OK

OK Cancel

Thank you

Close

Przebarwienia na twarzy od słońca – jak do nich nie dopuścić i się ich pozbyć?

Słońce wywiera na nasz organizm pozytywny wpływ. Dodaje nam energii, wspomaga syntezę witaminy D czy poprawia nastrój. Niestety, niewłaściwe korzystanie ze słońca i brak ochrony SPF może powodować przebarwienia. Takie plamy po opalaniu na twarzy i ciele mogą stanowić nie tylko źródło dyskomfortu, ale również zagrażać zdrowiu skóry. Dowiedz się, skąd na skórze biorą się przebarwienia od słońca oraz jak pielęgnować skórę z przebarwieniami po opalaniu, aby zmniejszyć ich widoczność.

poznaj sposoby na przebarwienia posłoneczne

Brązowe plamy, przebarwienia po opalaniu – jak wyglądają?

Chociaż słońce ma udowodnione pozytywne działanie na nasze samopoczucie (wspomaga produkcję endorfin), syntezę witaminy D i pobudzanie metabolizmu, nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV prowadzi do oparzeń skóry, podrażnień, przyspieszenia fotostarzenia czy utraty kolagenu i elastyny. Co więcej, promienie słoneczne mogą wpływać na wystąpienie w przyszłości często nieodwracalnych i prowadzących do stanów nowotworowych zmian skórnych. Jednym z powszechnych symptomów zbyt silnego wpływu promieni słonecznych na skórę są różnego rodzaju przebarwienia, będące uszkodzeniami procesów pigmentacyjnych.

Można wyróżnić różne typy plam od słońca:

  • melasma – inaczej nazywana ostudą lub chloasmą. To zmiana skórna o charakterze przewlekłym, która charakteryzuje się symetrycznym, nieregularnym kształtem dobrze odgraniczonym od pozostałych obszarów. Ma żółtobrunatny lub ciemnobrunatny kolor. Powstaje przez zwiększenie liczby melanocytów oraz pobudzenie ich aktywności. Warto zauważyć, że ekspozycja na promienie słoneczne jest tylko czynnikiem indukującym melazmę, ale nie bezpośrednią przyczyną, która ma podłoże genetyczne i hormonalne (szczególnie jeśli chodzi o żeńskie hormony płciowe: progesteron i estrogeny, dlatego tego typu zmiana częściej dotyka kobiet)1;
  • plamy soczewicowate (starcze) – występują u osób w starszym wieku. Stanowią opóźnioną odpowiedź organizmu na nadmierną ekspozycję na promieniowanie UV. Są to beżowe lub ciemnobrązowe, płaskie zmiany barwnikowe o zróżnicowanym kształcie i średnicy od ok. 1 mm do kilku centymetrów. Powiększają się i namnażają wraz z wiekiem oraz są trwałe. Powstają przez aktywację melanocytów dokonaną przez sąsiadujące z nimi keranocyty. Pod wpływem tego procesu uruchamia się produkcja melaniny. Starcze plamy soczewicowate mogą stanowić ryzyko rozwoju komórek rakowych, dlatego należy je regularnie kontrolować u dermatologa2;
  • przebarwienia pozapalne – rodzaj zaburzenia pigmentacji, którego przyczyną jest nadprodukcja melaniny lub jej nieprawidłowe uwalnianie, spowodowane procesami zapalnymi. Mogą one mieć różne przyczyny. Do jednej z nich należą oparzenia słoneczne. Są to ciemnobrązowe, brązowe lub niebiesko-szare plamki naskórkowe lub skórne, pojawiające się na obszarach dotkniętych stanem zapalnym. Promienie słoneczne pogarszają i wyzwalają rozwój tego typu hiperpigmentacji3.
  • piegi – zmiany barwnikowe mające podłoże genetyczne, ale pobudzane przez promienie słoneczne, pod wpływem którego się namnażają i ciemnieją. Mogą blednąć wraz z wiekiem. Zazwyczaj pojawiają się na czole, nosie, policzkach, plecach, nogach i rękach. Są spowodowane miejscowym podwyższeniem produkowanego pigmentu. To zazwyczaj niewielkie (ok. 2-5 mm) plamki o jasnobrązowym lub ciemnobrązowym kolorze, dodające ich posiadaczom uroku. Piegi są wyraźnie odgraniczone, ale nierównomierne. Szczególne predyspozycje do powstawania piegów mają osoby, które amerykański dermatolog Fitzpatrick zakwalifikował do fototypu I. lub II., czyli te, które prawie wcale się nie opalają, łatwo ulegają poparzeniom słonecznym i mają bardzo jasną lub jasną skórę4;

