OK

OK Cancel

Thank you

Close

Krem przeciwzmarszczkowy w ciąży - czy można go stosować?

Ciąża to dla kobiety szczególny czas, w którym musi wyjątkowo dbać nie tylko o siebie, ale też o znajdującego się w jej brzuchu malucha. Dla zdrowia mamy i dziecka bardzo duże znaczenie ma prawidłowy sposób odżywiania czy regularne wykonywanie badań zleconych przez lekarza, ale też właściwy sposób codziennej pielęgnacji skóry. Okazuje się bowiem, że nie wszystkie kosmetyki mogą być stosowane przez kobiety ciężarne. Czy wskazane jest stosowanie kremu przeciwzmarszczkowego w ciąży? Jakich składników kosmetyków należy unikać w ciąży? Podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni krem do twarzy dla ciężarnych!

Krem przeciwzmarszczkowy w ciąży? Tak, ale nie każdy.

Na rynku kosmetycznym bardzo rzadko można znaleźć specjalne kremy dla ciężarnych, które zostały dostosowane do ich konkretnych potrzeb. Większość dostępnych preparatów jest przeznaczona po prostu dla konkretnego typu skóry, wieku czy niedoskonałości, z którymi mamy do czynienia, nie zaś “stanu”, w którym możemy lub nie powinniśmy ich stosować. Dlatego zadaniem każdej przyszłej mamy jest bardzo dokładne analizowanie składu wszelkich kosmetyków, które ma zamiar stosować w czasie ciąży. Choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, to właśnie przez skórę dostają do wnętrza organizmu różne szkodliwe substancje chemiczne, które mogą niekorzystnie wpływać m.in. na rozwój płodu. A substancje te bardzo często możemy znaleźć właśnie w kremach przeciwzmarszczkowych. Nie oznacza to jednak, że kobieta w ciąży w ogóle nie powinna stosować żadnych kosmetyków przeciwzmarszczkowych. W tym przypadku należy przede wszystkim zwrócić uwagę na skład wybranych preparatów i unikać kilku wybranych składników.

Kosmetyki do twarzy dla ciężarnych - tych substancji unikaj

Krem przeciwzmarszczkowy stosowany w ciąży powinien być przede wszystkim pozbawiony retinolu - to silnie działająca pochodna witaminy A, która może mieć bardzo niekorzystny wpływ na rozwój płodu, a ponadto retinol w kremach może wpływać na powstawanie u ciężarnej plam pigmentacyjnych. Jeśli zależy nam na zachowaniu młodego wyglądu twarzy podczas tych szczególnych 9 miesięcy, wybierajmy kremy przeciwzmarszczkowe z dodatkiem naturalnych substancji odmładzających, np. odżywczych olejków. Pomogą one zapobiegać zmarszczkom i nie zaszkodzą dziecku.
W kosmetykach dla kobiet w ciąży unikajmy też kwasu salicylowego (oraz jego pochodnych), który może wywoływać problemy z krzepliwością krwi u dziecka i zwiększać u niego ryzyko wad wrodzonych. W ciąży nie sprawdzą się również kremy i kosmetyki z dodatkiem kwasów AHA, które bardzo często powodują powstawanie przebarwień i podrażnień na skórze ciężarnej.
W tym czasie nie należy też stosować kremów przeciwtrądzikowych, które zawierają najczęściej tetracyklinę - substancję zwiększającą ryzyko uszkodzenia płodu i reakcji alergicznych na skórze matki.
Kosmetyki dla ciężarnych powinny być pozbawione również niektórych substancji roślinnych, np. kofeiny czy wyciągu z kasztanowca - poprawiają one ukrwienie skóry i mogą przyczyniać się do pękania naczynek krwionośnych. Uważajmy również na produkty z dodatkiem wyciągów z soi - substancja ta działa estrogennie i po jej zastosowaniu skóra może ulec przebarwieniu.
Pamiętajmy też, by stosowane przez nas kosmetyki były jak najbardziej naturalne i pozbawione wszelkich sztucznych składników - konserwantów, barwników. Dbając, chociażby o skład kremu nawilżającego, zwiększymy poziom bezpieczeństwa dla naszego malucha i własnej skóry.

Kosmetyki dla ciężarnych - jakich kremów warto szukać?

Jeżeli w większości kremów przeciwzmarszczkowych widzimy substancje, które mogą mieć szkodliwy wpływ na naszą skórę lub rozwój płodu, wybierzmy zwykły krem nawilżający - najlepiej sięgnąć w tym czasie po łagodny i bezpieczny preparat z apteki.
Pamiętajmy, że w czasie ciąży skóra kobiety wykazuje większą wrażliwość na działanie wybranych czynników zewnętrznych, w tym promieniowania UVA i UVB, dlatego nie zapominajmy o zabezpieczeniu skóry przy pomocy filtrów ochronnych.
Wszelkie stosowane przez nas preparaty powinny być hipoalergiczne - dzięki temu zmniejszymy ryzyko niepotrzebnych podrażnień czy zaczerwienień, które w trakcie ciąży zdarzają się dużo częściej.
Nie zapominajmy o stosowaniu równie łagodnych preparatów również po urodzeniu dziecka, szczególnie jeśli zdecydujemy się karmić piersią.

go to top