OK

OK Cancel

Thank you

Close

Kolagen na skórę i włosy – właściwości i działanie

Jednym z najważniejszych składników budulcowych w organizmie jest kolagen. Niestety wraz z wiekiem jego ilość zaczyna stopniowo się zmniejszać, co może mieć negatywny wpływ na kondycję skóry. Właściwości kolagenu są już dobrze zbadane – uelastycznia on naczynia krwionośne, przyspiesza gojenie ran i sprawia, że cera staje się gładsza i bardziej sprężysta. Przeczytaj artykuł i przekonaj się, jak dokładnie działa kolagen na włosy, skórę i paznokcie. Dowiedz się również, na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze produktów pielęgnacyjnych zawierających ten składnik!

co daje kolagen

Czym jest kolagen?

Dlaczego kolagen? Działanie tego białka jest znane nie od dzisiaj i cenione zarówno w farmacji, jak i medycynie. Ale to nie jedyne jego zastosowanie. Przykładowo kolagen w kosmetyce odpowiedzialny jest za działanie przeciwstarzeniowe.

Kolagen to naturalny budulec tkanek. To, ile jest go w naszym ciele, zależy w dużej mierze od wieku. Warto dodać, że nasz organizm produkuje go samodzielnie, jednak wraz z upływem lat produkcja spowalnia, a zapotrzebowanie na ten składnik wcale nie maleje. Właśnie dlatego powstają przeróżne produkty i preparaty zawierające w składzie kolagen dla skóry, włosów i paznokci.

Spadek produkcji tego białka zauważalny jest już po 25. roku życia. Tymczasem do zachowania młodego wyglądu jest on wręcz niezbędny.

Różne czynniki mogą być powodem zatracania włókien kolagenowych. Przykładem mogą być zaburzenia hormonalne, stres, częsta ekspozycja na słońce czy sięganie po używki (papierosy). Wpływ na destrukcję włókien mają też niektóre choroby czy niezdrowy styl życia.

Kolagen – gdzie występuje?

Kolagen endogenny występuje naturalnie w naszym organizmie. Mamy jednak możliwość uzupełniania jego braków. Jednym ze sposobów na jego pozyskanie jest dieta. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na naturalny kolagen w jedzeniu. Specjalista, na przykład dietetyk, pomoże w ułożeniu idealnego planu posiłków.

Kolagen w pożywieniu zawiera się w takich produktach, jak m.in. buliony z kości zwierzęcych czy żelatyna. Nierzadko zaleca się też jeść kurze łapki. Kolagen i jego niedobór wymuszają zmianę stylu żywienia. Konieczne jest spożywanie tych potraw, które zawierają białko oraz witaminy. Na przykład witamina C okazuje się kluczowa w produkcji wspomnianego składnika.

Jakie są rodzaje kolagenu? W naszym ciele najwięcej jest kolagenu typu I. Wariant typu II obecny jest przede wszystkim w stawach i tkance chrzęstnej. Tymczasem kolagen typu III znajduje się w skórze, naczyniach krwionośnych, a nawet narządach wewnętrznych. Jeszcze jedno ważne rozróżnienie to podział na kolagen roślinny (określany też peptydem roślinnym) oraz zwierzęcy.

A jakie znamy rodzaje produktów, w których występuje ten składnik? Są to między innymi preparaty aplikowane na skórę (kolagen naturalny do twarzy zawarty w produktach kosmetycznych np.serum do twarzy, krem), nutriceutyki (czyli np. suplementy) oraz tak zwane wypełniacze, które podawane są poprzez nakłuwanie skóry (profesjonalne zabiegi). 

Niezależnie, czy jest to kolagen w płynie, czy przybiera on inną formę – ważne jest przede wszystkim to, aby był on jak najlepszej jakości. Zawsze warto też czytać dokładnie instrukcję preparatów czy produktów, aby stosować je w bezpieczny sposób, zalecany przez producenta. Warto też jak najlepiej poznać składnik, jakim jest kolagen. Na co pomaga i jakie ma właściwości?

Czytaj też: Retinol W Kosmetykach - Jakie Ma Właściwości, Dla Kogo Jest Wskazany? >>>

Kolagen – właściwości

Kiedy może pomóc kolagen? Włosy, skóra, paznokcie – w każdym z tych przypadków idealnie sprawdzi się wspomniany składnik, dlatego warto dodać go do swojej rutyny.

