OK

OK Cancel

Thank you

Close

Rozszerzone pory – jak je zwęzić?

Rozszerzone pory – jak pozbyć się „dziurek” z twarzy?

Trwale poszerzone ujścia gruczołów łojowych są charakterystyczne dla skóry tłustej i zaskórnikowej, mogą się też utrzymywać jako niechciana pamiątka po przebytym w wieku dojrzewania trądziku. Jak skutecznie je obkurczyć i zmniejszyć ich widoczność?

• Rozszerzone pory powstają głównie na skórze tłustej i mieszanej.
• Są zależne od czynników genetycznych, ale w dużej mierze ich powstawaniu sprzyja nieodpowiednia pielęgnacja, brak dokładnego oczyszczania, zanieczyszczenia.
• Pororeksja to obawa przed rozszerzonymi porami, która może powodować obsesyjną chęć pozbycia się ich poprzez oczyszczanie i wyciskanie. Niestety, działania takie będą nasilać problemy ze skórą.
• Można je zmniejszyć poprzez stosowanie masek na bazie glinki i dokładne oczyszczanie skóry w domu i w gabinecie. Ważna jest też ochrona skóry przed promieniami UV.


Trądzik?

Wypróbuj skuteczną pielęgnację DLA SKÓRY
SKŁONNEJ  DO TRĄDZKU Normaderm

Normaderm pielęgnacja dla skóry skłonnej do trądziku.

SKUTECZNOŚĆ
POTWIERDZONA KLINICZNIE

Normaderm - skuteczność Normaderm - skuteczność potwierdzona klinicznie
Sprawdź

1 Badania kliniczne na grupie 50 kobiet ze skórą skłonną do powstawnia trądziku. Skóra wrażliwa. Stosowanie: 2x dziennie przez 8 tygodni.

Normaderm

Trądzik?

Pory nie są defektem estetycznym, tylko naturalną cechą skóry. Te mikroskopijne otwory widoczne na skórze to ujścia mieszków włosowych, które są bezpośrednio połączone z gruczołami łojowymi i pozwalają odprowadzać substancje przez nie produkowane. Łój zawiera cholesterol i jego estry, kwasy tłuszczowe, trójglicerydy, diglicerydy, estry wosku i skwalen. Odgrywa ważną rolę w fizjologii skóry, chroniąc ją przed wysychaniem, ma też właściwości antybakteryjne i antyoksydacyjne. Niestety, gdy jego produkcja jest nadmierna, pojawiają się problemy, takie jak zaskórniki wykwity czy właśnie rozszerzone pory. Na skutek gromadzenia się w ujściach mieszków włosowych nadmiaru sebum i zrogowaciałego naskórka może dojść do ich trwałego poszerzenia – w ten sposób powstają charakterystyczne małe wgłębienia i dziurki, widoczne na powierzchni skóry.

Jakie czynniki sprzyjają rozszerzonym porom?

W dużym stopniu skłonność do nich jest uwarunkowana genetycznie. Niektóre osoby mają wrodzoną nadaktywność gruczołów łojowych oraz dodatkowo zaburzenia procesu keratynizacji naskórka – martwe komórki naskórka wraz z łojem czopują wtedy ujścia gruczołów łojowych i je rozpychają.
Rozszerzone pory są typowe dla skóry łojotokowej i mieszanej. Występują głównie w strefie T, tj. na brodzie, nosie i czole, bo tutaj aktywność gruczołów łojowych jest największa. Dosyć często pojawiają się też na policzkach.
Często są pozostałością po silnym łojotoku i trądziku przechodzonym w wieku dojrzewania. Mimo że z czasem skóra wraca do równowagi, niechcianą pamiątką po tamtych problemach są widoczne rozszerzone pory.
Nasilają się pod wpływem zanieczyszczeń, działania promieni UV, a także zmian klimatu (im wyższa temperatura i wilgotność, tym większa produkcja sebum).
Częstym powodem ich dużej widoczności jest nieodpowiednia pielęgnacja skóry, przede wszystkim stosowanie gęstych, oleistych kosmetyków, które zapychają pory, a także nieprawidłowe oczyszczanie skóry. Rozszerzaniu porów sprzyja też zbyt intensywne przesuszanie skóry preparatami matującymi i „osuszającymi” np. na bazie alkoholu.
Zwykle ich widoczność zwiększa się też z wiekiem, ponieważ skóra traci jędrność i elastyczność – ujścia gruczołów łatwiej więc ulegają rozciąganiu i poszerzaniu. 
Są też problemem osób z niedoborami witamin z grupy B oraz witaminy A, co sprzyja zaburzeniom keratynizacji – martwe komórki naskórka łączą się z wydzielanym łojem i blokują ujścia gruczołów łojowych.

