OK

OK Cancel

Thank you

Close

Premenopauza a płodność – kiedy należy zaprzestać stosowania tabletek antykoncepcyjnych? Jak menopauza wpływa na płodność?

Decyzja o zaprzestaniu przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych powinna odnosić się do odczuwanych objawów i opierać się na konsultacji z ginekologiem.

Premenopauza a płodność – kiedy należy zaprzestać stosowania tabletek antykoncepcyjnych? Jak menopauza wpływa na płodność?

W okresie premenopauzy miesiączki stają się nieregularne. Nie oznacza to jednak, że gdy nadchodzi menopauza, a płodność wydaje się obniżona, można współżyć bez zabezpieczenia. Ryzyko zajścia w ciążę nadal jest realne i wcale nie takie małe, o czym się za chwilę przekonasz.

Dlatego w pierwszym okresie menopauzy radzimy stosować się do zaleceń ginekologa i nie podejmować żadnych decyzji na własną rękę.

Menopauza a płodność – kiedy tak naprawdę ustaje

Ponieważ płodność kobiet nie ustaje od razu, konsultacja oraz badania u ginekologa są w tym momencie najważniejsze, a w przypadku, kiedy wizyta u specjalisty nie może odbyć się w niedługim czasie, zalecamy kontynuowanie stosowania tabletek w okresie premenopauzy.

Więcej o tym DLACZEGO

Zmniejszenie liczby pęcherzyków jajnikowych rozpoczyna się w wieku 35 lat, a tuż przed menopauzą spadek ich liczby jest coraz większy, aż w końcu powoduje utratę płodności. Prawdopodobieństwo zajścia w nieoczekiwaną ciążę po 45 roku życia wynosi około 15%, choć może się to znacznie różnić w zależności od kobiety. Nadal więc istnieje na to spora szansa.
Z tego powodu kobietom w okresie premenopauzy, które są aktywnie seksualnie, zaleca się kontynuowanie stosowania antykoncepcji(1). Premenopauza a płodność nie stoją ze sobą
w sprzeczności.

Okres przed menopauzą to przejściowy okres poprzedzający menopauzę, który może trwać od kilku miesięcy do kilku lat.

Jest on definiowany przez wahania hormonalne, które powodują nieregularne miesiączki.

Nie zaleca się wykonywania badań hormonalnych czy podejmowania leczenia w okresie premenopauzy, ponieważ wahania poziomu hormonów są tak duże, że odczytanie wyników może być trudne i mylące. Jednak warto pamiętać, że możesz być nadal płodna, nawet jeśli przechodzisz już menopauzę. Tabletki antykoncepcyjne są wtedy nadal zalecane, aby ochronić się przed potencjalną ciążą.

Po 50. roku życia ryzyko zajścia w ciążę jest niewielkie, ale nadal warto stosować antykoncepcję mechaniczną. Jak więc widzisz, całego tematu wcale nie kończy menopauza, tabletki antykoncepcje mogą być wtedy wciąż potrzebne.

Kobietom zaleca się zaprzestać stosowania tabletek antykoncepcyjnych w celu sprawdzenia, czy cykl menstruacyjny powróci. Kiedy pojawi się menopauza, jajniki zaprzestają produkcji pęcherzyków lub hormonów, co całkowicie uniemożliwia zajście w ciążę i antykoncepcja nie jest już potrzebna.

Dowiedz się jak często chodzić do ginekologa podczas menopauzy

Co należy zapamiętać:

• Premenopauza a płodność – warto pamiętać, że nie ustaje ona całkowicie w tym okresie.

• Ryzyko zajścia w ciążę po 45. roku życia wynosi około 15%.

Szybka wskazówka:

● Należy regularnie stosować się do zaleceń ginekologa, aby wiedzieć, kiedy należy przerwać przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych.

Powyższy tekst jest tylko jednym z cyklu artykułów o zdrowiu i pielęgnacji skóry na naszym blogu.

Korzystając z wiedzy lekarzy oraz najnowszych badań klinicznych, Vichy od ponad 100 lat rozwija ekspertyzę w zakresie zaawansowanej pielęgnacji twarzy oraz skóry głowy i włosów.

Dowiedz się więcej i przeczytaj o zmarszczkach i starzeniu się skórymenopauziesuchej skórze twarzy oraz trądziku.
Możesz także sprawdzić porady o pielęgnacji skóry głowy i włosów, a w szczególności łupieżu, doborze szamponu przeciwłupieżowegowypadaniu włosów czy zakolach.

Podpowiadamy również jak dobrać: krem do twarzykrem przeciwzmarszczkowykrem pod oczyserum do twarzykrem na trądzikkrem na nocampułki do twarzy czy krem z filtrem do twarzy oraz super nowość – booster.

Przeczytaj też o aktywnych składnikach dermatologicznych: Kwasie HialuronowymKolagenie czy Peptydach.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł, to podziel się nim na swoich Social Mediach!

BIBLIOGRAFIA


1. Lambert M, Begon E, Hocké C. La contraception après 40 ans. RCP Contraception CNGOF 2018.

Najczęściej czytane

go to top