Menopauza a utrata kolagenu: dlaczego moja skóra wiotczeje?
Nie wyglądasz już jak dwudziestolatka i nie ma w tym nic złego, ponieważ stałaś się o wiele bardziej wartościową osobą – jesteś pewniejsza siebie, wiele osiągnęłaś i znasz swoją wartość.
30% utraty kolagenu w pierwszych 5 latach menopauzy
Wiotczenie skóry w okresie menopauzy spowodowane jest szybką utratą kolagenu – nawet 30% w ciągu pierwszych 5 lat i 2% w ciągu kolejnych 20 lat. Rzeczywiście nadchodzi ciężki okres, ale na Twoim miejscu skupilibyśmy się na tej części mówiącej o „kolejnych 20 latach”!
Jakie inne objawy daje obniżona zawartość kolagenu w skórze
Atrofia odpowiada znacznej redukcji grubości tkanki skóry. Wszystko, co prowadzi do takiej redukcji, może również wpływać na komunikację i wymianę składników odżywczych pomiędzy naskórkiem a skórą właściwą, co utrudnia skórze zachowanie jej właściwości mechanicznych i czego efektem jest wiotka skóra.
Wszystkie te objawy menopauzy są związane ze starzeniem się wszystkich 3 warstw skóry twarzy (naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej). Atrofia, suchość i rozluźnienie ciała tłuszczowego wokół oczu to główne oznaki tego procesu, który może nie jest przyjemny, ale za to zupełnie naturalny.
Można również zauważyć postępującą degradację kwasu hialuronowego w skórze właściwej, suchość i szorstkość skóry z powodu zmniejszenia wydzielania sebum, utratę elastyczności, zmniejszoną zdolności do utrzymania wilgotności, a to może prowadzić do utraty jędrności.
Podsumowując: Twoja twarz może wyglądać inaczej, wydawać się zmęczona, pojawić się może wiotka skóra, a Ty zaczniesz tracić pewność siebie.
Postarajmy się temu zapobiec, a przynajmniej spowolnić ten proces najlepiej jak potrafimy:
· rzuć palenie i ogranicz spożycie alkoholu,
· sięgnij po właściwą pielęgnację skóry na co dzień, która będzie dostosowana do skóry przed menopauzą i po niej – regularnie stosuj wodoodporną ochronę przeciwsłoneczną o wysokim wskaźniku SPF,
· stosuj zdrową i dobrze zbilansowaną dietę,
· regularnie ćwicz.