Jakie są jego ogólne właściwości? Przede wszystkim białka kolagenowe odpowiedzialne są za wypełnianie przestrzeni między komórkami oraz zwiększenie wytrzymałości tkanek. Ponadto wspierają proces krzepnięcia krwi czy wiązania wody. Pomagają w przypadku szybszego gojenia ran, zapobiegania powstawaniu blizn czy przy zrastaniu kości.

Czemu właśnie kolagen? Działanie na skórę zostało potwierdzone przez specjalistów. To zagadnienie zostanie jednak rozszerzone w dalszej części artykułu. A jak działa kolagen na paznokcie? Sprawia, że stają się silniejsze i odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne. Płytka ma zdrowy i ładny wygląd.

Oprócz tego zaleca się stosować kolagen na włosy. Dzięki niemu pasma wyglądają zdrowo i są odpowiednio nawilżone. Kolagen do włosów pomaga również na skórę głowy i włosy. To właśnie tutaj zapobiega utracie wody, co pośrednio wpływa na spowolnienie procesów starzenia.  Warto dodać, że wiele osób suplementuje kolagen i stosuje produkty kosmetyczne z kolagenem celem wzmocnienia cebulki włosa.

Niedobór kolagenu w skórze – jak się objawia?

Gdy wiemy już, co daje kolagen, czas wyjaśnić, jakie mogą być skutki jego niedoboru. Czy można w ogóle zauważyć, że tego składnika brakuje w naszej skórze? Jak najbardziej!

Za co odpowiada kolagen? Jego niedobór ma związek z postępującymi procesami starzenia. Dla wielu osób zachowanie młodego wyglądu jest istotne. Zmniejszenie ilości kolagenu w skórze skutkuje powstawaniem zmarszczek, redukcją jędrności oraz zwiększeniem wiotkości. Oznacza to, że szybciej się starzejemy, a nasz wiek można poznać na przykład po wyglądzie cery. Najważniejsze działanie kolagenu to między innymi tworzenie tak zwanych włókien kolagenowych. Można porównać je do trójwymiarowych sieci będących pewnego rodzaju rusztowaniem dla tkanek (to pozwala zachować im nie tylko elastyczność, ale też sprężystość).

graficzna wizualizacja kolagenu w skórze

Niedobór kolagenu we włosach – jak się objawia?

Kiedy jeszcze istotny jest kolagen? Zastosowanie go w produktach poprawiających kondycję włosów i paznokci nie jest przypadkowe. Okazuje się, że brak tego składnika prowadzi do przesuszenia i zwiększenia łamliwości włosów. Może być nawet przyczyną ich wypadania oraz przedwczesnego łysienia. Nie można zapominać też o paznokciach. Niedobór kolagenu skutkuje przede wszystkim znaczącym osłabieniem płytki. Z czasem paznokcie stają się łamliwe bądź zaczynają się rozdwajać.

Kolagen w kosmetykach – jakie daje efekty?

Warto wspomnieć o tym, że kolagen to duża cząsteczka, która nie jest w stanie przeniknąć w głąb skóry. Nie oznacza to jednak, że nie pomaga naszej cerze! Tworzy pewnego rodzaju hydrofilowy film zapobiegający utracie wody. Dzięki temu skóra zachowuje odpowiedni poziom nawilżenia.

Opracowując skuteczniejsze metody dostarczania kolagenu do skóry, Laboratoires Vichy poszły o krok dalej. Ich innowacyjne podejście polega na wykorzystaniu kolagenowych peptydów. Jest to rezultat ponad 30 lat pionierskich badań przeprowadzonych przez Laboratoires Vichy, co świadczy o naszej głębokiej ekspertyzie i zaangażowaniu w poszukiwanie najefektywniejszych rozwiązań dla pielęgnacji skóry.

Kolagen na twarz można stosować w różnej formie. Jest on częstym dodatkiem zarówno kremów do twarzy, serum, jak i maseczek. Jakich efektów można się spodziewać przy regularnym stosowaniu kolagenu? Jest to między innymi przyspieszenie procesów regeneracji, poprawa jędrności, ukojenie czy złagodzenie podrażnień.

