Menopauza: jakie są najczęstsze objawy wskazujące na zmiany w obrębie skóry?
Pojawienie się menopauzy wywołuje zmiany nie tylko w organizmie kobiety, ale wpływa na jej skórę i samopoczucie. Jest to początek nowej życiowej przygody.
Choć zmiana ta nie niesie ze sobą tylko pozytywnych rzeczy, warto wiedzieć, co robić, aby pomóc sobie przejść przez ten okres i poczuć w sobie większą siłę. W poniższym artykule nasz ekspert Karolina Kopeć opisuje, jakie są objawy menopauzy, które możesz odczuć i zauważyć na swojej skórze, takie jak utrata elastyczności. Wyjaśnia również, dlaczego zmiany te zachodzą. Może nie dotkną Cię wszystkie objawy menopauzy, wszak jest to podróż indywidualna. Z uwagi jednak na to, że proces ten dotyka każdą kobietę, jesteśmy tu po to, aby pomagać.
Menopauza – objawy fizyczne na skórze
Objawy na skórze są różne w zależności od fazy procesu menopauzy. Ich stałą cechą jest brak nawilżenia.
Pierwsze objawy menopauzy, powiązane zazwyczaj ze zmianą poziomu hormonów, to:
· Suchość – można zaobserwować, że skóra jest szorstka, czasami swędząca i ma matową powierzchnię.
· Coraz cieńsza skóra – zmarszczki są coraz bardziej widoczne, zwłaszcza wokół oczu i ust, a rany goją się dłużej.
· Uwrażliwienie i zaognienie skóry to też objawy menopauzy – skóra jest często podrażniona, czerwona, pojawia się uczucie pieczenia, należy starannie podejmować decyzje dotyczące pielęgnacji skóry.
· Trądzik – istniejące problemy skórne mogą się pogorszyć lub rozwinąć od nowa z powodu niższego poziomu hormonów żeńskich. Tak, zmiany zapalne to też objawy menopauzy.
· Objawy uszkodzeń skóry spowodowanych działaniem promieni słonecznych, takie jak plamy starcze – prawdopodobnie zauważysz skutki nadmiernego nasłonecznienia bez stosowania ochrony w poprzednich latach.
· Wiotczenie skóry – w miarę zmniejszania się ilości kolagenu, skóra zaczyna tracić jędrność.
· Inne objawy menopauzy to łatwo powstające siniaki – spowodowane postępującą utratą grubości skóry w wyniku utraty kolagenu, glikozaminoglikanów (GAG) i wody.
· Więcej pojawiających się włosków na twarzy i mniej włosów na skórze głowy – można zauważyć niechciane owłosienie nad wargami, wzdłuż linii żuchwy i podbródka, podczas gdy na skórze głowy włosy stają się cieńsze, czasami z regresją linii włosów z przodu.
Poznaj również nietypowe objawy menopauzy, które mogą Cię zaskoczyć
Odkryj innowacyjną pielęgnację
Neovadiol
dla skóry przed i po menopauzie

SKUTECZNOŚĆ
POTWIERDZONA KLINICZNIE

1 Neovadiol przed menopauzą krem na dzień: ocena kliniczna 220 kobiet po 3 miesiącach.
2 Neovadiol po menopauzie krem na dzień: ocena kliniczna 219 kobiet po 3 miesiącach.

skóra dojrzała?
