OK

OK Cancel

Thank you

Close

Keratyna

Keratyna to włókniste, bogate w siarkę i nierozpuszczalne w wodzie białko, które jest niezwykle mocne i wykazuje wysoką odporność na czynniki fizyczne oraz chemiczne. To właśnie z niego zbudowane są włosy i paznokcie, a częściowo także skóra. Niedobór tej substancji powoduje uszkodzenia naskórka, łamliwość włosów oraz pękanie płytki paznokcia.

Aby mieć zdrowe włosy i zdrowe paznokcie, warto jest stosować preparaty z hydrolizowaną keratyną, które pozwolą uzupełnić jej braki i ubytki. Występuje ona powszechnie jako składnik szamponów i odżywek. Struktura włosa umożliwia także skorzystanie z zabiegu keratynowego prostowania, którego efektem są idealnie prosta i gładka fryzura, utrzymująca taki stan przez kilka tygodni lub miesięcy. Istnieje również zjawisko nadmiernej keratynizacji, które może być przyczyną niektórych chorób skóry, na przykład rogowacenia albo łuszczycy.

W centrum naskórka

Najbardziej powierzchowna warstwa skóry, która pokrywa skórę właściwą.Zazwyczaj jest ona grubości kartki papieru, ale może być również grubsza. Ułożone naprzemiennie fałdy warstwy skórno-naskórkowej i brodawki skórne, nadają tej warstwie falisty wygląd. Składa się ona z czterech nałożonych na siebie warstw komórek, które leżą na połączeniu skóry właściwej z naskórkiem: warstwa podstawna, warstwa komórek walcowatych, warstwa ziarnista i warstwa rogowa. Ostatnia warstwa pokryta jest błoną hydrolipidową. Podczas gdy skóra składa się w 90% z keratynocytów, naskórek zawiera również melanocyty (komórki, które określają kolor skóry) i komórki Langerhansa. Naskórek jest pozbawiony naczyń krwionośnych, zamiast tego komórki są odżywiane na zasadzie dyfuzji z udziałem skóry właściwej.

Indeks dermatologiczny