OK

OK Cancel

Thank you

Close

Kwas migdałowy w kosmetyce

Zdrowa i gładka skóra twarzy dla wielu z nas jest synonimem młodości i urody. Niestety, duży procent kobiet ma z nią liczne problemy - pojawiają się na niej niedoskonałości, przebarwienia czy oznaki starzenia. Jej pielęgnacja nie jest przez to łatwa. Czy istnieje sposób na pozbycie się wszystkich tych defektów? Dowiedz się więcej o cudownym działaniu kwasu migdałowego!

Złuszczanie kwasami - co nam to daje?

Kwas migdałowy w kosmetyce

Kwasy stosowane są w kosmetyce od dawna. Często kojarzymy je jednak z bardzo intensywnie działającymi profesjonalnymi peelingami, które wykonywane są w gabinetach kosmetycznych czy dermatologicznych - i słusznie! Jeżeli nie chcemy działać na skórę aż tak agresywnie, możemy wypróbować kosmetyki zawierające ich niższe stężenie, przeznaczone do domowego stosowania. Dają one podobne rezultaty co profesjonalne zabiegi, w tym:
* rozjaśnienie i wygładzenie powierzchni skóry,
* zmniejszenie głębokości zmarszczek i bruzd na twarzy,
* usunięcie blizn, w tym również tych potrądzikowych,
* pozbycie się przebarwień, np. tych powstałych na skutek działania promieni słonecznych
zwalczenie lub zmniejszenie problemu trądziku,
Większość to skutek podstawowej funkcji kwasów, czyli złuszczania naskórka. Jednak mimo tych podobieństw, każdy z nich ma swoje szczególne właściwości. Kto zatem powinien zdecydować się na kurację kwasem migdałowym?

Kwas migdałowy - kto powinien go wypróbować?

Kwas migdałowy w kosmetyce

Składnik ten należy do grupy tzw. kwasów AHA (alfa-hydroksylowych). Choć mają one najsilniejsze działanie i zwykle nie poleca się ich osobom o wrażliwej skórze. Złuszczanie kwasem migdałowym nie powinno powodować podrażnień, zwłaszcza przy niezbyt wysokim stężeniu. Używa się go przede wszystkim do wygładzenia kolorytu skóry i stymulowania jej do odnowy. Ma on również silne działanie antybakteryjne. Z tego względu stosowany jest do:
* odmładzania twarzy - pobudzi on procesy regeneracyjne w skórze, dzięki czemu wygładzi ją, napnie i ujędrni. Będzie też pomocny w usuwaniu plam pigmentacyjnych pojawiających się wraz z wiekiem,
* usuwania przebarwień - zarówno posłonecznych, jak i pozapalnych, czyli np. blizn po trądziku
zwalczania i łagodzenia zmian trądzikowych - to zasługa zarówno jego właściwości antybakteryjnych, jak i złuszczających - wpływ na powstawanie niedoskonałości ma bowiem w dużej mierze zatykanie porów, spowodowane nieprawidłową keratynizacją naskórka i zmienionym składem sebum oraz jego nadprodukcją. W zwalczaniu trądziku ważne jest zatem regularne usuwanie warstwy zapychającej ujścia gruczołów łojowych, aby skóra mogła prawidłowo funkcjonować
* nawilżania skóry - stymuluje on produkcję kwasu hialuronowego, który ma zdolność trwałego wiązania wody w naskórku,
* przygotowania skóry do silniejszych peelingów - jeżeli planujesz bardzo intensywną eksfoliację, użycie wcześniej kwasu migdałowego o właściwościach łagodzących pozwoli tkance uniknąć „szoku”.


