ustąpić. W celu przyspieszenia ich eliminacji warto stosować kremy rozjaśniające, tzw. kremy depigmentacyjne, a na co dzień aplikować dobre podkłady i pudry, które wyrównują skórę i wyeliminują przebarwienia na twarzy. Przykładem podkładu, który skutecznie tuszuje wszelkie niedoskonałości, w tym także przebarwienia pozapalne, jest Fluid korygujący o przedłużonej trwałości Vichy Dermablend. Dodatkowo produkt ten wygładza powierzchnię skóry, nie tworzy efektu maski i chroni przed promieniami UV, zatem zapobiega pojawieniu się innego rodzaju przebarwień.

Rekomendowane produkty

 • Fluid korygujący. 16 h trwałość. VICHY DERMABLEND
 • Najczęściej czytane

  Jak szybko pozbyć się pryszcza?

  Pielęgnacja twarzy

  Jak szybko pozbyć się pryszcza?


  Pryszcze mają to do siebie, że pojawiają się w najmniej odpowiednim momencie. Ślub, rozmowa kwalifikacyjna, wakacyjny wyjazd nie mogą się odbyć z nieestetyczną czerwoną krostką na twarzy. Dlatego też wiele z nas od razu po szybkiej identyfikacji problemu przechodzi do jego eliminacji, czyli wyciskania. Ale uwaga! Ten sposób na pryszcze nie należy do najlepszych! Dowiedz się, dlaczego i sprawdź, jak szybko pozbyć się pryszcza, bez uszczerbku dla skóry!

  Przeczytaj artykuł

  Łuszcząca się skóra na twarzy – czym może być spowodowana?

  Pielęgnacja twarzy

  Łuszcząca się skóra na twarzy – czym może być spowodowana?

  Łuszcząca się skóra na twarzy to bardzo uporczywy problem, który może mieć różne podłoże. Łuszcząca się skóra to dolegliwość typowa dla skóry suchej i szorstkiej, jednak niekiedy przypadłość ta może mieć związek z poważniejszymi chorobami skóry. Podpowiadamy zatem, z czego może wynikać łuszczenie się skóry z twarzy i jak z nim walczyć!

  Przeczytaj artykuł

  Jak stosować kwas kojowy?

  Pielęgnacja twarzy

  Jak stosować kwas kojowy?

  Kwas kojowy jest uznawany przez dermatologów i kosmetologów za jedną ze skuteczniejszych substancji przeciwdziałających problemowi nadmiernej pigmentacji. Bardzo dobrze sprawdza się przy leczeniu plam pigmentacyjnych, ostudy oraz innych zaburzeń kolorytu skóry. Jak stosować kwas kojowy, by przyniósł on najlepsze rezultaty?

  Przeczytaj artykuł

  Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

  Woda termalna

  Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

  Wody termalne to szczególny rodzaj wód podziemnych, których temperatura w momencie wydobycia jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza w okolicy, przy czym nie może to być mniej niż 20 Celsjusza. Są to krystalicznie czyste wody zawierające unikalne, właściwe dla danego rejonu kompozycje składników mineralnych i pierwiastków śladowych powstające w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw ziemi ku powierzchni. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem w lecznictwie, a od niedawna również w przemyśle kosmetycznym.

  Przeczytaj artykuł

  go to top