OK

OK Cancel

Thank you

Close

Dlaczego moja skóra jest tak sucha podczas menopauzy?

Swędząca, zwiotczała, bardzo sucha – oto trzy główne objawy menopauzalne na skórze. A z tych symptomów największy dyskomfort powoduje suchość, dlatego zawarte w tytule pytanie wydaje się bardzo zasadne.

Dlaczego moja skóra jest tak sucha podczas menopauzy?

To przede wszystkim wynik niezdolności skóry do zatrzymania wody, czego objawem jest właśnie bardzo sucha skóra.

Sucha skóra podczas menopauzy to częsty problem

Najnowsze badanie przeprowadzone w grupie 3875 kobiet po menopauzie powyżej 40. roku życia wykazało, że 36,2% z nich towarzyszy sucha skóry.

Suchość jest jedną z głównych zmian klinicznych podczas starzenia się skóry twarzy u kobiet po menopauzie. Spośród wszystkich schorzeń dermatologicznych u kobiet dojrzałych, suchość skóry jest jedną z najczęściej występujących i najbardziej dotkliwych. Przyczyny tego problemu leżą w zmianach hormonalnych, jakie zachodzą w całym twoim organizmie, w tym także w skórze trakcie menopauzy.
Sucha skóra jest przede wszystkim wynikiem obniżonego poziomu estrogenów i progesteronu. Po 50. roku życia zmianie ulega pH skóry, a także jej zdolność do zatrzymywania wody. Co więcej, spowolnieniu ulega metabolizm, co powoduje, że skóra staje się bardziej sucha, matowa, mniej jędrna oraz ogólnie o wiele mniej gładka, niż była wcześniej. Ogółem mniej przyjazna  – tego jesteśmy pewni...

Dowiedz się więcej o skórze i zmianach hormonalnych okresie menopauzy

Sucha skóra – jak się objawia podczas menopauzy

Objawy, które mogą Ci towarzyszyć w tym okresie, obejmują:
1. odczucie ściągniętej skóry, które pojawia się po kąpieli lub pływaniu;
2. łuszczenie się skóry;
3. pękanie skóry na dłoniach i stopach;
4. bardzo sucha skóra objawia się też często silnym świądem;
5. osoby z ciemniejszą karnacją mogą zauważyć szare lub popielate plamy na skórze, w tym również na twarzy.

Przyczyną tego jest spowolnienie odnowy keratynocytów (komórek stanowiących 90% zewnętrznej warstwy skóry), co sprzyja gromadzeniu się starych komórek na powierzchni naskórka. Bariera lipidowa jest zatem o wiele słabiej zorganizowana, przez co skóra traci swoją naturalną odporność i przez to wszelkie czynniki zewnętrzne dużo łatwiej ją podrażniają i wysuszają.

Gorzej zbudowana bariera lipidowa powoduje suchość.

Dr. Karolina Kopeć

Co więcej (to już ostatni raz w tym artykule – obiecujemy!), kwas hialuronowy staje się bardzo wrażliwy na degradację przez specjalny enzym, który nazywany jest hialuronidazą. W wyniku tego następuje stopniowe pogorszenie poziomu nawilżenia oraz jędrności skóry.

Dowiedz się jak nawilżyć skórę w wieku 50 lat

Bardzo sucha skóra w trakcie menopauzy – o czym należy pamiętać

Suchość skóry jest wynikiem braku odpowiedniego nawilżenia, co jest z kolei spowodowane obniżonym poziomem estrogenów, który następuje właśnie w trakcie menopauzy. Zaburzona równowaga hormonalna sprawia, że skóra nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować, a w tym konkretnym przypadku ma problem z zatrzymaniem w sobie wody i wydaje Ci się bardzo sucha. 

Powyższy tekst jest tylko jednym z cyklu artykułów o zdrowiu i pielęgnacji skóry na naszym blogu.

Korzystając z wiedzy lekarzy oraz najnowszych badań klinicznych, Vichy od ponad 100 lat rozwija ekspertyzę w zakresie zaawansowanej pielęgnacji twarzy oraz skóry głowy i włosów.

Dowiedz się więcej i przeczytaj o zmarszczkach i starzeniu się skórymenopauziesuchej skórze twarzy oraz trądziku.
Możesz także sprawdzić porady o pielęgnacji skóry głowy i włosów, a w szczególności łupieżu, doborze szamponu przeciwłupieżowegowypadaniu włosów czy zakolach.

Podpowiadamy również jak dobrać: krem do twarzykrem przeciwzmarszczkowykrem pod oczyserum do twarzykrem na trądzikkrem na nocampułki do twarzy czy krem z filtrem do twarzy oraz super nowość – booster.

Przeczytaj też o aktywnych składnikach dermatologicznych: Kwasie HialuronowymKolagenie czy Peptydach.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł, to podziel się nim na swoich Social Mediach!

Najczęściej czytane

go to top