OK

OK Cancel

Thank you

Close

Jakie są rodzaje zmarszczek?

Zmarszczki są jednym z głównych objawów starzenia się skóry. Zaczynają się pojawiać już ok. 25-30. roku życia, początkowo w okolicy oczu (kurze łapki). Można je podzielić na różne rodzaje w zależności od przyczyny powstawania i lokalizacji.

Dlaczego powstają zmarszczki?

Zmarszczki to nic innego jak zagłębienia i deformacje skórne, które w zależności od głębokości przybierają formę linii, bruzd bądź fałdek. Pojawiają się najszybciej tam, gdzie tkanka podskórna jest cienka – na twarzy, szyi i dekolcie. Związane są przede wszystkim z:

  • wiotczeniem skóry na skutek ubytku kolagenu i elastyny w naturalnym procesie starzenia się oraz pod wpływem działania czynników zewnętrznych – skóra traci swoje podparcie i zaczyna się marszczyć,
  • przesuszeniem – za sprężystość i gładkość młodej skóry odpowiada kwas hialuronowy, który ma zdolność wiązania wody; wraz z wiekiem produkujemy go coraz mniej, co powoduje, że skóra łatwiej ulega odwodnieniu, a to sprzyja tworzeniu się siateczki zmarszczek,
  • osłabieniem aktywności gruczołów łojowych i potowych wraz z wiekiem, a także mniejszą zawartością lipidów w strukturze bariery hydrolipidowej – skóra szybciej ulega odwodnieniu i podrażnieniu i pokrywa się zmarszczkami.

Miejsce występowania zmarszczek, ich intensywność i sposób ich układania się zależą nie tylko od genetyki, ale przede wszystkim od stylu życia i codziennej pielęgnacji. Nadmierne korzystanie ze słońca, zmiany zachodzące w organizmie w okresie menopauzy, palenie papierosów, narażanie skóry na stres oksydacyjny, a nawet sposób, w jaki śpimy – to wszystko może się przyczynić do pogłębienia i utrwalenia zmarszczek.


Zmarszczki?

Odkryj bestsellerowy krem przeciw
zmarszczkom Liftactiv Collagen Specialist

Liftactiv krem przeciw
zmarszczkom.

SKUTECZNOŚĆ
POTWIERDZONA KLINICZNIE

Liftactiv - skuteczność Liftactiv - skuteczność potwierdzona klinicznie
Sprawdź

1Badanie kliniczne, 58 kobiet, po 8 tygodniach. 2Badania kliniczne, 40 kobiet (40-65 lat), po 4 godzinach.

Liftactiv

Zmarszczki?

Kiedy pojawiają się zmarszczki?

Zmarszczki w wieku ok. 25-30 lat – w kącikach oczu zaznaczają się pierwsze płytkie linie, tzw. kurze łapki. Mają one charakter zmarszczek mimicznych – szczególnie widoczne są u osób często się uśmiechających i mrużących oczy. U osób z bogatą mimiką mogą być widoczne też poziome linie czoła („zdziwione” czoło) czy lwia zmarszczka. Początkowo zmarszczki te prostują się, gdy mięsień odpowiedzialny za grymas mimiczny nie pracuje.

Dowiedz się więcej o pierwszych zmarszczkach i pielęgnacji skóry 25+


Zmarszczki w wieku ok. 30-40 lat – zaczynają utrwalać się zmarszczki mimiczne, co może mieć wpływ na postrzeganie nas przez innych. Lwia zmarszczka nadaje twarzy srogi wyraz, a pomarszczone czoło – zdziwiony bądź zmartwiony. W tym okresie powoli też zarysowują się zmarszczki będące efektem powolnego wiotczenia i opadania tkanek, np. bruzdy nosowo-wargowe. Nasilają się też zmarszczki wokół oczu – w kącikach oczu i pod dolną powieką.

Dowiedz się więcej o pielęgnacji skóry 35+
Dowiedz się więcej o pielęgnacji skóry 45+

Zmarszczki w wieku ok. 50 lat – pojawiają się tzw. chomiki, głębokie bruzdy nosowo-wargowe, fałdki marionetki. To wszystko powoduje, że twarz wygląda na smutną i zmęczoną. Dla wielu kobiet w tym wieku dużym problemem estetycznym jest wygląd szyi i dekoltu – wyraźnie zarysowują się tzw. obręcze Wenus na szyi, a dekolt pokrywa się siateczką długich, cienkich linii, zwłaszcza jeśli w poprzednich latach dużo korzystałaś ze słońca. Zmiany na skórze mogą zachodzić gwałtownie w okresie menopauzy, co jest związane ze spadkiem poziomu estrogenów w organizmie.  

