OK

OK Cancel

Thank you

Close

Mikrodermabrazja - na czym polega zabieg?

Mikrodermabrazja to zabieg, na który kobiety bardzo często zgłaszają się do gabinetów kosmetycznych lub lekarskich. Nic w tym dziwnego – ten nieinwazyjny, mechaniczny mikropeeling jest w stanie wyraźnie poprawić wygląd naszej skóry i pozbawić jej niedoskonałości. Podpowiadamy, na czym on polega!

 • Mikrodermabrazja polega na mechanicznym złuszczaniu naskórka za pomocą kryształków diamentu, korundu bądź strumienia wody (hydrabrazja).
 • Zabieg błyskawicznie wygładza, rozświetla i oczyszcza skórę, poprawia jej koloryt, ma też działanie przeciwstarzeniowe.
 • Jest polecany do wszystkich rodzajów skóry i w każdym wieku.

Mikrodermabrazja zapewnia efekt gładkiej, oczyszczonej, promiennej skóry

Mikrodermabrazja - na czym polega zabieg?

Ze względu na bardzo dobre opinie, widoczne efekty oraz dość przystępną cenę, mikrodermabrazja jest jednym z częściej wybieranych przez Polki zabiegów kosmetycznych. Mikrodermabrazja, nazywana też mikropeelingiem, to metoda mechanicznego złuszczania naskórka za pomocą precyzyjnie kontrolowanego strumienia mikrokryształków. Jest to zabieg, który złuszcza, dotlenia i wzmacnia skórę, a dodatkowo stymuluje produkcję kolagenu, pozwalając skutecznie pozbyć się takich niedoskonałości, jak: zmarszczki, rozstępy, trądzik, cellulit, przebarwienia, a nawet blizny.

Mikrodermabrazja polega na mechanicznym ścieraniu warstwy rogowej naskórka oraz głębszych warstw skóry przy użyciu kryształków korundu (mikrodermabrazja korundowa) lub diamentowych tarcz (mikrodermabrazja diamentowa), które obracając się usuwają zrogowaciałe warstwy naskórka. Głębokie oczyszczanie twarzy pacjentki z zanieczyszczeń (nadmiaru sebum, kurzu, potu) jest pierwszym elementem zabiegu, następnie kosmetyczka przykłada do skóry głowicę próżniową, która zasysa ścierany naskórek oraz kryształki wykorzystane przy zabiegu. Kosmetyczka odpowiednio steruje głębokością oczyszczania i złuszczania skóry, dostosowując ją do indywidualnych potrzeb skóry pacjentki – w tym rodzaju skóry i znajdujących się na niej niedoskonałości. Co ciekawe, mikrodermabrazja jest metodą złuszczania naskórka, którą można stosować nie tylko na twarzy, ale na całej powierzchni ciała. Poza twarzą najczęściej wykonuje się ją na dekolcie, plecach i szyi.  Coraz częściej też stosuje się tzw. mikrodermabrazję wodną (hydrabrazję) oraz tlenową (oksybrazję).

Przeczytaj więcej o tym jak prawidłowo oczyszczać twarz

Mikrodermabrazja – wskazania

Można powiedzieć, że mikrodermabrazja jest jednym z uniwersalnych zabiegów pielęgnacyjno-kosmetycznych, gdyż sprawdzi się doskonale w wielu różnych przypadkach. O złuszczaniu naskórka tą metodą powinny jednak szczególnie pomyśleć te osoby, które mają na co dzień do czynienia z:

 • poszarzałą, zmęczoną, pozbawioną witalności i blasku skórą – mikrodermabrazja doskonale odżywia i dotlenia skórę, czyniąc ją bardziej rozświetloną, zadbaną i zdrową,
 • postępującym procesem starzenia się skóry – mikropeeling zredukuje płytkie zmarszczki i poprawi elastyczność skóry, dlatego szczególnie polecany jest tym osobom, które zmagają się z pierwszymi oznakami starzenia,
 • przebarwieniami, bliznami i rozstępami – zabieg ten pobudza produkcję nowego kolagenu, dzięki czemu skóra, na której znajdują się zmiany, z czasem zostanie zastąpiona zdrową tkanką;
 • cellulitem - dzięki temu, że zabieg złuszczania naskórka poprawia ukrwienie skóry, wspomaga walkę z uporczywym cellulitem;
 • trądzikiem, rozszerzonymi porami i zaskórnikami – mikrodermabrazja pozwala na głębokie oczyszczenie porów skóry i odblokowanie zatkanych ujść gruczołów łojowych, które stanowią główną przyczynę zmian trądzikowych.

