Jakie zaburzenia hormonalne w okresie menopauzy wpływają na zmiany w obrębie skóry?
Menopauza to niezwykle skomplikowany proces, który wpływa nie tylko na organy wewnętrzne, ale również w ogromnym stopniu na skórę.
A ponieważ w pewnym sensie Twoja skóra jest oknem na całe ciało, ma skłonność szybko okazywać, kiedy dzieje się w nim coś niepokojącego, i odzwierciedlać różne jego zaburzenia, np. zaburzenia hormonalne u kobiet. Zobaczysz, że wiele oznak, które się na niej pojawia, ma tak naprawdę takie samo źródło. Dowiedz się jakie.
Zaburzenia hormonalne podczas menopauzy powodują wiele zmian
Utrata estrogenów może również negatywnie wpływać na krążenie krwi, przez co składniki odżywcze oraz tlen nie docierają w odpowiedniej ilości do skóry. Mniejsza ilość estrogenów, które potrzebne są do prawidłowego funkcjonowania skóry, sprawia, że Twoja skóra staje się cieńsza oraz dużo bardziej sucha.
Brak równowagi hormonalnej podczas menopauzy powoduje degradację kolagenu i włókien elastyny, a to wpływa na elastozę, czyli powstawanie nieprawidłowych włókien elastyny w skórze. Zaburzenia hormonalne mogą powodować również pogorszenie nawilżenia skóry oraz wydłużone gojenie się ran. A wszystko to nasila jeszcze bardziej promieniowanie UV, a dokładniej nasze zapominanie o stosowaniu ochrony wobec tych promieni.
Zaburzenia hormonalne u kobiet, a konkretnie zmniejszony poziom estrogenów, powodują rozmieszczenie złogów tłuszczu, które w naszej ocenie nie jest właściwe:
• utrata tkanki tłuszczowej pod skórą twarzy, szyi, rąk, piersi oraz w okolicy ramion powoduje wiotczenie skóry,
• gromadzenie się tłuszczu w okolicach, w których nie chcesz go mieć zbyt dużo, jak brzuch i/lub uda i pośladki.
Czy to wszystko? Niestety, na tym jeszcze nie koniec…
Przez zaburzenia hormonalne można tu i ówdzie zauważyć brązowe plamy oraz ciemne przebarwienia. To właśnie w tym okresie możesz zaobserwować ich większą ilość na skórze. Na ich pojawianie się duży wpływ ma promieniowanie słoneczne.
Dowiedz się więcej o skórze i zmianach hormonalnych okresie menopauzy
Składniki odżywcze i tlen mają trudności z dotarciem do skóry
Do tego wszystkiego nadnercza oraz jajniki u kobiet po menopauzie nadal wydzielają androgeny. Hormony te przy braku estrogenów powodują jeszcze więcej objawów, takich jak obniżenie głosu, pojawianie się owłosienia na twarzy, nasilone przetłuszczanie się skóry i trądzik. Nie obawiaj się, nie będziemy tego kwitować stwierdzeniem: „za chwilę staniesz się mężczyzną”. Chcemy tylko powiedzieć, że hormony to skomplikowana sprawa i mają one duży wpływ zarówno na kobiety, jak i na mężczyzn. Zaburzenia hormonalne mogą uwydatnić Twoją męską stronę podczas menopauzy, ale przecież nawet w tym trudnym okresie nie jest ona dominująca!
Powyższy tekst jest tylko jednym z cyklu artykułów o zdrowiu i pielęgnacji skóry na naszym blogu.
Korzystając z wiedzy lekarzy oraz najnowszych badań klinicznych, Vichy od ponad 100 lat rozwija ekspertyzę w zakresie zaawansowanej pielęgnacji twarzy oraz skóry głowy i włosów.
Dowiedz się więcej i przeczytaj o zmarszczkach i starzeniu się skóry, menopauzie, suchej skórze twarzy oraz trądziku.
Możesz także sprawdzić porady o pielęgnacji skóry głowy i włosów, a w szczególności łupieżu, doborze szamponu przeciwłupieżowego, wypadaniu włosów czy zakolach.
Podpowiadamy również jak dobrać: krem do twarzy, krem przeciwzmarszczkowy, krem pod oczy, serum do twarzy, krem na trądzik, krem na noc, ampułki do twarzy czy krem z filtrem do twarzy oraz super nowość – booster.
Przeczytaj też o aktywnych składnikach dermatologicznych: Kwasie Hialuronowym, Kolagenie czy Peptydach.
Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł, to podziel się nim na swoich Social Mediach!