OK

OK Cancel

Thank you

Close

Stan zapalny skóry - sposoby leczenia, objawy

Kiedy skóra swędzi i piecze, mamy uczucie napięcia i ściągania - to może być stan zapalny skóry. Po czym rozpoznać, że mamy do czynienia ze stanami zapalnymi twarzy? Jakie są najczęstsze objawy? Po jakie kosmetyki sięgnąć w takiej sytuacji? Czy istnieje balsam, który jest w stanie złagodzić stan zapalny na skórze i wyeliminować towarzyszący mu dyskomfort? Po jakie preparaty sięgnąć, żeby uporać się z tymi dolegliwościami? Jak skutecznie leczyć stan zapalny i przywrócić skórze równowagę?

Stan zapalny skóry - objawy

Po czym najłatwiej rozpoznać, że mamy do czynienia ze stanami zapalnymi skóry? Jakie są ich najczęstsze oznaki? Podstawowe objawy mogące wskazywać, że mamy problem ze stanem zapalnym skóry to:
- świąd
- pieczenie
- suchość i szorstkość skóry
- uczucie ściągania, napięcia skóry
- wszelkiego rodzaju podrażnienia i plamy na skórze.
Kiedy zaobserwujemy na swojej skórze wyżej wymienione objawy, powinniśmy rozważyć czy nie mamy problemu ze stanem zapalnym. Jeżeli objawy długo się utrzymują, zauważamy na skórze krosty lub nadżerki, powinniśmy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Dermatolog nie tylko zdiagnozuje naszą skórę, ale też dobierze najodpowiedniejszy program leczenia i właściwe preparaty do pielęgnacji. Co jednak, jeśli nie dokuczają nam silne objawy, ale odczuwamy dyskomfort związany ze stanem zapalnym skóry? Jak poradzić sobie w warunkach domowych i ukoić skórę?

Jak leczyć stan zapalny skóry?

Najważniejszym czynnikiem na drodze do wyleczenia skóry jest odpowiednia pielęgnacja. W przypadku silnego stanu zapalnego po konsultacji z lekarzem dostaniemy odpowiednie leki, najczęściej w formie kremów i maści. Jeśli jednak nasze dolegliwości nie są zbyt silne i nie utrzymują się długo, możemy spróbować sobie sobie poradzić. Najważniejsze jest dbanie o skórę w odpowiedni sposób. Vadamecum pielęgnacji skóry ze stanem zapalnym zawiera następujące zasady:
- ostrożnie z myciem - warto zmienić preparaty do kąpieli na łagodniejsze, mycie agresywnym środkiem może zaostrzyć objawy i dodatkowo podrażnić skórę (wybierajmy preparaty, które oczyszczą skórę bez naruszania jej delikatnej warstwy hydrolipidowej)
- kosmetyki stosujmy oszczędnie - nie przesadzajmy z nakładaniem dużej ilości kosmetyków, postawmy na jakość produktów, a nie ich ilość
- darujmy sobie makijaż - jeśli problemem są stany zapalne na twarzy, warto chociaż na kilka dni dać skórze odpocząć od kolorowych kosmetyków
- przede wszystkim nawilżanie - pomóżmy skórze się zregenerować, regularnie nakładając balsam nawilżający
- zwracajmy uwagę przede wszystkim na skład, dobrze jest sięgać po kosmetyki hipoalergiczne (jest mniejsze ryzyko, że podrażnią lub uczulą naszą, i tak nadwyrężoną, skórę)

Stan zapalny skóry to bardzo nieprzyjemna dolegliwość. Jeśli zauważymy u siebie jego objawy, czyli pieczenie, uczucie swędzenia czy krosty, reagujmy natychmiast. Im wcześniej wdrożymy plan leczenia naszej skóry, tym szybciej pozbędziemy się nieprzyjemnych dolegliwości. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji i dobrym nawykom, jesteśmy w stanie szybko pozbyć się stanu zapalnego i przywrócić skórze równowagę. Nie warto ignorować niepokojących sygnałów. Wcześnie rozpoznany stan zapalny skóry to szansa na powrót do zdrowia w krótkim czasie. Nie lekceważ znaków na swojej skórze. Tak, aby zawsze mieć pewność, że dbasz o swoją skórę jak należy i codziennie dajesz jej to, czego potrzebuje. W razie wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą.

Najczęściej czytane

Jak stosować kwas kojowy?

Pielęgnacja twarzy

Jak stosować kwas kojowy?

Kwas kojowy jest uznawany przez dermatologów i kosmetologów za jedną ze skuteczniejszych substancji przeciwdziałających problemowi nadmiernej pigmentacji. Bardzo dobrze sprawdza się przy leczeniu plam pigmentacyjnych, ostudy oraz innych zaburzeń kolorytu skóry. Jak stosować kwas kojowy, by przyniósł on najlepsze rezultaty?

Przeczytaj artykuł

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Woda termalna

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Wody termalne to szczególny rodzaj wód podziemnych, których temperatura w momencie wydobycia jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza w okolicy, przy czym nie może to być mniej niż 20 Celsjusza. Są to krystalicznie czyste wody zawierające unikalne, właściwe dla danego rejonu kompozycje składników mineralnych i pierwiastków śladowych powstające w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw ziemi ku powierzchni. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem w lecznictwie, a od niedawna również w przemyśle kosmetycznym.

Przeczytaj artykuł

Pieczenie skóry twarzy - przyczyny, sposoby pielęgnacji

Pielęgnacja twarzy

Pieczenie skóry twarzy - przyczyny, sposoby pielęgnacji

Różnego rodzaju podrażnienia a także przesuszenie, mogą powodować pieczenie skóry twarzy. Jakie są przyczyny powstawania tej dolegliwości? Co zrobić, żeby złagodzić pieczenie skóry i natychmiast ją ukoić? Jakie kosmetyki mogą nam pomóc zregenerować podrażnioną skórę twarzy? Czy można zabezpieczyć skórę przed takimi dolegliwościami?

Przeczytaj artykuł

Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

Pielęgnacja twarzy

Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

Peeling (ang. scrub, brushing) to nic innego, jak złuszczanie skóry, czyli usuwanie z jej powierzchni martwych komórek naskórka. Profesjonalne złuszczanie naskórka wykonujemy bardzo często w gabinetach kosmetycznych, jednak na peeling twarzy decydujemy się równie chętnie w domu. Podpowiadamy, jakie korzyści może przynieść nam stosowanie peelingu do twarzy i jak go poprawnie wykonać!

Przeczytaj artykuł

Kwas laktobionowy czym jest?

Pielęgnacja twarzy

Kwas laktobionowy czym jest?

Znany od lat, ale dopiero od niedawna bardzo popularny - kwas laktobionowy, podbił serca osób, które walczą z podrażnieniami i stanami zapalnymi skóry. Jednak kwas ten ma też inne zastosowania i właściwości, które sprawiają, że zdecydowanie warto się z nim zapoznać!

Przeczytaj artykuł

go to top