Mikrodermabrazja to doskonały sposób na trądzik, blizny czy rozstępy, jednak możemy go równie dobrze traktować jako przygotowanie do innych zabiegów kosmetycznych lub dermatologicznych – mikropeeling wzmacnia wchłanialność składników aktywnych zawartych w kosmetykach lub preparatach leczniczych. np. witaminy C czy kwasu hialuronowego. Wykonanie mikrodermabrazji zalecane jest także przed przeprowadzeniem zabiegów z użyciem lasera, kwasów czy fal radiowych.

Mikrodermabrazja diamentowa krok po kroku

Mikrodermabrazja diamentowa jest zdecydowanie najchętniej wykonywanym rodzajem mikropeelingu. Polega ona na złuszczaniu skóry za pomocą głowic zaopatrzonych w pierścienie ścierające, wykonane z naturalnego lub sztucznego diamentu. Końcówka aparatu do mikrodermabrazji diamentowej posiada specjalny system podciśnieniowy, który zasysa ścierany naskórek oraz „diamenty”. Podczas zabiegu głowice urządzenia jednocześnie zasysają skórę do filtra, który potem jest wymieniany.

Mikrodermabrazja diamentowa jest łagodnym zabiegiem, który dermatolodzy i kosmetyczki zalecają osobom ze skórą cienką i wrażliwą – ta postać mikropeelingu nie narusza delikatnej struktury naturalnej warstwy hydrolipidowej skóry i jest całkowicie bezbolesna. Nie ma też przeciwwskazań do wykonywania mikrodermabrazji diamentowej u alergików – podczas zabiegu nie tworzy się pył, dzięki czemu nie ma ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej. Oczywiście, trzeba wziąć pod uwagę, że bezpośrednio po zabiegu na skórze może pojawić się delikatny rumień, ale zazwyczaj znika on samoistnie po kilku godzinach.

Mikrodermabrazja diamentowa – efekty i cena zabiegu

Mikrodermabrazja to zabieg, który można wykonać jednorazowo, ale jak najbardziej warto przeprowadzać go regularnie w celu redukcji niedoskonałości skórnych. Wykonując mikrodermabrazję możemy liczyć na efekt:

 • stopniowego i bezpiecznego złuszczania skóry bez ryzyka powstania nieestetycznych blizn, alergii i podrażnień;
 • likwidacji drobnych zmarszczek mimicznych i poprawy elastyczności skóry na twarzy, szyi i dekolcie,
 • redukcji nieestetycznych przebarwień i blizn potrądzikowych lub posłonecznych,
 • zmniejszonej widoczności rozstępów i cellulitu,
 • młodszej, bardziej wypoczętej i rozświetlonej skóry twarzy,
 • mniejszej skłonności skóry do łojotoku, trądziku, zaskórników i rozszerzonych porów,
 • zregenerowanej i wzmocnionej skóry, odporniejszej na działanie czynników zewnętrznych,
 • zwiększonej absorpcji na wchłanianie kosmetyków lub preparatów leczniczych,
 • doskonałego przygotowania skóry na zabiegi z zakresu medycyny estetycznej.

Mikrodermabrazja diamentowa jest najczęściej wykonywanym rodzaje mikrodermabrazji

Efekty mikrodermabrazji diamentowej widoczne są już po pierwszym przeprowadzonym zabiegu – jeśli jednak zmagamy się z wyraźnymi niedoskonałościami na twarzy lub ciele, mikropeeling trzeba będzie powtórzyć (być może nawet kilka lub kilkanaście razy), by uzyskać zadowalające rezultaty.

