OK

OK Cancel

Thank you

Close

Zapobieganie zmarszczkom czyli profilaktyka przeciwstarzeniowa

O młody wygląd skóry należy dbać, zanim jeszcze pojawią się na niej objawy starzenia, takie jak zmarszczki czy utrata jędrności. Dzięki temu skóra będzie się wolniej starzeć, a proces ten przebiegnie w przyszłości bardziej łagodnie. Masz wtedy szansę wyglądać w przyszłości na młodszą od swoich rówieśniczek. Poznaj główne zasady profilaktyki anti-aging!

Kiedy skóra zaczyna się starzeć?

Fizjologicznie skóra zaczyna się starzeć już od ok. 25. roku życia. Wtedy bowiem zaczyna w niej ubywać najważniejszych składników decydujących o jej młodym wyglądzie, jędrności i sprężystości. Są to:

 • Kolagen – główne białko podporowe skóry zbudowane z aminokwasów (takich jak glicyna, prolina, hydroksyprolina); skóra właściwa aż w 70-85% składa się z włókien kolagenowych. Niestety od 25. roku życia obserwuje się rocznie 1% ubytek kolagenu w skórze1, co powoduje stopniową utratę jędrności i gęstości tkanek. Produkowane włókna są ponadto gorszej jakości – są krótsze, bardziej skręcone, szybciej ulegają rozciąganiu i degradacji, a ich ciasny w młodości splot ulega rozluźnieniu.
 • Elastyna – stanowi tylko 2% skóry właściwej, ale to właśnie ona decyduje o tym, że rozciągnięte bądź ściśnięte tkanki wracają szybko do swojego pierwotnego kształtu i położenia. To dzięki niej u młodej osoby zmarszczki mimiczne powstające w grymasie bądź linie skórne „wygniecione” podczas snu szybko się prostują, a brzuch po ciąży odzyskuje swój dawny wygląd. Niestety, na skutek zaniku elastyny wraz z wiekiem zdolności te zmniejszają się.
 • Kwas hialuronowy – jest glikozaminoglikanem o wyjątkowej zdolności wiązania wody – jedna cząsteczka wiąże nawet 250 razy tyle wilgoci2, ile sama waży. Kwas hialuronowy jest więc podstawowym składnikiem nawilżającym skórę. Wraz z jego ubytkiem skóra ulega przesuszeniu, co sprzyja powstawaniu zmarszczek i utracie jędrności.

Procesy te początkowo nie dają widocznych efektów na skórze, ale już ok. 30. roku życia możesz spodziewać się pojawienia pierwszych zmarszczek – najczęściej są to związane z mimiką tzw. kurze łapki w kącikach oczu. Poza tym warto pamiętać, że zmarszczki są najczęściej wymienianym, ale nie jedynym objawem starzenia się skóry – należą też do nich utrata jędrności, przesuszenie i ścieńczenie skóry, przebarwienia, niejednolity koloryt itp. Szybciej zobaczą je u siebie osoby korzystające nadmiernie ze słońca i wystawiające skórę na promienie UV.

Przeczytaj więcej o wpływie promieniowania UV na starzenie się skóry


Zmarszczki?

Odkryj bestsellerowy krem przeciw
zmarszczkom Liftactiv Collagen Specialist

Liftactiv krem przeciw
zmarszczkom.

SKUTECZNOŚĆ
POTWIERDZONA KLINICZNIE

Liftactiv - skuteczność Liftactiv - skuteczność potwierdzona klinicznie
Sprawdź

1Badanie kliniczne, 58 kobiet, po 8 tygodniach. 2Badania kliniczne, 40 kobiet (40-65 lat), po 4 godzinach.

Liftactiv

Zmarszczki?

Kiedy zacząć stosować kremy przeciwzmarszczkowe?

