OK

OK Cancel

Thank you

Close

O czym świadczy ostry zapach potu?

Nieprzyjemny zapach potu powodowany jest przez bakterie, żyjące na naszej skórze - świeży pot u zdrowej osoby powinien być bezwonny. Może się jednak zdarzyć, że przykra woń ciała wzmaga się przez różnego rodzaju czynniki, co może już stanowić poważny problem. Osoby dotknięte tą przypadłością czują się zwykle bardzo skrępowane w kontaktach międzyludzkich, co ma negatywny wpływ na ich życie zawodowe i prywatne. Ostry zapach potu często idzie w parze z nadpotliwością, które jeszcze bardziej nasila problem. Czy jednak mamy na to jakikolwiek wpływ? Sprawdź, o czym może świadczyć przykry zapach potu.

Ostry zapach potu - jakie mogą być jego przyczyny

Ostry zapach potu - jakie mogą być jego przyczyny

Przyczyny problemu nieprzyjemnej woni potu możemy podzielić na trzy grupy:
* uwarunkowania genetyczne - jeżeli w Twojej rodzinie zdarzały się podobne przypadki, istnieje spore prawdopodobieństwo, że odziedziczyłeś swoją przypadłość w genach,
* niezdrowy tryb życia - pocenie się pomaga naszemu organizmowi pozbywać się toksyn - szkodliwe substancje mogą więc powodować nieprzyjemny zapach,
* niektóre choroby - część z nich objawia się nawet charakterystycznym zapachem wydzielanym przez skórę, co pomoże w ich zdiagnozowaniu.

Zależnie od źródła przypadłości, możemy zatem nieco zmniejszyć lub nawet całkiem zniwelować nadmierne pocenie i nieprzyjemny zapach ciała. Najtrudniej będzie poradzić sobie z przykrą wonią potu, która jest uwarunkowana genetycznie - wtedy możemy nieco złagodzić objawy, zmnieszając ilość niekorzystnych składników w diecie, jak np. fast-foody czy smażone potrawy, rezygnując z używek (głównie kawy i papierosów), a także nosząc przewiewne ubrania z naturalnych tkanin. Warto też zastanowić się nad blokerami potu, jako wsparciem dla działania antyperspirantów, dzięki czemu zahamujemy powstawanie nie tylko nieprzyjemnego zapachu, ale też plam z potu pod pachami.

Ostry zapach potu - jakie choroby mogą go powodować?

Jeżeli przyczyną nadpotliwości i intensywnego zapachu ciała jest choroba, jedynym wyjściem jest wyleczenie pierwotnej dolegliwości. Należą do nich:
* cukrzyca - ciało może wtedy wydzielać woń zgniłych owoców lub acetonu,
* nowotwór,
* schorzenia nerek - pot miewa wtedy zapach amoniaku,
* problemy z wątrobą - czasem objawiają się zapachem świeżej wątróbki.
To najpowszechniejsze choroby przewlekłe na naszej szerokości geograficznej, które mogą powodować zmiany w zapachu ciała. Pozostałe to m.in. dur brzuszny czy gruźlica. Zapach potu mogą zmieniać także krótkotrwałe schorzenia, jak np. różyczka, ospa czy odra, a nawet zwykłe przeziębienie, jeśli występuje z gorączką.
Pamiętaj jednak, że w przypadku chorób przewlekłych zapach ciała zmienia się zwykle w ich dość zaawansowanym stadium - jeżeli podejrzewasz u siebie którąś z nich, bezzwłocznie udaj się do lekarza!

Ostry zapach potu a styl życia

Jeżeli nie cierpisz na żadne z wyżej wymienionych schorzeń, a w Twojej rodzinie nie było podobnych przypadków, być może nieprzyjemny zapach potu wynika z niezdrowego trybu życia. Zwróć uwagę na:
* swoją dietę - czy spożywasz dużo produktów wysoko przetworzonych, fast-foodów i smażonych potraw? Zastąp je warzywami, owocami i produktami pełnoziarnistymi,
* używki - szczególnie kawa i papierosy mogą powodować przykry zapach ciała,
* wagę - nadwaga i otyłość również mogą być przyczyną problemu,
* zawartość cynku i witamin z grupy B w swoim jadłospisie - spróbuj jeść więcej roślin strączkowych, jaj, orzechów, wątróbki i produktów pełnoziarnistych.
Niezależnie od przyczyny ostrego zapachu potu, warto też używać dobrego antyperspirantu, np. Ultraświeżego dezodorantu od Vichy, który zapewni świeżość i będzie łagodny dla delikatnej skóry pod pachami dzięki zawartości wody termalnej Vichy. Również zmiana stylu życia na zdrowszy, nawet jeśli niezdrowe odżywianie nie jest głównym źródłem problemu, jest wskazana. Nie tylko pomoże to w walce z przykrym zapachem i nadmierną pracą gruczołów potowych, ale też wpłynie korzystnie na Twoje samopoczucie.

Zespół Vichy

go to top