Przeczytaj więcej o wpływie smogu i zanieczyszczeń powietrza na skórę.

Pororeksja, czyli strach przed rozszerzonymi porami

W dobie photoshopa i aplikacji pozwalających jednym kliknięciem uzyskać nieskazitelną skórę na zdjęciu, coraz więcej dziewczyn i młodych kobiet cierpi na tzw. pororeksję. Jest to obsesja na punkcie idealnie gładkiej skóry, bez widocznych porów. Gdy porówna się obraz własnej skóry w lusterku (zwłaszcza powiększającym) z porcelanową skórą modelek na wyretuszowanych zdjęciach – rzeczywiście różnica jest ogromna. U niektórych kobiet może to powodować wzmożoną chęć pozbycia się rozszerzonych porów – zaczynają nadmiernie wyciskać zaskórniki, agresywnie złuszczać skórę, traktować ją kwasami i preparatami na bazie alkoholu. Niestety, zwykle efekt jest odwrotny od zamierzonego – skóra staje się przesuszona i podrażniona lub odwrotnie, nasilają się łojotok i stany zapalne, a pory i zaskórniki stają się jeszcze bardziej widoczne. Pamiętajmy, że nieskazitelnie, wręcz nienaturalnie gładka skóra to efekt filtrów nakładanych na zdjęcia, a nie pielęgnacji. Często modelki i celebrytki – gdy zmyją makijaż i zejdą z planu zdjęciowego – borykają się z takimi samymi problemami skóry jak każda inna kobieta. Poza tym pamiętaj, że rzadko kiedy pokazujesz światu swoją twarz w takim zbliżeniu, w jakim widzisz ją w powiększającym lusterku. Nie rób więc tego sama sobie, bo twoja obsesja będzie się nasilać. Nie znaczy to jednak, że nie ma sposobów, aby poprawić wygląd skóry i zmniejszyć widoczność charakterystycznych „dziurek”.

W lustrze powiększającym łatwo zobaczyć rozszerzone pory

Jak zwęzić roszerzone pory?

 • W pielęgnacji skóry z widocznymi poszerzonymi porami bardzo ważne jest dokładne oczyszczanie skóry rano i wieczorem. Brud, zanieczyszczenia, sebum i resztki kosmetyków gromadzące się na twarzy zapychają pory i powodują ich poszerzanie.
 • Do oczyszczania stosuj łagodne środki, które nie będą przesuszać i podrażniać skóry – zbyt agresywne działanie wtórnie stymuluje gruczoły łojowe do pracy i problem zamiast się zmniejszać, z czasem się nasili.
 • Ostatnim krokiem oczyszczania skóry powinno być nałożenie toniku, najlepiej przeznaczonego do skóry mieszanej i łojotokowej. Tonik przywróci skórze odpowiednie pH i jednocześnie domknie i ściągnie rozszerzone pory. Toniki do skóry z tendencją do przetłuszczania mają też działanie matujące, dzięki czemu ograniczają nadmierne wydzielanie sebum.
 • Pomocne będą też regularnie wykonywane peelingi, które pomogą oczyścić pozatykane pory. Łagodne peelingi mechaniczne i enzymatyczne możesz stosować częściej, np. raz w tygodniu, a peelingi chemiczne na bazie kwasów – rzadziej, np. raz w miesiącu.
 • W pielęgnacji skóry ze skłonnością do poszerzonych porów świetnie sprawdzają się hydroksykwasy (np. kwas migdałowy, kwas glikolowy) oraz kwas azelainowy – ściągają one i zwężają pory. Na rynku dostępne są nie tylko peelingi, ale też kremy i fluidy z ich dodatkiem w niskim stężeniu. Ich regularne stosowanie prowadzi do zmniejszenia widoczności poszerzonych porów.
 • Bardzo dobre efekty przynosi też stosowanie dodatkowych produktów głęboko oczyszczających, takich jak maski na bazie glinki czy węgla roślinnego o silnym działaniu detoksykującym. Maseczki tego typu dosłownie „wyciągają” z porów zanieczyszczenia i jednocześnie prowadzą do ich obkurczenia. Poprawa jest widoczna zaraz po zastosowaniu. Maseczkę tego typu warto stosować 1-2 razy w tygodniu.
 • Latem chroń skórę przed słońcem – promienie UV są jednym z głównych czynników ekspozomu odpowiedzialnych za utratę kolagenu i elastyny, a więc białek podporowych zapewniających skórze jędrność i odpowiednie napięcie. Wiotka skóra szybciej ulega rozciągnięciu, a pory poszerzeniu.
 • Regularnie korzystaj z zabiegów profesjonalnych, które pomogą oczyścić skórę z czopów łojowo-rogowych, powodujących rozpychanie porów. Należą do nich przede wszystkim: mikrodermabrazja (a także oksybrazja, hydrabrazja), peeling kawitacyjny oraz peelingi chemiczne. Natomiast laser frakcyjny i mikronakłuwanie (tzw. microneedling) pobudzą regenerację skóry w obrębie porów i spowodują ich widoczne zwężenie oraz wygładzenie.

