OK

OK Cancel

Thank you

Close

Menopauza: jak poradzić sobie z suchością pochwy?

Przechodząc menopauzę, doświadczasz wielu zmian w organizmie. Jedną z nich, która może zdecydowanie uprzykrzać Ci teraz życie, jest suchość pochwy. Czy objawy tego zjawiska należy leczyć, czy ustąpią one samoczynnie?

Menopauza: jak poradzić sobie z suchością pochwy?

Można zastosować rozwiązania tymczasowe lub sięgnąć po leczenie ogólne. Prezentujemy podsumowanie, które podpowie, co na suchość pochwy okaże się dla Ciebie najlepsze i jak najskuteczniej z nim walczyć.

Czy suchość pochwy pojawia się tylko w okresie menopauzy?

Co powoduje suchość pochwy? Przyczyny są bardzo różne, od czynników fizjologicznych, takich jak zmiany hormonalne lub skutki uboczne działania niektórych leków, po kwestie emocjonalne oraz psychologiczne, takie jak brak pożądania lub nawet długotrwały niepokój. Na szczęście są rozwiązania na problem z suchością pochwy, bez względu na to, jaka jest przyczyna tego zjawiska. Ale najważniejszy krok w zwalczaniu suchości pochwy to odważenie się, aby o niej w ogóle porozmawiać. Dla wielu kobiet jest to problem. Kolejnym krokiem będzie znalezienie źródła dyskomfortu.


Suchość pochwy – czy menopauza zawsze ją powoduje?

Pomimo tego, że niemal 25-50% kobiet dotyka suchość pochwy, objawy negatywnie wpływają na jakość ich życia i aktywność seksualną, większość z nich niechętnie rozmawia o tym problemie ze swoim lekarzem(1).

Suchość pochwy pojawia się często u kobiet przechodzących menopauzę. Śluz pochwy – wrażliwy na spadek wydzielania hormonów estrogenu – ulega stopniowej redukcji oraz traci lepkość, zwłaszcza w wyniku spadku poziomu kolagenu oraz tkanki tłuszczowej. Z biegiem lat zwiększa się suchość pochwy. Objawy, które wtedy występują, to pieczenie, podrażnienia i ból podczas zbliżenia lub infekcje. Suchość pochwy przyczynia się również do problemów z układem moczowym.


25-50% kobiet doświadcza suchości pochwy podczas menopauzy

Co na suchość pochwy będzie najskuteczniejsze? Rozwiązania są różne. Mogą to być przepisane przez lekarza leki hormonalne, które zniwelują suchość pochwy przy menopauzie. Można też stosować bazujące na estradiolu leki, takie jak czopki, pierścienie lub kremy. Czasem nie zaleca się stosowania leczenia hormonalnego, lub pacjentka nie chce takiego stosować. Co na suchość pochwy wtedy zastosować? Kremy o działaniu nawilżającym przyniosą tymczasową ulgę. W ostatnim czasie zaleca się stosowanie witaminy E, która wpływa korzystnie na suchość pochwy. Objawy stają się po niej mniej dokuczliwe. Jednak takie wyłącznie miejscowe zabiegi są rozwiązaniami tymczasowymi i tracą swoją skuteczność w momencie, kiedy pacjentka przestaje je stosować.

Suchość pochwy to problem, który pojawia się bardzo często w okresie menopauzy, wywołując przy tym frustrację. Na szczęście istnieją sposoby na złagodzenie poczucia dyskomfortu. Jeśli brak nawilżenia pochwy jest przyczyną bólu podczas zbliżenia, należy porozmawiać z lekarzem o sposobach jego leczenia.

Poznaj również pozostałe objawy menopauzy

O czym należy pamiętać

● Bądź przygotowana na suchość pochwy – menopauza to okres, któremu bardzo często towarzyszy.
● Wskazówki: kremy nawilżające pochwę poradzą sobie z tym problemem najlepiej, jeśli będziesz używać ich codziennie oraz długoterminowo.

ŹRÓDŁA:


1. Pastore LM, Carter RA, Hulka BS, Wells E. Self-reported urogenital symptoms in postmenopausal women: Women’s Health initiative. Maturitas. 2004; 49(4):292-303.


skóra dojrzała?

Odkryj innowacyjną pielęgnację Neovadiol
dla skóry przed i po menopauzie

Neovadiol dla skóry przed i po menopauzie

SKUTECZNOŚĆ
POTWIERDZONA KLINICZNIE

Neovadiol - skuteczność
Sprawdź

1 Neovadiol przed menopauzą krem na dzień: ocena kliniczna 220 kobiet po 3 miesiącach.

2 Neovadiol po menopauzie krem na dzień: ocena kliniczna 219 kobiet po 3 miesiącach.

Neovadiol

skóra dojrzała?

ptma

 

Rekomendowane produkty

go to top