OK

OK Cancel

Thank you

Close

Phenoxyethanol w kosmetykach - za co jest odpowiedzialny?

  • favoris

Phenoxyethanol to jeden ze składników, który można znaleźć w składzie kosmetyków pielęgnacyjnych. Dowiedz się, czym jest ta substancja, jakie funkcje pełni oraz czy jest bezpieczna dla zdrowia skóry i organizmu!

Phenoxyethanol - chemia w kosmetykach?

Phenoxyethanol w kosmetykach - za co jest odpowiedzialny?

Phenoxyethanol w nazwie chemicznej to 2-fenoksyetanol, jednak powszechnym nazewnictwie używa się po prostu fenoksyetanol lub w wersji angielskiej - phenoxyethanol. Substancja ta jest organicznym związkiem chemicznym oraz cieczą, która z natury ma kwiatowy zapach. Phenoxyethanol pochodzi z grupy eterów, jest bowiem fenylową pochodną glikolu etylenowego. Dodatkowo dobrze rozpuszcza się w wodzie, dlatego bardzo często występuje w kosmetykach o właściwościach nawilżających. Mimo, że fenoksyetanol zalicza się do substancji chemicznych, to w kosmetykach pełni on istotne funkcje.

Fenoksyetanol w kosmetykach - funkcje i działanie

Phenoxyethanol w kosmetykach pełni funkcję składnika konserwującego. Odpowiada za to, aby dany produkt, który aplikujemy na skórę twarzy czy też ciała, przez cały czas stosowania, był zdatny do bezpiecznego używania. Właściwość ta jest wręcz konieczna, ponieważ kosmetyki, które przy pomocy palców aplikujemy na skórę są narażone na zepsucie. Do środka, podczas zwykłego stosowania, mogą dostać się różnego rodzaju bakterie, i mikroorganizmy. Fenoksyetanol w kosmetykach zapobiega dostaniu się, rozwojowi i przetrwaniu wszelkich ciał obcych, jakie mogą dostać się do środka ze środowiska zewnętrznego. Dodatkowo phenoxyethanol swoim działaniem wspiera funkcje innych konserwantów, które znajdują się w składzie kosmetyków. Innym zastosowaniem tego składnika jest jego właściwość rozpuszczająca. Otóż phenoxyethanol w kosmetykach może być również rozpuszczalnikiem konserwantów czy też substancji zapachowych. Do innych, równie ważnych zastosowań i funkcji fenoksyetanolu, wlicza się działanie bakteriobójcze (bakteriocyd) oraz właściwości zapachowe.

Czy phenoxyethanol jest bezpieczny?

Phenoxyethanol bez wątpienia ma pożyteczne właściwości i pełni niezastąpione funkcje w kosmetykach, w których składzie się znajduje. Niestety, substancja ta nie jest na tyle bezpieczna, na ile wskazuje szereg jej dobroczynnych działań. Fenoksyetanol należy bowiem do substancji alergennych, czyli tzw. alergenów. Są to składniki, które mogą wywoływać uczulenie na skórze oraz reakcje alergiczne, np. wyprysk kontaktowy. Na takie zmiany skórne są narażone przede wszystkim osoby z wrażliwą skórą oraz różnymi chorobami skóry (AZS - atopowe zapalenie skóry, inaczej atopia skóry; łuszczyca). Fenoksyetanol nie jest również zalecany dla dzieci oraz kobiet w ciąży. Wynika to nie tylko z alergennych właściwości tej substancji. Wpływ na to ma również fakt, że phenoxyethanol może wchłaniać się przez skórę, a następnie przenikać do krwiobiegu, a także to, że substancja ta nie została w pełni przebadana. Mimo że istnieje wiele badań dotyczących fenoksyetanolu, to specjaliści z dziedziny kosmetologii i zdrowia skóry jednoznacznie twierdzą, że nie są one wystarczające i nie jest ich zbyt dużo, aby mogły w pełni uzupełnić naszą niewiedzę i rozwiać wątpliwości odnośnie do tego składnika.

