OK

OK Cancel

Thank you

Close

Na czym polega test płatkowy?

Test płatkowy wykorzystuje się w celu wykrycia alergii skórnej, z jaką boryka się dana osoba. Dzięki świadomości, na co posiada się uczulenie, można prawidłowo zadbać o skórę i jej nie zaszkodzić. Dowiedz się na czym, polega test płatkowy, jak przebiega i w jakim jeszcze celu się go wykonuje!

czym jest test płatkowy

Czym jest test płatkowy?

Test płatkowy, nazywany po angielsku patch test, jest to jedna z najbardziej popularnych i docenianych metod diagnostyki alergii kontaktowej. Do alergii tej zalicza się wyprysk kontaktowy, a także wszelkie choroby pokrewne. Co istotne, testy alergiczne wykonuje się na podstawie zaleceń Europejskiego Towarzystwa Wyprysku Kontaktowego i są to najważniejsze badania, które w skuteczny sposób pozwalają rozpoznać rodzaj, typ i intensywność alergii kontaktowej.

W jakim celu wykonuje się testy płatkowe?

Dzięki temu, że testy kontaktowe, zwane również naskórkowymi, pozwalają wręcz nieomylnie zdiagnozować alergię, to wykonuje się je właśnie w takim celu. W ten sposób badany pacjent ma pewność, na co ma alergię i czego powinien unikać. To niezwykle istotna i pomocna kwestia, ponieważ wiele osób różnego rodzaju wypryski skórne w nieświadomy sposób leczy tym, co je wywołało, tym samym pogarszając stan skóry.

Przebieg testu na alergię

Test alergiczny polega na tym, że skóra jest wystawiona na kontakt z alergenem, co następuje w pełni kontrolowany sposób. Alergen ten jest tzw. substancją testową, określaną również haptenem. Aplikuje się go na skórę przy pomocy specjalnych przylepców. Dawka tej substancji jest w ścisły sposób wymierzona. Podobnie jest w przypadku czasu, w jakim znajduje się ona na skórze. W momencie, gdy pacjent ma uczulenie na dany hapten, w miejscu jego styczności z naskórkiem pojawia się alergia — nacisk, świąd, wysypka lub inne uczucie dyskomfortu czy zmiana. W ten sposób lekarz stwierdza alergię na daną substancję u badanego.

Szczegółowe informacje na temat testu naskórkowego

  • test płatkowy odbywa się zazwyczaj w ciągu 5 dni i wymaga przy tym 4 wizyt. W indywidualnych i wyjątkowych przypadkach czas ten ulega zmianie,
  • zaleca się, aby pacjent, przystępujący do badania był zdrowy. Warto również poinformować lekarza wykonującego test o ostatnich przebytych chorobach, a także aktualnie przyjmowanych lekach czy też niedawno odstawionych.
  • wykonanie testu nie jest możliwe na skórze zmienionej chorobowo oraz leczonej sterydami w ostatnich 4 tygodniach,
  • badanie może być utrudnione, a jego wynik nieadekwatny do rzeczywistego w momencie, gdy pacjent w czasie jego trwania podejmie się wysiłku fizycznego, będzie opalać się w solarium lub tuż przed badaniem usunie owłosienie z pleców. O każdych z wyżej wymienionych kwestiach, należy poinformować lekarza wykonującego badanie.


Nie należy lekceważyć alergii skórnej

Wiele osób, których skóra w umiarkowany sposób reaguje na substancje alergiczne, lekceważy fakt, że taką alergię skórną posiadają. Należy pamiętać, że intensywność reakcji alergicznej nie zawsze idzie w parze ze stopniem uczulenia na dany alergen. Zdarza się również tak, że z pozoru małe uczulenie, z czasem może bardzo negatywnie odbić się na kondycji skóry. Z tego względu nie należy lekceważyć wyników testów płatkowych, ale uwzględnić je w codziennej pielęgnacji i trosce o skórę, a także podczas wykonywania makijażu i demakijażu. W tym celu zaleca się sięgać po dobrej jakości kosmetyki do makijażuprodukty do pielęgnacji, np. kosmetyki Vichy, które przechodzą takie testy, a dodatkowo są dermokosmetykami, co oznacza, że wykazują właściwości lecznicze i kosmetyczne (upiększające) jednocześnie.

Zespół Vichy

go to top