OK

OK Cancel

Thank you

Close

Kwas glikolowy w kosmetykach - kto powinien po niego sięgnąć?

  • favoris

Kwas glikolowy jest coraz częściej wykorzystywany w zabiegach kosmetycznych oraz przy produkcji kosmetyków do pielęgnacji twarzy. Poznaj działanie i efekty, jakie daje kwas glikolowy oraz dowiedz się kto powinien po niego sięgnąć!

Czym jest kwas glikolowy?

Kwas glikolowy (glicol acid) inaczej jest nazywany kwasem AHA i jest jednym z rodzajów kwasów hydroksylowych (alfa-hydroksykwasów). Jego naturalnym źródłem jest trzcina cukrowa i z tego właśnie względu to jeden z najbardziej bezpiecznych i zarazem skutecznych środków leczniczo-kosmetycznych. Kwas glikolowy swoje szczególne zastosowanie odnajduje w dermatologii, ponieważ pomaga eliminować wiele schorzeń i nieestetycznych zmian skórnych.

Zastosowanie, efekty i działanie kwasu AHA

Kwas glikolowy wykazuje inne zastosowanie i działanie w zależności od tego w jakim stężeniu jest wykorzystany. Wyróżnia się trzy kategorie stężenia kwasu AHA, które dobiera się w zależności od problemu skóry i efektów, jakich się oczekuje od terapii kwasem.

*Kwas glikolowy w stężeniach do 15% wykazuje właściwości nawilżające, złuszczające względem warstwy rogowej naskórka, regenerujące (pobudza aktywność fibroblastów) oraz odnawiające skórę.
*Kwas glikolowy w stężeniach do 35% obok właściwości nawilżających, dogłębnie oczyszcza skórę oraz daje efekty współmierne do peelingu powierzchniowego.
*Kwas glikolowy w wysokich stężeniach, nawet między 50% a 70%, silnie złuszcza martwe komórki naskórka, skutecznie wygładzając przy tym skórę, a dodatkowo pobudza procesy regeneracji w skórze właściwej.

Kwas glikolowy w kosmetyce

Kosmetyki z kwasem glikolowym mogą albo na nim bazować, albo zawierać jego znikomą ilość. Wysokość stężenia kwasu glikolowego w danym produkcie, określa jego działanie i przeznaczenie. Co istotne, w większości kosmetyków, kwas AHA występuje w dolnej granicy stężenia, które wynosi do około 15%. Wynika to stąd, że dany produkt posiada również inne, cenne składniki. Jeśli mamy potrzebę zastosowania wyższego stężenia kwasu glikolowego, wówczas warto sięgnąć po preparaty, bazujące wyłącznie na kwasie AHA. Pozostając przy temacie kosmetyków z kwasem glikolowym - po które i kiedy warto sięgać?

Kiedy sięgnąć po kosmetyki z kwasem AHA?
Do głównych właściwości kwasu glikolowego należą: nawilżanie, złuszczanie, oczyszczanie, regeneracja i odbudowa skóry. Intensywność każdego z działań jest uwarunkowana wysokością stężenia kwasu, jakie zostanie wykorzystane. Ze względu na takie działanie kwasu AHA, wykorzystuje się go do:

*eliminacji przebarwień, np. piegów, ostudy, plam starczych, zmian pozapalnych;
*wznowienia lub usprawnienia regeneracji i odnowy komórkowej skóry;
*wyrównania powierzchni skóry, poprzez spłycenie blizn i redukcję drobnych zmarszczek;
*delikatnego odmłodzenia skóry twarzy;
*spowalniania procesu starzenia się skóry;
*nawilżania skóry;
*wygładzenia i nadania miękkości skórze;
*wsparcia kuracji przeciwtrądzikowej (szczególnie przy trądziku grudkowo-krostkowym);
*wyrównania i ujednolicenia kolorytu skóry;

Kosmetyki z kwasem glikolowym

Kosmetyki z kwasem AHA warto włączyć do codziennej pielęgnacji twarzy. Regularne stosowanie produktów z kwasem glikolowym skutecznie odmładza skórę, usprawnia proces odnowy biologicznej i regenerację, a także pomaga zwalczać niedoskonałości skóry w postaci przebarwień czy oznak starzenia. Jakie są zatem najlepsze kosmetyki z kwasem glikolowym? Po pierwsze ważne jest jego stężenie, a po drugie miejsce w składzie INCI. Każdy z tych czynników bardzo często idzie ze sobą w parze oraz jest wskazówką do tego, jakie właściwości wykazuje kosmetyk z kwasem. Przykładowe kosmetyki z kwasem glikolowym znajdziesz w ofercie Normaderm Vichy. Ta seria produktów została stworzona specjalnie na potrzeby skóry skłonnej do niedoskonałości. Szeroki wybór produktów - kremy do twarzy, żele, płyn micelarny czy tonik z kwasem glikolowym - umożliwia kompleksową i skuteczną pielęgnację, która zaowocuje wszelkimi efektami, jakie w swoją naturę ma wpisany kwas AHA.

Najczęściej czytane

Jak szybko pozbyć się pryszcza?

Pielęgnacja twarzy

Jak szybko pozbyć się pryszcza?


Pryszcze mają to do siebie, że pojawiają się w najmniej odpowiednim momencie. Ślub, rozmowa kwalifikacyjna, wakacyjny wyjazd nie mogą się odbyć z nieestetyczną czerwoną krostką na twarzy. Dlatego też wiele z nas od razu po szybkiej identyfikacji problemu przechodzi do jego eliminacji, czyli wyciskania. Ale uwaga! Ten sposób na pryszcze nie należy do najlepszych! Dowiedz się, dlaczego i sprawdź, jak szybko pozbyć się pryszcza, bez uszczerbku dla skóry!

Przeczytaj artykuł

Łuszcząca się skóra na twarzy – czym może być spowodowana?

Pielęgnacja twarzy

Łuszcząca się skóra na twarzy – czym może być spowodowana?

Łuszcząca się skóra na twarzy to bardzo uporczywy problem, który może mieć różne podłoże. Łuszcząca się skóra to dolegliwość typowa dla skóry suchej i szorstkiej, jednak niekiedy przypadłość ta może mieć związek z poważniejszymi chorobami skóry. Podpowiadamy zatem, z czego może wynikać łuszczenie się skóry z twarzy i jak z nim walczyć!

Przeczytaj artykuł

Jak stosować kwas kojowy?

Pielęgnacja twarzy

Jak stosować kwas kojowy?

Kwas kojowy jest uznawany przez dermatologów i kosmetologów za jedną ze skuteczniejszych substancji przeciwdziałających problemowi nadmiernej pigmentacji. Bardzo dobrze sprawdza się przy leczeniu plam pigmentacyjnych, ostudy oraz innych zaburzeń kolorytu skóry. Jak stosować kwas kojowy, by przyniósł on najlepsze rezultaty?

Przeczytaj artykuł

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Woda termalna

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Wody termalne to szczególny rodzaj wód podziemnych, których temperatura w momencie wydobycia jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza w okolicy, przy czym nie może to być mniej niż 20 Celsjusza. Są to krystalicznie czyste wody zawierające unikalne, właściwe dla danego rejonu kompozycje składników mineralnych i pierwiastków śladowych powstające w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw ziemi ku powierzchni. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem w lecznictwie, a od niedawna również w przemyśle kosmetycznym.

Przeczytaj artykuł

go to top