Cena za pojedynczy zabieg mikrodermabrazji zmienia się w zależności od wybranej partii ciała – mikrodermabrazja twarzy będzie kosztować zdecydowanie mniej niż mikrodermabrazja wykonywana na plecach czy udach, które zajmują dużo większy obszar. Przyjmuje się jednak, że koszt pojedynczego zabiegu mikrodermabrazji waha się między 80 a 200 zł. O cenę mikrodermabrazji diamentowej najlepiej jednak pytać bezpośrednio u kosmetyczki lub w wybranej klinice medycyny estetycznej, bowiem ceny zabiegu na twarzy, dekolcie, szyi czy plecach mogą się różnić między sobą w poszczególnych gabinetach. Wiele salonów kosmetycznych oferuje swoim pacjentkom również specjalne pakiety zabiegowe, co zmniejsza cenę pojedynczego zabiegu –wszystko jednak zależy od tego, jakie są nasze oczekiwania i jak często mamy zamiar powtarzać mikrodermabrazję diamentową.

Mikrodermabrazja korundowa – opinie i cena

Mikrodermabrazja korundowa działa na tej samej zasadzie co mikrodermabrazja diamentowa, jednak w tym przypadku do złuszczania naskórka wykorzystuje się mikrokryształki tlenku glinu (korundu) oraz głowicę z dwoma końcówkami. Mikrokryształki w sproszkowanej postaci, dzięki zastosowaniu technologii wysokiego ciśnienia, osiadają na powierzchni naskórka. Podczas gdy jedna głowica urządzenia do mikrodermabrazji „piaskuje” skórę, druga wyłapuje zużyty tlenek razem ze zrogowaciałym naskórkiem. Mikrodermabrazja korundowa cieszy się bardzo dobrymi opiniami u pań, które zdecydowały się za jej pomocą walczyć z rozszerzonymi porami, wągrami , bliznami, rozstępami czy cellulitem.

Mikrodermabrazja diamentowa czy korundowa?

To, jaki rodzaj mikrodermabrazji sprawdzi się w naszym przypadku, najlepiej ustalać bezpośrednio z kosmetologiem lub dermatologiem. Trzeba jednak zaznaczyć, że mikrodermabrazja korundowa znacznie silniej złuszcza naskórek niż mikrodermabrazja diamentowa, dlatego nie sprawdzi się ona u osób, które mają na co dzień do czynienia ze skórą wrażliwą, cienką, delikatną, naczynkową, alergiczną i skłonną do podrażnień. Aby usunąć martwe komórki naskórka, kryształki glinu aplikuje się na twarz pod bardzo dużym ciśnieniem, co znacznie zwiększa ryzyko pojawienia się podrażnień, stanu zapalnego czy reakcji alergicznej. Według opinii wielu osób mikrodermabrazja korundowa przynosi jednak o wiele bardziej widoczne i szybsze efekty w walce z wybranymi niedoskonałościami. Ze względu na swoje silniejsze właściwości złuszczające, mikrodermabrazja korundowa to również zabieg o nieco wyższej cenie.

Inne rodzaje mikrodermabrazji

Oprócz mikrodermabrazji diamentowej i korundowej w gabinetach są dostępne:

 • Mikrodermabrazja wodna (hydrabrazja) – czynnikiem ścierającym jest woda, a dokładnie roztwór soli fizjologicznej pod odpowiednim ciśnieniem. Ze względu na efekt chłodzenia, zabieg jest bezbolesny i bardziej komfortowy niż zwykła mikrodermabrazja. Może być bezpiecznie stosowany do wszystkich rodzajów skóry;
 • Mikrodermabrazja tlenowa (oksybrazja) – niezwykle łagodny peeling tlenowo-wodny wykonywany za pomocą wodnego pyłu wody (roztworu soli fizjologicznej) i tlenu. Zabieg jest bezbolesny i przyjemnie odświeża skórę.

Peeling kawitacyjny czy mikrodermabrazja?

