OK

OK Cancel

Thank you

Close

Kwas azelainowy - czy pomaga w leczeniu trądziku?

  • favoris

Kwas azelainowy jest dikarboksylowym kwasem o wielokierunkowym działaniu, który posiada szerokie zastosowanie w kosmetyce: działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, wybielająco i złuszczająco. Dlatego bardzo często wykorzystuje się go przy leczeniu trądziku oraz przy usuwaniu przebarwień.

Kwas azelainowy na trądzik i przebarwienia

Kwas azelainowy - czy pomaga w leczeniu trądziku?

Trądzik można z powodzeniem nazwać problemem współczesnego społeczeństwa - dotyka on ponad 40% populacji na całym świecie, a w przypadku 10% wymagane jest podjęcie specjalistycznego leczenia. Co więcej, jest to dolegliwość, z którą mają do czynienia nie tylko nastolatki, ale też wiele osób w dojrzałym wieku. Choć nie jest łatwo pozbyć się trądziku, to specjaliści znaleźli jedną z substancji, która może nam w tym zadaniu bardzo pomóc, a jest nią właśnie kwas azelainowy.

Kwas azelainowy stosuje się najczęściej w formie płynnej w gabinetach kosmetycznych. Jest on jednak również składnikiem wielu leków, maści czy kremów przeznaczonych osób zmagających się nie tylko z trądzikiem (w tym również trądzikiem różowatym u nastolatków i dorosłych), ale też nieestetycznymi przebarwieniami w miejscach, których był zlokalizowany. Choć preparaty z dodatkiem kwasu azelainowego są dostępne bez recepty, to należy stosować je pod kontrolą lekarza, by nie narazić swojej skóry na nieprzyjemne konsekwencje

Kwas azelainowy w kosmetyce. Produkty z kwasem azelainowym

Kwas azelainowy traktowany jest obecnie bardzo często jako alternatywa dla wielu inwazyjnych metod leczenia trądziku oraz innych niedoskonałości skórnych. Cechą charakterystyczną kwasu azelainowego jest to, że działa on na skórę wielokierunkowo, dzięki czemu jest w stanie minimalizować niekorzystne objawy chorób skóry oraz ich następstw, a także zapobiec ich ponownemu wystąpieniu. Kwas azelainowy posiada przede wszystkim skuteczne właściwości przeciwbakteryjne, które pozwalają walczyć z bakteriami tlenowymi i beztlenowymi w aż 97%. Substancja ta zmniejsza intensywność pracy gruczołów łojowych, zmniejszając ilość wydzielanego przez nie sebum, a co za tym idzie redukując problem nadmiernego przetłuszczania i błyszczenia skóry. Kwas azelainowy chroni też skórę przed działaniem wolnych rodników i zapobiega stanom zapalnym na skórze.

Kwas azelainowy możemy spotkać w składzie wielu kosmetyków przeznaczonych nie tylko dla skóry trądzikowej, ale też naczyniowej. Silne działanie przeciwbakteryjne w połączeniu z delikatną pielęgnacją sprawia, że preparaty z dodatkiem tej substancji mogą być również stosowane przez osoby, które mają do czynienia ze skórą wrażliwą.  Kwas azelainowy możemy znaleźć w kremie, maści lub leku, jak również spotkać się z nim w gabinetach lekarskich - ze względu na szerokie spektrum działania jest również bardzo często wykorzystywany przy peelingach dermatologicznych, które mają na celu wspomaganie leczenia trądziku młodzieńczego i różowatego, redukcję łojotoku, zmniejszenie ilości zaskórników czy zwężenie porów skóry.

Kwas azelainowy na trądzik różowaty i młodzieńczy

Kwas azelainowy to jedna z niewielu substancji leczniczych, która jest w stanie jednocześnie zwalczać zarówno trądzik młodzieńczy, jak i trądzik różowaty. Im wyższa zawartość tego kwasu w wybranym preparacie, tym większa skuteczność w walce z trądzikiem. Jest to delikatna substancja, ale o silnym działaniu leczniczym, która nie podrażnia i nie uszkadza skóry, prowadzi zaś do systematycznej poprawy jej kondycji.

Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym, bakteriobójczym oraz złuszczającym, kwas azelainowy wykorzystywany jest do leczenia miejscowych nadkażeń, jak i “ciężkich przypadków” trądziku młodzieńczego lub różowatego. Warto zaznaczyć, że podczas trwania kuracji działa cały czas z taką samą skutecznością, a bakterie obecne w naszej skórze (odpowiedzialne za rozwój zmian trądzikowych) nie są w stanie uodpornić się na jego działanie.

Kwas azelainowy hamuje przemianę testosteronu w DHT, czego efektem jest ograniczenie pracy gruczołów łojowych, a także brak nasilania objawów choroby i zaostrzania jej przebiegu. Dzięki swoim właściwościom peelingującym, działa też przeciwzaskórnikowo, prowadząc do jeszcze szybszej poprawy kondycji skóry. Kwas azelainowy złuszcza martwe komórki naskórka, a tym samym zapobiega blokowaniu się ujść gruczołów łojowych i gromadzeniu się w nich bakterii.

Dermatolodzy zalecają stosowanie kwasu azelainowego w leczeniu trądziku różowatego. Zwalcza on grudki, wykwity oraz problem zaczerwienienia skóry bez jej podrażnienia. Poza tym, że kwas azelainowy można stosować przy skórze naczynkowej i wrażliwej ze skłonnością do trądziku różowatego.

Kwas azelainowy na przebarwienia

Zdolność redukcji przebarwień skórnych różnego pochodzenia to najwcześniej poznane działanie kwasu azelainowego. Dokładne jego działanie nie jest do końca znane, ale zakłada się, że hamuje on syntezę w obszarze pobudzonych melanocytów oraz aktywność enzymów mitochondrialnych, które wchodzą w skład łańcucha oddechowego. W związku z tym, że kwas azelainowy nie działa na melanocyty w fazie spoczynku, nie oddziałuje na znamiona płaskie czy brodawki, ale za to doskonale radzi sobie z przebarwieniami, a nawet bliznami. Krem redukujący przebarwienia często w swoim składzie zawiera kwas azelainowy.

Przy pomocy kwasu azelainowego możemy pozbyć się blizn i przebarwień różnego pochodzenia: posłonecznych, hormonalnych, potrądzikowych czy nawet po oparzeniach. Kwas azelainowy działa bardzo dobrze na wszystkie odmiany przebarwień posłonecznych - ostudę, plamy starcze. Substancja ta posiada właściwości wybielające i hamuje wytwarzanie nadmiaru barwnika w skórze. Przy wyższych stężeniach tej substancji (15-20%) widoczne efekty możemy uzyskać już po kilku tygodniach stosowania.

W związku z tym, że kwas azelainowy posiada również właściwości antyoksydacyjne, korzystnie wpłynie na kondycję skóry u tych osób, u których widoczne są oznaki fotostarzenia się skóry. Kwas azelainowy zmniejszy widoczność plam i przebarwień, a dodatkowo zapewni twarzy bardziej promienny wygląd. Kwas azelainowy reguluje też proces keratynizacji naskórka, dzięki czemu sprawdzi się przy problemie nieprawidłowego lub posłonecznego rogowacenia skóry.

Peeling kwasem azelainowym

Peeling z dodatkiem kwasu azelainowego to skuteczny sposób na pozbycie się trądziku, przebarwień, a nawet zapalenia mieszków włosowych. Peeling pozwala regulować pracę gruczołów łojowych, likwidować przebarwienia już istniejące i zapobiegać pojawianiu się kolejnych, zmniejszać pory, a także poprawiać ogólną strukturę, kondycję czy barwę skóry. Seria zabiegów gabinecie kosmetycznym pozwoli nam poprawić koloryt skóry i zmniejszyć problem trądziku. Ponadto kwas azelainowy pobudzi proces odnowy komórek, co wpłynie na uzyskanie delikatnego efektu odmłodzenia skóry i wygładzenia zmarszczek.

