OK

OK Cancel

Thank you

Close

Poparzenia słoneczne - czyli jak się opalać, żeby ich uniknąć?

Poparzenia słoneczne to bardzo częsty efekt uboczny długotrwałego i intensywnego opalania się na słońcu bez odpowiedniego zabezpieczenia. Oparzenia słoneczne mogą mieć bardzo zgubne konsekwencje dla całego naszego organizmu, dlatego warto nauczyć się opalać w taki sposób, by ich uniknąć. Podpowiadamy zatem, jak powinno wyglądać bezpieczne opalanie krok po kroku!

jak uniknąć poparzeń słonecznych

Oparzenia po opalaniu - czym nam grożą?

Poparzenia słoneczne to nie tylko zaczerwienienie, pieczenie, bolesne bąble czy schodząca płatami skóra po kilku lub kilkunastu dniach od opalania. Za poparzenia na słońcu odpowiedzialne są przede wszystkim promienie UVB, które powodują płytkie uszkodzenia komórek naskórka, tkanki łącznej, DNA, RNA, białek komórkowych i błon komórkowych, w wyniku czego możemy mieć do czynienia z nowotworem płaskokomórkowym lub kolczystokomórkowym skóry. Dobra wiadomość jest jednak taka, że nie musimy całkowicie unikać słońca, by uchronić się przed jego negatywnym wpływem. W tym przypadku niezbędne jest przede wszystkim stosowanie odpowiednich kosmetyków ochronnych oraz przestrzeganie kilku ważnych zasad bezpiecznego opalania.

Jakie kosmetyki do opalania wybrać?

Jeżeli chcemy uchronić się przed poparzeniami słonecznymi, a także przebarwieniami słonecznymi, bardzo dużo uwagi musimy poświęcić na wybór odpowiednich kosmetyków przeciwsłonecznych.

Powinny one zawierać wysokie filtry UV, to znaczy minimum SPF 30 - mniejsze filtry mogą nie stanowić wystarczającej ochrony przed intensywnym działaniem słońca.
Ma to szczególne znaczenie w przypadku osób, które posiadają jasną karnację, a tym samym największe skłonności do oparzeń słonecznych. W takiej sytuacji powinniśmy wybierać możliwie jak najwyższy filtr, np. SPF 50, który będzie stanowił skuteczne zabezpieczenie przed niekorzystnym wpływem promieni słonecznych.

Bardzo ważne jest to, by stosowany przez nas kosmetyk zawierał ochronę nie tylko przed promieniowaniem UVB, ale też UVA, które co prawda nie stanowi bezpośredniej przyczyny oparzeń po opalaniu, ale odpowiada za szybkie starzenie się skóry, powstawanie zmarszczek i najgroźniejszą postać nowotworu skóry tzn. czerniaka.

Jeżeli podczas wakacji chętnie korzystamy z kąpieli, stosowane przez nas kosmetyki powinny być wodoodporne, tak jak matujący krem do twarzy Vichy Idéal Soleil SPF 50 - pamiętajmy o tym, że na głębokość jednego metra wody może dotrzeć nawet 50% promieniowania UVB i ok. 77% promieni UVA.

Jak się opalać, by zapobiec poparzeniom słonecznym?

Najlepiej unikać opalania się między godz. 11.00 a 15.00 - to właśnie w tym czasie słońce wykazuje swoją największą aktywność i jest odpowiedzialne za poparzenia słoneczne na skórze.

Na początku należy bardzo ostrożnie dawkować promienie słońca - melanina, czyli barwnik obecny w skórze, potrzebuje od 3 do 8 dni, by wytworzyć barierę ochronną.
Przed pierwszą w danym roku ekspozycją słoneczną, warto przyciemnić skórę przy pomocy samoopalacza - co prawda balsam brązujący nie uchroni nas bezpośrednio przed poparzeniem, ale zmniejszy ryzyko jego pojawienia się w pierwszym dniu opalania.
Pamiętajmy o tym, by posmarować skórę na ok. 30 min. przed wyjściem na słońce - tyle czasu potrzeba, by preparat wchłonął się w skórę i był w stanie ją chronić przed promieniami UV.


Aplikację kremu lub balsamu do opalania należy ponawiać co ok. 1-2 godziny - kosmetyk ścieramy ze skóry leżąc na ręczniku, leżaku czy piasku.

Preparat ochronny powinien też po raz kolejny znaleźć się na naszej skórze po każdym wyjściu z wody - nie zapominajmy też o tym, by dokładnie wytrzeć ciało, gdyż schnięcie na słońcu grozi właśnie poparzeniem słonecznym.

Pod szczególną ochroną przeciwsłoneczną powinny znaleźć się dzieci przed ukończeniem 3. roku życia. Ich niedojrzała skóra jest całkowicie bezbronna wobec słońca, a poparzenie w wieku dziecięcym może dać o sobie znać w przyszłości w postaci zmian nowotworowych.

Jak złagodzić oparzenia słoneczne? Leczenie poparzeń

Co jeśli mimo wszystko nie udało nam się uchronić przed poparzeniem? W takim przypadku należy sięgnąć po preparat o odpowiednich właściwościach chłodzących i łagodzących podrażnienia. Najlepiej sprawdzą się tu kosmetyki z dodatkiem pantenolu lub alantoiny, które zmniejszą zaczerwienienia na skórze i ukoją ból. Jeśli skóra jest mocno zaczerwieniona i piecze, na jej powierzchni pojawiły się pęcherze, a dolegliwościom tym dodatkowo towarzyszą dreszcze czy spadek temperatury ciała, z poparzeniem słonecznym należy niezwłocznie wybrać się do lekarza.

Zespół Vichy

go to top