Dowiedz się więcej o pielęgnacji skóry 55+


Zmarszczki w wieku powyżej 60 lat – na skutek ścieńczenia skóry i zaniku tkanki podskórnej pojawiają się zmarszczki atroficzne i grawitacyjne, związane przede wszystkim z opadaniem policzków i ubytkiem podściółki tłuszczowej na twarzy. Widoczna staje się tzw. dolina łez, utrwalają się zmarszczki palacza. Jeśli nie stroniłaś od słońca w trakcie swojego życia, skóra całej twarzy może być pokryta siatką bruzd i zagnieceń.

Przeczytaj również o zapobieganiu zmarszczkom, czyli profilaktyce przeciwstarzeniowej


Ze względu na przyczynę powstawania wyróżniamy:

Zmarszczki mimiczne
Powstają pod wpływem wielokrotnych skurczów mięśni twarzy (nawet 15 tys. razy w ciągu dnia), które są związane z mimiką. Zwykle pojawiają się jako pierwsze, między 25. a 30. rokiem życia. Początkowo mają charakter dynamiczny, jednak z czasem utrwalają się i stają się zmarszczkami statycznymi, tj. takimi, które nie znikają w momencie zmiany mimiki. Zwykle zmarszczki mimiczne są zlokalizowane na czole (linie na czole, lwia zmarszczka), wokół oczu (kurze łapki) i nad ustami (zmarszczki palacza). Okolice oczu są na nie szczególnie podatne, ponieważ jest to obok ust najbardziej ruchliwa partia twarzy. Mięśnie okrężne oka, odpowiedzialne m.in. za obniżanie brwi, ruchy powiek, mruganie, kurczą się przy każdym uśmiechu oraz wtedy, gdy mrużymy oczy np. pod wpływem ostrego słońca. A ponieważ skóra w tym miejscu jest cienka i sucha, kurze łapki dosyć szybko się utrwalają. Zmarszczki mimiczne często decydują o tym, jak jesteśmy postrzegani przez innych – poziome linie czoła sugerują wieczne zdziwienie bądź zmartwienie, a lwia bruzda nadaje twarzy groźny wygląd. Nie zawsze idzie to w parze z rzeczywistym charakterem danej osoby. Skuteczną metodą pozbycia się zmarszczek mimicznych jest ostrzyknięcie toksyną botulinową, która blokuje impulsy między nerwem a mięśniem odpowiedzialnym za powstawanie zmarszczki. To powoduje, że skóra wygładza się w tym miejscu na 4-5 miesięcy. Dobrze wykonany zabieg nie powinien jednak „zamrażać” mimiki – twarz powinna wyglądać i poruszać się naturalnie.

Zmarszczki grawitacyjne

Ich pojawienie się ok. 40-45. roku życia jest związane z fizjologicznym procesem starzenia się skóry. Skóra traci swoją podporę i poddaje się grawitacji, co prowadzi do opadania tkanek – w ten sposób powstają i utrwalają się głębokie bruzdy wargowo- nosowe, zmarszczki na policzkach czy linie marionetki. Problem jest szczególnie nasilony u osób, które miały dużo skóry na twarzy (a więc o bardziej pełnych rysach) bądź poddawały się nadmiernemu wypełnianiu tkanek (zwłaszcza policzków) kwasem hialuronowym. Ubytek tkanki tłuszczowej w wieku dojrzałym powoduje, że skóra zaczyna gwałtownie opadać i powodować odgniecenia. Głębokie bruzdy można skutecznie wypełnić kwasem hialuronowym (z umiarem), bardzo dobrze sprawdzają się też metody i kosmetyki biostymulujące, a więc takie, które pobudzają naturalną produkcję kolagenu w skórze, odbudowując „rusztowanie” skóry.

