OK

OK Cancel

Thank you

Close

Sprawdzone sposoby na wrastające włoski po depilacji

Lato za pasem, a Ty wstydzisz się pokazać nogi - zaczerwienione, pokryte drobnymi, nieestetycznymi zmianami? Nie martw się, nie jesteś jedyna! Problem wrastających włosków jest bardzo powszechny nie tylko wśród kobiet, ale u obu płci. Na szczęście można temu zaradzić. Zobacz nasze sprawdzone porady i dowiedz się, jak zapobiec wrastającym włoskom po goleniu!

Wrastające włoski - przyczyny

Sprawdzone sposoby na wrastające włoski po depilacji

Główną przyczyną wrastania włosków po depilacji jest zbyt gruby, zrogowaciały naskórek, który za szybko narasta pomiędzy zabiegami usuwania niechcianego owłosienia. Jedną z przyczyn tego zjawiska jest bardzo częsta przypadłość nazywana rogowaceniem mieszków włosowych, które z czasem może przejść w ich zapalenie. Ma ono swoje źródło w zaburzeniu procesów keratynizacji w tkance. Objawia się  zwykle występowaniem na skórze grudek, które z czasem ciemnieją, a także jej suchością i zaczerwienieniem. Jest to przypadłość uwarunkowana dziedzicznie - leczenie najlepiej skonsultować z lekarzem dermatologii. Zwykle można złagodzić jej objawy, delikatnie złuszczając i dogłębnie nawilżając naskórek, np. preparatami z mocznikiem czy delikatnie działającymi kwasami.
Jednak wrastające włoski po depilacji mogą się pojawiać także u osób ze zdrową skórą, niwecząc upiększające efekty tego zabiegu. Często jest to skutek:
* golenia pod włos - choć to najczęstsza metoda usuwania włosków, może być przyczyną ich wrastania. Postaraj się przyzwyczaić do przesuwania maszynki wraz z kierunkiem wzrostu włosa,
* golenie na sucho - aby prawidłowo przeprowadzić ten zabieg, potrzebujesz odpowiedniej pianki lub żelu, które nadadzą maszynce odpowiedni poślizg. W innym przypadku ostrze może podrażnić skórę i spowodować jej skaleczenia, a nierówno ucięty włos zacząć rosnąć w innym kierunku, a przez to wrastać w głąb skóry.


Wrastające włoski - jak zniwelować problem?

Sprawdzone sposoby na wrastające włoski po depilacji

Aby pozbyć się problemu wrastających włosków, poza wypracowaniem sobie odpowiedniego sposobu golenia, powinniśmy jeszcze właściwie zadbać o skórę. W tym celu musimy:
* głęboko nawilżyć skórę - zwłaszcza, jeśli jest podrażniona. Gładka i miękka skóra sprawi, że włos bez większych problemów wzrośnie nad jej powierzchnię,
* pamiętać o regularnym peelingu - najlepiej naturalnym - solnym lub cukrowym. Zabieg wykonujmy minimum raz na dwa tygodnie, a najczęściej co 3-4 dni. W ten sposób usuniemy martwy naskórek, dzięki czemu warstwa, przez którą musi przebić się włos, będzie cieńsza, co ułatwi mu drogę w odpowiednim kierunku. Do tego celu możesz też użyć miękkiej szczoteczki,
* używać produktów z delikatnymi kwasami - lekko złuszczą naskórek, a ponadto ujędrnią skórę i zwiększą poziom jej nawilżenia. Do codziennego stosowania najlepiej wybrać kosmetyki z zawartością kwasów PHA lub kwasem LHA, czyli lipohydroksylowym, który dodatkowo przejawia działanie przeciwzapalne. Ten ostatni znajdziesz np. w nawilżającym balsamie do ciała Vichy Ideal Body, którego formuła została wzbogacona również o kwas hialuronowy, naturalne olejki i wodę termalną Vichy - nawilżą one i dogłębnie odżywią skórę, pomagają złagodzić podrażnienia po goleniu.


Aby zlikwidować wrastające włoski na nogach, czy w okolicy bikini, możemy dodatkowo zastosować specjalny krem na wrastające włoski - taki preparat dostaniemy w aptece. Zwykle należy wklepywać go w skórę do drugiego dnia po depilacji.
Warto też zastanowić się nad odpowiednią dla nas metodą usuwania niechcianego owłosienia. W wielu przypadkach skuteczniejsza może się okazać depilacja woskiem na gorąco, który dokładnie oblepi włos, ułatwiając jego usunięcie wraz z cebulką. jednak taki zabieg wykonany niedokładnie i nieumiejętnie może tylko pogłębić problem - włoski pourywają się i poskręcają, przez co zmienią kierunek wzrostu, prawdopodobnie do wnętrza skóry.
Jeżeli problem wrastających włosków od dłuższego czasu nie daje Ci spokoju, możesz też zdecydować się na depilację laserową. Jednak zabieg ten jest dosyć kosztowny - dlatego najpierw wypróbuj nasze porady, które powinny pozwolić Ci pożegnać się z tym uciążliwym kłopotem!


Zespół Vichy

go to top