OK

OK Cancel

Thank you

Close

Prezentacja diety kolagenowej

Tak, dietą można wzmocnić to ważne białko skóry, szczególnie jeśli to dieta kolagenowa.

Prezentacja diety kolagenowej

Kolagen – niezbędne białko skóry.  Niewidoczna struktura podporowa, działająca na zewnątrz i do wewnątrz, dzięki której skóra pozostaje jędrna, gładka i młoda. Białko, którego spadek ilości jest regulowany jak w zegarku.


Każdego roku, począwszy od okresu przed ukończeniem trzydziestego roku życia, skóra traci 1%* (1) kolagenu, ponieważ jego produkcja spowalnia. Ale dzieje się to jeszcze szybciej, jeśli spożywamy zbyt dużo żywności, która przyspiesza ten naturalny jednoprocentowy spadek. Dlatego ważny jest kolagen w pożywieniu.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, w jakim stopniu żywność, którą spożywamy, wpływa na kolagen w naszej skórze.

Dieta kolagenowa – warto wiedzieć o niej coś więcej

Wyłączone z menu: cukry niewystępujące naturalnie w żywności


Modnym hasłem dotyczącym skóry, które pojawiło się w pierwszej dekadzie XXI wieku, była glikacja. Proces, w wyniku którego cząsteczka cukru (glukozy) wchodzi do krwiobiegu przez żywność, którą spożywamy, i wiąże się z kolagenem, usztywniając jego włókna i tworząc tzw. końcowe produkty zaawansowanej glikacji, czyli AGE. AGE robią to, co sugeruje ich akronim – postarzają skórę. Kumulują się one w celu destabilizacji kolagenu, przez co skóra staje się sztywna i mniej elastyczna. Aby zapobiec szybszemu wyczerpywaniu się zapasów kolagenu, należy unikać wszystkiego, co zawiera biały, rafinowany cukier, który wpływa na szybsze starzenia się organizmu. Na tym właśnie powinna się opierać dieta bogata w kolagen.

Włączone do menu: cukry występujące naturalnie w żywności


Jeśli chodzi o spowolnienie glikacji i realizacji działania od wewnątrz dla poprawy wyglądu skóry, w pewnym momencie każda blogerka lub bloger zachwalali zalety całkowitej rezygnacji z cukru – Internet zalały plany diet polegających na wyeliminowaniu cukru w kilka tygodni.

Obecnie, gdy ten czynnik przyspieszający starzenie się skóry jest intensywnie badany, dermatologia wykazuje, że glikacja jest naturalnym procesem, który zachodzi przez całe życie, ale przyspiesza, jeśli spożywamy zbyt dużo rafinowanego cukru. Cukier jest źródłem energii, więc zamiast całkowicie z niego rezygnować, dermatolodzy radzą, aby jego spożycie było jak najbardziej naturalne i przypominają, że cukry występujące naturalnie, takie jak glukoza, fruktoza (znajdująca się w owocach) i laktoza (zawarta w produktach mlecznych), mogą działać jako źródła energii dla organizmu.

Nie zapominaj jak ważny i dobry jest kolagen naturalny na stawy.

Wyłączone z menu: węglowodany rafinowane


Słyszymy, jak mówisz: mnie to nie dotyczy, nie jem rafinowanego/dodanego/białego cukru. Ale istnieje też cukier ukryty. Wszystkie węglowodany rafinowane, występujące głównie w białych produktach, takich jak biały chleb, biały makaron czy chipsy, mogą bardzo szybko przekształcić się w krwiobiegu w glukozę. Rada dermatologa – ogranicz spożycie tych produktów do minimum.

Glikacja jest naturalnym procesem, który zachodzi przez całe życie, ale przyspiesza, jeśli spożywamy zbyt dużo rafinowanego cukru.

Włączone do menu: witamina C dla kolagenu


Witamina C może mieć wpływ na zwiększenie zawartości kolagenu w skórze. Jedno z badań wykazało, że witamina C zwiększyła produkcję kolagenu, a także poprawiła jakość jego wzmocnienia w rzeczywistej strukturze skóry (2). Wspieraj produkcję kolagenu w swojej skórze, jedząc żywność zawierającą witaminę C i nie tylko tę oczywistą – pełne witaminy C są np. słodkie ziemniaki i czerwona papryka.