Dermatolodzy mówią, że w młodości pracujemy na swój wygląd w przyszłości, a jeśli chcesz po pięćdziesiątce wyglądać jak gwiazda Hollywood, powinnaś zacząć o tym myśleć jeszcze przed trzydziestką. Około 25-30. roku życia warto więc już włączyć do codziennej pielęgnacji składniki przeciwzmarszczkowe o delikatnym działaniu zapobiegającym przedwczesnemu starzeniu się skóry. Bardzo ważne jest też wzmacnianie właściwości ochronnych skóry poprzez jej nawilżanie, odbudowę bariery hydrolipidowej, ochronę przed stresem oksydacyjnym i promieniami UV oraz ekspozomem. Wiele młodych osób obawia się, że sięgając zbyt wcześnie po produkty przeciwstarzeniowe rozleniwi skórę. Nie ma się czego obawiać! Skóry nie da się rozleniwić poprzez przyzwyczajenie jej do pielęgnacji, której nie potrzebuje. Ona czerpie z kremów to, co dla niej najlepsze w danym momencie, tutaj nie da się zrobić nic na zapas. Oczywiście, podstawą profilaktyki przeciwstarzeniowej jest odpowiedni dobór preparatów pielęgnacyjnych – jeśli masz z tym problem, poradź się dermatologa bądź kosmetologa. Pamiętaj też, że nowy krem warto stosować przez co najmniej 3 miesiące, aby ocenić jego realne działanie na skórę, dlatego zbyt częste eksperymentowanie z nowościami nie jest najlepszym pomysłem i może powodować złudne wrażenie, że „krem nie działa”. 

Antiaging - słonce padające na twarz kobiety

Kiedy zacząć stosować kremy pod oczy?

Skóra pod oczami jest bardzo cienka i niemal całkowicie pozbawiona gruczołów łojowych, a to powoduje, że szybciej się starzeje niż inne obszary twarzy. Dlatego już od ok. 20. roku życia warto stosować pierwsze kremy bądź lekkie żele nawilżające pod oczy. Zwłaszcza gdy dużo pracujesz przy komputerze – skóra jest wtedy bowiem przez wiele godzin narażana na działanie światła niebieskiego, które może powodować jej przesuszenie i podrażnienie. Jeśli masz za sobą nieprzespaną noc i cienie bądź opuchnięcia pod oczami, mogą pomóc zimne okłady bądź nałożenie specjalnych płatków pod oczy np. z kwasem hialuronowym. Jeśli mimo młodego wieku widzisz tendencję do pojawiania się i utrwalania zmarszczek wokół oczu, szukaj kremów ze składnikami przeciwzmarszczkowymi oraz antyoksydacyjnymi, np. witaminą C, która dodatkowo rozjaśnia cienie, bajkaliną, witaminą E itp.  Latem chroń też skórę w tym miejscu przed słońcem.

Kiedy zacząć stosować serum?

Serum kojarzone jest jako produkt wspomagający codzienną pielęgnację w dojrzałym wieku. Tymczasem warto po nie sięgnąć jeszcze przed trzydziestką – dobierając jego rodzaj do potrzeb skóry. Przykładowo skóra przesuszona (po długim locie samolotem, pod wpływem klimatyzacji itp.) będzie wdzięczna za „kompres” w postaci serum intensywnie nawilżającego, a skóra szara i zmęczona – za nałożenie witaminowego serum rozświetlającego i odżywczego. Serum to nic innego jak skoncentrowany kosmetyk, często zawierający składniki aktywne w wyższym niż w kremie stężeniu – zwykle w lżejszej formule (emulsja, krople), dzięki czemu można je bez problemu nakładać pod codzienny krem i makijaż. Serum może być stosowane codziennie, jeśli twoja skóra tego potrzebuje, bądź jako kurację (np. przez 2 bądź 4 tygodnie) – po lecie, po zimie, w czasie wakacji itp. (w zależności od potrzeb).