Najczęściej nie jest stosowany czysty kolagen do twarzy. Lepiej wybierać produkty, które posiadają tę substancję aktywną w składzie, ale jest ona jedynie jednym z wielu wartościowych dodatków. We wspomnianych preparatach możemy znaleźć takie składniki, jak kolagen, kwas hialuronowy czy retinol. Stosowanie więcej niż jednej substancji aktywnej w produktach pielęgnacyjnych znacząco wzmacnia ich działanie. ​​​​​​​

Peptydy kolagenowe z retinolem i witaminą C – co daje takie połączenie

Nie ma wątpliwości co do tego, że kolagen, retinol i witamina C na twarz to idealne zestawienie silnie działających składników aktywnych. Te substancje często można spotkać w produktach do skóry, która potrzebuje rozświetlenia i redukcji przebarwień. Przykładem takich produktów jest poniższa propozycja.

Vichy LIFTACTIV Retinol Specialist serum na noc

Pierwszy kosmetyk to LIFTACTIV Retinol Specialist serum na noc. Produkt ten został wzbogacony o zaawansowany kompleks przeciwzmarszczkowy, by redukować wszystkie rodzaje zmarszczek. Jest to opatentowana technologia stabilizacji retinolu RetinolGuard™, która zapewnia optymalne i dobrze tolerowane dotarcie składnika do skóry. Serum przyspiesza odnowę, przywraca gęstość skóry i redukuje widoczność drobnych linii. Sama skóra jest widocznie gładsza i promienna. Serum wyróżnialekka, szybko wchłaniająca się konsystencja oraz to, że nie pozostawia tłustego uczucia na skórze.

Vichy LIFTACTIV Collagen Specialist

Drugi kosmetyk to LIFTACTIV COLLAGEN SPECIALIST, czyli krem na dzień. Jest to uzupełnienie wspomnianego wyżej produktu. Tutaj mamy natomiast krem, który zaleca się aplikować rano. Skład to m.in. skoncentrowane kolagenowe peptydy, witamina Cg (glukozyd askorbylu) oraz niacynamid. Główne benefity to korekta zmarszczek, poprawa owalu oraz wyrównanie kolorytu skóry. LIFTACTIV COLLAGEN SPECIALIST polecany jest przede wszystkim kobietom, które poszukują skutecznego działania ujędrniającego skórę, zachowania świeżości i młodości skóry.

Vichy Liftactiv Collagen Specialist Noc

Podobne składniki znajdziemy także w Liftactiv Collagen Specialist Noc. Jest to krem, który został stworzony, aby podczas nocy wzmocnić skórę w walce ze szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi oraz korygować uszkodzenia nagromadzone w ciągu dnia. Efekt? Po przebudzeniu skóra jest odczuwalnie wypoczęta i świeża. Silna formuła bogata jest w składniki aktywne naturalnego pochodzenia. Zawiera witaminę Cg, antyoksydant o działaniu rozświetlającym skórę oraz wyrównującym jej koloryt oraz przeciwstarzeniowe peptydy o właściwościach redukujących oznaki utraty kolagenu w skórze. Formuła wzbogacona jest również o resweratrol, aby przywrócić skórze naturalny blask oraz nasyconą 15 cennymi minerałami wodę wulkaniczną Vichy, która wspiera naturalne mechanizmy obronne skóry.

Vichy LIFTACTIV Collagen Specialist krem pod oczy

A jeśli chcesz zadbać o delikatną skórę wokół oczu, sięgnij po Liftactiv Collagen Specialist krem pod oczy. Skuteczność zawdzięcza on innowacyjnej formule opartej na zaawansowanym 5% kompleksie Pro-Kolagen, zawierającym kolagenowe peptydy, Proksylan oraz Witaminę Cg (glukozyd askorbylu). To wyjątkowe połączenie składników, których działanie regeneracyjne zostało potwierdzone badaniami, efektywnie eliminuje oznaki starzenia się skóry. Badania kliniczne wykazują jego skuteczność w redukcji kurzych łapek, zmarszczek, cieni pod oczami oraz opuchlizny. Ponadto krem redukujeobrzęki oczu. Dzięki testom na skórze wrażliwej, przeprowadzonym pod kontrolą dermatologiczną i okulistyczną, jest on odpowiedni nawet dla najbardziej delikatnej skóry.

Kolagen do twarzy – jakie kosmetyki wybrać?

Nie jest istotne, jaką formułę ma kosmetyk. Odpowiedni będzie zarówno krem z peptydami kolagenowymi i kwasem hialuronowym, jak i serum z peptydami kolagenowymi i kwasem hialuronowym. Konsystencja to jedno, ale większe znaczenie ma sam skład oraz to, czy jest to preparat odpowiednio dobrany do potrzeb skóry.