To dylemat, z którym ma na co dzień do czynienia wiele kobiet, choć prawda jest taka, że mikrodermabrazja i peeling kawitacyjny to dwa całkowicie różne zabiegi, które przynoszą inne rezultaty. Dlatego zanim zdecydujemy się na jedną metodę, powinniśmy przede wszystkim dokładnie przyjrzeć się specyfice ich działania:

 • Mikrodermabrazja to zabieg mechanicznego złuszczania powierzchownych warstw skóry z możliwością kontrolowania głębokości naskórka. W wyniku przeprowadzenia pojedynczego lub serii kilku zabiegów mikrodermabrazji uzyskamy efekt uelastycznionej, zregenerowanej, gładkiej i zdrowej skóry nie tylko na poziomie naskórka, ale też w głębszych warstwach skóry. W związku z tym, że mikrodermabrazja pobudza skórę do produkcji nowych włókien kolagenowych i elastynowych, jest to idealny zabieg o działaniu anti-aging.
 • Podstawowym zadaniem peelingu kawitacyjnego jest natomiast oczyszczenie skóry z zanieczyszczeń, odblokowanie zatkanych porów i pobudzenie skóry do regeneracji, co przynosi efekt jej odświeżenia i dotlenienia. Po peelingu twarzy możemy też odczuć wyraźną poprawę krążenia skóry, dzięki wykonywanemu mikromasażowi zachodzącemu w wyniku drgania fal ultradźwiękowych.

Peeling kawitacyjny i mikrodermabrazja to różnice nie tylko w specyfice działania tych dwóch zabiegów, ale również w cenie. Podczas gdy ceny peelingu kawitacyjnego zaczynają się od 40 zł, za mikrodermabrazję będziemy musieli zapłacić powyżej 50 zł. Pamiętajmy też o koszcie zabiegów towarzyszących złuszczaniu naskórka, np. maseczkach odżywczo-nawilżających, które mogą dodatkowo podwyższyć cenę zabiegu.

Mikrodermabrazja – przeciwwskazania

Choć mikrodermabrazja uważana jest za jeden z łagodniejszych zabiegów przeprowadzanych w gabinetach kosmetycznych, to należy ostrożnie i odpowiedzialnie podejmować decyzję o jej wykonywaniu. Przy mikrodermabrazji diamentowej i korundowej do najczęstszych przeciwwskazań należą:

 • stan zapalny skóry,
 • różnorodne choroby skóry np. łuszczyca, bliznowce, nowotwory skóry,
 • zakażenia bakteryjne, wirusowe i grzybicze skóry,
 • znamiona,
 • zabiegi chirurgiczne wykonywane w ostatnich dwóch miesiącach (w miejscu, w którym ma być wykonywana mikrodermabrazja),
 • stosowanie leków przeciwzakrzepowych.

Ponadto eksperci zalecają, by unikać wykonywania tego typu zabiegów podczas mroźnej zimy oraz upalnych miesięcy, bowiem bezpośrednio po zabiegu skóra jest osłabiona, podatna na uszkodzenia i mało odporna na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych.

Mikrodermabrazja to zabieg odpowiedni dla każdego typu skóry z pewnymi ograniczeniami w zależności od konkretnego rodzaju mikropeelingu. Mikrodermabrazja może być wykonywana u osób młodszych i starszych – zabieg ten nie ma praktycznie żadnych ograniczeń wiekowych. Najczęściej wykonują ją kobiety po 25. roku życia, jednak coraz częściej zabiegiem tym interesują się również mężczyźni. Lubią go też panie w okresie menopauzy, ponieważ szybko daje efekt promiennej, nawilżonej, gładkiej, a przez to młodszej skóry.

Mikrodermabrazja a ciąża

Nie ma przeciwwskazań, by wykonywać mikrodermabrazję w ciąży – mikropeeling jest zabiegiem bezpiecznym, nieinwazyjnym i całkowicie bezbolesnym. Jeśli jednak chcemy mieć pewność, że zabieg nie zaszkodzi naszemu maluchowi, przed jego wykonaniem najlepiej skonsultować się z lekarzem.

go to top