Nawilżanie jako podstawa pielęgnacji

Mówi się, że nawilżanie skóry jest podstawą pielęgnacji przeciwstarzeniowej. I nie ma w tym przesady, skoro nasz organizm jest głównie zbudowany z wody (stanowi ona ok. 60% wagi ciała). Prawidłowo nawilżony naskórek zawiera ok. 10-13% wody. Woda obecna w naskórku pochodzi ze skóry właściwej. Przenika ona ze środka poprzez głębsze warstwy naskórka na powierzchnię na zasadzie różnicy stężeń osmotycznych, skąd w ciągły sposób odparowuje z szybkością zależną od warunków zewnętrznych i sprawności działania skórnych mechanizmów hamujących parowanie. Cera sucha może być cechą wrodzoną, uwarunkowaną genetycznie, ale może też być efektem zaniedbań w pielęgnacji oraz wpływu czynników zewnętrznych. Suchość skóry jest też związana ze starzeniem się skóry – nasila się w okresie menopauzy na skutek obniżenia poziomu estrogenów, wynika też z coraz mniejszej produkcji kwasu hialuronowego. Często suchej skórze towarzyszy także zwiększona wrażliwość na czynniki zewnętrzne – ze względu na większą przepuszczalność bariery hydrolipidowej. Niedobór wilgoci jest szybko widoczny – skóra staje się szorstka, matowa, pozbawiona jędrności, ma większą skłonność do tworzenia się zmarszczek. Dlatego nic dziwnego, że nawilżanie to numer 1 w codziennej pielęgnacji. Jak zahamować uciekanie wody z naskórka? W kosmetologii wykorzystywane są dwa mechanizmy:

 • zatrzymywanie wody (higroskopijności) – tak działa często stosowany w kosmetykach naturalny czynnik nawilżający (NMF), w skład którego wchodzą aminokwasy, kwas piroglutaminowy, mocznik, kwas moczowy, kreatynina, sole kwasy mlekowego, mikroelementy, fosforany i inne, a także kwas hialuronowy;
 • wzmacnianie bariery hydrolipidowej – barierę nieprzenikliwą dla wody stanowią lipidy naskórka: ceramidy, fosfolipidy i kwasy tłuszczowe (tzw. cement międzykomórkowy). To one decydują o tym, ile wody „ucieknie” ze skóry oraz ile szkodliwych substancji z zewnątrz przeniknie do naskórka. Lipidy znajdujące się w kremach „wbudowują” się w naturalną barierę hydrolipidową skóry, uszczelniając ją i chroniąc w ten sposób skórę przed ucieczką wilgoci.

Pamiętaj, że nawilżenie jest niezwykle ważnym nawykiem pielęgnacyjnym – niezależnie od rodzaju skóry (nawet tłusta potrzebuje odpowiedniej dawki wilgoci dla prawidłowego funkcjonowania).

Antiaging - oszyczszanie skóry

Jak oczyszczać skórę?

Dermatolodzy uważają, codzienne oczyszczanie skóry jest, podobnie jak nawilżanie, podstawą pielęgnacji przeciwstarzeniowej. Doceniają to Azjatki, które sztukę demakijażu i mycia skóry twarzy doprowadziły do perfekcji, tworząc z niej wielostopniowy rytuał pielęgnacyjny. Dlaczego to tak ważne? Gromadzące się na skórze pot, sebum i zanieczyszczenia przyczyniają się do podrażnień i stanów zapalnych skóry oraz do jej szybszego starzenia się. Skórę należy dokładnie oczyszczać nie tylko wieczorem, ale też rano – ze względu na kontakt z bakteriami i roztoczami żyjącymi w pościeli.

 1. Jeśli masz make-up, rozpocznij od dokładnego demakijażu, stosując do tego płyn micelarny bądź specjalny płyn do demakijażu. W przypadku makijażu wodoodpornego najlepiej sprawdzi się płyn dwufazowy.
 2. Oczy zmywaj bardzo delikatnie, zawsze do momentu, aż płatek będzie zupełnie czysty– mocne pocieranie skóry przyczynia się do powstawania zmarszczek na powiekach i wokół oczu.
 3. Następnie porządnie oczyść twarz, używając do tego kosmetyku w ulubionej formule: na mokro (żel lub pianka z dodatkiem wody) bądź wacikiem nasączonym płynem micelarnym.
 4. Na koniec zaaplikuj na twarz tonik, aby przywrócić skórze właściwe pH.
 5. Od razu po oczyszczeniu nałóż na twarz krem albo – jako pierwszą warstwę – serum nawilżające bądź antyoksydacyjne, aby wspomóc walkę skóry ze szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Zasady pielęgnacji przeciwstarzeniowej

Dokładne oczyszczanie i regularne nawilżanie skóry to podstawa. Warto jednak pamiętać także o innych zaleceniach pielęgnacyjnych, dzięki którym twoja skóra na dłużej zatrzyma młodość. To przede wszystkim:

Ochrona przed szkodliwym promieniowaniem – ekspozycja skóry na promienie UV ma zarówno krótko-, jak i długoterminowe konsekwencje, do których zalicza się rumień (lub oparzenia słoneczne), fotostarzenie, osłabioną odporność i nowotwory skóry. Szczególnie szkodliwe są dla skóry promienie UVA, które są główną przyczyną fotostarzenia – uważa się, że w 80% decydują o starzeniu się skóry. Zaburzają funkcję bariery ochronnej skóry, wywołują stres oksydacyjny, prowadzą do degradacji włókien kolagenu i elastyny, modyfikują DNA komórek skóry, uszkadzają naczynia włosowate i zaburzają ukrwienie skóry, a także wpływają na pracę melanocytów i nierównomierne rozłożenie barwnika, prowadząc do pojawienia się przebarwień. Coraz więcej mówi się też o negatywnym wpływie innych rodzajów promieniowania na skórę – przede wszystkim światła niebieskiego (HEV), emitowanego przez komputery i urządzenia mobilne. Ze wszystkich barw występujących w tęczy to właśnie światło o barwie niebieskiej jest najbardziej podobne do promieniowania UVA i działa agresywnie na skórę – wyzwala duże ilości wolnych rodników, niszczy włókna podporowe odpowiedzialne za jędrność i elastyczność skóry, uszkadza barierę hydrolipidową, sprzyja też powstawaniu przebarwień.

Antyoksydacja – już od wielu lat uważa się, że ochrona przed wolnymi rodnikami jest jednym z najważniejszych zadań pielęgnacji. Wolne rodniki to niesparowane jony charakteryzujące się dużą aktywnością, które – jeśli zawodzą naturalne procesy antyoksydacyjne – dążą do przyłączenia brakującego elektronu z jakiejkolwiek innej zdrowej komórki. W ten sposób uszkadzają strukturę DNA i tkanki skóry (w tym włókna kolagenowe odpowiedzialne za jej młodość), niszczą barierę ochronną i spowalniają procesy naprawcze – w efekcie skóra szybciej się starzeje. Wolne rodniki nasilają też problemy cery naczynkowej, wrażliwej czy przesuszonej. Nasza naturalna zdolność do produkcji przeciwutleniaczy spada wraz z wiekiem oraz pod wpływem działania czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie UV, smog, zanieczyszczenia, stres, nieodpowiednia dieta. Gdy organizm nie jest w stanie neutralizować wolnych rodników, dochodzi do powstania stresu oksydacyjnego. Aby się przed nim chronić, warto włączyć do codziennej pielęgnacji kosmetyki z silnymi przeciwutleniaczami – należy do nich przede wszystkim witamina C, i stosować je zarówno rano (aby stworzyć na skórze tarczę ochronną), jak i wieczorem (aby neutralizować wpływ oksydacji, na jaką skóra była narażona w ciągu dnia). Warto też wspomóc antyoksydację od środka – poprzez suplementację bądź dietę bogatą w czerwone, czarne i ciemnozielone owoce i warzywa (najbogatsze źródło naturalnych przeciwutleniaczy).

Regeneracja skóry – młoda skóra ma naturalne zdolności regeneracji i naprawy uszkodzeń. Procesy te zachodzą głównie nocą, od ok. godziny 22.00. Odbudowuje się wtedy naskórek, odnawiają się włókna kolagenowe, usuwane są toksyny, wyrównuje się poziom wody, komórki są intensywnie dotleniane i odżywiane. Niestety, zdolności te z wiekiem słabną. Dlatego dziś tak dużo mówi się o roli medycyny regeneracyjnej (oraz wykorzystaniu naturalnego potencjału naszego organizmu – np. w postaci komórek macierzystych) w odmładzaniu. Jeśli wspomożemy skórę od środka w naprawie uszkodzeń (a starzenie się to nic innego jak kumulujące się latami uszkodzenia skóry), wolniej będą się na niej pojawiać objawy starzenia i dłużej utrzymamy ją w dobrej kondycji. Dlatego nie zaniedbuj wieczornej pielęgnacji – odpowiednio dobrany krem regenerujący, nałożony na dokładnie oczyszczoną skórę, wspomoże odnowę skóry podczas nocy. Niezwykle ważny jest też długi, spokojny sen – nazywany czasami najlepszym kosmetykiem. Staraj się kłaść spać nie później niż o północy (najlepiej ok. 23.00) – wtedy bowiem wydziela się najwięcej melatoniny, która jest niezbędna do prawidłowej regeneracji organizmu. Nie objadaj się też wieczorem – spowalnia to procesy zachodzące w skórze nocą i wpływa na jakość snu, a jeśli jesteś po 35-40. roku życia skutki będą widoczne już następnego dnia rano – w postaci zmęczonego wyglądu i worków pod oczami.