Phenoxyethanol w kosmetykach - gdzie można go znaleźć?

Fenoksyetanol występuje głównie w różnego rodzaju kosmetykach do nawilżania ciała - w balsamach, kremach, mleczkach czy emulsjach. Dodatkowo, bardzo często jest to składnik kremów i serów (l.poj. serum) do skóry twarzy, zwłaszcza tych o właściwościach nawilżających. Osoby ze zdrową i odporną (na działanie potencjalnych szkodliwych składników) skórą, mogą spokojnie stosować kosmetyki, w których składzie znajduje się phenoxyethanol. Osoby z wrażliwą skórą, kobiety w ciąży i dzieci, nie powinny mieć styczności z takimi produktami. Wówczas zaleca się stosować sprawdzone i bezpieczne, dedykowane szczególnie dzieciom czy też kobietom w ciąży. Produktem pielęgnacyjnym, który również jest bezpieczny i posiadający właściwości nawilżające (czyli tak jak większość kosmetyków z phenoxyethanolem), jest serum nawilżające do skóry wrażliwej Vichy Aqualia Thermal, które może okazać się dobrym wyborem podczas codziennej pielęgnacji skóry twarzy. Produkt ten jest bezpieczny, ponieważ jest to dermokosmetyk dostępny w aptece i w pełni przystosowany do stosowania przez osoby nawet z bardzo wrażliwą skórą.

Najczęściej czytane

Jak szybko pozbyć się pryszcza?

Pielęgnacja twarzy

Jak szybko pozbyć się pryszcza?


Pryszcze mają to do siebie, że pojawiają się w najmniej odpowiednim momencie. Ślub, rozmowa kwalifikacyjna, wakacyjny wyjazd nie mogą się odbyć z nieestetyczną czerwoną krostką na twarzy. Dlatego też wiele z nas od razu po szybkiej identyfikacji problemu przechodzi do jego eliminacji, czyli wyciskania. Ale uwaga! Ten sposób na pryszcze nie należy do najlepszych! Dowiedz się, dlaczego i sprawdź, jak szybko pozbyć się pryszcza, bez uszczerbku dla skóry!

Przeczytaj artykuł

Łuszcząca się skóra na twarzy - czym może być spowodowane?

Pielęgnacja twarzy

Łuszcząca się skóra na twarzy - czym może być spowodowane?

Łuszcząca się skóra na twarzy to bardzo uporczywy problem, który może mieć różne podłoże. Łuszcząca się skóra to dolegliwość typowa dla skóry suchej i szorstkiej, jednak niekiedy przypadłość ta może mieć związek z poważniejszymi chorobami skóry. Podpowiadamy zatem, z czego może wynikać łuszczenie się skóry z twarzy i jak z nim walczyć!

Przeczytaj artykuł

Jak stosować kwas kojowy?

Pielęgnacja twarzy

Jak stosować kwas kojowy?

Kwas kojowy jest uznawany przez dermatologów i kosmetologów za jedną ze skuteczniejszych substancji przeciwdziałających problemowi nadmiernej pigmentacji. Bardzo dobrze sprawdza się przy leczeniu plam pigmentacyjnych, ostudy oraz innych zaburzeń kolorytu skóry. Jak stosować kwas kojowy, by przyniósł on najlepsze rezultaty?

Przeczytaj artykuł

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Woda termalna

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Wody termalne to szczególny rodzaj wód podziemnych, których temperatura w momencie wydobycia jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza w okolicy, przy czym nie może to być mniej niż 20 Celsjusza. Są to krystalicznie czyste wody zawierające unikalne, właściwe dla danego rejonu kompozycje składników mineralnych i pierwiastków śladowych powstające w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw ziemi ku powierzchni. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem w lecznictwie, a od niedawna również w przemyśle kosmetycznym.

Przeczytaj artykuł

go to top