OK

OK Cancel

Thank you

Close

Melanina

Melanina

Melanina to naturalny pigment produkowany przez znajdujące się w skórze melanocyty. Od jego ilości zależy barwa skóry, a także barwa włosów i kolor oczu. Pełni ona także funkcję ochronną, zapobiegając przenikaniu promieni UV. Jej ilość może się zwiększać wraz z ekspozycją na promienie słoneczne - wówczas objawia się to przejściową zmianą zabarwienia skóry, zwaną potocznie opalenizną.

Najmniej melaniny znajduje się we włosach koloru blond, najwięcej w czarnych. Ta sama zasada odnosi się również do koloru skóry. Noworodki rasy białej nie mają melaniny w tęczówce, stąd też kolor ich oczu zawsze jest niebieski, w przeciwieństwie do innych ras, u których substancja ta występuje jeszcze przed urodzeniem. Istnieją także osoby dotknięte albinizmem, czyli niedoborem melaniny w skórze objawiającym się białym zabarwieniem skóry oraz włosów.

Melanocytes_GP

W centrum naskórka

Najbardziej powierzchowna warstwa skóry, która pokrywa skórę właściwą.Zazwyczaj jest ona grubości kartki papieru, ale może być również grubsza. Ułożone naprzemiennie fałdy warstwy skórno-naskórkowej i brodawki skórne, nadają tej warstwie falisty wygląd. Składa się ona z czterech nałożonych na siebie warstw komórek, które leżą na połączeniu skóry właściwej z naskórkiem: warstwa podstawna, warstwa komórek walcowatych, warstwa ziarnista i warstwa rogowa. Ostatnia warstwa pokryta jest błoną hydrolipidową. Podczas gdy skóra składa się w 90% z keratynocytów, naskórek zawiera również melanocyty (komórki, które określają kolor skóry) i komórki Langerhansa. Naskórek jest pozbawiony naczyń krwionośnych, zamiast tego komórki są odżywiane na zasadzie dyfuzji z udziałem skóry właściwej.

Melanocytes_LP_box

Indeks dermatologiczny