Zmarszczki posłoneczne

Powstają pod wpływem szkodliwego działania promieniowania słonecznego, które nie tylko uszkadza struktury kolagenu, ale też prowadzi do ścieńczenia i przesuszenia skóry.  Często mają postać siateczki drobnych linii, współwystępują z przebarwieniami. Są charakterystyczne dla szyi i dekoltu – skóra wygląda w tych miejscach, jakby była lekko pognieciona. Jest pergaminowa, matowa i szorstka w dotyku. Tego typu zmarszczki mogą pojawić się bezpośrednio po ekspozycji skóry na słońce – aby ich nie utrwalać, zadbaj o silne nawilżenie i odżywienie skóry po wakacjach. Bardzo dobrym zabiegiem będzie mezoterapia, ważne jest też stosowanie preparatów intensywnie nawilżających w domowej pielęgnacji.

Zmarszczki senne

Powstają pod wpływem odgniatania się skóry twarzy podczas snu. Dlatego pojawiają się często asymetrycznie, np. po jednej stronie twarzy, w zależności od tego, w jakiej pozycji śpimy. Zwykle są to wertykalne i ukośne odkształcenia przy oczach (na wysokości skroni), na czole, na policzku oraz na szyi i dekolcie. Uważa się, że najlepiej jest spać na plecach. Leżąc bowiem na boku, a jeszcze gorzej na brzuchu – wgniatamy część twarzy w poduszkę, co prowadzi do zagniatania i fałdowania skóry. Spanie na brzuchu i na boku ma szczególnie zły wpływ na wygląd dekoltu (długie pionowe linie, wgniecenia). U młodych osób, których skóra jest jędrna i sprężysta, w ciągu dnia zmarszczki senne wygładzają się. Niestety, wraz z wiekiem zdolności te zmniejszają się, a linie i zagniecenia ulegają utrwaleniu. Dlatego warto pomyśleć o zmianie nawyków związanych ze spaniem. Pamiętaj też, że poduszka nie może być zbyt wysoka – spanie z pochyloną głową powoduje marszczenie się skóry na szyi i powstawania tzw. obręczy Wenus.

Antiaging - kobieta śpiąca na boku

Zmarszczki atroficzne

Ich powstawanie związane jest z zanikiem tkanek (atrofią) pod wpływem nagłego spadku poziomu estrogenów w okresie okołomenopauzalnym. W obrębie naskórka dochodzi wtedy do spłaszczenia granicy skórno-naskórkowej i pogorszenia transportu substancji odżywczych do głębszych warstw skóry, co dodatkowo daje efekt szarej i zmęczonej skóry. Zmniejsza się aktywność fibroblastów, produkowane jest coraz mniej włókien kolagenowych, elastycznych, kwasu hialuronowego i glikozaminoglikanów. Skóra staje się ścieńczona, traci swoją rozciągliwość i elastyczność, zanika podściółka tłuszczowa. Wiele kobiet obserwuje wtedy zapadnięcie policzków, jednocześnie silne opadanie tzw. chomików, atrofię ust. Na skórze pojawiają się wyraźne wgłębienia, linie i bruzdy, które szybko ulegają utrwaleniu.

Zmarszczki elastotyczne

Elastoza to zwyrodnienie włókien elastynowych będące zwykle skutkiem wieloletniej ekspozycji skóry na słońce. Charakterystyczne zmarszczki – zagniecenia, deformacje, zgrubienia, nierówności – pojawiają się zwykle ok. 50. roku życia. Zmarszczki elastotyczne są dosyć głębokie i zwykle pokrywają znaczny obszar skóry wystawianej na promienie UV, np. policzek, dekolt, dłonie, kark. Bardzo trudno jest je usunąć.

Antiaging - twarz starszej kobiety ze zmarszczkami

Podział zmarszczek ze względu na miejsce ich występowania i charakter:

Kurze łapki

To promieniście ułożone linie pojawiające się w okolicy zewnętrznych kącików oczu. Są one skutkiem silnego działania mięśnia okrężnego oka, który kurczy się podczas uśmiechu czy mrużenia oczu. Ponieważ skóra wokół oczu jest bardzo cienka i delikatna, szybko reaguje na wielokrotnie powtarzane w ciągu dnia ruchy mięśnia – kurze łapki to zwykle nasze pierwsze zmarszczki, które pojawiają się już ok. 30. roku życia. U osób lubiących się śmiać – szybciej się utrwalają. To chyba jedyne zmarszczki, które mogą dodać twarzy uroku:-)