twarz kobiety, na którą pada słońce - dowiedz się jak chronić się przed przebarwieniami na twarzy od słońca

Plamy po opalaniu – dlaczego powstają?

Skóra to bardzo obszerny organ wrażliwy na promieniowanie słoneczne. Do powierzchni Ziemi przez cały rok docierają promienie o różnej długości fali, ale na obecną chwilę, kiedy warstwa ozonowa nie przepuszcza jeszcze całego spektrum, największy wpływ mają UVB i UVA. Pierwsze działają powierzchniowo, przenikając tylko do naskórka i powodując jego uszkodzenie, nadmierne rogowacenie, przebarwienia i stany zapalne, nazywane oparzeniami słonecznymi. Działają też mutagennie i kancerogennie oraz uszkadzają DNA5. Intensywność promieniowania UVB jest zależna od kilku czynników jak pora roku, dnia, szerokość geograficzna czy warunki atmosferyczne. Promienie UVB mają największy wpływ na naszą skórę w godzinach 10:00-16:00, szczególnie w okolicach południa.

Promieniowanie UVA o dłuższej fali ma zdolność przenikania do skóry właściwej, dlatego reakcja na nie, nie jest tak natychmiastowa jak w przypadku UVB. UVA pobudza jednak reakcje wywołane przez promieniowanie UVB. Wnikając działa wewnątrz: uszkadza ściany naczyń krwionośnych oraz włókna kolagenu i elastyny, przyczyniając się do fotostarzenia i wystąpienia słonecznych reakcji alergicznych. Ze względu na to, że promienie UVA mają zdolność przenikania aż do skóry właściwej i działają przez cały rok, każdego dnia należy pamiętać o właściwej ochronie przeciwsłonecznej.

Docierające więc do naskórka i głębszych warstw skóry promienie słońca wyzwalają różnego rodzaju reakcje biochemiczne, związane m.in. z hiperpigmentacją i hipopigmentacją (odbarwieniami). Przebarwienia na twarzy od słońca powstają przez zaburzone działanie melanocytów, czyli komórek barwnikowych obecnych w naszej skórze.

Konsekwencją zaburzonej pracy komórek barwnikowych jest nadprodukcja melaniny (naturalny barwnik skóry) i jej nierównomierne rozmieszczenie, czego objawem są właśnie przebarwienia na skórze od słońca.

Przebarwienia mogą być również wynikiem stosowania aktywnych składników kosmetycznych bez ochrony przeciwsłonecznej, która jest tu konieczna. Trzeba zawsze stosować wysoki filtr SPF jeśli w naszej pielęgnacji stosujemy składniki jakie jak np. retinol, witamina C czy kwasy AHA i BHA w wyższych stężeniach.

Plamy po opalaniu – jak usunąć i czy zawsze jest to możliwe?

Niektóre plamy po opalaniu są wynikiem głębszego przenikania promieniowania UV. Inne zmieniają się wraz z intensywnością ekspozycji na słońce oraz porą roku czy wiekiem.