Kwas azelainowy w ciąży

Kwas azelainowy dzięki swojemu delikatnemu działaniu oraz niskiej zdolności przenikania do organizmu (wchłanianie systemowe ok. 3,6% przez skórę), jest chętnie stosowany przez kobiety w ciąży. Nic w tym dziwnego, bowiem stosowanie kwasu azelainowego nie wiąże się praktycznie  z żadnymi efektami ubocznymi. Substancja nie działa fototoksycznie, dzięki czemu z kremu lub innego produktu z dodatkiem kwasu azelainowego możemy korzystać również latem. Po zastosowaniu miejscowym kwasu azelainowego lek ten przenika do wszystkich warstw skóry, a następnie częściowo wydalany jest wraz z moczem w postaci niezmienionej.

Choć preparaty z dodatkiem kwasu azelainowego są ogólnodostępne i nie wymagają posiadania recepty od lekarza, to nie zmienia faktu, że ich stosowanie powinno być cały czas nadzorowane przez dermatologa. Jest to szczególnie ważne w tym czasie, w którym odpowiadamy nie tylko za siebie, ale też za maleństwo w naszym brzuchu.

Jeżeli jesteśmy natomiast zainteresowane wykonaniem bardziej specjalistycznego zabiegu z wykorzystaniem kwasu (peelingu), przed jego wykonaniem należy skonsultować się ze specjalistą, bowiem istnieją pewne konkretne przeciwwskazania co do jego wykonywania w ciąży.

Jak stosować preparaty z kwasem azelainowym?

Jeśli nie ma konkretnych zaleceń co do stosowania kremu lub maści z kwasem azelainowym, preparat nanosi się na skórę twarzy 2 razy dziennie aż do momentu uzyskania oczekiwanego rezultatu. Preparat z kwasem azelainowym możemy stosować co drugi dzień na zmianę z kremem nawilżającym. Przy nasilonym łojotoku produkt z tą substancją można natomiast stosować dwa razy dziennie.

Pierwsze efekty zabiegów lub pielęgnacji produktami z dodatkiem kwasu azelainowego powinny być widoczne po kilku sesjach lub po około 6-8 tygodniach. Choć substancja nie podrażnia skóry nawet przy dłuższym stosowaniu, to produktów z jej dodatkiem najlepiej nie stosować dłużej niż przez około 6 miesięcy. Najlepiej też, aby cały przebieg terapii z kwasem azelainowym nadzorował dermatolog.

Kwas azelainowy nie musi być jednak stosowany samodzielnie - jak najbardziej można i warto łączyć go z innymi środkami leczniczymi. W połączeniu z innymi preparatami możemy wzmocnić działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, wybielające czy złuszczające kwasu azelainowego. Substancję tę możemy łączyć m. in. z:

* antybiotykami (do stosowania wewnętrznego i zewnętrznego), które pozwolą zmniejszyć ryzyko powstawania bakterii, a także skrócić czas kuracji antybiotykowej,
* leczeniem hormonalnym - przeprowadzanym oczywiście pod kontrolą lekarza; leczenie hormonalne i preparaty z kwasem azelainowym to popularna metoda walki z trądzikiem,
* nadtlenkiem benzoilu - kwas azelainowy wzmocni działanie antybakteryjne tej substancji,
* tretinoiną, by wzmocnić jej działanie keratolityczne,
* kwasami AHA i BHA - szczególnie dobrze może wpłynąć na kondycję naszej skóry połączenie kwasu azelainowego z kwasem salicylowym, mlekowym czy glikolowym.

Pamiętajmy jednak o tym, że chcąc łączyć kwas azelainowy z innymi środkami powinniśmy aplikować je w odpowiednich przerwach czasowych, np. produkty z kwasem azelainowym rano, zaś pozostałe wieczorem. Kolejność stosowania produktów można oczywiście zmieniać, szczególnie w przypadku, gdy wybrane przez nas środki nie działają fototoksycznie. Jeżeli jednak mamy wątpliwości, jak łączyć ze sobą kwas azelainowy i inne substancje, poradźmy się swojego dermatologa lub kosmetyczki.

Podczas kuracji skóra może mieć skłonności do przesuszania, dlatego warto w tym czasie zadbać o jej odpowiednie nawilżenie. Choć kwas nie uczula na słońce, warto również chronić skórę przed promieniowaniem UVA i UVB.