Antiaging - kobieta w łóżku

Ochrona przed zanieczyszczeniami środowiska – to wyzwanie współczesnej pielęgnacji. Skóra poddawana niemal każdego dnia działaniu pyłów drobnocząsteczkowych, toksyn, metali ciężkich i antyoksydantów nie radzi sobie z ich neutralizacją, co skutkuje podrażnieniami, stanem zapalnym i przyspieszonym starzeniem. Szczególnie niebezpieczne są pyły zawieszone PM2,5, które z uwagi na swoje rozmiary z łatwością wnikają do organizmu i osadzają się na skórze (wnikając przez gruczoły łojowe i mieszki włosowe) i są jednym z głównych czynników powodujących przyspieszone starzenie się skóry. Są na rynku specjalne produkty antysmogowe, które „odpychają” cząsteczki zanieczyszczeń od skóry i chronią przed ich szkodliwym działaniem, a jednocześnie szybko naprawiają uszkodzenia przez nie wywołane. Jednym z nich jest nawilżająco-wzmacniający booster chroniący skórę przed szkodliwym wpływem ekspozycji na czynniki zewnętrzne – Vichy Mineral89.

Antiaging - sałatka warzywna

Utrzymywanie odpowiedniej wagi – wraz z wiekiem zaczyna ubywać podściółki tłuszczowej, najszybciej w środkowej partii twarzy. To powoduje, że skóra szybciej wiotczeje i zaczyna opadać. Jeśli w tym okresie przechodzisz nagłe wahnięcia wagi, proces ten dodatkowo nasila się – rozciągniętej skórze trudniej się obkurczyć i wrócić do dobrego wyglądu. Dlatego dobrze jest utrzymywać stałą wagę dla zachowania młodego wyglądu. Jaką? Uważa się, że w dojrzałym wieku lepiej jest mieć troszkę tłuszczyku – pełniejsza twarz wolniej się starzeje, ma mniej zmarszczek i ogólnie wygląda młodziej. Potwierdzają to badania prowadzone z udziałem bliźniaków przez naukowców z Case Western Reserve3. Wykazały one, że w wieku 30 lat to szczuplejsze z bliźniaczek wyglądają na młodsze, ale zmienia się to ok. 40. roku życia – wtedy szczuplejsza z sióstr zaczynała wyglądać na kilka lat starszą.

Stosowanie diety przeciwstarzeniowej – dieta ma ogromny wpływ na proces starzenia się skóry. Generalnie powinna to być dieta zbilansowana, bogata we wszystkie składniki odżywcze – nasz organizm potrzebuje zarówno białek, niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (omega-3 i omega-6), minerałów, witamin i cukrów. Ważne są jednak ich proporcje. Ogranicz mięso, złe tłuszcze, produkty przetworzone i cukier, a zwiększ spożycie dobrych tłuszczów i węglowodanów złożonych. Twoje codzienne menu powinno być bogate w warzywa (szczególnie cenne – ciemnozielone i czerwone), pełne ziarna, orzechy i migdały, 2-3 razy w tygodniu jedz chude mięso, najlepiej tłuste ryby, które są źródłem tłuszczów nienasyconych. Z owoców wybieraj te bogate w naturalne antyoksydanty, takie jak borówki, czerwone porzeczki czy cytrusy. Dla młodości skóry ważne jest nie tylko to, co jemy, ale też ile jemy – zauważono, że ludzie żyjący w tzw. niebieskich strefach (obszarach długowieczności, jak np. wyspa Okinawa) nie przejadają się, a przerwa między ostatnim wieczornym posiłkiem a pierwszym w dniu następnym jest u nich dosyć długa i wynosi ok. 10-12 godzin. Im wyższa kaloryczność diety, tym większe tempo przemian metabolicznych i zużycie tlenu, co prowadzi do powstawania dużej ilości wolnych rodników i tym samym przyspiesza proces starzenia się skóry.

