OK

OK Cancel

Thank you

Close

Podrażnienia po depilacji - jak załagodzić ich objawy?

Kilka pociągnięć maszynką jednorazową, parę przesunięć depilatorem i zamiast cieszyć się aksamitnie gładką skórą, zastanawiasz się, jak zamaskować nieestetyczne zaczerwienienie i obficie rozsiane krostki. Znasz to? Podrażnienia po depilacji to Twój stały problem? Sprawdź razem z nami, jaka jest ich przyczyna i zobacz, jak skutecznie łagodzić objawy podrażnionej skóry po depilacji!

Skąd się biorą podrażnienia po depilacji? Być może to problem natury technicznej

Podrażnienia po depilacji - jak załagodzić ich objawy?

Jeżeli uważasz, że depilacja bez podrażnień jest niemożliwa, oznacza to zapewne, że z problemem podrażnień po goleniu zmagasz się już od dłuższego czasu, a być może nawet stał się on dla Ciebie pewnego rodzaju normą. Ale nie załamuj rąk! To, że skóra w taki sposób reaguje na usuwanie owłosienia jest rzeczą najzwyklejszą, bowiem pozbywanie się włosków to sprawa kultury, a nie natury. Włosy na brwiach, nogach, pod pachami czy w okolicy bikini to naturalna narośl naszej skóry, która ma wspomagać jej funkcje ochronne. Pozbywanie się ich jest rytuałem narzuconym nam kulturowo, i chociaż dziś stanowi fundament higieny, niekoniecznie musi podobać się naturze. No i oczywiście się nie podoba. Bo co się dzieje ze skórą depilowaną? Po pierwsze nagminnie dochodzi do uszkodzenia naskórka, a więc i znajdującej się na jego powierzchni warstwy hydrolipidowej. W konsekwencji naruszenia bariery okluzyjnej skóra traci zbyt dużo wilgoci i staje się po prostu przesuszona. Po drugie w miejscu świeżo usuniętych włosków (cebulek włosa) bardzo często dochodzi do infekcji, a nawet pojawienia się stanów zapalnych - co daje się zauważyć właśnie w postaci zaczerwienienia czy też wysypki.

O tym, w jaki sposób nasza skóra reaguje na depilację decyduje i jej rodzaj, i oczywiście technika golenia. Nie zdziwi nikogo zapewne stwierdzenie, że skóra wrażliwa, atopowa, czy sucha, częściej będzie zmagała się z podrażnieniem po depilacji niż na przykład skóra normalna, dobrze nawilżona przez sebum. Również powszechnie wiadomo, że nie każda technika usuwania owłosienia jest dobra dla każdego. Są osoby, które zawsze mają podrażnienia po depilacji depilatorem, woskiem, czy też zwykłą jednorazówką. Na ogół dobrze znamy swoją skórę i wiemy, co może jej szkodzić. Ale z drugiej strony bardzo często popełniamy błędy albo z niewiedzy, albo z przyzwyczajenia. I to właśnie te błędy zazwyczaj owocują nieestetycznym wyglądem ogolonej skóry.

Więc jakie błędy zwykłyśmy popełniać?
1. Depilujemy się “na sucho” lub przy użyciu nieodpowiedniego kosmetyku.
2. Nie zmiękczamy skóry przed depilacją.
3. Golimy nogi w pośpiechu i niedbale.
4. Używamy starej, tępej i często zainfekowanej maszynki.
5. Golimy się “pod włos”.
6. Nie nawilżamy skóry po depilacji.
7. Błąd popełniany zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn to zbyt częste golenie. W ten sposób nie pozwalamy skórze na regenerację.

Jak złagodzić podrażnienia po depilacji? To kwestia odpowiedniej pielęgnacji

Podrażnienia po depilacji - jak załagodzić ich objawy?

Przede wszystkim należy przestać popełniać wyżej wymienione błędy, które bardzo często są bezpośrednią przyczyną podrażnień po depilacji. Następnie warto pamiętać, że usuwanie owłosienia chociaż jest zabiegiem dziś obowiązkowym - a więc czasem nużącym - ma nas upiększyć, a nie oszpecić, dlatego też warto wykonać go pieczołowicie, dzięki czemu nie utrudnimy sobie życia.

Jak depilować się bez podrażnień:
1. Przygotuj skórę do zabiegu. O wiele łatwiej usuwa się niechciane owłosienie ze skóry nawilżonej i rozgrzanej. Dlatego chwytaj za depilator, wosk, czy maszynkę dopiero po prysznicu bądź kąpieli, nigdy przed nimi ani zaraz po wejściu do wanny.
2. Używaj specjalnych preparatów do golenia, najlepiej tych z aloesem bądź inną substancją silnie nawilżającą. Masz do wyboru mnóstwo kosmetyków: balsamy, pianki, żele, itp.
3. Upewnij się, że to aplikowane na skórę preparaty nie wywołują odczynów alergicznych.
4. Depiluj się nową bądź zdezynfekowaną maszyną.
5. Dbaj o swój depilator!
6. Przed depilacją możesz wykonać peeling, dzięki któremu małe włoski przebiją się przez naskórek.
7. Usuwaj włoski zgodnie z kierunkiem ich wzrostu.
8. Po goleniu nałóż na skórę specjalny kosmetyk o właściwościach nawilżających i antyseptycznych. Na rynku jest wiele tego typu produktów. Jednymi z najczęściej rekomendowanych przez dermatologów są dermokosmetyki na bazie wody termalnej, jak Vichy Ideal Body oraz specjalne olejki eteryczne. Testuj z Vichy i przekonaj się, że depilacja nie musi być klątwą!

A jeżeli już podrażnienia po depilacji nastąpią, wówczas najlepiej:
1. Naruszony naskórek przede wszystkim należy zdezynfekować, tym bardziej jeśli zaczerwienienie powstało na skutek użycia starej maszynki.
2. Nieestetyczne skutki golenia łatwo zminimalizować dzięki odpowiedniemu nawilżeniu. Tu szczególnie polecane jest masło shea, mocznik, wspomniany już aloes, czy na przykład kwas lipohydroksylowy, który wspomaga odnowę komórkową.
3. Jeżeli podrażnione miejsce wywołuje pieczenie, można zneutralizować je spryskując wrażliwe miejsce wodą termalną w sprayu.
4. W przypadku podrażnienia po depilacji bikini najlepiej sprawdzą się preparaty o silnych właściwościach odżywczych i antybakteryjnych. Mogą to być kosmetyki wzbogacone o tlenk cynku, alantoinę, mocznik, czy inny humektant, olejek herbaciany oraz witaminy A i E. A jeżeli już podrażnienia po depilacji nastąpią, wówczas najlepiej:
1. Naruszony naskórek przede wszystkim należy zdezynfekować, tym bardziej jeśli zaczerwienienie powstało na skutek użycia starej maszynki.
2. Nieestetyczne skutki golenia łatwo zminimalizować dzięki odpowiedniemu nawilżeniu. Tu szczególnie polecane jest masło shea, mocznik, wspomniany już aloes, czy na przykład kwas lipohydroksylowy, który wspomaga odnowę komórkową.
3. Jeżeli podrażnione miejsce wywołuje pieczenie, można zneutralizować je spryskując wrażliwe miejsce wodą termalną w sprayu.
4. W przypadku podrażnienia po depilacji bikini najlepiej sprawdzą się preparaty o silnych właściwościach odżywczych i antybakteryjnych. Mogą to być kosmetyki wzbogacone o tlenk cynku, alantoinę, mocznik, czy inny humektant, olejek herbaciany oraz witaminy A i E.

go to top