OK

OK Cancel

Thank you

Close

Masz zapchane pory? Sprawdź jak pozbyć się zaskórników!

Nieodpowiednia pielęgnacja skóry twarzy może doprowadzić do zapchania porów, a w związku z tym do pojawienia się zaskórników. Najczęściej są one obecne w strefie T i sprawiają, że twarz wygląda na zaniedbaną. Poznaj skuteczne sposoby jak pozbyć się zaskórników!

Zaskórniki na twarzy - przyczyny

Zaskórniki inaczej nazywane są wągrami. Określenia te są względem siebie synonimiczne, czyli stosowane zamiennie. Zaskórnik (comedo) to rodzaj zmiany skórnej, która jest charakterystyczna dla trądziku młodzieńczego. Główną przyczyną powstawania tego rodzaju wykwitów skórnych są zaburzenia łojotokowe (łojotok), związane z dysfunkcją gruczołów łojowych, polegającą na nadmiernym wydzielaniu łoju na powierzchnię skóry. Inną przyczyną zaskórników, obok zastoju łoju, jest rogowacenie ujść mieszków włosów, które są wąskim otworem w skórze, z którego wyrasta włos. Zaskórniki najczęściej pojawiają się na skórze twarzy, plecach i klatce piersiowej.

Zaskórniki otwarte (ciemne) i zaskórniki zamknięte (białe)

  • Zaskórniki otwarte pojawiają się na skutek zastoju łoju oraz bakterii Propionibacterium acnes, które w głównej mierze odpowiadają za trądzik. Ten rodzaj wągrów wydziela łojowo-rogową masę, która utleniając się, nadaje wykwitom czarny kolor. Otwarte zaskórniki są podatne na przekształcenie się w torbiele ropne lub wykwity grudkowo-krostkowe.

  • Zaskórniki zamknięte, określane mianem microcomedones, powstają natomiast z powodu zamknięcia ujścia gruczołów przez komórki warstwy rogowej naskórka. Bardzo często nie są one widoczne na pierwszy rzut oka, lecz dopiero po naciągnięciu skóry. Przyjmują postać białych i drobnych kropek.

Sposoby na zaskórniki, czyli jak się pozbyć zaskórników

1. Cechą charakterystyczną zaskórników jest to, że mają one skłonności do nawracania. Z tego względu należy tak dbać o skórę, aby minimalizować czynniki, które przyczyniają się do ich pojawienia. W tym celu konieczne jest stosowanie kosmetyków i produktów niekomedogennych, czyli takich, które nie zatykają porów skóry. To bardzo ważny aspekt, ponieważ jak zostało wspomniane nieco wyżej, jedną z głównych przyczyn powstawania zaskórników, jest zapychanie skóry łojem. Aplikacja kosmetyków do makijażu czy też stosowanie produktów pielęgnacyjnych o charakterze komedogennym może nasilać produkcję łoju i zatykanie ujść mieszków włosowych, co z kolei niesie ryzyko powstawania zaskórników.

2. Jednym z niezawodnych sposobów, dzięki którym zlikwidujesz zaskórniki ciemne, tzw. wągry lub zaskórniki białe, jest regularne i dokładne oczyszczanie twarzy. Pod tą pielęgnacyjną czynnością kryje się zarówno demakijaż, jak i zwyczajne mycie twarzy, aby ją odświeżyć. Dzięki oczyszczaniu nie tylko zmniejsza się ryzyko pojawienia zaskórników. Dodatkowo, dokładne mycie skóry twarzy, oczyszcza pory i likwiduje już obecne wągry. W tym celu należy zaopatrzyć się w dobry produkt do oczyszczania twarzy. Powinien on być dopasowany pod kątem problematyki skóry. Zaskórniki najczęściej pojawiają się na skórze tłustej lub mieszanej, ponieważ właśnie te typy charakteryzują się nadmierną produkcją łoju, który początkuje powstawanie zaskórników. Z tego względu należy stosować specjalne żele lub inne produkty myjące właśnie dla skóry tłustej lub mieszanej. Przykładem takiego kosmetyku jest Żel głęboko oczyszczający do skóry z niedoskonałościami Normaderm Vichy. Dermokosmetyk ten wykazuje skuteczną oczyszczającą formułę, usuwa zanieczyszczenia i co najważniejsze odblokowuje pory, dzięki czemu zostają one oczyszczone, a w efekcie z powierzchni skóry znikają widoczne zaskórniki.

