OK

OK Cancel

Thank you

Close

Pieczenie skóry twarzy - przyczyny, sposoby pielęgnacji

Różnego rodzaju podrażnienia a także przesuszenie, mogą powodować pieczenie skóry twarzy. Jakie są przyczyny powstawania tej dolegliwości? Co zrobić, żeby złagodzić pieczenie skóry i natychmiast ją ukoić? Jakie kosmetyki mogą nam pomóc zregenerować podrażnioną skórę twarzy? Czy można zabezpieczyć skórę przed takimi dolegliwościami?

Pieczenie skóry - przyczyny

Podrażnienie i zaczerwienie skóry twarzy może wywołać wiele różnych czynników, poczynając od niekorzystnych warunków atmosferycznych, na drażniących kosmetykach kończąc. Najczęstsze przyczyny pieczenia skóry twarzy to:

*nadmierna ekspozycja na światło słoneczne bez zastosowania odpowiedniego kremu z filtrem UV (poparzenie słoneczne)
*niekorzystne warunki pogodowe, takie jak wiatr czy mróz
*reakcja alergiczna na określony produkt spożywczy bądź składnik kosmetyku
*zbyt intensywne oczyszczanie skóry, np. przy użyciu silnych żeli myjących czy peelingów
*stosowanie niewłaściwych produktów pielęgnacyjnych, np. kiedy mamy cerę wrażliwą lub problem z suchością skóry.

Najlepiej jest zacząć od zdiagnozowania przyczyn i ewentualnego wyeliminowania szkodliwych czynników. Co jednak zrobić, kiedy wiemy już co zaszkodziło naszej skórze, ale nadal dokucza nam pieczenie skóry?

Jak ukoić skórę twarzy?

Warto zacząć od wnikliwej obserwacji swojej skóry, szczególną uwagę powinniśmy poświęcić temu, jak zmienia się jej stan po zastosowaniu poszczególnych kosmetyków. Jeśli zauważymy jakiekolwiek niepokojące objawy - natychmiast odstawmy wybrany produkt. Co jednak zrobić, aby powstrzymać pieczenie skóry twarzy i zwalczyć dyskomfort? Jeżeli skóra twarzy jest przesuszona i łuszczy się, powinniśmy zacząć od jej nawilżenia. Najlepiej wybrać do tego hipoalergiczny krem, który zadziała kojąco i przywróci odpowiedni poziom nawilżenia. W większości przypadków dobrym wyborem będzie delikatny produkt o naturalnym składzie, taki jak np. Woda Termalna z Vichy, która łagodzi podrażnienia, stymuluje odbudowę komórek i wspiera reakcje obronne skóry. Taki preparat można stosować bez ograniczeń, a każda aplikacja przyniesie ulgę.

Jak uniknąć pieczenia skóry twarzy?

Kluczem do uniknięcia tego typu dolegliwości jest właściwa pielęgnacja skóry twarzy. Warto zapoznać się z najważniejszymi zasadami odpowiedniej pielęgnacji w celu zapobiegania powstawania podrażnień i pieczenia skóry. Vadamecum właściwego dbania o skórę twarzy zawiera następujące zasady:

*delikatne oczyszczanie - należy wybierać kosmetyki, które pozwolą usunąć zanieczyszczenia i nadmiar sebum, nie naruszając jednocześnie płaszcza ochronnego skóry
*systematyczne nawilżanie - warto używać kremu, który nie tylko zawiera składniki nawilżające, ale również pomoże w jej odbudowie i zregeneruje warstwę hydrolipidową
*ochrona przed szkodliwymi czynnikami - stosowanie filtrów przeciwsłonecznych i kremów ochronnych na wiatr i mróz
*wspieranie naturalnej ochrony skóry - stosowanie kosmetyków o neutralnym dla ludzkiej skóry pH, hipoalergicznych (warto rozejrzeć się za produktami mającymi w składzie naturalny czynnik nawilżający (NMF) - substancję występującą w skórze, odpowiedzialną za utrzymywanie odpowiedniego poziomu nawodnienia skóry).

