OK

OK Cancel

Thank you

Close

Łuszcząca się skóra na twarzy – czym może być spowodowana?

Łuszcząca się skóra na twarzy to uporczywy problem, który może mieć różne podłoże. Łuszcząca się skóra to dolegliwość typowa dla skóry suchej i szorstkiej, jednak niekiedy może mieć związek z poważniejszymi chorobami skóry. Podpowiadamy, z czego może wynikać łuszczenie się skóry z twarzy i jak sobie z nim poradzić.

  • Łuszczenie się naskórka zwykle jest spowodowane przesuszeniem skóry.
  • Może też być objawem nadmiernego rogowacenia naskórka np. pod wpływem działania słońca.
  • Jest też charakterystyczne dla przebiegu niektórych chorób dermatologicznych, np. łuszczycy czy atopowego zapalenia skóry.


Sucha skóra?

Wypróbuj Booster
Wzmacniająco-Nawilżający Minéral 89

Booster wzmacniająco-nawilżający Mineral 89.

SKUTECZNOŚĆ
POTWIERDZONA KLINICZNIE

Mineral 89 - skuteczność Mineral 89 - skuteczność potwierdzona klinicznie
Sprawdź

1Badanie obserwacyjne przeprowadzone na grupie 137 osób. Okres badania 4 tygodnie.

Mineral 89

Sucha skóra?

się skóra jest najczęściej objawem przesuszenia i odwodnienia tkanek.

Łuszcząca się skóra na twarzy – przyczyny

Nadmierne łuszczenie się skóry na twarzy to przede wszystkim objaw jej przesuszenia. Związane jest to z uszkodzeniem bariery hydrolipidowej skóry, która zapobiega utracie wilgoci ze skóry, a także z zaburzeniem pracy gruczołów łojowych, które produkują niedostateczną ilość sebum, tworzącego na powierzchni skóry ochronny płaszcz zapewniający skórze gładkość i miękkość oraz zabezpieczający ją przed działaniem czynników zewnętrznych. Sucha skóra staje się szorstka i łuszcząca. Jej przesuszenie jest zwykle uwarunkowane czynnikami zewnętrznymi, np. nieodpowiednią pielęgnacją czy nadmierną ekspozycją na słońce. Pamiętaj też, że problem może dotknąć nawet tłustą skórę – wskutek stosowania zbyt agresywnych kosmetyków na bazie alkoholu albo leków przeciwtrądzikowych.

Dowiedz się więcej o wpływie promieni UV na skórę

Wyraźne łuszczenie się naskórka to też znak, że naturalne procesy regeneracyjne skóry z jakiejś przyczyny zaczęły działać szybciej i intensywniej. Nasza skóra nieustannie się odnawia – nowe komórki skóry przemieszczają się z położonej głęboko warstwy podstawnej naskórka do najbardziej wierzchniej warstwy rogowej naskórka przez około 26-28 dni i proces ten jest dla nas praktycznie niezauważalny. Jeśli jednak na skórze pojawiają się widoczne łuski, oznacza to, że proces ten został zaburzony – najczęściej w wyniku nadmiernego przesuszenia skóry, działania promieni UV lub stanu zapalnego czy podrażnienia. Nadmierne rogowacenie naskórka jest też typowe dla niektórych chorób skóry, np. łuszczycy.

Łuszczenie skóry w wyniku przesuszenia

Kiedy skóra twarzy łuszczy się  i przesusza, musimy zwrócić szczególną uwagę na codzienny sposób jej pielęgnacji. Zdecydowanie należy unikać w tym przypadku wysuszających i drażniących kosmetyków na bazie alkoholu lub mydła, częstych kąpieli z użyciem silnych i perfumowanych kosmetyków oczyszczających, a także opalania się na słońcu lub w solarium. Jeżeli przyczyną przesuszania i łuszczenia się skóry na twarzy jest niewłaściwa pielęgnacja, powinniśmy przede wszystkim sięgnąć po dostępne w aptekach preparaty emoliencyjne – to znaczy kremy lub płyny, które dostarczają skórze lipidów, a tym samym wzmacniają jej naturalną barierę ochronną. Warto też regularnie stosować odżywczą i nawilżającą maseczkę do twarzy, która pomoże skórze szybciej się zregenerować, np. maskę mineralną Vichy. Nieestetycznych łusek na twarzy najszybciej pozbędziesz się stosując delikatny peeling – pamiętaj jednak, by w przypadku suchej, cienkiej i delikatnej skóry, nie pocierać nim za mocno naskórka i nie wykonywać go zbyt często. Zamiast peelingu mechanicznego (z drobinkami ściernymi) możesz też użyć łagodnego peelingu z kwasami bądź enzymatycznego.

Dowiedz się jak dobrze skutecznie nawilżyć suchą skórę

Skóra łuszcząca się na twarzy a choroby skóry

Niestety, łuszczenie się skóry na twarzy to problem, którego nie zawsze możemy się pozbyć za pomocą ogólnodostępnych kosmetyków do pielęgnacji. Bardzo często łuszczenie się skóry twarzy związane jest z poważnymi chorobami skóry, które wymagają podjęcia specjalistycznego leczenia pod kontrolą dermatologa. Jeżeli łuszczeniu się skóry towarzyszą inne objawy takie, jak stan zapalny, świąd czy zmiany skórne, to znak, że należy wybrać się z tym problemem do lekarza, który oceni, z jakim schorzeniem mamy do czynienia i dobierze odpowiednią metodę jego leczenia. Do najczęstszych chorób wywołujących łuszczenie się skóry należą:

  • łuszczyca – choroba uwarunkowana genetycznie o podłożu autoimmunologicznym, jej charakterystycznymi objawami są ciemnoczerwone bądź brunatne łuszczące się grudki i krostki na twarzy, kolanach, łokciach i głowie;
  • grzybica – łuszczeniu towarzyszy zwykle stan zapalny skóry i silne zaczerwienienie, a także pęcherzyki pojawiające się wokół złuszczających się miejsc na skórze;
  • atopowe zapalenie skóry – jest to najczęstsza alergiczna choroba skóry o charakterze zapalnym, objawiająca się silnym świądem, zaczerwienieniem i łuszczeniem się skóry;
  • wyprysk kontaktowy – kontaktowe zapalenie skóry spowodowane kontaktem z alergenem bądź czynnikiem podrażniającym.

Warto też wiedzieć, że łuszczenie się skóry może mieć związek z chorobami innymi niż dermatologiczne, przede wszystkim tarczycy (niedoczynność) czy wątroby (np. cholestaza u kobiet w ciąży). Każde podejrzane łuszczenie się skóry powinno być skonsultowane z lekarzem.


Sucha skóra?

Wypróbuj Booster
Wzmacniająco-Nawilżający Minéral 89

Booster wzmacniająco-nawilżający Mineral 89.

SKUTECZNOŚĆ
POTWIERDZONA KLINICZNIE

Mineral 89 - skuteczność Mineral 89 - skuteczność potwierdzona klinicznie
Sprawdź

1 Badanie obserwacyjne przeprowadzone na grupie 137 osób. Okres badania 4 tygodnie.

Mineral 89

Sucha skóra?

go to top