OK

OK Cancel

Thank you

Close

Keratyna

Keratyna to niezwykle mocne i odporne biało, z którego są zbudowane włosy i paznokcie, a częściowo także naskórek.

Keratyna to włókniste, bogate w siarkę i nierozpuszczalne w wodzie białko, które jest niezwykle mocne i wykazuje wysoką odporność na czynniki fizyczne oraz chemiczne. Jest ono produkowane przez keratynocyty. To właśnie z niego zbudowane są włosy i paznokcie, a częściowo także skóra. Niedobór tej substancji powoduje uszkodzenia naskórka, łamliwość włosów oraz pękanie płytki paznokciowej. Keratyna budująca włos występuje w dwóch postaciach:
▪ keratyna włóknista – tworzy korę i naskórek,
▪ keratyna amorficzna – scala strukturę włóknistą i łuski, zapewnia włosom elastyczność i gładkość.
We składzie keratyny obecnej we włosach szczególnie ważna jest siarka – utworzone mostki dwusiarczkowe łączą keratynę w trwały łańcuch zapewniający sprężystą i niełamliwą konstrukcję włosa. Wiązania te są niepowtarzalne, decydując o indywidualnym wyglądzie włosów, na przykład o tym, czy są one proste, kręcone, cienkie, czy grube.

Keratyna jest też obecna w naskórku – głównie w jego warstwie rogowej (to tzw. miękka keratyna). Razem złojem i potem keratyna naskórka tworzy na powierzchni naskórka cienką olejowo-wodnistą warstwę ochronną skóry przed czynnikami zewnętrznymi i przesuszeniem (tzw. płaszcz hydrolipidowy). Nadmierna keratynizacja naskórka towarzyszy niektórym chorobom skóry, np. łuszczycy.

Keratyna w kosmetykach
Aby mieć zdrowe włosy i zdrowe paznokcie, warto jest stosować preparaty z hydrolizowaną keratyną, które pozwolą uzupełnić jej ubytki. Składnik ten występuje powszechnie w szamponach i odżywkach. Struktura włosa umożliwia także skorzystanie z zabiegu keratynowego prostowania, którego efektem są idealnie proste i gładkie włosy, utrzymujące się przez kilka tygodni lub miesięcy. Keratynę można też znaleźć w kremach do rąk oraz lakierach i odżywkach do paznokci.

Dowiedz się więcej obudowie włosów.

keratyna to białko, z którego zbudowane są włosy paznokcie i częściowo naskórek

Indeks dermatologiczny