OK

OK Cancel

Thank you

Close

Oczyszczający żel do twarzy - jakie składniki powinien zawierać?

  • favoris

Oczyszczający żel do mycia twarzy to jeden z niezbędnych kosmetyków do pielęgnacji skóry. Czy wiesz, jakie powinien zawierać składniki, aby rzeczywiście był skuteczny. Dowiedz się, czego szukać w oczyszczających żelach do mycia twarzy!

Oczyszczający żel do twarzy - postaw na świadomy wybór

Na półkach w sklepach kosmetycznych, drogeriach czy nawet aptekach jest wiele różnego rodzaju żeli do mycia twarzy. Każdy z nich jest dedykowany względem innego typu skóry twarzy, a co za tym idzie zalecany do stosowania przy odmiennych schorzeniach, dolegliwościach i problemach skórnych. Z tego właśnie względu, żel powinniśmy wybierać świadomie, nigdy przypadkowo. Źle dopasowany produkt może tylko pogorszyć kondycję skóry, zaostrzyć jej problematykę i utrudnić leczenie różnych chorób, np. trądziku, łuszczycy czy też atopowego zapalenia skóry (AZS). Pierwszym wyznacznikiem, do wyboru dobrego żelu do twarzy powinno być zatem jego przeznaczenie, czyli to dla jakiej skóry jest dedykowany - normalnej, suchej, tłustej, mieszanej. Kolejny krok to dokładne przeanalizowanie składu kosmetyku do mycia twarzy.

Jakie składniki powinny zawierać dobre żele do mycia twarzy?

*Głównym zadaniem oczyszczającego żelu do twarzy jest eliminacja zanieczyszczeń i sebum z powierzchni twarzy. W tym celu, w produkcie do twarzy, niezbędna jest obecność składników myjących. Substancje, które pełnią takie funkcje, a z tego względu warto szukać ich w składzie żeli myjących, to m.in.: Coco-Betaine, Hexylene Glycol, Cocamide DEA, Cocamidopropyl Betaine czy też składniki z grupy Glucoside.

*Podczas wyboru żelu do twarzy, warto zwrócić uwagę na obecność kwasów. W zależności od rodzaju kwasu, żel będzie wykazywał odmienne właściwości i zastosowanie oraz będzie dedykowany do innego rodzaju skóry. Wśród najpopularniejszych kwasów, jakie można znaleźć i których warto szukać w żelach myjących są : Glycolic Acid o właściwościach nawilżających (stężenie 15%-owe), regenerujących naskórek (stężenie 30%-owe) i złuszczających (stężenie 70%-owe); Salicylic Acid o działaniu przeciwzapalnym oraz przyspieszającym gojenie podrażnień; Citric Acid o zdolnościach rozjaśniających przebarwienia skórne, a co za tym idzie wyrównujących koloryt skóry; Capryloyl Salicylic Acid o właściwościach złuszczających, przeciwzapalnych oraz antyseptycznych.


*Regularne mycie twarzy jest konieczne dla troski o jej zdrową kondycję i piękny wygląd, niestety częsty kontakt skóry z wodą może znacznie ją wysuszyć i podrażnić. Z tego względu, w żelach oczyszczających do twarzy warto szukać składników nawilżających i wiążących wodę, które często nazywane są humektantami i substancjami higroskopijnymi. Dzięki nim, skóra będzie odporna na wysuszenie i inne objawy świadczące o jej suchości (świąd, pieczenie, kłucie, łuszczenie). Wśród nich wyróżnia się np. Peg-8, Caprylyl Glycol, Glycerin, Panthenol, Propylene Glycol.

