OK

OK Cancel

Thank you

Close

Jakie zaburzenia hormonalne w okresie menopauzy wpływają na zmiany w obrębie skóry?

Menopauza to niezwykle skomplikowany proces, który wpływa nie tylko na organy wewnętrzne, ale również w ogromnym stopniu na skórę.

Jakie zaburzenia hormonalne w okresie menopauzy wpływają na zmiany w obrębie skóry?

A ponieważ w pewnym sensie Twoja skóra jest oknem na całe ciało, ma skłonność szybko okazywać, kiedy dzieje się w nim coś niepokojącego, i odzwierciedlać różne jego zaburzenia, np. zaburzenia hormonalne u kobiet. Zobaczysz, że wiele oznak, które się na niej pojawia, ma tak naprawdę takie samo źródło. Dowiedz się jakie.

Zakłócona równowaga hormonalna

Do etapu okołomenopauzalnego w organizmie kobiety istnieje równowaga między hormonami wytwarzanymi przez jajniki i nadnercza.

W okresie perimenopauzy funkcja jajników stopniowo maleje, do całkowitego zaniku, który następuje w okresie menopauzy. Spadek poziomu estrogenów, progresteronu, DHEAi androgenów prowadzi do zakończenia owulacji i miesiączkowania.

Podczas menopauzy obserwujemy również zmiany innych hormonów, takich jak kortyzol.

"Menopauza to moment ostatniej miesiączki spowodowany zmianami hormonalnymi. Zmiany te rozpoczynają kilka lat przed menopauzą objawiając się: nieregularnymi cyklami menstruacyjnymi, uderzeniami gorąca, wypadaniem włosów, rozdrażnieniem, bezsennością, a także oznakami starzenia się skóry, utratą jej gęstości czy zmianą owalu twarzy. Po menopauzie niektóre z tych symptomów (np. uderzenia gorąca) stopniowo zanikają, inne z kolei nasilają się, co dotyczy np. starzenia się, gdy skóra staje się coraz bardziej wiotka i sucha. Ale to nie wszystko, niedawne odkrycia naukowe wyodrębniły kolejny kluczowy proces hormonalny zachodzący w tym okresie: wzrost poziomu kortyzolu – hormonu stresu. Powoduje to stany zapalne oraz utratę kolagenu w skórze."

prof. Violetta Skrzypulec-Plinta,
ginekolog, endokrynolog i seksuolog,
członkini Rady Ekspertów Neovadiol ds. Menopauzy


ROLA HORMONÓW PŁCIOWYCH U KOBIET

ESTROGENY
• są odpowiedzialne m.in. za rozwój cech płciowych kobiet oraz regulację cyklu miesiączkowego.
• W SKÓRZE: Regulują produkcję kolagenu, strukturę skóry, funkcję bariery, produkcję sebum i gojenie się ran.

PROGESTERON
• wpływa na płodność, wspomaga implantację zapłodnionego jaja podczas ciąży.
• W SKÓRZE: Wpływa na produkcję sebum, czyniąc skórę bardziej tłustą, a także wpływa na stany zapalne (odpowiedzialne za zmiany trądzikowe).

ANDROGENY (W TYM DHEA I TESTOSTERON)
• wpływają na powstawanie włosów, rozwój mięśni i tkanki tłuszczowej. Występują również u kobiet, syntetyzowane przez jajniki i nadnercza.
• W SKÓRZE: Wpływają na wzrost gruczołów łojowych, równowagę bariery skórnej i gojenie się ran.

Zaburzenia hormonalne podczas menopauzy powodują wiele zmian

Utrata estrogenów może również negatywnie wpływać na krążenie krwi, przez co składniki odżywcze oraz tlen nie docierają w odpowiedniej ilości do skóry. Mniejsza ilość estrogenów, które potrzebne są do prawidłowego funkcjonowania skóry, sprawia, że Twoja skóra staje się cieńsza oraz dużo bardziej sucha.

Estrogeny i progesteron zapewniają skórze blask, elastyczność oraz dobre nawilżenie – to zdecydowanie lubimy. Zaburzenie funkcji jajników powoduje spadek poziomu tych hormonów – tego już nie lubimy.
Brak równowagi hormonalnej podczas menopauzy powoduje degradację kolagenu i włókien elastyny, a to wpływa na elastozę, czyli powstawanie nieprawidłowych włókien elastyny w skórze. Zaburzenia hormonalne mogą powodować również pogorszenie nawilżenia skóry oraz wydłużone gojenie się ran. A wszystko to nasila jeszcze bardziej promieniowanie UV, a dokładniej nasze zapominanie o stosowaniu ochrony wobec tych promieni.

Zaburzenia hormonalne u kobiet, a konkretnie zmniejszony poziom estrogenów, powodują rozmieszczenie złogów tłuszczu, które w naszej ocenie nie jest właściwe:
•    utrata tkanki tłuszczowej pod skórą twarzy, szyi, rąk, piersi oraz w okolicy ramion powoduje wiotczenie skóry,
•    gromadzenie się tłuszczu w okolicach, w których nie chcesz go mieć zbyt dużo, jak brzuch i/lub uda i pośladki.

Czy to wszystko? Niestety, na tym jeszcze nie koniec…
Przez zaburzenia hormonalne można tu i ówdzie zauważyć brązowe plamy oraz ciemne przebarwienia. To właśnie w tym okresie możesz zaobserwować ich większą ilość na skórze. Na ich pojawianie się duży wpływ ma promieniowanie słoneczne.

Dowiedz się więcej o skórze i zmianach hormonalnych okresie menopauzy

Składniki odżywcze i tlen mają trudności z dotarciem do skóry

Do tego wszystkiego nadnercza oraz jajniki u kobiet po menopauzie nadal wydzielają androgeny. Hormony te przy braku estrogenów powodują jeszcze więcej objawów, takich jak obniżenie głosu, pojawianie się owłosienia na twarzy, nasilone przetłuszczanie się skóry i trądzik. Nie obawiaj się, nie będziemy tego kwitować stwierdzeniem: „za chwilę staniesz się mężczyzną”. Chcemy tylko powiedzieć, że hormony to skomplikowana sprawa i mają one duży wpływ zarówno na kobiety, jak i na mężczyzn. Zaburzenia hormonalne mogą uwydatnić Twoją męską stronę podczas menopauzy, ale przecież nawet w tym trudnym okresie nie jest ona dominująca!

Co należy zapamiętać o zmianach na skórze w okresie menopauzy

Zaburzenia hormonalne u kobiet, a dokładnie niedobór estrogenów oraz trudność z dotarciem składników odżywczych i tlenu do skóry, to główne przyczyny zmian na skórze w okresie menopauzy. Skóra jako organ potrzebuje różnorodnych rzeczy, aby funkcjonować prawidłowo. Dlatego niemal każde zaburzenia hormonalne będą miały na nią wpływ. Właściwie to wszystkie zmiany tak będą działać…


skóra dojrzała?

Odkryj innowacyjną pielęgnację Neovadiol
dla skóry przed i po menopauzie

Neovadiol dla skóry przed i po menopauzie

SKUTECZNOŚĆ
POTWIERDZONA KLINICZNIE

Neovadiol - skuteczność
Sprawdź

1 Neovadiol przed menopauzą krem na dzień: ocena kliniczna 220 kobiet po 3 miesiącach.

2 Neovadiol po menopauzie krem na dzień: ocena kliniczna 219 kobiet po 3 miesiącach.

Neovadiol

skóra dojrzała?

ptma

 

Rekomendowane produkty

go to top