Kluczowe zawsze są składniki. Dlatego dobry krem z peptydami kolagenowymi i kwasem hialuronowym pomoże przywrócić skórze odpowiedni poziom nawilżenia i zapobiegać nadmiernej utracie wody. Warto pamiętać też o korzystnym wpływie retinolu na produkcję kolagenu. Właśnie dlatego stosuje się połączenie, jakim jest krem z retinolem i peptydami kolagenowymi.

Połączenie w kosmetykach kolagenu z witaminą C zadziała w przypadku obecnych na twarzy przebarwień. W ciągu dnia skóra narażona jest na działanie negatywnych czynników zewnętrznych, które uszkadzają skórę i przyspieszają starzenie włókien kolagenowych. W rezultacie oznaki starzenia się, w tym nierównomierny koloryt i zmarszczki spowodowane ekspozycją na promieniowanie UV, stają się bardziej widoczne.

Kolagen do twarzy – kto powinien po niego sięgnąć?

Wiedząc już, jak działa kolagen, w czym jest i po jakie produkty warto sięgnąć – czas sprawdzić, czy jest to składnik odpowiedni dla każdego. Tak naprawdę produkty z jego dodatkiem można stosować niezależnie od wieku, jednak po 25. roku życia jest to szczególnie wskazane.

Kiedy warto stosować kolagen dla kobiet? Pomocny jest nie tylko w przypadku walki z cellulitem. Jędrna powinna być również skóra twarzy, dlatego kolagen w kremach to absolutny hit!

Kiedy warto wybrać kolagen dla mężczyzn? Z tego składnika nie powinni rezygnować przede wszystkim sportowcy (tyczy się to również kobiet uprawiających sport). Przy aktywności fizycznej może dochodzić do różnego rodzaju urazów, a i skóra twarzy narażona jest na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych. Dlatego krem z kolagenem sprawdzi się tutaj doskonale!

Kolagen na skórę i włosy – podsumowanie

Do czego służy kolagen? Jest wiele powodów, aby dodać go do swojej pielęgnacji bądź diety. Polecany jest między innymi osobom, które są aktywne fizycznie, ale też tym, które przeszły operacje lub urazy stawowo-mięśniowe. Zaleca się również korzystać z jego właściwości po 25. roku życia, aby w ten sposób wesprzeć organizm.

Sam kolagen występuje naturalnie w ciele, ale znajdziemy go też w niektórych produktach spożywczych. Możemy ponadto stosować suplementy diety z jego dodatkiem czy dostarczać go skórze poprzez aplikację wybranych kosmetyków. Produkty z kolagenem mają za zadanie zwiększyć jędrność skóry, walczyć z cellulitem i zapobiegać utracie wody. Jeżeli chodzi natomiast o włosy – doskonale wpływa na kondycję skóry głowy i zapobiega łysieniu. Nie można zapominać też o tym, że kosmetyki z kolagenem sprawdzają się w przypadku paznokci. Wzmacniają płytkę i przeciwdziałają jej rozdwajaniu.

Kosmetyki z kolagenowymi peptydami odpowiednie do skóry twarzy dostępne są w asortymencie Vichy. To połączenie silnie działających składników aktywnych, czego rezultatem są produkty o wysokiej skuteczności i proste w użytkowaniu. Szeroka oferta Vichy pozwala na dobór kosmetyków odpowiednich dla niemal każdego typu cery, a kolagen to nie jedyny składnik aktywny, jaki można znaleźć w składzie!

1 Badanie kliniczne, 50 kobiet, 5 miesięcy
2 Badanie konsumenckie podczas badania klinicznego, samoocena 50 kobiet, 5 miesięcy.
3 Badanie kliniczne, 58 kobiet, po 8 tygodniach.
4 Badanie konsumenckie, 90 kobiet, po 8 tygodniach.
5 Samoocena, 75 kobiet po 4 tygodniach. Stosowanie raz dziennie wieczorem przez 4 tygodnie.
6 Samoocena, 75 kobiet po 4 tygodniach. Stosowanie raz dziennie wieczorem przez 4 tygodnie.
7 Badanie kliniczne. Wynik 33% badanych po 56 dniach.
8Badanie kliniczne. Wynik 33% badanych po 28 dniach.

go to top