Jak zredukować przebarwienia i plamy posłoneczne? Problem okazuje się bardziej złożony niż może nam się wydawać. Często niezbędne mogą okazać się profesjonalne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej jak peelingi chemiczne czy laseroterapia, przeprowadzane przez specjalistę.
Nie oznacza to, że właściwa pielęgnacja pozostaje mało istotna, wręcz przeciwnie! Dopasowana do potrzeb skóry fotoprotekcja oraz kosmetyki z substancjami aktywnymi o udowodnionym działaniu przeciw przebarwieniom są bardzo ważne. Stosowane w codziennej rutynie, pozwalają zapobiegać powstawaniu kolejnych plam, a także rozjaśniać te już istniejące (w zależności od rodzaju i stopnia zaawansowania zmian). Pielęgnacja jest także pomocna w podtrzymywaniu efektów pozabiegowych. Warto pamiętać, że raz przeprowadzony zabieg usunięcia przebarwień nie sprawi, że już nigdy nie pojawią się one na naszej skórze. Stosując odpowiednie kosmetyki jesteśmy w stanie znacznie przedłużyć ten efekt i nie dopuścić do powstawania plam posłonecznych.

Co zrobić, aby nie powstały plamy po opalaniu?

Najlepszym sposobem na przebarwienia i plamy po opalaniu jest skuteczna ochrona przed słońcem, czyli używanie kremów i innych kosmetyków z filtrem przeciwsłonecznym odpowiednim dla naszego fototypu. Osoby z jasną skórą, które łatwo ulegają poparzeniom, powinny stosować SPF na poziomie 50 i 50+. Przy ciemniejszej cerze można zdecydować się na SPF 30-50. Codzienna fotoprotekcja jest istotna niezależnie od fototypu skóry. Choć osoby o ciemniejszej karnacji są mniej narażone na oparzenia słoneczne, w dalszym ciągu mogą zmagać się z problemem widocznych przebarwień.

Plamy po opalaniu to problem, który występuje nie tylko na twarzy, ale i innych częściach ciała, mających bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi. Dlatego też fotoprotekcja (szczególnie w słoneczne, wakacyjne dni) powinna dotyczyć również naszego ciała. W tym celu warto sięgać po mleczka, balsamy bądź kremy z odpowiednim filtrem SPF i odpowiadającą nam konsystencją. Poza twarzą na działanie promieni słonecznych w szczególności narażone są dłonie, ramiona, a nawet płatki uszu! To właśnie na dłoniach bardzo szybko uwidaczniają się przebarwienia posłoneczne, określane jako plamy starcze.

Aby skutecznie zapobiegać powstawaniu nowych przebarwień nie wystarczy jednorazowa aplikacja kremu z filtrem przeciwsłonecznym. Równie istotna jest reaplikacja. Krem z ochroną SPF zaleca się reaplikować co 2-3 godziny i zaraz po wyjściu z wody. W przypadku ponownej aplikacji kremu z filtrem SPF na twarz sprawdzi się nakładanie produktu specjalną gąbeczką. To wygodny sposób szczególnie wtedy, gdy nosimy makijaż i nie chcemy go zniszczyć.

Oprócz stosowania kremów z filtrem przeciwsłonecznym w okresach znacznego nasłonecznienia warto okrywać ciało przewiewnymi ubraniami, np. z lnu, wiskozy, bawełny oraz nosić nakrycia głowy. Ochrony wymagają także wrażliwe na słońce oczy, dlatego należy nosić okulary przeciwsłoneczne z potwierdzonym filtrem. O ile nie jest to konieczne, lepiej też nie przebywać w pełnym słońcu w godzinach jego wzmożonej aktywności, czyli w godzinach 10:00-16:00.

ochrona skóry przed przebarwieniami słonecznymi

Krem na przebarwienia słoneczne - zapobieganie i redukcja

Kremy z filtrem przeciwsłonecznym powinny być więc stałym elementem rutyny pielęgnacyjnej. Jeśli mamy tendencję do przebarwień, warto wybrać takie, które nie tylko zapewniają wysoką ochronę przed promieniowaniem UV, ale dodatkowo chronią lub zmniejszają widoczność powstałych przebarwień.

Vichy UV-AGE DAILY SPF 50+, do każdego typu skóry, oferuje nie tylko wysoką ochronę przeciwsłoneczną, ale także właściwości przeciwstarzeniowe. Ten ultralekki fluid przeciwsłoneczny jest wzbogacony o peptydy i niacynamid, co czyni go skutecznym narzędziem w walce z przebarwieniami i oznakami starzenia. Produkt chroni skórę przed promieniowaniem UV i pomaga zredukować widoczność plam i zmarszczek, zapewniając młodszy i zdrowszy wygląd skóry.

