Menopauza: jak poradzić sobie z suchością pochwy?
Przechodząc menopauzę, doświadczasz wielu zmian w organizmie. Jedną z nich, która może zdecydowanie uprzykrzać Ci teraz życie, jest suchość pochwy. Czy objawy tego zjawiska należy leczyć, czy ustąpią one samoczynnie?
Można zastosować rozwiązania tymczasowe lub sięgnąć po leczenie ogólne. Prezentujemy podsumowanie, które podpowie, co na suchość pochwy okaże się dla Ciebie najlepsze i jak najskuteczniej z nim walczyć.
Czy suchość pochwy pojawia się tylko w okresie menopauzy?
Co powoduje suchość pochwy? Przyczyny są bardzo różne, od czynników fizjologicznych, takich jak zmiany hormonalne lub skutki uboczne działania niektórych leków, po kwestie emocjonalne oraz psychologiczne, takie jak brak pożądania lub nawet długotrwały niepokój. Na szczęście są rozwiązania na problem z suchością pochwy, bez względu na to, jaka jest przyczyna tego zjawiska. Ale najważniejszy krok w zwalczaniu suchości pochwy to odważenie się, aby o niej w ogóle porozmawiać. Dla wielu kobiet jest to problem. Kolejnym krokiem będzie znalezienie źródła dyskomfortu.
Suchość pochwy – czy menopauza zawsze ją powoduje?
Pomimo tego, że niemal 25-50% kobiet dotyka suchość pochwy, objawy negatywnie wpływają na jakość ich życia i aktywność seksualną, większość z nich niechętnie rozmawia o tym problemie ze swoim lekarzem(1).
25-50% kobiet doświadcza suchości pochwy podczas menopauzy
Co na suchość pochwy będzie najskuteczniejsze? Rozwiązania są różne. Mogą to być przepisane przez lekarza leki hormonalne, które zniwelują suchość pochwy przy menopauzie. Można też stosować bazujące na estradiolu leki, takie jak czopki, pierścienie lub kremy. Czasem nie zaleca się stosowania leczenia hormonalnego, lub pacjentka nie chce takiego stosować. Co na suchość pochwy wtedy zastosować? Kremy o działaniu nawilżającym przyniosą tymczasową ulgę. W ostatnim czasie zaleca się stosowanie witaminy E, która wpływa korzystnie na suchość pochwy. Objawy stają się po niej mniej dokuczliwe. Jednak takie wyłącznie miejscowe zabiegi są rozwiązaniami tymczasowymi i tracą swoją skuteczność w momencie, kiedy pacjentka przestaje je stosować.
Suchość pochwy to problem, który pojawia się bardzo często w okresie menopauzy, wywołując przy tym frustrację. Na szczęście istnieją sposoby na złagodzenie poczucia dyskomfortu. Jeśli brak nawilżenia pochwy jest przyczyną bólu podczas zbliżenia, należy porozmawiać z lekarzem o sposobach jego leczenia.
Poznaj również pozostałe objawy menopauzy
Powyższy tekst jest tylko jednym z cyklu artykułów o zdrowiu i pielęgnacji skóry na naszym blogu.
Korzystając z wiedzy lekarzy oraz najnowszych badań klinicznych, Vichy od ponad 100 lat rozwija ekspertyzę w zakresie zaawansowanej pielęgnacji twarzy oraz skóry głowy i włosów.
Dowiedz się więcej i przeczytaj o zmarszczkach i starzeniu się skóry, menopauzie, suchej skórze twarzy oraz trądziku.
Możesz także sprawdzić porady o pielęgnacji skóry głowy i włosów, a w szczególności łupieżu, doborze szamponu przeciwłupieżowego, wypadaniu włosów czy zakolach.
Podpowiadamy również jak dobrać: krem do twarzy, krem przeciwzmarszczkowy, krem pod oczy, serum do twarzy, krem na trądzik, krem na noc, ampułki do twarzy czy krem z filtrem do twarzy oraz super nowość – booster.
Przeczytaj też o aktywnych składnikach dermatologicznych: Kwasie Hialuronowym, Kolagenie czy Peptydach.
Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł, to podziel się nim na swoich Social Mediach!
ŹRÓDŁA:
1. Pastore LM, Carter RA, Hulka BS, Wells E. Self-reported urogenital symptoms in postmenopausal women: Women’s Health initiative. Maturitas. 2004; 49(4):292-303.