OK

OK Cancel

Thank you

Close

Glikol propylenowy, Propylene Glycol - czy występuje tylko w produktach do włosów?

Ostatnimi czasy coraz to nowsze substancje zyskują miano szkodliwych, a w internecie szerzy się panika - dlatego, stojąc przy drogeryjnej półce, drżącymi rękami zdejmujemy z niej wybrany preparat i dokładnie sprawdzamy jego skład. W pewnym momencie może się jednak okazać, że w sklepach zabrakło dla nas produktów - jedan wysusza, drugi może wywołać nowotwór, a jeszcze inny astmę czy nawet chorobę Alzheimera. Czy rzeczywiście jest się czego bać a w skórę oraz włosy należy wcierać jedynie olejki i ekstrakty z roślin z upraw ekologicznych? Jednym ze składników, który znalazł się na “czarnej liście” jest właśnie glikol propylenowy, na opakowaniach oznaczany jako Propylene Glycol. Dowiedz się, do czego służy i czy rzeczywiście powinnyśmy z niego zrezygnować!

Glikol propylenowy - czym jest?

Glikol propylenowy - czym jest?

Substancja znana jako Propylene Glycol należy do grupy alkoholi. Zawiera on dwie grupy hydroksylowe i występuje pod postacią bezbarwnej cieczy o lekko słodkim smaku. Kontrowersje na temat tego składnika budzi przede wszystkim fakt, że może on być pozyskiwany na dwa sposoby - z również należącej do alkoholi gliceryny oraz jako produkt uboczny pozyskiwany w procesie rafinacji ropy naftowej.
Możemy również znaleźć informację, jakoby glikol propylenowy mógł podrażniać skórę twarzy czy oczy. Jest to jednak tylko półprawda - taka sytuacja mogłaby mieć miejsce w przypadku zastosowania czystego alkoholu. W kosmetykach natomiast jego dopuszczalne stężenie wynosi 50%, dzięki czemu nie ma on szans wpłynąć drażniąco na tkankę, o ile nie jest ona uszkodzona, np. w wyniku choroby.

Glikol propylenowy - gdzie go znajdziemy?

Alkohol ten znajduje zastosowanie w większości produktów kosmetycznych, w tym:
* kosmetykach do włosów - zawarty w odżywkach czy maskach zmiękczy i nawilży suche włosy, a w szamponach i wcierkach do skóry głowy może być skutecznym promotorem przenikania substancji wzmacniających cebulki i pogrubiających łodygę włosa. Wybierzcie preparat, który będzie także stymulował włos do wzrostu oraz wpłynie na wyrastanie nowych, np. szampon Vichy Dercos Neogenic. Zawiera on specjalnie opatentowaną cząsteczkę Stemoxydine, która poprawia funkcjonowanie komórek macierzystych, odpowiadających za porost włosów, dzięki czemu Twoja fryzura zyska niezwykłą gęstość i objętość,
* kremach i balsamach - nadaje się do codziennej pielęgnacji twarzy i ciała, doskonale nawilży skórę i poprawi przenikanie do niej substancji odżywczych,
* dezodorantach i antyperspirantach,
* pastach do zębów,
* peelingach,
* płynach do płukania ust,
* olejkach do masażu.

Nierzadko substancję tę stosuje się także w kosmetykach dla dzieci. Czy zatem Propylene Glycol możemy zaliczyć do szkodliwych substancji w kosmetykach? Co prawda mówi się o jego drażniącym i rakotwórczym działaniu, jednak podrażnienia może on wywołać tylko w zbyt dużym stężeniu, a ponadto żadne badania nie potwierdziły jego wpływu na powstawanie komórek nowotworowych.

Glikol propylenowy doskonale sprawdza się w pielęgnacji włosów, twarzy i ciała. To substancja dokładnie przebadana pod względem toksyczności - skóra bardzo dobrze go toleruje, dzięki czemu bez obaw możemy go stosować.

go to top