Vichy UV-AGE DAILY SPF 50+

W przypadku skóry tłustej i mieszanej idealny będzie UV-CLEAR Fluid przeciw niedoskonałościom, który zapewnia ochronę na poziomie SPF50+, a dodatkowo wyrównuje koloryt i jest odpowiednią bazą makijażu. Ma bardzo lekką konsystencję wzbogaconą o niacynamid i kwas salicylowy, dlatego jest wielozadaniowy. Redukuje wypryski (o 66%), nadmiar sebum (o 33%) i przebarwienia (o 32%)6.

UV-CLEAR Fluid przeciw niedoskonałościom

Jeśli chcesz zapewnić swojej skórze wysoką ochronę przed słońcem, zapobiec powstawaniu nowych przebarwień i zmniejszyć widoczność tych już obecnych na skórze, wybierz Lekki Fluid Koloryzujący UV-AGE Daily Tinted. Zapewnia nie tylko wysoką ochronę na poziomie SPF 50+, ale również wyrównuje koloryt skóry. Zawarty w nim pigment sprawia, że skóra zyskuje jednolity, złocisty odcień.

Vichy UV-AGE Daily Tinted fluid koloryzujący przeciw przebarwieniom słonecznym

Jeśli lubisz bogatszą konsystencję idealnym będzie Aksamitny krem do twarzy SPF 50+ Vichy Capital Soleil z bardzo wysoką ochroną przeciwsłoneczną opartą na opatentowanym systemie stabilnych filtrów. Jest hipoalergiczny i nadaje się do pielęgnacji ochrony przeciwsłonecznej nawet skóry wrażliwej.

Aksamitny krem do twarzy przeciw przebarwieniom od słońca SPF 50+ Vichy Capital Soleil

Aby skutecznie chronić skórę twarzy i ciała przed negatywnymi skutkami promieniowania, warto mieć też kosmetyk uniwersalny, czyli np. Ochronne mleczko do twarzy i ciała SPF 50+ Vichy Capital Soleil, które również oparte jest na systemie filtrów przeciwsłonecznych. Pochłania odpowiednie spektrum promieniowania UVA i UVB, zabezpieczając przed zmianami skórnymi, m.in. przebarwieniami oraz poparzeniami słonecznymi.

Ochronne mleczko do twarzy i ciała przeciw przebarwieniom słonecznym SPF 50+ Vichy Capital Soleil

Jeśli uwielbiasz produkty 2w1 czyli pielęgnację przeciwzmarszczkową i ochronę przeciwsłoneczną w 1 produkcie poznaj. Vichy LIFTACTIV B3 Krem przeciw przebarwieniom SPF 50, który gwarantuje wysoką i stabilną ochronę przeciwsłoneczną i jest wzbogacony o witaminę B3, czyli niacynamid, pomagający zmniejszyć ryzyko pojawiania się plam po opalaniu i nie tylko.

Vichy LIFTACTIV B3 Krem przeciw przebarwieniom słonecznym SPF 50

Wsparciem dla kremu będzie Vichy LIFTACTIV B3 Serum przebarwienia i zmarszczki z niacynamidem, kwasem glikolowym i składnikami peelingującymi. Formuła została przebadana dermatologicznie, aby odpowiadała wszystkim fototypom i rodzajom skóry. Badania potwierdzają, że po jego użyciu przebarwienia są zredukowane aż do 71%7.

Vichy LIFTACTIV B3 Serum przebarwienia słoneczne i zmarszczki

Kolejnym kremem 2w1 przeznaczonym bardziej do skóry dojrzałej jest Vichy NEOVADIOL Odżywczy krem na dzień przeciw przebarwieniom SPF50.
W składzie można znaleźć składniki aktywne tj.:

  • proksylan i ekstrakt z Kasji, które poprawiają gęstość skóry;
  • kwasy omega 3-6-9 działające odżywczo;
  • bardzo wysoki filtr SPF 50 o szerokim spektrum działania;
  • niacynamid B3 pomocny w redukcji przebarwień;
  • znany z właściwości nawilżających kwas hialuronowy;
  • dodające blasku perłowe pigmenty;
  • woda wulkaniczna z Vichy wzmacniająca skórę.

