OK

OK Cancel

Thank you

Close

Phenoxyethanol w kosmetykach - za co jest odpowiedzialny?

Phenoxyethanol to częsty składnik kosmetyków pielęgnacyjnych. Dowiedz się, czym jest ta substancja, jakie funkcje pełni oraz czy jest bezpieczna dla zdrowia skóry i organizmu.

Phenoxyethanol przedłuża trwałość kremów do twarzy

Phenoxyethanol – chemia w kosmetykach?

Phenoxyethanol w nazwie chemicznej to 2-fenoksyetanol, jednak w powszechnym nazewnictwie używa się po prostu fenoksyetanol lub w wersji angielskiej –phenoxyethanol. Substancja ta jest organicznym związkiem chemicznym oraz cieczą, która z natury ma kwiatowy zapach. Phenoxyethanol pochodzi z grupy eterów, jest bowiem fenylową pochodną glikolu etylenowego. Dobrze rozpuszcza się w wodzie. Naturalnie występuje w zielonej herbacie. Jest związkiem chemicznym stosowanym w różnych dziedzinach przemysłu, najczęściej jednak wykorzystuje się go w kosmetykach.

Phenoxyethanol w kosmetykach – funkcje i działanie

Phenoxyethanol w kosmetykach pełni przede wszystkim funkcję składnika konserwującego. Odpowiada za to, aby dany produkt, który aplikujemy na twarz czy ciało, przez cały czas stosowania był zdatny do bezpiecznego używania. Kosmetyki – zwłaszcza te, które nakładamy na skórę za pomocą palców – są narażone na szybkie zepsucie, ponieważ podczas zwykłego stosowania z łatwością mogą się do nich dostać różnego rodzaju bakterie i mikroorganizmy. Phenoxyethanol zapobiega dostaniu się, rozwojowi i przetrwaniu drobnoustrojów w produkcie. Ma szerokie spektrum działania przeciwdrobnoustrojowego i bakteriobójczego – jest skuteczny przeciwko różnym bakteriom Gram-ujemnym i Gram-dodatnim, a także przeciwko drożdżom, natomiast jego wpływ na mikroflorę i mikrobiom skóry jest bardzo słaby. Z tego powodu już od wielu lat jest chętnie stosowany w kosmetykach jako konserwant, np. w kremach do twarzy. Zapewnia ochronę przed skażeniem mikrobiologicznym oraz zapewnia kosmetykom długą żywotność (zwykle powinny być one zużyte w okresie od 6 do 24 miesięcy po otwarciu). Dodatkowo swoim działaniem wspiera funkcje innych konserwantów, które znajdują się w składzie kosmetyków. Składniki ten może być również rozpuszczalnikiem innych konserwantów oraz substancji zapachowych.

Czy phenoxyethanol jest bezpieczny?

Phenoxyethanol bez wątpienia ma pożyteczne właściwości i pełni ważne funkcje w kosmetykach, w których składzie się znajduje. Jako konserwant podlega surowym kryteriom oceny bezpieczeństwa stosowania – liczba i ilość środków konserwujących, które można stosować w kosmetykach, są bardzo ograniczone i ściśle regulowane przez wiele międzynarodowych przepisów, a dane dotyczące ich bezpieczeństwa są często ponownie badane przez ekspertów naukowych międzynarodowych organów ds. zdrowia, w celu uwzględnienia najnowszych badań.

W ostatnich latach pojawiły się podejrzenia, że Phenoxyethanol może mieć toksyczny wpływ na reprodukcję – dlatego postulowano, aby zakazać stosowania go w produktach dla dzieci poniżej 3. roku życia. Jednak w 2016 roku Europejski Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów uznał phenoxyethanol za składnik bezpieczny dla wszystkich konsumentów, w tym dzieci w każdym wieku – gdy jest stosowany jako środek konserwujący w produktach kosmetycznych w maksymalnym stężeniu 1% (to jego maksymalne dopuszczalne stężenie w gotowym produkcie). W 2015 r. w programie badań przesiewowych substancji zaburzających funkcjonowanie układu hormonalnego amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (US-EPA) ustalono też, że phenoxyethanol nie ma działania estrogenowego2. Ponadto, chociaż może być rzadkim czynnikiem uczulającym, nie został sklasyfikowany jako składnik działający uczulająco na skórę przez Europejską Agencję Chemikaliów (ECHA). Należy jednak pamiętać, że nad sybstancją tą ciągle są prowadzone badania – zaleca się więc, aby unikać go w pielęgnacji niemowląt (przede wszystkim jako składnika chusteczek do oczyszczania i pielęgnacji pupy), powinny też uważać na niego kobiety w ciąży oraz osoby ze skórą wrażliwą i chorobami dermatologicznymi (jak AZS czy łuszczyca), może bowiem wywoływać podrażnienie i reakcję alergiczną.

Wątpliwości dotyczące stosowania fenoksyetanolu powstały z powodu obaw związanych ze stosowaniem całej grupy estrów glikolowych – niektóre z nich rzeczywiście zostały uznane za substancje toksyczne i mające wpływ na reprodukcję, a tym samym zakazane do stosowania w kosmetykach. Nie należy jednak do nich Phenoxyethanol! Badania wykazały, że składnik ten:

  • Jest bardzo szybko wchłaniany, metabolizowany i wydalany przez skórę.3
  • W dawkach stosowanych w kosmetykach nie powoduje toksyczności w organizmie. Efekty takie (działanie hematologiczne i wpływ na wątrobę) obserwowano przy podaniu dużych dawek drogą doustną.4
  • Nie wpływa na układ rozrodczy. 5
  • Nie zaburza układu hormonalnego.
  • Jako składnik kosmetyków, w niewielkich stężeniach, nie daje miejscowych działań niepożądanych, takich jak podrażnienie czy odczyn alergiczny.

To wszystko powoduje, że fenoksyetanol jest uważany za jeden z najlepiej tolerowanych konserwantów w kosmetykach. Można go stosować w ciąży, gdyż nie wpływa na rozwój dziecka ani na układ rozrodczy. Jest bezpieczny także dla dzieci w każdym wieku, gdy jest stosowany jako składnik konserwujący w produktach kosmetycznych w stężeniu nie większym niż 1%.

Phenoxyethanol w kosmetykach – gdzie można go znaleźć?

Phenoxyethanol występuje głównie w różnego rodzaju kosmetykach do nawilżania ciała – w balsamach, kremach, mleczkach czy emulsjach. Dodatkowo, bardzo często jest to składnik kremów i kuracji w formie serum do skóry twarzy, zwłaszcza tych o właściwościach nawilżających. Jeśli masz skórę wrażliwą, warto sięgać po produkty bez dodatku phenoxyethanolu – np. serum nawilżające do skóry wrażliwej Vichy Aqualia Thermal, które może okazać się dobrym wyborem podczas codziennej pielęgnacji skóry twarzy, także dla kobiet w ciąży.

1 https://ec.europa.eu/health/scientific_committees/consumer_safety/docs/sccs_o_195.pdf
2 Endocrine Disruptor Screening Program (EDSP) Estrogen Receptor Bioactivity, www.epa.gov/endocrine-disruption/endocrine-disruptor-screening-program-edsp-estrogen-receptor-bioactivity
1,2,3 SCCS. Opinion on phenoxyethanol 2016 [updated October 2016]. Available from: https://ec.europa.eu/health/ scientific_committees/consumer_safety/ docs/sccs_o_195.pdf

go to top