Najlepsze składniki przeciwstarzeniowe

Kosmetolodzy i chemicy ciągle poszukują nowych sposobów zatrzymania młodości skóry. Są jednak sprawdzone składniki aktywne, które mają potwierdzoną skuteczność – szukaj ich w produktach do codziennej pielęgnacji. To przede wszystkim:

 • Kwas hialuronowy – jest to związek chemiczny, który naturalnie znajduje się w naszej skórze, decydując o jej dobrym nawilżeniu i gładkości w młodym wieku; ma niezwykłą zdolność wiązania wody – jego jedna cząsteczka jest w stanie związać nawet 250 cząsteczek wody, nic więc dziwnego, że znajduje zastosowanie w kosmetykach nawilżających i odmładzających. Świetnie sprawdza się też w pielęgnacji okolic oka. Kwas hialuronowy w kosmetykach występuje w trzech formach strukturalnych:
  – wielkocząsteczkowa, która utrzymuje się na skórze, chroniąc przed odparowaniem wody;
  – średniocząsteczkowa, która silnie nawilża warstwę rogową, dając natychmiastowy, ale krótkotrwały efekt wygładzenia i ujędrnienia;
  – krótkocząsteczkowa, która wnika w głębsze warstwy skóry, dając długotrwałe nawilżenie.
 • Kolagen – jest to naturalne białko strukturalne skóry, które stanowi niemal 1/3 całkowitej masy białka w ludzkim organizmie. Jest głównym składnikiem macierzy zewnątrzkomórkowej odpowiadającym za jędrność skóry. Kolagen używany w kosmetykach nie uzupełnia ubytków kolagenu w skórze, jego zadaniem jest natomiast zatrzymywanie wody na powierzchni naskórka. Ma silne działanie nawilżające i wygładzające.
 • Witamina C – to przede wszystkim jeden z najsilniejszych antyoksydantów, który skutecznie neutralizuje szkodliwe działanie wolnych rodników. Ale nie tylko. Witamina C rozjaśnia przebarwienia, ujednolica koloryt skóry, dodaje blasku, wzmacnia naczynka krwionośne. Pobudza też fibroblasty do produkcji nowych, prawidłowo ukształtowanych włókien kolagenowych, co przyczynia się do poprawy jędrności j gęstości skóry. Aktywuje także działanie witaminy E – dlatego często w kosmetykach łączy się te dwa składniki. Trzeba jednak pamiętać, że witamina C jest bardzo niestabilnym związkiem (szybko się utlenia pod wpływem światła i wysokiej temperatury), dlatego ważna jest jej formuła, jaką zastosowano w kosmetyku.
 • Retinol – jest to pochodna witaminy A o udowodnionym wieloma badaniami działaniu przeciwstarzeniowym. Stosowanie nawet niskich dawek retinolu (0,1%) bezpośrednio na skórę daje wyraźną poprawę wyglądu skóry. Drobne zmarszczki znikają, zmniejszają się przebarwienia, poprawia się jędrność i elastyczność skóry. Jest to efekt pobudzenia aktywności fibroblastów i wzmożonej produkcji włókien kolagenowych.5 Oprócz retinolu w kosmetykach stosuje się też inne formy retinoidów, np. palmitynian czy retinal.

Dowiedz się więcej o najbardziej skutecznych składnikach odmładzających.

Najlepsze zabiegi przeciwstarzeniowe

W gabinetach medycyny i kosmetologii estetycznej znajdziesz wiele zabiegów przeciwstarzeniowych, które warto stosować jako uzupełnienie codziennej pielęgnacji. Powstają też wyspecjalizowane kliniki medycyny przeciwstarzeniowej, które oprócz zabiegów oferują m.in. indywidualnie opracowane plany żywieniowe, dzięki którym możesz dłużej zachować młodość całego organizmu. Do najbardziej skutecznych profesjonalnych zabiegów przeciwstarzeniowych zalicza się takie metody, jak:

 • Mezoterapia – ostrzykiwanie skóry kwasem hialuronowym bądź specjalnymi koktajlami na bazie witamin, peptydów czy aminokwasów to najszybsza metoda na dogłębne nawilżenie skóry i jej rewitalizację;
 • Osocze bogatopłytkowe PRP – osocze bogatopłytkowe jest pozyskiwane z własnej krwi pacjenta (poprzez pobranie i odwirowanie krwi w specjalnej wirówce). Jest ono bogate w komórki macierzyste i czynniki wzrostu, dzięki czemu silnie regeneruje skórę;
 • Toksyna botulinowa – zabieg ma na celu wygładzenie zmarszczek mimicznych poprzez blokowanie impulsu między nerwem a mięśniem odpowiedzialnym za powstawanie zmarszczki mimicznej w danym obszarze. Regularnie podawana toksyna botulinowa, popularnie zwana botoksem (od nazwy pierwszego produktu zarejestrowanego do użycia w medycynie estetycznej), zapobiega pogłębianiu się i utrwalaniu zmarszczek mimicznych, w ten sposób spowalniając objawy strzenia się skóry. Efekt utrzymuje się ok. 4-5 miesięcy i z czasem wydłuża się.
 • Biostymulanty – do tej grypy należą preparaty iniekcyjne na bazie hydroksyapatytu wapnia, atelokolagenu, peptydów czy aminokwasów,  które po podaniu w skórę pobudzając fibroblasty do wzmożonej produkcji włókien kolagenowych i elastynowych, dzięki czemu skóra stopniowo się ujędrnia i zagęszcza. To sposób na odmłodzenie jej struktury od środka.
 • Lasery frakcyjne – ich działanie polega na kontrolowanym tworzeniu w skórze mikrouszkodzeń, co prowokuje skórę do uruchomienia procesów naprawczych. W efekcie poprawia się jej struktura, staje się bardziej gęsta i napięta.
 • Thermolifting – zabiegi wykorzystujące energię fal radiowych bądź ultradźwięków do poprawy napięcia skóry. Efekt pojawia się natychmiast (wskutek skrócenia, obkurczenia włókien kolagenowych), a następnie nasila się w czasie (związane to jest z pobudzeniem neokolagenezy w skórze).
 • Peelingi chemiczne – peelingi na bazie kwasów chemicznych (najczęściej stosowany jest kwas glikolowy) nie tylko złuszczają martwe komórki naskórka, wygładzając i rozświetlając cerę, ale też pobudzają mechanizmy odmłodzenia w skórze właściwej, pobudzając produkcję kolagenu i elastyny. Regularnie stosowane są świetną profilaktyką anti-aging od najmłodszych lat.


Zmarszczki?

Odkryj bestsellerowy krem przeciw
zmarszczkom Liftactiv Collagen Specialist

Liftactiv krem przeciw
zmarszczkom.

SKUTECZNOŚĆ
POTWIERDZONA KLINICZNIE

Liftactiv - skuteczność Liftactiv - skuteczność potwierdzona klinicznie
Sprawdź

1 Badanie kliniczne, 58 kobiet, po 8 tygodniach. 2 Badania konsumenckie, 90 kobiet, po 8 tygodniach.

Liftactiv

Zmarszczki?

1 Dorota Małgorzata Wydro, Starzenie się skóry – aspekty genetyczne, fizjologiczne i patomorfologiczne; https://www.researchgate.net/profile/Dorota_Wydro/publication/270904988_Starzenie_sie_skory_-_aspekty_genetyczne_fizjologiczne_i_patomorfologiczne_Skin_aging_-_genetic_physiological_and_pathomorphological_aspects/links/55c4ce0608aea2d9bdc3913b/Starzenie-sie-skory-aspekty-genetyczne-fizjologiczne-i-patomorfologiczne-Skin-aging-genetic-physiological-and-pathomorphological-aspects.pdf
2 Bożena Mamcarz, Dorota Prandecka: Kwas hialuronowy, Medycyna estetyczna w praktyce tom 1. Medical Education, Warszawa 2010.
3 Guyuron B, Rowe DJ, Weinfeld AB, Eshraghi Y, Fathi A, Iamphongsai S., Factors contributing to the facial aging of identical twins; https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19337100
4 M. Molski: Nowoczesna kosmetologia: kosmetyki, zabiegi, suplementy, PWN, Warszawa, 2014, 3-12, 94-102, 254-264.
5 http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2016.6-3.pdf

Zespół Vichy

go to top