Badania kliniczne potwierdziły redukcję zmarszczek o 41%8, poprawę jędrności o 11%9, a blasku o 26%10.

Vichy NEOVADIOL Odżywczy krem na dzień przeciw przebarwieniom słonecznym SPF50

Jak ukryć przebarwienia od słońca?

Jak postępować w sytuacji, w której mamy do czynienia z bardzo widocznymi i trudnymi do ukrycia przebarwieniami? W takiej sytuacji warto sięgnąć po Dermablend Fluid Korygujący o Przedłużonej Trwałości z SPF35. To kosmetyk stworzony z myślą o skórze podatnej na przebarwienia i niedoskonałości, długotrwale koryguje widoczne niedoskonałości bez efektu maski.

VICHY Dermablend podkład na przebarwienia posłoneczne

Jeśli Twoim problemem są nie tylko bardzo widoczne przebarwienia i niedoskonałości, ale również nierówna tekstura skóry czy blizny potrądzikowe, wybierz Dermablend [Korekta 3D] Podkład Wyrównujący Powierzchnię Skóry z SPF25.

VICHY DERMABLEND 3D podkład na przebarwienia od słońca

Podsumowanie
Przebarwienia na twarzy od słońca to problem, który na całym świecie dotyczy bardzo dużej liczby osób. Te nieestetyczne zmiany na skórze mogą wystąpić niezależnie od jej fototypu i sprawiać, że nasza twarz wygląda na starszą niż w rzeczywistości. Plamy od słońca zaburzają koloryt skóry i mogą stać się źródłem kompleksów i zaniżonej samooceny. Aby nie dopuścić do powstawania przebarwień, kluczową rolę odgrywa codzienna pielęgnacja. Nie może zabraknąć w niej dermokosmetyków fotoochronnych, jak i tych, które wspomagają walkę z przebarwieniami.

Vmag_Kinga_Bozek.jpgTekst został zweryfikowany przez mgr Kingę Bożek.
Za deklaracje marketingowe odpowiada Vichy.


Mgr Kinga Bożek, Specjalista ds. Legislacji i Oceny Bezpieczeństwa

1 A. Lisiecka, K. Waśko, N. Lisiecka, A. Maciejak, W. Hetman, Zaburzenia pigmentacji skóry: https://novaosvita.com/wp-content/uploads/2024/03/InnTheoryMethPract-Kyiv-Feb2024.pdf#page=113.
2 Tamże.
3 Tamże.
4 Tamże.
5 dr med. E. Łastowiecka-Moras, dr med. J. Bugajska, Naturalne promieniowanie UV a przedwczesne starzenie się skóry człowieka, Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy: https://bibliotekanauki.pl/articles/181415.pdf.
6 Badanie kliniczne, 34 osoby, 56 dni, aplikacja raz dziennie.
7 Ocena kliniczna, 44 kobiety po 2 miesiącach stosowania, średni rezultat dla intensywności przebarwień: -29%, średni rezultat dla 33% badanych kobiet: -71%.
8 Badanie kliniczne, 42 kobiety po 6 tygodniach stosowania.
9 Badanie aparaturowe.
10 Badanie kliniczne, 42 kobiety po 6 tygodniach stosowania.

Bilbiografia:
1. dr med. E. Łastowiecka-Moras, dr med. J. Bugajska, Naturalne promieniowanie UV a przedwczesne starzenie się skóry człowieka, Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy: https://bibliotekanauki.pl/articles/181415.pdf;
2. A. Lisiecka, K. Waśko, N. Lisiecka, A. Maciejak, W. Hetman, Zaburzenia pigmentacji skóry: https://novaosvita.com/wp-content/uploads/2024/03/InnTheoryMethPract-Kyiv-Feb2024.pdf#page=113.

Zespół Vichy

go to top