Odpowiednia pielęgnacja przy zastosowaniu właściwych kosmetyków nie tylko pozwoli uniknąć takich dolegliwości jak podrażnienie czy pieczenie skóry twarzy, ale też wzmocni skórę od środka i pomoże jej się zregenerować.

Wnikliwa obserwacja stanu swojej skóry to bardzo dobry nawyk, który umożliwia monitorowanie niepokojących zmian i w razie potrzeby, szybką reakcję. W przypadku wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak świąd czy pieczenie skóry, nie wolno odwlekać konsultacji z lekarzem. Specjalista nie tylko fachowo oceni dotyczące nas problemy i zdiagnozuje ewentualne choroby skóry, ale też wypisze stosowne leki i doradzi właściwe dermokosmetyki do pielęgnacji. Dermatolog pomoże nam ustalić, czy przyczyny pieczenia skóry twarzy leżą w stosowaniu nieodpowiednich kosmetyków czy może niewłaściwej diecie. Dlatego, jeżeli objawy utrzymują się mimo delikatnej pielęgnacji i stosowania preparatów o działaniu kojącym - nie zwlekajmy z wizytą w poradni. Skóra jest bardzo delikatna i musimy o nią dbać z wyjątkową troską.

Rekomendowane produkty

 • Woda Termalna Vichy
 • Najczęściej czytane

  Jak stosować kwas kojowy?

  Pielęgnacja twarzy

  Jak stosować kwas kojowy?

  Kwas kojowy jest uznawany przez dermatologów i kosmetologów za jedną ze skuteczniejszych substancji przeciwdziałających problemowi nadmiernej pigmentacji. Bardzo dobrze sprawdza się przy leczeniu plam pigmentacyjnych, ostudy oraz innych zaburzeń kolorytu skóry. Jak stosować kwas kojowy, by przyniósł on najlepsze rezultaty?

  Przeczytaj artykuł

  Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

  Woda termalna

  Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

  Wody termalne to szczególny rodzaj wód podziemnych, których temperatura w momencie wydobycia jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza w okolicy, przy czym nie może to być mniej niż 20 Celsjusza. Są to krystalicznie czyste wody zawierające unikalne, właściwe dla danego rejonu kompozycje składników mineralnych i pierwiastków śladowych powstające w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw ziemi ku powierzchni. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem w lecznictwie, a od niedawna również w przemyśle kosmetycznym.

  Przeczytaj artykuł

  Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

  Pielęgnacja twarzy

  Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

  Peeling (ang. scrub, brushing) to nic innego, jak złuszczanie skóry, czyli usuwanie z jej powierzchni martwych komórek naskórka. Profesjonalne złuszczanie naskórka wykonujemy bardzo często w gabinetach kosmetycznych, jednak na peeling twarzy decydujemy się równie chętnie w domu. Podpowiadamy, jakie korzyści może przynieść nam stosowanie peelingu do twarzy i jak go poprawnie wykonać!

  Przeczytaj artykuł

  Kwas laktobionowy czym jest?

  Pielęgnacja twarzy

  Kwas laktobionowy czym jest?

  Znany od lat, ale dopiero od niedawna bardzo popularny - kwas laktobionowy, podbił serca osób, które walczą z podrażnieniami i stanami zapalnymi skóry. Jednak kwas ten ma też inne zastosowania i właściwości, które sprawiają, że zdecydowanie warto się z nim zapoznać!

  Przeczytaj artykuł

  Czy hormony mają wpływ na stan naszej skóry?

  Pielęgnacja twarzy

  Czy hormony mają wpływ na stan naszej skóry?

  Hormony rządzą życiem kobiety. Zależy od nich wiele - apetyt, przemiana materii, libido, nastrój, a nawet wygląd skóry. Dowiedz się, co oprócz estrogenu i prolastyny wpływa na kondycję skóry. Sprawdź, jaki jest rzeczywisty wpływ hormonów na skórę!

  Przeczytaj artykuł

  go to top