OK

OK Cancel

Thank you

Close

Mieszki łojowo-włosowe

Mieszki łojowo-włosowe obejmują mieszki włosowe i produkujące łój gruczoły łojowe. Gruczoł łojowy jest połączony z włosem, który znajduje się mniej lub bardziej w atrofii w zależności od części ciała, gdzie jest ulokowany. Istnieją różne rodzaje włosów. Na głowie mieszki włosowe rozciągają się na 4mm poniżej poziomu skóry głowy, a gruczoły łojowe są małe. Zarost na policzkach jest dość cienki, a cebulki włosa rozciągają się na 2mm pod powierzchnią skóry i mieszczą większe gruczoły łojowe. Włosy w nosie, na brodzie i kościach policzkowych są jeszcze bardziej delikatne - ledwo widoczne - ale połączone z nim gruczoły łojowe są bardzo duże.

W centrum skóry właściwej

Skóra właściwa to tkanka łączna znajdująca się pod naskórkiem. Pod nią znajduje się tkanka podskórna. Składa się ona z licznych włókiem kolagenowych i elastynowych oraz innych cząstek strukturalnych. Znajdują się w niej naczynia krwionośne i zakończenia nerwowe odpowiedzialne za zmysł dotyku, a także liczne torebki włosowe i wydzielnicze części gruczołów potowych i łojowych. Wydzielina tych ostatnich natłuszcza naskórek, chroniąc go przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Grubość skóry właściwej różni się w zależności od wieku - jest największa tuż po okresie dojrzewania, spada natomiast po 50 roku życia. Złożona jest z warstwy powierzchniowej oraz warstwy głębokiej. Odgrywa ona bardzo ważną rolę odżywczą dla tkanek oraz bierze udział w procesie termoregulacji, gojenia się ran i skaleczeń oraz usuwania z ciała odpadów przemiany materii.

Indeks dermatologiczny