OK

OK Cancel

Thank you

Close

Menopauza: jakie są najczęstsze objawy wskazujące na zmiany w obrębie skóry?

Pojawienie się menopauzy wywołuje zmiany nie tylko w organizmie kobiety, ale wpływa na jej skórę i samopoczucie. Jest to początek nowej życiowej przygody.

Menopauza: jakie są najczęstsze objawy wskazujące na zmiany w obrębie skóry?

Choć zmiana ta nie niesie ze sobą tylko pozytywnych rzeczy, warto wiedzieć, co robić, aby pomóc sobie przejść przez ten okres i poczuć w sobie większą siłę. W poniższym artykule nasz ekspert Karolina Kopeć opisuje, jakie są objawy menopauzy, które możesz odczuć i zauważyć na swojej skórze, takie jak utrata elastyczności. Wyjaśnia również, dlaczego zmiany te zachodzą. Może nie dotkną Cię wszystkie objawy menopauzy, wszak jest to podróż indywidualna. Z uwagi jednak na to, że proces ten dotyka każdą kobietę, jesteśmy tu po to, aby pomagać.

Menopauza – objawy fizyczne na skórze

Objawy na skórze są różne w zależności od fazy procesu menopauzy. Ich stałą cechą jest brak nawilżenia.

Menopauza to złożony proces. Może przynieść ze sobą zauważalne zmiany, które dotyczyć będą twojego ciała, skóry i włosów. Warto, abyś się na nie przygotowała. Na początek warto pamiętać o tym, że spadek produkcji hormonów produkowanych przez jajniki wpływa na naturalne procesy biologiczne skóry. Takie właśnie powoduje menopauza. Objawy fizyczne to spowolnienie odnowy komórkowej, skóra gorzej się regeneruje, poziom nawilżenia spada, ilość koleganu w skórze maleje a włókna elastyny tracą swoją sprężystość. Wszystko to prowadzi do frustrujących zmian w jakości skóry. Jednak można temu zaradzić!

OBJAWY MENOPAUZY NA SKÓRZE

PODCZAS MENOPAUZY, KOBIETY OBSERWUJĄ:

 • UTRATĘ ELASTYCZNOŚCI SKÓRY: 70%
 • ZWIĘKSZENIE ILOŚCI ZMARSZCZEK: 60%
 • ZWIĘKSZENIE SUCHOŚCI SKÓRY: 58%
 • ZWIĘKSZENIE ILOŚCI PRZEBARWIEŃ: 57%
 • WZROST WRAŻLIWOŚCI SKÓRY: 43%

*Le Pillouer-Prost, Skin and menopause: women’s point of view, JEADV, 2019. Please note that numbers represent the % of women who had the observation of each sign.

Kluczowe elementy, o których należy pamiętać w przypadku objawów menopauzy na skórze
Zmiany w organizmie często mają wpływ na skórę, ponieważ skóra jest naszym najbardziej widocznym organem. Jednocześnie skórę najłatwiej wyleczyć i chronić, ponieważ możemy działać bezpośrednio i w sposób ukierunkowany. Dlatego decyzje dotyczące pielęgnacji skóry mają w tym momencie bardzo duże znaczenie.

Pierwsze objawy menopauzy, powiązane zazwyczaj ze zmianą poziomu hormonów, to:

 • Suchość – można zaobserwować, że skóra jest szorstka, czasami swędząca i ma matową powierzchnię.
 • Coraz cieńsza skóra – zmarszczki są coraz bardziej widoczne, zwłaszcza wokół oczu i ust,a rany goją się dłużej.
 • Uwrażliwienie i zaognienie skóry to też objawy menopauzy – skóra jest często podrażniona, czerwona, pojawia się uczucie pieczenia, należy starannie podejmować decyzje dotyczące pielęgnacji skóry.
 • Trądzik – istniejące problemy skórne mogą się pogorszyć lub rozwinąć od nowa z powodu niższego poziomu hormonów żeńskich. Tak, zmiany zapalne to też objawy menopauzy.
 • Objawy uszkodzeń skóry spowodowanych działaniem promieni słonecznych, takie jak plamy starcze – prawdopodobnie zauważysz skutki nadmiernego nasłonecznienia bez stosowania ochrony w poprzednich latach.
 • Wiotczenie skóry – w miarę zmniejszania się ilości kolagenu, skóra zaczyna tracić jędrność.
 • Inne objawy menopauzy to łatwo powstające siniaki – spowodowane postępującą utratą grubości skóry w wyniku utraty kolagenu, glikozaminoglikanów (GAG) i wody.
 • Więcej pojawiających się włosków na twarzy i mniej włosów na skórze głowy – można zauważyć niechciane owłosienie nad wargami, wzdłuż linii żuchwy i podbródka, podczas gdy na skórze głowy włosy stają się cieńsze, czasami z regresją linii włosów z przodu.

Menopauza - zmiany skórne i inne objawy menopauzy

Poznaj również nietypowe objawy menopauzy, które mogą Cię zaskoczyć.


skóra dojrzała?

Odkryj innowacyjną pielęgnację Neovadiol
dla skóry przed i po menopauzie

Neovadiol dla skóry przed i po menopauzie

SKUTECZNOŚĆ
POTWIERDZONA KLINICZNIE

Neovadiol - skuteczność
Sprawdź

1 Neovadiol przed menopauzą krem na dzień: ocena kliniczna 220 kobiet po 3 miesiącach.

2 Neovadiol po menopauzie krem na dzień: ocena kliniczna 219 kobiet po 3 miesiącach.

Neovadiol

skóra dojrzała?

ptma

Rekomendowane produkty

go to top