OK

OK Cancel

Thank you

Close

Zmarszczka

Zmarszczka

Zmarszczki to zagniecenia lub fałdy skórne, którego przyczyną jest starzenie się skóry. Zazwyczaj ich powstawanie wiąże się bezpośrednio ze zmniejszaniem się zawartości kolagenu oraz nawilżenia. Powoduje to utratę elastyczności skóry, a następnie jej wiotczenie i formowanie fałdek oraz załamań. Zmarszczki mogą powstawać również na skutek utraty masy ciała, nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV, nieodpowiedniej diety oraz palenia papierosów. Najczęściej pojawiają się na twarzy, szyi, dekolcie, dłoniach oraz ramionach.

Zatrzymanie procesu tworzenia się zmarszczek nie jest możliwe, jednak istnieją sposoby na to, by go spowolnić. W tym celu warto korzystać z kremów przeciwzmarszczkowych, które poprawiają nawilżenie i elastyczność skóry, spowalniając tempo powstawania odkształceń. Zmarszczkom znacznie łatwiej jest zapobiegać, niż je redukować.

ride_GP

W centrum naskórka

Najbardziej powierzchowna warstwa skóry, która pokrywa skórę właściwą.Zazwyczaj jest ona grubości kartki papieru, ale może być również grubsza. Ułożone naprzemiennie fałdy warstwy skórno-naskórkowej i brodawki skórne, nadają tej warstwie falisty wygląd. Składa się ona z czterech nałożonych na siebie warstw komórek, które leżą na połączeniu skóry właściwej z naskórkiem: warstwa podstawna, warstwa komórek walcowatych, warstwa ziarnista i warstwa rogowa. Ostatnia warstwa pokryta jest błoną hydrolipidową. Podczas gdy skóra składa się w 90% z keratynocytów, naskórek zawiera również melanocyty (komórki, które określają kolor skóry) i komórki Langerhansa. Naskórek jest pozbawiony naczyń krwionośnych, zamiast tego komórki są odżywiane na zasadzie dyfuzji z udziałem skóry właściwej.

ride_LP_box

Indeks dermatologiczny