OK

OK Cancel

Thank you

Close

Jak rozpoznać rodzaj skóry? Charakterystyka typów skóry

 • favoris

To, jaki rodzaj skóry mamy jest zapisane w genach. To właśnie za sprawą DNA rodzimy się ze skórą suchą, tłustą lub mieszaną. Jednak nie zawsze jesteśmy pewni jaka jest nasza cera. Poznaj charakterystykę poszczególnych rodzajów cery i dowiedz się, jak prawidłowo rozpoznać rodzaj skóry!

Po co wogóle dowiadywać się, jak rozpoznać rodzaj skóry?

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na tytułowe pytanie, dowiedzmy się wcześniej, co owe rozpoznanie rodzaju skóry w ogóle daje. Należy zacząć od tego, że skóra jest bardzo ważnym narządem naszego organizmu, spełniającym przede wszystkim funkcje ochronne. Skóra, jako swoisty płaszcz ochronny, nieustannie narażona jest na wpływ szkodliwych czynników zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. W zasadzie wszystko, czego doświadczamy mniej lub bardziej przenika w głąb skóry, a więc wpływa na jej wygląd i kondycję. Poznanie rodzaju skóry jest kluczowe dla codziennej pielęgnacji, a dobór odpowiednich kosmetyków zależy głównie od niego.

Ponadto trzeba nadmienić, że w dzisiejszej dyskusji dermatologicznej bardzo dużo mówi się o wpływie rozmaitych bodźców na zmianę rodzaju skóry. To, że za młodu mieliśmy cerę mieszaną nie oznacza, że tak będzie zawsze. Warto więc bliżej przyjrzeć się swojej skórze i dowiedzieć się nieco więcej na jej temat.

Rozpoznanie typu skóry nie jest szczególnie trudne. Na to, jaka jest nasza cera wpływają dwie zmienne. Po pierwsze, jest to ilość sebum produkowanego w efekcie pracy gruczołów łojowych. Po drugie, jest to ilość wody wydzielanej przez gruczoły potowe. I tak, rodzaje skóry różnią się ze względu na stan nawilżenia i natłuszczenia jej głębokich warstw. Zatem, aby dowiedzieć się jak rozpoznać rodzaj skóry, należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na jej nawodnienie i natłuszczenie.
Rodzaj skóry możemy określić sami w domu lub skorzystać z pomocy specjalisty (dermatologa lub kosmetyczki).

Charakterystyka typów skóry

W terminologii dermatologicznej wymienia się 5 zasadniczych typów skóry, które powstały poprzez przeciwstawienie sobie wartości woda:sebum. I tak oto rozróżniamy:

Skórę normalną - ten typ skóry jest marzeniem niejednego. To skóra o zrównoważonym bilansie woda:sebum. Jej powierzchnia jest gładka i nie posiada żadnych niedoskonałości. Wygląda zdrowo i promiennie. Dobrze reaguje na większość środków myjących i nie przesusza się po kontakcie z wodą.
Skórę suchą - jest to typ skóry, której brakuje zarówno nawilżenia, jak i natłuszczenia. W tym przypadku praca gruczołów łojowych jest bardzo osłabiona, a warstwa hydrolipidowa może okazać się niepokojąco cienka. Cera sucha bardzo mocno reaguje na bodźce zewnętrzne i wewnętrzne. Wymaga specjalnej pielęgnacji kosmetykami zawierającymi humektanty (mocznik, glicerol) i natłuszczające wyciągi roślinne.
Skórę tłustą - skóra tłusta to taka, w której występuje nadaktywność gruczołów łojowych. Ponieważ sebum produkowane jest w nadmiarze, twarz staje się błyszcząca, a na jej powierzchni często pojawiają się wypryski. Osoby z cerą tłustą mają także problemy z zaskórnikami, bowiem ujścia mieszków włosowo-łojowych stale jest zapchane przez łojotok. Pielęgnacja cery tłustej powinna opierać się na oczyszczaniu skóry z nadmiaru sebum, do czego odpowiednie są na przykład płyny micelarne oraz Maski mineralne Vichy.
Skórę mieszaną - to typ skóry, który jest najtrudniejszy do rozpoznania. Zawiera on zarówno cechy skóry tłustej, jak i suchej. Zazwyczaj wygląda to tak, że w okolicy sfery T ilość sebum jest większa, a reszta części twarzy jest przesuszona. Skóra mieszana bardzo źle reaguje na czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. Łatwo ją podrażnić i trudno pielęgnować. Dbania o nią powinno łączyć kosmetyki do cery tłustej i te dedykowane skórze suchej.

