OK

OK Cancel

Thank you

Close

Sprawdzone sposoby jak dotlenić organizm

Pęd życia, praca od rana do nocy, nieustanne wypełnianie obowiązków, wszystko to sprawia, że zapominamy o najbardziej prozaicznej, podstawowej czynności, jaką jest oddychanie! Siedząc cały dzień w biurze, czasem tylko pomyślisz, że może to nie do końca zdrowe i że może przydałoby się wybrać na jakiś spacer. Dodatkowo zanieczyszczone w zime powietrze sprawia, że popadasz w apatię i brak Ci sił. Dotlenienie organizmu jest niezbędne w praktycznie każdym procesie zachodzącym w Twoim organizmie. Pierwszym narządem, który daje znać o niedotlenieniu organizmu jest mózg, który pracuje coraz wolniej, coraz słabiej zapamiętuje fakty, mało efektywnie pracuje i ma problemy z koncentracją. Sprawdź, sprawdzone sposoby na dotlenienie organizmu!

Jak dotlenić organizm — niedotlenienie krwi

Na niedotlenienie organizmu składa się również niedotlenienie krwi. Brak wystarczającej ilości erytrocytów zawierających hemoglobinę powoduje wiązanie zbyt małej ilości cząsteczek tlenu. Główną przyczyną niedokrwistości jest niedobór żelaza, związany z niewystarczającym spożywaniem żelaza, a także przewlekłą utratą krwi (np. obfite miesiączki). Niedobór żelaza objawia się zawrotami głowy, sennością, problemami z pamięcią i koncentracją oraz ogólnym osłabieniem organizmu. Niekiedy objawom tym towarzyszy wypadanie włosów, a nawet łysienie. Jeżeli cierpisz na niedokrwistość, koniecznie udaj się do lekarza specjalisty. Możesz także zwiększyć podaż pokarmów bogatych w żelazo, takich jak mięso, zielone warzywa, orzechy, buraki.

Niedotleniony organizm a sucha skóra twarzy

Istnieje powiązanie pomiędzy niedotlenieniem organizmu a pogorszeniem jakości skóry twarzy. Jeżeli zdarza Ci się czasem intensywnie spędzać czas na świeżym powietrzu, doskonale znasz uczucie piękących, zdrowo wyglądających czerwonych polików. Szczególnie osoby ze skórą suchą powinni uważać na niedotlenioną skórę twarzy. Wysuszona, niedotleniona skóra twarzy dużo szybciej się starzeje.Można również pomyśleć o kosmetykach niwelujących zmarszczki.

Sprawdzone sposoby jak dotlenić organizm

1. Spaceruj, kiedy tylko możesz — spacer jednocześnie dotlenia, a także, poprawia wydolność organizmu. Nie wymaga od człowieka niesamowitej kondycji. Wystarczy, jeśli codziennie wysiądziesz przystanek wcześniej w drodze do pracy, lub zrezygnujesz z jazdy samochodem do pobliskiego sklepu.
2. Wietrz! - jeżeli Twoja praca wymaga przebywania przez długi czas w pomieszczeniu, zadbaj o to, by jak najczęściej otwierać okno. Dodatkowo raz na jakiś czas dokładnie wietrz pomieszczenie, np. w czasie przerwy na lunch. Pamiętaj, że sam wentylator nie wystarcza.
3. Wietrz sypialnię przed pójściem spać — to bardzo ważne, żeby pokój, w którym śpisz był wypełniony świeżym powietrzem. Zapewni to efektywny wypoczynek organizmu w czasie snu. Latem staraj się spać przy otwartym oknie.
4. Jeżeli pracujesz w domu, pozwól sobie na wyjście z niego w czasie przerwy. Dużym błędem jest przebywanie cały dzień w domu ze względu na obowiązki, nie wychodząc nawet na chwilę na zewnątrz.
4. Naucz się oddychać! - bardzo często oddychamy zbyt płytko. Staraj się nie garbić, a powietrze wciągaj głęboko i powoli. Szczególnie wtedy, gdy jesteś na świeżym powietrzu.

Zespół Vichy

go to top