OK

OK Cancel

Thank you

Close

Stan zapalny skóry - sposoby leczenia, objawy

Kiedy skóra swędzi i piecze, mamy uczucie napięcia i ściągania - to może być stan zapalny skóry. Po czym rozpoznać, że mamy do czynienia ze stanami zapalnymi twarzy? Jakie są najczęstsze objawy? Po jakie kosmetyki sięgnąć w takiej sytuacji? Czy istnieje balsam, który jest w stanie złagodzić stan zapalny na skórze i wyeliminować towarzyszący mu dyskomfort? Po jakie preparaty sięgnąć, żeby uporać się z tymi dolegliwościami? Jak skutecznie leczyć stan zapalny i przywrócić skórze równowagę?

Stan zapalny skóry - objawy

Po czym najłatwiej rozpoznać, że mamy do czynienia ze stanami zapalnymi skóry? Jakie są ich najczęstsze oznaki? Podstawowe objawy mogące wskazywać, że mamy problem ze stanem zapalnym skóry to:
- świąd
- pieczenie
- suchość i szorstkość skóry
- uczucie ściągania, napięcia skóry
- wszelkiego rodzaju podrażnienia i plamy na skórze.
Kiedy zaobserwujemy na swojej skórze wyżej wymienione objawy, powinniśmy rozważyć czy nie mamy problemu ze stanem zapalnym. Jeżeli objawy długo się utrzymują, zauważamy na skórze krosty lub nadżerki, powinniśmy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Dermatolog nie tylko zdiagnozuje naszą skórę, ale też dobierze najodpowiedniejszy program leczenia i właściwe preparaty do pielęgnacji. Co jednak, jeśli nie dokuczają nam silne objawy, ale odczuwamy dyskomfort związany ze stanem zapalnym skóry? Jak poradzić sobie w warunkach domowych i ukoić skórę?

Jak leczyć stan zapalny skóry?

Najważniejszym czynnikiem na drodze do wyleczenia skóry jest odpowiednia pielęgnacja. W przypadku silnego stanu zapalnego po konsultacji z lekarzem dostaniemy odpowiednie leki, najczęściej w formie kremów i maści. Jeśli jednak nasze dolegliwości nie są zbyt silne i nie utrzymują się długo, możemy spróbować sobie sobie poradzić. Najważniejsze jest dbanie o skórę w odpowiedni sposób. Vadamecum pielęgnacji skóry ze stanem zapalnym zawiera następujące zasady:
- ostrożnie z myciem - warto zmienić preparaty do kąpieli na łagodniejsze, mycie agresywnym środkiem może zaostrzyć objawy i dodatkowo podrażnić skórę (wybierajmy preparaty, które oczyszczą skórę bez naruszania jej delikatnej warstwy hydrolipidowej)
- kosmetyki stosujmy oszczędnie - nie przesadzajmy z nakładaniem dużej ilości kosmetyków, postawmy na jakość produktów, a nie ich ilość
- darujmy sobie makijaż - jeśli problemem są stany zapalne na twarzy, warto chociaż na kilka dni dać skórze odpocząć od kolorowych kosmetyków
- przede wszystkim nawilżanie - pomóżmy skórze się zregenerować, regularnie nakładając balsam nawilżający
- zwracajmy uwagę przede wszystkim na skład, dobrze jest sięgać po kosmetyki hipoalergiczne (jest mniejsze ryzyko, że podrażnią lub uczulą naszą, i tak nadwyrężoną, skórę)

Stan zapalny skóry to bardzo nieprzyjemna dolegliwość. Jeśli zauważymy u siebie jego objawy, czyli pieczenie, uczucie swędzenia czy krosty, reagujmy natychmiast. Im wcześniej wdrożymy plan leczenia naszej skóry, tym szybciej pozbędziemy się nieprzyjemnych dolegliwości. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji i dobrym nawykom, jesteśmy w stanie szybko pozbyć się stanu zapalnego i przywrócić skórze równowagę. Nie warto ignorować niepokojących sygnałów. Wcześnie rozpoznany stan zapalny skóry to szansa na powrót do zdrowia w krótkim czasie. Nie lekceważ znaków na swojej skórze. Tak, aby zawsze mieć pewność, że dbasz o swoją skórę jak należy i codziennie dajesz jej to, czego potrzebuje. W razie wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą.

Zespół Vichy

go to top