OK

OK Cancel

Thank you

Close

Przebarwienia słoneczne - czyli jak nie dopuścić do powstawania plam na twarzy?

Przebarwienia słoneczne to bardzo częsty efekt uboczny długotrwałego opalania się na słońcu bez odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej. Dobra wiadomość jest taka, że możemy im skutecznie zapobiec, jeśli będziemy pielęgnować swoją skórę w odpowiedni sposób. Podpowiadamy zatem, jak nie dopuścić do powstania nieestetycznych plam na twarzy!

Jak powstają przebarwienia posłoneczne?

Jak powstają przebarwienia posłoneczne?

Podczas ekspozycji na słońce szkodliwe promienie UV przenikają przez naskórek, gdzie stymulują do działania melanocyty, czyli komórki pigmentacyjne skóry. W wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce niektóre z melanocytów mogą ulec trwałym zaburzeniom, przez co w procesie melanogezy zaczną wydzielać duże ilości melaniny. Miejscowe nagromadzenie melaniny, nazywane hiperpigmentacją, doprowadza do powstania plam posłonecznych na skórze o małej wielkości i okrągłym kształcie. Wraz z upływem czasu, a tym samym postępującym procesem starzenia się komórek skóry, ryzyko zjawiska hiperpigmentacji wzrasta i zaczyna obejmować te partie ciała, które mają najczęstszy kontakt ze słońcem - brązowe plamy mogą pojawić się zarówno na twarzy, jak i szyi, grzbietach rąk czy dekolcie. Na ciemne plamy na twarzy od słońca narażone są szczególnie kobiety, które mają do czynienia ze zmianami hormonalnymi w swoim organizmie np. w czasie ciąży, menopauzy czy przyjmowania antykoncepcji hormonalnej.

Przebarwienia po słońcu - jak się chronić przed brązowymi plamami na twarzy?

Aby uniknąć problemu plam na twarzy po opalaniu, musimy bardzo dużo uwagi poświęcić na dobór odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych, które ochronią naszą skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

* Podczas opalania powinniśmy stosować kosmetyki z wysokimi filtrami - osoby z jasną karnacją powinny szukać preparatów do opalania z filtrem SPF 50 np. krem przeciwsłoneczny Vichy Idéal Soleil, zaś osoby o ciemniejszej skórze mogą zdecydować się na nieco mniejszy filtr SPF 30.

* Wybierajmy te kosmetyki, które zawierają filtry ochronne UVA i UVB. Pamiętajmy, że to właśnie promienie UVA odpowiadają za zaburzenia pigmentacji na skórze, a tym samym ciemne plamy na twarzy.

*Kosmetyki do opalania należy aplikować na skórę na około 30 min przed wyjściem na słońce - w ten sposób ich składniki będą miały szansę skutecznie wchłonąć się w naszą skórę.

*Aplikację kremów przeciwsłonecznych powinniśmy powtarzać co ok. 1,5-2 godziny oraz po każdym wyjściu z wody.

*Jeżeli chcemy uniknąć przebarwień na twarzy od słońca powinniśmy też unikać długotrwałego opalania się w pełnym słońcu - na opalanie najlepiej decydować się po południu, gdy natężenie promieniowania słonecznego jest już nieco słabsze.

Pamiętajmy też o tym, by kosmetyki przeciwsłoneczne, które stosujemy na twarzy były również odpowiednio dostosowane do rodzaju naszej skóry. Osoby ze skórą normalną, suchą lub mieszaną powinny stosować lekkie kremy ochronne, podczas gdy osoby ze skórą tłustą, łojotokową i trądzikową nieobciążające skóry żelowe emulsje.

Plamy od słońca na twarzy - jak się ich pozbyć?

Co zrobić z przebarwieniami słonecznymi, które już znajdują się na naszej twarzy lub ciele? Istnieje kilka sprawdzonych metod na ich usunięcie. Możemy spróbować je rozjaśnić przy pomocy specjalistycznych preparatów, które znajdziemy w aptece lub zdecydować się na ich usunięcie w gabinecie dermatologicznym. Popularną metodą pozbywania się plam na twarzy są peelingi medyczne, mikrodermabrazja lub leczenie laserowe. Możemy też postarać się złuszczać skórę domowymi sposobami, jeśli jednak nie przyniesie to żadnego rezultatu, warto wybrać się z wizytą do specjalisty, który pomoże nam dobrać odpowiednią metodę walki z przebarwieniami słonecznymi.

Zespół Vichy

go to top