3. Dobrym sposobem na pozbycie się zaskórników, a szczególnie wągrów z nosa, czoła i brody jest regularnie wykonywany peeling. Złuszczanie naskórka nie tylko wygładza powierzchnię skóry. Usuwanie martwych komórek naskórka oczyszcza pory i reguluje pracę gruczołów łojowych. Należy jednak pamiętać, że złuszczanie powinno być delikatne, a nie agresywne, gdyż wtedy może tylko podrażnić skórę. Im bardziej problematyczna skóra, tym peeling powinien być subtelniejszy.

4. Na strefę T (czoło, nos, broda), która jest szczególnie narażona na zaskórniki ciemne, warto aplikować specjalny krem na zaskórniki. Jego działanie jest tymczasowe, jednak mimo to bardzo pomocne, aby na co dzień zminimalizować problem i ukryć zaskórniki. Taki krem zmniejsza ich widoczność, a dodatkowo wyrównuje powierzchnię skóry, dzięki czemu nawet duże i otwarte pory nie są tak bardzo widoczne. Krem taki warto stosować tuż przed aplikacją podkładu lub kremu bb.

Najczęściej czytane

Jak stosować kwas kojowy?

Pielęgnacja twarzy

Jak stosować kwas kojowy?

Kwas kojowy jest uznawany przez dermatologów i kosmetologów za jedną ze skuteczniejszych substancji przeciwdziałających problemowi nadmiernej pigmentacji. Bardzo dobrze sprawdza się przy leczeniu plam pigmentacyjnych, ostudy oraz innych zaburzeń kolorytu skóry. Jak stosować kwas kojowy, by przyniósł on najlepsze rezultaty?

Przeczytaj artykuł

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Woda termalna

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Wody termalne to szczególny rodzaj wód podziemnych, których temperatura w momencie wydobycia jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza w okolicy, przy czym nie może to być mniej niż 20 Celsjusza. Są to krystalicznie czyste wody zawierające unikalne, właściwe dla danego rejonu kompozycje składników mineralnych i pierwiastków śladowych powstające w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw ziemi ku powierzchni. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem w lecznictwie, a od niedawna również w przemyśle kosmetycznym.

Przeczytaj artykuł

Pieczenie skóry twarzy - przyczyny, sposoby pielęgnacji

Pielęgnacja twarzy

Pieczenie skóry twarzy - przyczyny, sposoby pielęgnacji

Różnego rodzaju podrażnienia a także przesuszenie, mogą powodować pieczenie skóry twarzy. Jakie są przyczyny powstawania tej dolegliwości? Co zrobić, żeby złagodzić pieczenie skóry i natychmiast ją ukoić? Jakie kosmetyki mogą nam pomóc zregenerować podrażnioną skórę twarzy? Czy można zabezpieczyć skórę przed takimi dolegliwościami?

Przeczytaj artykuł

Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

Pielęgnacja twarzy

Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

Peeling (ang. scrub, brushing) to nic innego, jak złuszczanie skóry, czyli usuwanie z jej powierzchni martwych komórek naskórka. Profesjonalne złuszczanie naskórka wykonujemy bardzo często w gabinetach kosmetycznych, jednak na peeling twarzy decydujemy się równie chętnie w domu. Podpowiadamy, jakie korzyści może przynieść nam stosowanie peelingu do twarzy i jak go poprawnie wykonać!

Przeczytaj artykuł

Kwas laktobionowy czym jest?

Pielęgnacja twarzy

Kwas laktobionowy czym jest?

Znany od lat, ale dopiero od niedawna bardzo popularny - kwas laktobionowy, podbił serca osób, które walczą z podrażnieniami i stanami zapalnymi skóry. Jednak kwas ten ma też inne zastosowania i właściwości, które sprawiają, że zdecydowanie warto się z nim zapoznać!

Przeczytaj artykuł

go to top