OK

OK Cancel

Thank you

Close

Łodyga włosa

Łodyga włosa to ta część włosa, która wyrasta ponad powierzchnię skóry.

Łodyga włosa (trzon włosa) to część włosa wyrastająca ponad powierzchnię skóry.
Składa się ona z 3 warstw:
▪  warstwa rdzeniowa (rdzeń włosa) – jest warstwą wewnętrzną (leży w osi włosa), nie występuje we włosach bardzo cienkich,
▪  warstwa korowa (kora włosa) – główny składnik włosa (stanowi ok. 80% jego łącznej masy), jest zbudowana z wydłużonych zrogowaciałych komórek, to tutaj znajdują się pigmenty decydujące o kolorze włosów oraz włóknistych komórek, które mają wpłwy na to, czy włos jest podatny na odkształcenia i stylizację,
▪  łuska włosowa (osłonka włosa) – warstwa zewnętrzna, obejmująca korę, stanowiąca ok. 13% łącznej masy włosa, ma funkcje ochronne, składa się z kilku warstw bezbarwnych, przezroczystych osłonek. Ta część jest najbardziej narażona na uszkodzenia.

Budowa włosa jest wspólna dla wszystkich ssaków. Włosy chronią ciało przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi (między innymi promieniowaniem UV) oraz zmianami temperatur. Są niezwykle odporne, a ich budowa jest stabilna – jej znajomość jest kluczowa w trychologii oraz pielęgnacji włosów. Część tkwiącą w skórze nazywamy korzeniem włosa. Miejscem powstawania włosa jest cebulka, zaopatrywana w składniki odżywcze porzez brodawkę. Włosy są elementem martwym – nie zachodzą w nich żadne procesy biologiczne. Są to giętkie, zrogowaciałe włókna, które powstają z komórek naskórka. Włos tkwi w mieszku włosowym – jest to lejkowate wpuklenie naskórka składające się z części nabłonkowej i łącznotkankowej (łodyga włosa powstaje w części nabłonkowej w wyniku rogowacenia).

Dowiedz się więcej o budowie włosów

W centrum skóry właściwej   Odżywka Dercos Densi-Solutions zwiększa objętość włosów dzięki zawartości ceramidów i wosku otulających włosy.

Łodyga włosa jest zbudowana z trzech warstw.

Indeks dermatologiczny