OK

OK Cancel

Thank you

Close

Łodyga włosa

Łodyga włosa

Łodyga włosa (trzon włosa) to część włosa wyrastająca ponad powierzchnię skóry. Włos wyrasta w głębszych warstwach skóry, a następnie przenika naskórek pod pewnym kątem. Budowa włosa wyróżnia trzy jego podstawowe części: rdzeń, korę oraz powłoczkę. Rdzeń jest najbardziej wewnętrzną częścią łodygi, w warstwie korowej znajdują się barwniki oraz wydłużone, włókniste komórki (to od nich zależy, czy włos będzie podatny na odkształcenia i stylizację), a łuska stanowi część najbardziej zewnętrzną, pełniącą funkcję ochronną.

Budowa włosa jest wspólna dla wszystkich ssaków. Włosy chronią ciało przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi (między innymi promieniowaniem UV) oraz zmianami temperatur. Są niezwykle odporne, a ich budowa jest stabilna. Jej znajomość jest kluczowa w trychologii oraz pielęgnacji włosów. Włosy są elementem martwym i nie zachodzą żadne procesy biologiczne.

gaine_poil_GP

W centrum skóry właściwej

Skóra właściwa to tkanka łączna znajdująca się pod naskórkiem. Pod nią znajduje się tkanka podskórna. Składa się ona z licznych włókiem kolagenowych i elastynowych oraz innych cząstek strukturalnych. Znajdują się w niej naczynia krwionośne i zakończenia nerwowe odpowiedzialne za zmysł dotyku, a także liczne torebki włosowe i wydzielnicze części gruczołów potowych i łojowych. Wydzielina tych ostatnich natłuszcza naskórek, chroniąc go przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Grubość skóry właściwej różni się w zależności od wieku - jest największa tuż po okresie dojrzewania, spada natomiast po 50 roku życia. Złożona jest z warstwy powierzchniowej oraz warstwy głębokiej. Odgrywa ona bardzo ważną rolę odżywczą dla tkanek oraz bierze udział w procesie termoregulacji, gojenia się ran i skaleczeń oraz usuwania z ciała odpadów przemiany materii.

gaine_poil_LP_box

Indeks dermatologiczny