Zmarszczki palacza

Inaczej nazywane kodem kreskowym. Są to pionowe linie biegnące wokół ust (głównie nad górną wargą) – tak jak po ułożeniu ust do gwizdania (bądź palenia, bądź picia przez słomkę). Występują nie tylko u osób palących papierosy – u palaczy pojawiają się jednak szybciej, co wynika z częstego układania ust w „dziobek” oraz szybszego starzenia się skóry. Początkowo są to zmarszczki o charakterze mimicznym, które wskutek upływu czasu i atrofii tkanek wokół ust utrwalają się.

Fałdki marionetki

To charakterystyczne fałdki biegnące od kącików ust w dół (na styku policzka i brody), które pojawiają się ok. 50. roku życia, nadając twarzy smutny wygląd. Bardziej narażone są na nie osoby o pełnej buzi i „ciężkich” policzkach bez wyraźnie zarysowanych kości policzkowych. Fałdki marionetki powstają, gdy tkanka podskórna traci w tych miejscach objętość i zaczyna opadać.

Lwia zmarszczka

To pionowe, idące równolegle wzlędem siebie bruzdy między brwiami, często zaczynające się już u nasady nosa. Mają charakter mimiczny – związane są z częstym marszczeniem brwi. W młodym wieku nie są tak bardzo widoczne, poza tym prostują się, gdy brwi wracają do normalnego ułożenia. Niestety, z czasem utrwalają się, nadając twarzy groźny bądź zatroskany wygląd.

Zmarszczki królicze

To zmarszczki mimiczne zlokalizowane po bokach nosa, które powstają w wyniku częstego marszczenia nosa. Często obserwuje się je u alergików oraz osób wrażliwych na słońce (współwystępują zwykle z nasiloną tendencją do kurzych łapek).

Bruzdy nosowo-wargowe

To pionowe bruzdy biegnące od kącików nosa w kierunku kącików ust, które zaczynają być widoczne ok. 35-40. roku życia. Są związane z opadaniem policzka i powstawaniem tzw. chomików, co prowadzi do pogłębiania się linii zgięcia w tym miejscu. Tempo tego procesu zależy od kondycji skóry (im lepiej o nią dbasz, tym dłużej zachowuje jędrność i sprężystość), uwarunkowań genetycznych, mimiki, a nawet wahań wagi – luźna skóra potęguje widoczność bruzd nosowo-wargowych.

Obręcze Wenus

To poziome linie i bruzdy na szyi, przypominające naszyjnik z obręczy. Powstają wraz z wiekiem, ale ponieważ sprzyja im częste pochylanie głowy, np. podczas czytania, spania na wysokiej poduszce czy częstego korzystania ze smartfonów (mówi się już nawet o tzw. technologicznej szyi) – coraz częściej dotykają też młode osoby w wieku 30-35 lat. Niestety, są trudnym problemem estetycznym – można je zredukować, stosując kompleksową terapię przeciwstarzeniową mającą na celu przede wszystkim odbudowę gęstości skóry. Bardzo ważna jest też profilaktyka.

Dolina łez

To też rodzaj bruzdy, głębokiej zmarszczki, będącej rezultatem zapadania się skóry pod okiem w obrębie oczodołu. Zagłębienie biegnie ukośnie od wewnętrznego kącika oka do środkowej części policzka, a więc tak, jak płyną łzy. U niektórych osób dolna część doliny łez biegnie równolegle do bruzd nosowo-wargowych, co sprawia, że twarz wygląda na zmęczoną i smutną.


Zmarszczki?

Odkryj bestsellerowy krem przeciw
zmarszczkom Liftactiv Collagen Specialist

Liftactiv krem przeciw
zmarszczkom.

SKUTECZNOŚĆ
POTWIERDZONA KLINICZNIE

Liftactiv - skuteczność Liftactiv - skuteczność potwierdzona klinicznie
Sprawdź

1 Badanie kliniczne, 58 kobiet, po 8 tygodniach. 2 Badania konsumenckie, 90 kobiet, po 8 tygodniach.

Liftactiv

Zmarszczki?

Zespół Vichy

go to top