Oprócz typów skóry w dermatologii rozróżnia się także jej rodzaje. Znajdujemy tu skórę wrażliwą, naczynkową, trądzikową, przesuszoną. Każdy typ skóry może mieć inny rodzaj. Zdarza się, że ktoś ma skórę suchą naczynkową lub tłustą trądzikową. Odpowiednie rozpoznanie kondycji, typu i rodzaju skóry i wprowadzenie właściwej pielęgnacji w 100% przekłada się na zminimalizowanie niedoskonałości cery i znaczne poprawienie jej wyglądu. Nie wiesz, jaki masz rodzaj skóry? Sprawdź jak go rozpoznać już dziś!

Rekomendowane produkty

 • Maska oczyszczająca pory z glinką
 • Najczęściej czytane

  Jak stosować kwas kojowy?

  Pielęgnacja twarzy

  Jak stosować kwas kojowy?

  Kwas kojowy jest uznawany przez dermatologów i kosmetologów za jedną ze skuteczniejszych substancji przeciwdziałających problemowi nadmiernej pigmentacji. Bardzo dobrze sprawdza się przy leczeniu plam pigmentacyjnych, ostudy oraz innych zaburzeń kolorytu skóry. Jak stosować kwas kojowy, by przyniósł on najlepsze rezultaty?

  Przeczytaj artykuł

  Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

  Woda termalna

  Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

  Wody termalne to szczególny rodzaj wód podziemnych, których temperatura w momencie wydobycia jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza w okolicy, przy czym nie może to być mniej niż 20 Celsjusza. Są to krystalicznie czyste wody zawierające unikalne, właściwe dla danego rejonu kompozycje składników mineralnych i pierwiastków śladowych powstające w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw ziemi ku powierzchni. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem w lecznictwie, a od niedawna również w przemyśle kosmetycznym.

  Przeczytaj artykuł

  Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

  Pielęgnacja twarzy

  Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

  Peeling (ang. scrub, brushing) to nic innego, jak złuszczanie skóry, czyli usuwanie z jej powierzchni martwych komórek naskórka. Profesjonalne złuszczanie naskórka wykonujemy bardzo często w gabinetach kosmetycznych, jednak na peeling twarzy decydujemy się równie chętnie w domu. Podpowiadamy, jakie korzyści może przynieść nam stosowanie peelingu do twarzy i jak go poprawnie wykonać!

  Przeczytaj artykuł

  Retinol w kosmetykach - jakie ma właściwości, dla kogo jest wskazany?

  Pielęgnacja twarzy

  Retinol w kosmetykach - jakie ma właściwości, dla kogo jest wskazany?

  W ostatnich latach na półkach aptek i drogerii ważne miejsce zaczęły zajmować kremy z retinolem. Są to preparaty stymulujące proces odnowy komórkowej, a więc stworzone, aby przeciwdziałać starzeniu się skóry. Jednak kiedy tak naprawdę kosmetyki z retinolem powinny znaleźć się w naszej łazience? I czym w zasadzie jest ten cudowny retinol?

  Przeczytaj artykuł

  Przebarwienia na twarzy: jakie są ich przyczyny?

  Pielęgnacja twarzy

  Przebarwienia na twarzy: jakie są ich przyczyny?

  Przebarwienia na twarzy to problem, który może pojawić się u każdej z nas, bowiem przyczyn jego powstawania jest naprawdę wiele. Najczęściej jednak mamy do czynienia z przebarwieniami po trądziku lub słońcu, a także plamami wywołanymi problemami hormonalnymi. A jak możemy się pozbyć przebarwień?

  Przeczytaj artykuł

  go to top