OK

OK Cancel

Thank you

Close

Kwas migdałowy w kosmetyce

Zdrowa i gładka skóra twarzy dla wielu z nas jest synonimem młodości i urody. Niestety, duży procent kobiet ma z nią liczne problemy - pojawiają się na niej niedoskonałości, przebarwienia czy oznaki starzenia. Jej pielęgnacja nie jest przez to łatwa. Czy istnieje sposób na pozbycie się wszystkich tych defektów? Dowiedz się więcej o cudownym działaniu kwasu migdałowego!

Kwas migdałowy - kto powinien go stosować

Złuszczanie kwasami - co nam to daje?

Kwasy stosowane są w kosmetyce od dawna. Często kojarzymy je jednak z bardzo intensywnie działającymi profesjonalnymi peelingami, które wykonywane są w gabinetach kosmetycznych czy dermatologicznych - i słusznie! Jeżeli nie chcemy działać na skórę aż tak agresywnie, możemy wypróbować kosmetyki zawierające ich niższe stężenie, przeznaczone do domowego stosowania. Dają one podobne rezultaty co profesjonalne zabiegi, w tym:

* rozjaśnienie i wygładzenie powierzchni skóry,
* zmniejszenie głębokości zmarszczek i bruzd na twarzy,
* usunięcie blizn, w tym również tych potrądzikowych,
* pozbycie się przebarwień, np. tych powstałych na skutek działania promieni słonecznych
zwalczenie lub zmniejszenie problemu trądziku,

Większość to skutek podstawowej funkcji kwasów, czyli złuszczania naskórka. Jednak mimo tych podobieństw, każdy z nich ma swoje szczególne właściwości. Kto zatem powinien zdecydować się na kurację kwasem migdałowym?

Kwas migdałowy - kto powinien go wypróbować?

Składnik ten należy do grupy tzw.kwasów AHA(alfa-hydroksylowych). Choć mają one najsilniejsze działanie i zwykle nie poleca się ich osobom o wrażliwej skórze. Złuszczanie kwasem migdałowym nie powinno powodować podrażnień, zwłaszcza przy niezbyt wysokim stężeniu. Używa się go przede wszystkim do wygładzenia kolorytu skóry i stymulowania jej do odnowy. Ma on również silne działanie antybakteryjne. Z tego względu stosowany jest do:

* odmładzania twarzy - pobudzi on procesy regeneracyjne w skórze, dzięki czemu wygładzi ją, napnie i ujędrni. Będzie też pomocny w usuwaniu plam pigmentacyjnych pojawiających się wraz z wiekiem,
* usuwania przebarwień - zarówno posłonecznych, jak i pozapalnych, czyli np. blizn po trądziku
zwalczania i łagodzenia zmian trądzikowych - to zasługa zarówno jego właściwości antybakteryjnych, jak i złuszczających - wpływ na powstawanie niedoskonałości ma bowiem w dużej mierze zatykanie porów, spowodowane nieprawidłową keratynizacją naskórka i zmienionym składem sebum oraz jego nadprodukcją. W zwalczaniu trądziku ważne jest zatem regularne usuwanie warstwy zapychającej ujścia gruczołów łojowych, aby skóra mogła prawidłowo funkcjonować
* nawilżania skóry - stymuluje on produkcję kwasu hialuronowego, który ma zdolność trwałego wiązania wody w naskórku,
* przygotowania skóry do silniejszych peelingów - jeżeli planujesz bardzo intensywną eksfoliację, użycie wcześniej kwasu migdałowego o właściwościach łagodzących pozwoli tkance uniknąć „szoku”.

Pamiętaj, że po użyciu kwasów AHA musisz zadbać o ochronę przeciwsłoneczną!
Delikatne zabiegi z użyciem tego składnika możesz przeprowadzić sama w domu. Na rynku dostępny jest on nawet w czystej postaci, jeżeli jednak nie masz odpowiedniej wiedzy i umiejętności, lepiej będzie kupić gotowy preparat - zwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z kwasami. Produkty złuszczające dostępne są zwykle w trzech wersjach:

* tonik - ma najmniejsze stężenie substancji eksfoliujących - zazwyczaj możemy je stosować rano i wieczorem
* krem - stężenie rzadko wynosi więcej niż 10%. Ten kosmetyk stosujemy na noc - w dzień powinnyśmy używać preparatów nawilżających z dodatkiem filtrów UV,
peeling na noc - taki kosmetyk ma najsilniejsze działanie, po wchłonięciu preparatu stosujemy jeszcze krem na noc, odpowiedni do typu skóry. Często występują w nich mieszanki kwasów, w tym np. działający podobnie do migdałowego kwas glikolowy.

Kwas migdałowy pomoże nam w zwalczeniu rozmaitych dolegliwości skóry w różnym wieku - od młodej i trądzikowej po dojrzałą, na której pojawiły się już ślady upływającego czasu. Wypróbuj go sama!

Zespół Vichy

go to top