Dowiedz się więcej, czym jest ekspozom i jak działa na skórę:

 • Funkcjonowanie całego ludzkiego organizmu, w tym tempo starzenia się skóry, tylko w ok. 20% jest uwarunkowane genami. Aż 80% zależy od czynników środowiskowych, wynikających ze stylu życia, a dokładnie – z tego wszystkiego, na co narażone jest („eksponowane”) nasze ciało każdego dnia. Smog, stres, promienie UV, brak snu, dieta uboga w składniki odżywcze – to wszystko pogarsza stan skóry, prowadząc do podrażnień, stanów zapalnych, wysuszenia, zmarszczek, trądziku, przebarwień, ziemistego kolorytu i szybkiej utraty jędrności. Czynniki te są nazywane ekspozomem.


Jak zamaskować rozszerzone pory?

Na pewno nie dużą ilością podkładu i pudru oraz dokładaniem kolejnych warstw w ciągu dnia – wtedy wręcz widoczność porów może się nasilić, a kosmetyki osadzając się w nich dodatkowo będą blokowały ujścia gruczołów i przyczyniały się do rozciągania skóry w tym miejscu. Poniżej przedstawiamy krótką instrukcję makijażu tuszującego rozszerzone pory – obowiązkowo poprzedzonego odpowiednią pielęgnacją:

 • Jeśli szykujesz się na wielkie wyjście i zależy ci naprawdę na nieskazitelnej cerze, najpierw zrób łagodny peeling lub zastosuj maseczkę oczyszczającą, np. naszą Mineralną maseczkę oczyszczającą z aktywnym węglem i glinką kaolinową. Błyskawicznie odblokuje ona pory, zmiękczy naskórek, zrewitalizuje i zdetoksykuje skórę zmęczoną miejskim środowiskiem.
 • Następnie, po oczyszczeniu skóry, nałóż na nią lekki krem nawilżający. Krem Vichy Normaderm Phytosolution zmniejsza widoczność porów i zaskórników, a jednocześnie nawilża skórę i wzmacnia jej barierę hydrolipidową. Szybko się wchłania, nie pozostawia tłustej warstwy.
 • Na rynku dostępne są specjalne bazy błyskawicznie zmniejszające widoczność porów, zwykle o dosyć gęstej żelowej konsystencji. Nakładaj je punktowo, tylko na miejsca z widocznymi porami, najlepiej delikatnie wklepując opuszkami palców.
 • Czas na nałożenie podkładu! Wybierając podkład o mocnym kryciu i jednocześnie formule nawilżającej, możesz użyć go naprawdę w niewielkiej ilości, aby zatuszować pory. Polecamy Vichy Dermablend podkład kryjący i przedłużonej trwałości, który natychmiastowo maskuje wszelkie niedoskonałości, bez efektu maski i zapychania porów. Nakładaj go opuszkami palców bądź specjalną gąbeczką do makijażu – lekko wklepując w skórę. Takie „stemplowanie” twarzy pozwala kontrolować krycie, poza tym w ten sposób nie wcierasz pigmentu w pory i nie powodujesz ich rozciągania.
 • Na koniec możesz lekko przypudrować skórę naszym pudrem utrwalającym działanie korekcyjnego fluidu Dermablend, który zapewni matowe wykończenie przez cały dzień. Co ważne, jest odporny na pocenie, wilgoć, wycieranie. Nałóż go w niewielkiej ilości za pomocą pędzla.
 • Jeśli musisz w ciągu imprezy poprawić makijaż, najpierw delikatnie „osusz” skórę z nadmiaru sebum chusteczką higieniczną bądź bibułką matującą i dopiero wtedy lekko ją ponownie przypudruj. Zaraz po powrocie do domu zrób dokładny demakijaż i oczyść skórę z zabrudzeń i resztek kosmetyków.


Trądzik?

Wypróbuj skuteczną pielęgnację DLA SKÓRY
SKŁONNEJ  DO TRĄDZKU Normaderm

Normaderm pielęgnacja dla skóry skłonnej do trądziku.

SKUTECZNOŚĆ
POTWIERDZONA KLINICZNIE

Normaderm - skuteczność Normaderm - skuteczność potwierdzona klinicznie
Sprawdź

1 Badania kliniczne na grupie 50 kobiet ze skórą skłonną do powstawnia trądziku. Skóra wrażliwa. Stosowanie: 2x dziennie przez 8 tygodni.

Normaderm

Trądzik?

Zespół Vichy

Tag:

go to top