*Oczyszczanie skóry twarzy może zaburzać pH skóry. Najczęściej dzieje się to wskutek twardej wody oraz zbyt agresywnego pocierania twarzy dłońmi. W tym celu należy ograniczyć dotyk skóry oraz wybierać żele do mycia twarzy, które w swoim składzie zawierają substancje wyrównujące pH skóry (Sodium Hydroxide) oraz wspomagające odbudowę jej bariery ochronnej (Dipotassium Glycyrrhizate). Żel, który pomaga odbudować pH skóry można rozpoznać również po tym, że na jego etykiecie będzie widniała informacja, iż jest przyjazny dla fizjologicznego pH skóry.

Żel oczyszczający do twarzy - jak i kiedy stosować?

Mimo, że żel do mycia twarzy ma jeden cel - oczyszczanie skóry, to w zależności od rodzaju produktu stosuje się go nieco inaczej. Warto zwrócić uwagę na takie kwestie jak: konsystencję żelu; porę dnia, kiedy można go stosować; zastosowanie, czyli czy produkt jest dedykowany bardziej do demakijażu czy dogłębnego mycia twarzy. Właściwości te są drugoplanowe i mniej ważne od składu kosmetyku, jednak również warto je uwzględnić, a produkt dopasować tak, by jego stosowanie było przyjemnością, a nie przymusowym obowiązkiem. Przykładem żelu, który jest bardzo uniwersalny, ponieważ można go stosować rano i wieczorem oraz takiego, który dogłębnie myje skórę jest Żel głęboko oczyszczający Normaderm Vichy. Ten dermokosmetyk jest zalecany dla osób z problematyczną skórą, jednak w ofercie tej aptecznej marki znajduje się wiele innych produktów myjących dedykowanych do innych typów skóry.

Najczęściej czytane

Jak szybko pozbyć się pryszcza?

Pielęgnacja twarzy

Jak szybko pozbyć się pryszcza?


Pryszcze mają to do siebie, że pojawiają się w najmniej odpowiednim momencie. Ślub, rozmowa kwalifikacyjna, wakacyjny wyjazd nie mogą się odbyć z nieestetyczną czerwoną krostką na twarzy. Dlatego też wiele z nas od razu po szybkiej identyfikacji problemu przechodzi do jego eliminacji, czyli wyciskania. Ale uwaga! Ten sposób na pryszcze nie należy do najlepszych! Dowiedz się, dlaczego i sprawdź, jak szybko pozbyć się pryszcza, bez uszczerbku dla skóry!

Przeczytaj artykuł

Łuszcząca się skóra na twarzy – czym może być spowodowana?

Pielęgnacja twarzy

Łuszcząca się skóra na twarzy – czym może być spowodowana?

Łuszcząca się skóra na twarzy to bardzo uporczywy problem, który może mieć różne podłoże. Łuszcząca się skóra to dolegliwość typowa dla skóry suchej i szorstkiej, jednak niekiedy przypadłość ta może mieć związek z poważniejszymi chorobami skóry. Podpowiadamy zatem, z czego może wynikać łuszczenie się skóry z twarzy i jak z nim walczyć!

Przeczytaj artykuł

Jak stosować kwas kojowy?

Pielęgnacja twarzy

Jak stosować kwas kojowy?

Kwas kojowy jest uznawany przez dermatologów i kosmetologów za jedną ze skuteczniejszych substancji przeciwdziałających problemowi nadmiernej pigmentacji. Bardzo dobrze sprawdza się przy leczeniu plam pigmentacyjnych, ostudy oraz innych zaburzeń kolorytu skóry. Jak stosować kwas kojowy, by przyniósł on najlepsze rezultaty?

Przeczytaj artykuł

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Woda termalna

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Wody termalne to szczególny rodzaj wód podziemnych, których temperatura w momencie wydobycia jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza w okolicy, przy czym nie może to być mniej niż 20 Celsjusza. Są to krystalicznie czyste wody zawierające unikalne, właściwe dla danego rejonu kompozycje składników mineralnych i pierwiastków śladowych powstające w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw ziemi ku powierzchni. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem w lecznictwie, a od niedawna również w przemyśle kosmetycznym.

Przeczytaj artykuł

go to top