Dlaczego podczas menopauzy alergie skórne są częstsze oraz jak je złagodzić?
Alergie skórne mogą występować bardzo często po ustąpieniu miesiączki.
Bariera skórna podlega bowiem nadal działaniu różnych czynników, a jej ścianki nie są już tak wysokie i trwałe jak wcześniej. Dużo ciężej jest więc jej się skutecznie bronić przed atakami z zewnątrz. W wyniku tego możesz odczuwać suchość lub dyskomfort skóry. W tym artykule prezentujemy porady i wskazówki, które pomogą złagodzić objawy, jakie daje alergia skórna, pojawiająca się często podczas menopauzy.
Zmiany hormonalne w okresie menopauzy mogą mieć wpływ na powstawanie reakcji alergicznych
Spadek poziomu estrogenów i androgenów podczas menopauzy wpływa na zmianę funkcji komórek i układu odpornościowego odpowiedzialnych za objawy alergii skórnej.
Zmniejszenie poziomu estrogenu osłabia barierę skórną, wpływa na jej komórki i białka, a to z kolei sprzyja temu, że powstaje alergia. Objawy skórne mogą być wtedy dla Ciebie bardzo dokuczliwe.
Skóra w okresie menopauzy staje się cieńsza, bardziej sucha i podrażniona, a to sprawia, że jest bardziej podatna na wszelkie alergie.
Jak pielęgnować skórę w okresie menopauzy? Aby zmniejszyć ryzyko alergii w tym okresie, zalecamy sięganie po łagodne środki myjące i nawilżające o niskim pH oraz stosowanie odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych w celu zniwelowania nieprzyjemnych reakcji skóry w okresie menopauzy.
Jeśli jednak alergia skórna już się pojawi, przez co skóra staje się silnie podrażniona, oczywiście zdecydowanie zalecamy wizytę u dermatologa lub zwrócenie się do farmaceuty o odpowiednią poradę.
Powyższy tekst jest tylko jednym z cyklu artykułów o zdrowiu i pielęgnacji skóry na naszym blogu.
Korzystając z wiedzy lekarzy oraz najnowszych badań klinicznych, Vichy od ponad 100 lat rozwija ekspertyzę w zakresie zaawansowanej pielęgnacji twarzy oraz skóry głowy i włosów.
Dowiedz się więcej i przeczytaj o zmarszczkach i starzeniu się skóry, menopauzie, suchej skórze twarzy oraz trądziku.
Możesz także sprawdzić porady o pielęgnacji skóry głowy i włosów, a w szczególności łupieżu, doborze szamponu przeciwłupieżowego, wypadaniu włosów czy zakolach.
Podpowiadamy również jak dobrać: krem do twarzy, krem przeciwzmarszczkowy, krem pod oczy, serum do twarzy, krem na trądzik, krem na noc, ampułki do twarzy czy krem z filtrem do twarzy oraz super nowość – booster.
Przeczytaj też o aktywnych składnikach dermatologicznych: Kwasie Hialuronowym, Kolagenie czy Peptydach.
Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł, to podziel się nim na swoich Social Mediach!