OK

OK Cancel

Thank you

Close

Kolagen: wszystko, co musisz wiedzieć

 • favoris

Dobrze słyszałaś – to baza dla twojej skóry.

Kolagen: wszystko, co musisz wiedzieć

Pamiętasz czas, gdy nie miałaś pojęcia – „kolagen co to jest”, ani nie wiedziałeś też tego, że jest ważny dla skóry? Być może, kiedy miałaś 20 lat i twoja produkcja kolagenu była bardzo wysoka, o 75% (1) wyższa niż produkcja, jaką twoja skóra osiągnie z wiekiem, nie musiałaś się nad tym zastanawiać. Gdzieś, kiedyś usłyszałaś słowo „kolagen” – wiedziałaś, że jest to białko, które w jakiś sposób jest związane ze strukturą twojej skóry. Ale w czym jest kolagen i coś więcej na ten temat – odpowiedź była nieznana.

W rzeczywistości, tak jak w przypadku wielu innych kwestii, zaczyna cię to interesować, gdy zauważasz skutki jego braku. Gdy na twojej skórze zaczynają pojawiać się oznaki starzenia, warto zrozumieć, czym jest kolagen, co robi i w jaki sposób można zatrzymać go w skórze – tu wkracza dermatologia.

Kolagen co to jest?


Kolagen jest głównym białkiem w organizmie. W czym jest kolagen? W kościach, jelitach, zębach, mięśniach. Wszędzie. I jest produkowany przez organizm każdego dnia. Ale jego produkcja maleje wraz z wiekiem.

Skóra składa się głównie z kolagenu i wody


Kolagen jest również głównym białkiem występującym w skórze. Sam kolagen stanowi od 80 do 90% suchej masy skóry, bez uwzględniania wody. Przypomina potrójną spiralę, czyli spiralną strukturę złożoną z trzech łańcuchów zawierających po sto lub więcej aminokwasów.

To dzięki kolagenowi nasza skóra jest jędrna


Kolagen jest nie tylko wykorzystywany przez organizm do budowy mięśni, ale również nadaje naszej skórze jej oryginalną elastyczność i jędrność. „Kolagen” pochodzi od greckiego słowa kólla, oznaczającego klej. Kolagen typu I i III wiąże się w skórze właściwej niczym poduszka łącząca.

Czy wiesz, co zawiera kolagen i jak powstaje? Jest on produkowany przez fibroblasty, komórki skóry właściwej, a także drugą warstwę skóry – odpowiedzialnej również za wydzielanie elastyny. Wraz z elastyną i innymi białkami zwanymi glikoproteinami, kolagen stanowi część tzw. macierzy pozakomórkowej. Jest to sieć, która kształtuje strukturę skóry, podobnie jak mięsień, zapewniając jej rzeczywiste właściwości fizyczne, takie jak sprężystość, elastyczność i jędrność.

Skóra traci kolagen w tempie 1% rocznie (2).

Po skończeniu 25 lat i w okolicach 30 lat skóra każdego roku traci około 1% kolagenu. Synteza kolagenu przez fibroblasty zmniejsza się, prowadząc do utraty elastyczności, jędrności i miękkości skóry. Tak więc do następnych mistrzostw świata w piłce nożnej w 2022 roku większość z nas straci 4% kolagenu. Dlatego w wieku 80 lat nasza skóra będzie produkować 75% mniej kolagenu, niż kiedy miałyśmy 20 lat. Warto więc zadbać o najlepszy kolagen, który można znaleźć w wysokiej jakości kremach.

Ilość kolagenu zmniejsza się w zależności od stylu życia


Pytasz: dlaczego 75%, a nie 60% (1% x 60 lat)? Cóż, strata 1% kolagenu rocznie, to w rzeczywistości absolutne minimum. Utratę kolagenu mogą przyspieszyć: fotostarzenie, zanieczyszczenia środowiska, palenie papierosów i dieta. Związane z tym wolne rodniki i proces glikacji (proces biologiczny, w którym cząsteczki cukru wiążą się z kolagenem) mogą powodować spustoszenie, skutkując usztywnieniem istniejących włókien kolagenowych i łączeniem ich ze sobą. Co więcej, enzymy rozkładające kolagen (MMP) są stymulowane przez promienie UV. Również z wiekiem kolagen, będący dużym białkiem, staje się cieńszy. Nic dziwnego, że biorąc pod uwagę jego ważną rolę wspomagającą, degradacja kolagenu jest widoczna w skórze, czyniąc ją bardziej sztywną i mniej sprężystą. Dlatego warto mieć świadomość, co zawiera kolagen.