Pamiętaj, że po użyciu kwasów AHA musisz zadbać o ochronę przeciwsłoneczną!
Delikatne zabiegi z użyciem tego składnika możesz przeprowadzić sama w domu. Na rynku dostępny jest on nawet w czystej postaci, jeżeli jednak nie masz odpowiedniej wiedzy i umiejętności, lepiej będzie kupić gotowy preparat - zwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z kwasami. Produkty złuszczające dostępne są zwykle w trzech wersjach:
tonik - ma najmniejsze stężenie substancji eksfoliujących - zazwyczaj możemy je stosować rano i wieczorem
* krem - stężenie rzadko wynosi więcej niż 10%. Ten kosmetyk stosujemy na noc - w dzień powinnyśmy używać preparatów nawilżających z dodatkiem filtrów UV,
peeling na noc - taki kosmetyk ma najsilniejsze działanie, po wchłonięciu preparatu stosujemy jeszcze krem na noc, odpowiedni do typu skóry. Często występują w nich mieszanki kwasów, w tym np. działający podobnie do migdałowego kwas glikolowy - znajdziesz go m.in. w peelingu na noc Vichy Idealia. Zawiera on dodatkowo komplet 15 wzmacniających minerałów i polifenole, będące doskonałymi antyoksydantami, dzięki czemu jest on doskonałym wyborem również dla skóry dojrzałej.
Kwas migdałowy pomoże nam w zwalczeniu rozmaitych dolegliwości skóry w różnym wieku - od młodej i trądzikowej po dojrzałą, na której pojawiły się już ślady upływającego czasu. Wypróbuj go sama!

Najczęściej czytane

Jak stosować kwas kojowy?

Pielęgnacja twarzy

Jak stosować kwas kojowy?

Kwas kojowy jest uznawany przez dermatologów i kosmetologów za jedną ze skuteczniejszych substancji przeciwdziałających problemowi nadmiernej pigmentacji. Bardzo dobrze sprawdza się przy leczeniu plam pigmentacyjnych, ostudy oraz innych zaburzeń kolorytu skóry. Jak stosować kwas kojowy, by przyniósł on najlepsze rezultaty?

Przeczytaj artykuł

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Woda termalna

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Wody termalne to szczególny rodzaj wód podziemnych, których temperatura w momencie wydobycia jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza w okolicy, przy czym nie może to być mniej niż 20 Celsjusza. Są to krystalicznie czyste wody zawierające unikalne, właściwe dla danego rejonu kompozycje składników mineralnych i pierwiastków śladowych powstające w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw ziemi ku powierzchni. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem w lecznictwie, a od niedawna również w przemyśle kosmetycznym.

Przeczytaj artykuł

Retinol w kosmetykach - jakie ma właściwości, dla kogo jest wskazany?

Pielęgnacja twarzy

Retinol w kosmetykach - jakie ma właściwości, dla kogo jest wskazany?

W ostatnich latach na półkach aptek i drogerii ważne miejsce zaczęły zajmować kremy z retinolem. Są to preparaty stymulujące proces odnowy komórkowej, a więc stworzone, aby przeciwdziałać starzeniu się skóry. Jednak kiedy tak naprawdę kosmetyki z retinolem powinny znaleźć się w naszej łazience? I czym w zasadzie jest ten cudowny retinol?

Przeczytaj artykuł

Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

Pielęgnacja twarzy

Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

Peeling (ang. scrub, brushing) to nic innego, jak złuszczanie skóry, czyli usuwanie z jej powierzchni martwych komórek naskórka. Profesjonalne złuszczanie naskórka wykonujemy bardzo często w gabinetach kosmetycznych, jednak na peeling twarzy decydujemy się równie chętnie w domu. Podpowiadamy, jakie korzyści może przynieść nam stosowanie peelingu do twarzy i jak go poprawnie wykonać!

Przeczytaj artykuł

Przebarwienia na twarzy: jakie są ich przyczyny?

Pielęgnacja twarzy

Przebarwienia na twarzy: jakie są ich przyczyny?

Przebarwienia na twarzy to problem, który może pojawić się u każdej z nas, bowiem przyczyn jego powstawania jest naprawdę wiele. Najczęściej jednak mamy do czynienia z przebarwieniami po trądziku lub słońcu, a także plamami wywołanymi problemami hormonalnymi. A jak możemy się pozbyć przebarwień?

Przeczytaj artykuł

go to top