OK

OK Cancel

Thank you

Close

Sebum

Sebum jest mieszaniną substancji lipidowych produkowanych przez gruczoły łojowe, które chronią skórę przed wysychaniem oraz czynnikami zewnętrznymi.

Sebum to mieszania substancji lipidowych, które są produkowane przez gruczoły łojowe. Stymulatorem wydzielania sebum jest metabolit testosteronu – dihydrotestosteron (DHT). Łój zawiera cholesterol i jego estry, kwasy tłuszczowe, trójglicerydy, diglicerydy, estry wosku i skwalen. Odgrywa ważną rolę w fizjologii skóry, chroniąc ją przed wysychaniem, ma też właściwości antybakteryjne i antyoksydacyjne. Sebum przedostaje się na powierzchnię skóry przez ujścia mieszków włosowych (gruczoły łojowe są położone w ich bezpośrednim sąsiedztwie). Emulsja powstała z łoju i potu tworzy na powierzchni skóry warstwę ochronną przed przesuszeniem i czynnikami zewnętrznymi, zabezpiecza naskórek przed maceracją, jest także lubrykantem do włosów – powlekając je nadaje im miękkość i chroni przed urazami. Ilość wytwarzanego sebum zależy od ilości i wielkości gruczołów łojowych – skórę głowy i twarzy cechuje zwiększone wydzielanie łoju w stosunku do innych obszarów ciała. Największa produkcja łoju następuje w okresie dojrzewania i zmniejsza się wraz z wiekiem. W temperaturze ciała sebum jest płynne, wydziela się go ok. 1-2 gramów na dobę.  

Sebum stanowi pożywkę dla mikroorganizmów, które znajdują się na skórze. Zawiera ono trójglicerydy, które są rozkładane przez bakterie bądź drożdżaki, na skutek czego dochodzi do uwolnienia kwasów tłuszczowych, wykazujących działanie drażniące. To natomiast stanowi dodatkową stymulację dla gruczołów łojowych, a w przypadku skóry głowy może prowadzić do rozwoju różnych schorzeń, np. łupieżu. Nadmierna produkcja sebum jest cechą charakterystyczną dla skóry tłustej i trądzikowej. Niedobór sebum sprawia, że skóra staje się cienka, sucha i podatna na urazy. Przyczyną zaburzeń w produkcji łoju najczęściej są hormony lub nieodpowiednia pielęgnacja. Jeśli dojdzie do nagłego usunięcia ze skóry substancji tłuszczowych (np. poprzez stosowanie agresywnych kosmetyków na bazie alkoholu), po krótkim czasie gruczoły łojowe zaczynają wytwarzać większą ilość łoju, a gdy pokrywa substancji tłuszczowych wyrówna się, ich aktywność uspokaja się.

Dowiedz się więcej o gruczołach łojowych

Tłusta skóra potrzebuje nawilżania, ponieważ jej przesuszanie może prowadzić do jeszcze silniejszej produkcji sebum przez gruczoły łojowe. Phytosolution krem korygujący niedoskonałości do skóry trądzikowej redukuje niedoskonałości i zapewnia skórze 24-godzinne nawilżanie, wzmacnia też jej barierę ochronną.

Sebum jest produkowane przez gruczoły łojowe

Indeks dermatologiczny