OK

OK Cancel

Thank you

Close

Na czym polega test płatkowy?

Test płatkowy wykorzystuje się w celu wykrycia alergii skórnej, z jaką boryka się dana osoba. Dzięki świadomości, na co posiada się uczulenie, można prawidłowo zadbać o skórę i jej nie zaszkodzić. Dowiedz się na czym, polega test płatkowy, jak przebiega i w jakim jeszcze celu się go wykonuje!

Czym jest test płatkowy?

Test płatkowy, nazywany po angielsku patch test, jest to jedna z najbardziej popularnych i docenianych metod diagnostyki alergii kontaktowej. Do alergii tej zalicza się wyprysk kontaktowy, a także wszelkie choroby pokrewne. Co istotne, testy alergiczne wykonuje się na podstawie zaleceń Europejskiego Towarzystwa Wyprysku Kontaktowego i są to najważniejsze badania, które w skuteczny sposób pozwalają rozpoznać rodzaj, typ i intensywność alergii kontaktowej.

W jakim celu wykonuje się testy płatkowe?

Dzięki temu, że testy kontaktowe, zwane również naskórkowymi, pozwalają wręcz nieomylnie zdiagnozować alergię, to wykonuje się je właśnie w takim celu. W ten sposób badany pacjent ma pewność, na co ma alergię i czego powinien unikać. To niezwykle istotna i pomocna kwestia, ponieważ wiele osób różnego rodzaju wypryski skórne w nieświadomy sposób leczy tym, co je wywołało, tym samym pogarszając stan skóry.

Przebieg testu na alergię

Test alergiczny polega na tym, że skóra jest wystawiona na kontakt z alergenem, co następuje w pełni kontrolowany sposób. Alergen ten jest tzw. substancją testową, określaną również haptenem. Aplikuje się go na skórę przy pomocy specjalnych przylepców. Dawka tej substancji jest w ścisły sposób wymierzona. Podobnie jest w przypadku czasu, w jakim znajduje się ona na skórze. W momencie, gdy pacjent ma uczulenie na dany hapten, w miejscu jego styczności z naskórkiem pojawia się alergia — nacisk, świąd, wysypka lub inne uczucie dyskomfortu czy zmiana. W ten sposób lekarz stwierdza alergię na daną substancję u badanego.

Szczegółowe informacje na temat testu naskórkowego

 • test płatkowy odbywa się zazwyczaj w ciągu 5 dni i wymaga przy tym 4 wizyt. W indywidualnych i wyjątkowych przypadkach czas ten ulega zmianie,
 • zaleca się, aby pacjent, przystępujący do badania był zdrowy. Warto również poinformować lekarza wykonującego test o ostatnich przebytych chorobach, a także aktualnie przyjmowanych lekach czy też niedawno odstawionych.
 • wykonanie testu nie jest możliwe na skórze zmienionej chorobowo oraz leczonej sterydami w ostatnich 4 tygodniach,
 • badanie może być utrudnione, a jego wynik nieadekwatny do rzeczywistego w momencie, gdy pacjent w czasie jego trwania podejmie się wysiłku fizycznego, będzie opalać się w solarium lub tuż przed badaniem usunie owłosienie z pleców. O każdych z wyżej wymienionych kwestiach, należy poinformować lekarza wykonującego badanie.


Nie należy lekceważyć alergii skórnej

Wiele osób, których skóra w umiarkowany sposób reaguje na substancje alergiczne, lekceważy fakt, że taką alergię skórną posiadają. Należy pamiętać, że intensywność reakcji alergicznej nie zawsze idzie w parze ze stopniem uczulenia na dany alergen. Zdarza się również tak, że z pozoru małe uczulenie, z czasem może bardzo negatywnie odbić się na kondycji skóry. Z tego względu nie należy lekceważyć wyników testów płatkowych, ale uwzględnić je w codziennej pielęgnacji i trosce o skórę, a także podczas wykonywania makijażu i demakijażu. W tym celu zaleca się sięgać po dobrej jakości kosmetyki do makijażuprodukty do pielęgnacji, np. kosmetyki Vichy, które przechodzą takie testy, a dodatkowo są dermokosmetykami, co oznacza, że wykazują właściwości lecznicze i kosmetyczne (upiększające) jednocześnie.

Rekomendowane produkty

 • Peelingująca Maska Rozświetlająca
 • Najczęściej czytane

  5 przyczyn intensywnego zapachu potu

  Pielęgnacja ciała

  5 przyczyn intensywnego zapachu potu

  Wydzielanie przez skórę potu, który ma niezbyt przyjemny zapach to naturalne zjawisko. Problem pojawia się wówczas, gdy pot produkowany jest w nadmiarze i ma bardzo intensywny zapach. Poznaj 5 przyczyn brzydkiego zapachu potu oraz sposoby na nadmierną potliwość!

  Przeczytaj artykuł

  Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

  Składniki dermokosmetyków

  Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

  Benzyl alcohol to składnik, który dla wielu osób jest całkowicie nieznany i obcy. Tymczasem alkohol benzylowy to składnik znacznej ilości kosmetyków, stosowanych przez nas każdego dnia. Z tego względu warto wiedzieć, czym jest benzyl alcohol i jakie ma zastosowanie w kosmetykach!

  Przeczytaj artykuł

  10 zastosowań olejku herbacianego

  Pielęgnacja ciała

  10 zastosowań olejku herbacianego

  Olejek herbaciany to jeden z tych naturalnych produktów, który ma szerokie zastosowanie nie tylko w medycynie, ale też w kosmetyce. Olejek z drzewa herbacianego posiada wiele cudownych właściwości, które pomogą nam wygrać z różnymi chorobami - w tym również chorobami skóry. Jakie zastosowanie ma dokładnie olejek herbaciany? Przedstawiamy 10 sytuacji, w których warto po niego sięgnąć!

  Przeczytaj artykuł

  Limonene - jakie ma zastosowanie i właściwości w kosmetykach?

  Pielęgnacja ciała

  Limonene - jakie ma zastosowanie i właściwości w kosmetykach?

  Czytając składy produktów, często niektóre pozycje mówią nam bardzo niewiele bądź w ogóle nic. Dlatego zdarza się, że wybieramy kosmetyki, które mają gorszą formułę, przez co codzienna pielęgnacja nie jest tak efektywna, jak mogłaby być. Dlatego warto poznać składniki, które nie są powszechnie znane, a wchodzą w skład wielu produktów. Jednym z nich jest limonene. Sprawdź, czym się charakteryzuje i jakie ma zastosowanie w kosmetyce!

  Przeczytaj artykuł

  go to top