Przeciwwskazania i skutki uboczne

Choć kwas azelainowy jest dość łagodną w działaniu substancją, to prawda jest taka, że istnieją również pewne przeciwwskazania co do jego stosowania. Kwas azelainowy nie jest polecany m. in.:

* osobom, które jednocześnie stosują terapię pochodnymi witaminy A (zarówno w postaci leków, jak i preparatów do stosowania zewnętrznego),
* w przypadku, gdy skóra jest uszkodzona - to znaczy, gdy mamy do czynienia z infekcjami, nadżerkami lub stanami zapalnymi skóry,
* pacjentom, którzy na około 3 miesiące przed zastosowaniem kwasu azelainowego w wybranym miejscu mieli przeprowadzony zabieg chirurgiczny,
* nawet do pół roku po kuracji krioterapią w obszarze, w którym ma zostać zastosowany kwas azelainowy,
* przy nadwrażliwości na kwas azelainowy.

Kwas azelainowy w większości przypadków nie powoduje żadnych skutków ubocznych, o ile jest stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza. Może jednak zdarzyć się, że mimo wszystko podczas stosowania tej substancji wystąpią jakieś niepożądane objawy np.:

* łuszczenie skóry,
* przesuszenie skóry twarzy lub ciała,
* rumień,
* swędzenie,
* pieczenie,
* przebarwienia,
* uczulenie,
* pęcherze,
* nasilenie objaw trądziku.

W takiej sytuacji najlepiej jest przerwać kurację kwasem azelainowym i skontaktować się z lekarzem. Jeżeli natomiast mamy zamiar przeprowadzić bardziej specjalistyczny zabieg z użyciem kwasu, przed jego zastosowaniem lekarz lub kosmetyczka wykonujący zabieg powinni przeprowadzić z nami obszerny wywiad, by wykluczyć wszelkie możliwe przeciwwskazania i zapewnić nam maksymalne bezpieczeństwo podczas wykonywania zabiegu.

Najczęściej czytane

Mikrodermabrazja - na czym polega zabieg?

Pielęgnacja ciała

Mikrodermabrazja - na czym polega zabieg?

Mikrodermabrazja to zabieg, na który kobiety bardzo często zgłaszają się do gabinetów kosmetycznych lub lekarskich. Nic w tym dziwnego - ten nieinwazyjny, mechaniczny mikropeeling jest w stanie wyraźnie poprawić wygląd naszej skóry i pozbawić jej niedoskonałości. Podpowiadamy, na czym on polega!

Przeczytaj artykuł

Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

Pielęgnacja ciała

Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

Benzyl alcohol to składnik, który dla wielu osób jest całkowicie nieznany i obcy. Tymczasem alkohol benzylowy to składnik znacznej ilości kosmetyków, stosowanych przez nas każdego dnia. Z tego względu warto wiedzieć, czym jest benzyl alcohol i jakie ma zastosowanie w kosmetykach!

Przeczytaj artykuł

Co dziwny zapach skóry mówi o Twoim zdrowiu?

Pielęgnacja ciała

Co dziwny zapach skóry mówi o Twoim zdrowiu?

Nieprzyjemny zapach skóry może dotyczyć również osób, które regularnie dbają o higienę. Najczęściej jest to jednym z objawów choroby takiej jak cukrzyca, niewydolność wątroby czy nawet schizofrenia. Nie należy bagatelizować tego problemu, a w razie konieczności zgłosić się do lekarza, bo może okazać się, że dziwny zapach skóry świadczy o poważnym schorzeniu.

Przeczytaj artykuł

5 przyczyn intensywnego zapachu potu

Pielęgnacja ciała

5 przyczyn intensywnego zapachu potu

Wydzielanie przez skórę potu, który ma niezbyt przyjemny zapach to naturalne zjawisko. Problem pojawia się wówczas, gdy pot produkowany jest w nadmiarze i ma bardzo intensywny zapach. Poznaj 5 przyczyn brzydkiego zapachu potu oraz sposoby na nadmierną potliwość!

Przeczytaj artykuł

go to top