Włączone do menu: witamina E również dla kolagenu.


Dowody sugerują również, że naturalna witamina E pomaga przeciwdziałać sieciowaniu kolagenu (3). Sieciowanie, którego jednym z rodzajów jest glikacja, polega na tym, że włókna kolagenowe wiążą się ze sobą i stają się sztywne. Tak więc witamina E zasadniczo pomoże spowolnić proces utwardzania kolagenu, zachowując zdrowo wyglądającą, sprężystą skórę, będącą odzwierciedleniem zawartego w niej kolagenu. Duże ilości witaminy E znajdziesz w orzechach, nasionach i olejach roślinnych. I to one powinny się znaleźć w twoim menu, jeśli interesuje cię zagadnienie „dieta kolagen”.

Dieta kolagen – włączone do menu: gotuj na parze, nie smaż


Gotuj, zamiast grillować. „Ostatnie badania wykazały, że niektóre metody przygotowywania żywności, takie jak grillowanie, smażenie i opiekanie, powodują znacznie wyższy poziom AGE, niż metody gotowania wykorzystujące wodę, takie jak gotowanie tradycyjne i gotowanie na parze” (4). Jest to jedna z przyczyn młodzieńczego wyglądu osób starszych w Azji, ponieważ przygotowywanie żywności wykorzystujące wodę jest charakterystyczne dla kuchni azjatyckiej (5). Warto o tym pamiętać, jeśli interesuje nas dieta kolagenowa.

Kolagen z zewnątrz plus kolagen w pożywieniu


Bogata w kolagen dieta będzie jeszcze skuteczniejsza, gdy sięgniemy pod dobre kosmetyki typu LiftActiv Collagen Specialist, który wypełnia skórę peptydami zawierającymi krótkie fragmenty białek, a te działają na konkretne objawy starzenia się widoczne na skórze, spowodowane utratą kolagenu: zmarszczki, wiotczenie, utratę jędrności i sprężystości.

Zdumiewające jest to, że takie drobne zmiany mogą wydłużyć czas pracy fabryki kolagenu w twojej skórze. Dieta bogata w kolagen w połączeniu z preparatami najwyższej jakości mogą zdziałać cuda. Badania wykazały kontrolę glikemiczną, utrzymanie niskiego poziomu cukru we krwi poprzez unikanie rafinowanych węglowodanów i dodanego cukru, a także doprowadzenie, w okresie 4 miesięcy, do obniżenia poziomu glikowanego kolagenu nawet o 25% (6). Ta liczba stanowi znaczący powód, aby zacząć – i utrzymać – dietę, która stawia kolagen na pierwszym miejscu.

Źródła:

1. The influence of age and sex in skin thickness, skin collagen and density [Wpływ wieku i płci na grubość skóry, kolagen w niej występujący i gęstość skóry] - Sam Shuster i in.
2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18505499
3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3583891/
4. H.P. Nyugen, R. Katta, „Sugar Sag: Glycation and the Role of Diet in Aging Skin" [Wiotczenie skóry spowodowane cukrem: glikacja i rola diety w starzeniu się skóry] w piśmie dotyczącym terapii skóry (2015) 20,6 s. 1-5 [Dostępny pod adresem: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27224842].
5. Danby FW. Nutrition and aging skin: sugar and glycation. [Odżywianie i starzenie się skóry: cukier i glikacja.] Clin Dermatol. 2010 lipiec – sierpień; 28(4):409-11.
6. H.P. Nyugen, R. Katta, „Sugar Sag: Glycation and the Role of Diet in Aging Skin" [Wiotczenie skóry spowodowane cukrem: glikacja i rola diety w starzeniu się skóry] w piśmie dotyczącym terapii skóry (2015) 20,6 s. 1-5 [Dostępny pod adresem: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27224842].


go to top