Kolagen można wzmocnić od wewnątrz i z zewnątrz.


Obecnie, gdy glikacji poświęcony jest odrębny obszar badań związanych z przeciwdziałaniem starzeniu się skóry, coraz więcej dowodów wskazuje na to, że możemy uzupełniać kolagen w naszej skórze – lub przynajmniej spowolnić jego utratę lub niszczenie poprzez odpowiednie odżywianie (zaczynając chociażby od ograniczenia cukru) i unikanie nadmiernego wystawienia na działanie słońca. Produkty do pielęgnacji skóry chroniące kolagen mogą również wykazywać podwójne działanie – chronią kolagen znajdujący w skórze i jednocześnie pobudzają skórę do wytwarzania większej jego ilości. Najlepszy kolagen z zewnątrz znajdziemy LiftActiv Collagen Specialist – wypełnia skórę peptydami, które zawierają krótkie fragmenty białek, które działają na konkretne objawy starzenia się widoczne na skórze, spowodowane utratą kolagenu: zmarszczki, wiotczenie, utratę jędrności i sprężystości.

Wiedza to potęga. To naturalne, że ilość kolagenu maleje z wiekiem. Jednak podejmując każdego dnia bardzo proste decyzje dotyczące pielęgnacji skóry, możemy korygować oznaki jego utraty widoczne na skórze. Dlatego warto wiedzieć co zawiera kolagen.

Źródła:

1. Decreased Collagen Production in Chronologically - Aged Skin - Roles of Age-Dependent Alteration in Fibroblast Function and Defective Mechanical Stimulation [Zmniejszona produkcja kolagenu w skórze starzejącej się – Role zmian zależnych od wieku w funkcji fibroblastów i wadliwa stymulacja mechaniczna] - James Varan
2. The influence of age and sex in skin thickness, skin collagen and density [Wpływ wieku i płci na grubość skóry, występujący w niej kolagen i gęstość skóry] - Sam Shuster i in.

Rekomendowane produkty

 • Bestseller

  Collagen Specialist

  LIFTACTIV SPECIALIST

  Collagen Specialist

  Krem na dzień

  Innowacyjna formuła, stworzona w oparciu o aktywne składniki naturalne pobudza Twoją skórę do produkcji kolagenu. Wyjątkowe rezultaty w krótkim czasie.

 • Hyalu Mask

  LIFTACTIV SPECIALIST

  Hyalu Mask

  Maski do twarzy

  Pełna regeneracja Twojej skóry w zaledwie 5 minut. Posiada największe stężenie kwasu hialuronowego ze wszystkich produktów Vichy, dlatego stanowi doskonałe uzupełnienie dziennej pielęgnacji Liftactiv.

 • Płatki hialuronowe na noc

  LIFTACTIV SPECIALIST

  Płatki hialuronowe na noc

  Krem i serum pod oczy

  Pielęgnacja na poziomie gabinetów medycyny estetycznej. Innowacyjne rozwiązanie, dzięki któremu dostarczasz skórze pod oczami 100% kwasu hialuronowego dla wygładzenia zmarszczek.

 • Najczęściej czytane

  Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

  Składniki dermokosmetyków

  Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

  Benzyl alcohol to składnik, który dla wielu osób jest całkowicie nieznany i obcy. Tymczasem alkohol benzylowy to składnik znacznej ilości kosmetyków, stosowanych przez nas każdego dnia. Z tego względu warto wiedzieć, czym jest benzyl alcohol i jakie ma zastosowanie w kosmetykach!

  Przeczytaj artykuł

  Kwas azelainowy - czy pomaga w leczeniu trądziku?

  Składniki dermokosmetyków

  Kwas azelainowy - czy pomaga w leczeniu trądziku?

  Kwas azelainowy jest dikarboksylowym kwasem o wielokierunkowym działaniu, który posiada szerokie zastosowanie w kosmetyce: działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, wybielająco i złuszczająco. Dlatego bardzo często wykorzystuje się go przy leczeniu trądziku oraz przy usuwaniu przebarwień.

  Przeczytaj artykuł

  Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

  Woda termalna

  Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

  Wody termalne to szczególny rodzaj wód podziemnych, których temperatura w momencie wydobycia jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza w okolicy, przy czym nie może to być mniej niż 20 Celsjusza. Są to krystalicznie czyste wody zawierające unikalne, właściwe dla danego rejonu kompozycje składników mineralnych i pierwiastków śladowych powstające w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw ziemi ku powierzchni. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem w lecznictwie, a od niedawna również w przemyśle kosmetycznym.

  Przeczytaj artykuł

  go to top