OK

OK Cancel

Thank you

Close

Przebarwienia hormonalne - czy można je załagodzić domowymi sposobami?

Piękna i gładka skóra bez przebarwień to marzenie większości kobiet, chociaż są i te, które nie wyobrażają sobie siebie np. bez piegów. Jednak przebarwienia hormonalne przeważnie nie wyglądają uroczo, a znacząco wpływają na estetykę skóry. Problem plam hormonalnych dotyczy co trzeciej kobiety po 30. roku życia i aż 90% po 50-tym. Jakie są przyczyny tego problemu i czy można je załagodzić domowymi sposobami?

Czy przebarwienia hormonalne można je załagodzić domowymi sposobami?

Czym są przebarwienia hormonalne?

Plamy hormonalne to hiperpigmentacje, czyli bezkształtne, płaskie plamki, mające ciemniejszy kolor niż skóra. Dzielą się na drobne np. piegi i plamy soczewicowate oraz na większe nazywane zmianami ogólnymi, które pojawiają się wskutek ciąży, zaburzeń hormonalnych, nadczynności tarczycy, dolegliwości wątroby i schorzeń dermatologicznych. Należy podkreślić, że przebarwienia hormonalne nie zagrażają zdrowiu, wpływają natomiast na wygląd, ponieważ najczęściej pojawiają się w miejscach odsłoniętych takich jak twarz, dekolt i ręce.

Przyczyny przebarwień hormonalnych

Istnieje kilka czynników, które prowadzą do wzmożonej produkcji melaniny, powodując powstawanie plam hormonalnych. Są to:
- ekspozycja na słońce - promieniowanie UV prowadzi do powstania rumienia słonecznego. Zwiększa się też ilość melanocytów i nasila pigmentacja.
- czynniki genetyczne - gdy zmiany pigmentacyjne są wrodzone albo mamy skłonności do ich występowania. Pojawiają się piegi, hiperpigmentacja wokół oczodołów, plamy soczewicowate
- podeszły wiek
- niektóre choroby - np. zaburzenia pracy wątroby, tarczycy czy przysadki
- wpływ hormonów

Choroby a przebarwienia twarzy

Związek plam na twarzy i hormonów jest naprawdę istotny, ponieważ hormony odpowiadają za wiele istotnych funkcji w organizmie, również za przebarwienia skóry. Najbardziej narażone na powstawanie plam hormonalnych są kobiety po 50. roku życia, przechodzące menopauzę. Również stosowanie tabletek antykoncepcyjnych oraz zastępczej terapii hormonalnej wpływa na pojawienie się przebarwień hormonalnych. Poza tym okres ciąży zwiększa ryzyko pojawienia się plam.

Domowe sposoby na plamy hormonalne na twarzy

Istnieje wiele sposobów, które warto wypróbować, aby pozbyć się zmian hormonalnych na twarzy. Począwszy od stosowania kremów oraz produktów rozjaśniających z dodatkową ochroną UV, a kończąc na zabiegach medycyny estetycznej takich jak laser frakcyjny. Jednak zanim posuniemy się do wykonania zabiegu estetycznego, warto sięgnąć po domowe sposoby takie jak:
- przemywanie twarzy maślanką
- smarowanie przebarwień hormonalnych na twarzy sokiem ze świeżego ogórka lub naparem z pietruszki
- maseczka z truskawek i porzeczek
- kurację marchewkową

Istotne jest również to, jakiego podkładu będziemy używać. Borykając się z problemem przebarwień hormonalnych na twarzy, warto wybrać podkład wyrównujący powierzchnię skóry. Fluid korygujący DERMABLEND™ to korekta 3D skóry z niedoskonałościami. Szczególnie polecany jest osobom z bliznami potrądzikowymi oraz tłustą skórą skłonną do trądziku. Produkt pomoże też przy zmianach hormonalnych na twarzy, ukryje niedoskonałości i defekty skóry. Aktywna formuła zawierająca kwas salicylowy (właściwości złuszczające i przeciwzapalne) i eperulinę (właściwości kojące) zapewnia lekką i naturalną korektę, a co więcej redukuje niedoskonałości. Przeznaczony jest do skóry wrażliwej, ponieważ ma działanie hiperalergiczne i nie powoduje zaskórników. Po jego użyciu skóra zostaje nawilżona oraz nieskazitelna!

go to top