OK

OK Cancel

Thank you

Close

Szampon przeciwłupieżowy – jaki wybrać?

Szampon przeciwłupieżowy – jak działa?

Łupież jest wstydliwym schorzeniem, ale na szczęście łatwo i szybko można się go pozbyć. Jak powinien działać dobry szampon na łupież?

 • W leczeniu łupieżu stosuje się szampony przeciwłupieżowe o działaniu przeciwgrzybiczym i keratolitycznym.
 • Ważne, aby dermokosmetyk ten nawilżał też skórę głowy – przesuszenie może nasilić objawy łupieżu.
 • Jeśli objawy nie ustąpią po 3-4 tygodniach kuracji, należy skontaktować się z dermatologiem.

Łupież jest najczęściej występującym schorzeniem skóry głowy – uważa się, że może dotykać nawet 50% społeczeństwa.1 Aby doszło do wystąpienia jego objawów, muszą zaistnieć na skórze głowy odpowiednie warunki tłuszczowe do rozwoju grzyba drożdżopodobnego z gatunku Malassezia – wpływ na to mają czynniki genetyczne, ale też nieodpowiednia higiena, styl życia czy wzmożone przetłuszczanie się skóry głowy pod wpływem zmian hormonalnych.  Grzyb ten żywi się trójglicerydami obecnymi w łoju, w procesie tym wytwarzając wolne kwasy tłuszczowe, które podrażniają skórę i przyspieszają fizjologiczny proces odnowy komórek naskórka, co jest widoczne jako jego płatkowe łuszczenie się. Dlatego celem szamponu przeciwłupieżowego jest przede wszystkim działanie przeciwgrzybicze – ma likwidować przyczynę, a nie tylko objawy. 

Dowiedz się więcej o przyczynach łupieżu

Mycie głowy szamponem z substancją przeciwgrzybiczą to skuteczny sposób na pozbycie się łupieżu

Szampon na łupież – składniki

Do najbardziej skutecznych i najczęściej stosowanych w szamponach przeciwłupieżowych składników zalicza się:

 • siarczek selenu / dwusiarczanek selenu – ma silne działanie przeciwgrzybicze, skuteczność 1% roztworu siarczku selenu w leczeniu łupieżu została potwierdzona badaniami klinicznymi2, redukuje też swędzenie towarzyszące łupieżowi i ułatwia „odrywanie” się nagromadzonych i przyklejonych do skóry głowy łusek złuszczającego się naskórka,
 • pirytonian cynku – ma działanie przeciwgrzybicze i antybakteryjne, zmniejsza też łojotok, po umyciu głowy długo pozostaje na skórze głowy, co zwiększa skuteczność terapii,
 • ketokonazol – to pochodna imidazolu o silnym działaniu przeciwgrzybiczym, reguluje też pracę gruczołów łojowych oraz ułatwia oddzielanie łusek od skóry głowy; w szamponach stosowana w stężeniu do 2%; mimo niskiej wchłanialności w takiej formie przez skórę szampony na bazie tej substancji nie są polecane kobietom w ciąży i karmiącym oraz małym dzieciom,
 • pirokton olaminy – eliminuje patologiczną florę bakteryjną i grzyby, normalizuje wydzielanie łoju, ma działanie przeciwzapalne,
 • oktopiroks – niszczy różne formy mikroorganizmów, w tym grzyby, zmniejsza łojotok, działa przeciwzapalnie,
 • klimbazol – prowadzi do eliminacji patologicznych grzybów bytujących na skórze głowy,
 • smoła węglowa – substancja pozyskiwana w wyniku odgazowania węgla kamiennego (jako jeden z produktów ubocznych), stosowana w dermatologii w stężeniu do 5%, spowalnia proces dzielenia się komórek naskórka, łagodzi świąd; trzeba uważać z jej stosowaniem, bo uwrażliwia skórę na słońce, może też pozostawiać na głowie nieprzyjemny zapach,
 • kwas salicylowy – ma działanie keratolityczne, pomaga pozbyć się łuszczącego się płatami naskórka.

Kwas salicylowy

to niezbędny składnik szamponów na uporczywy łupież. Ma on działanie keratolityczne – rozluźnia połączenia keratynowe w naskórku na tyle mocno, że łuski złuszczającego się naskórka bez problemu odchodzą od skóry. Stosowany jako składnik pomocniczy razem ze związkami o działaniu przeciwgrzybiczym.

Ponadto w szamponach przeciwłupieżowych stosuje się takie substancje, jak: dziegieć, ichtiol i związki siarki (łagodzą świąd i zmniejszają łuszczenie się skóry), mocznik, pirytonian cynku i tiosalicylan cynku (podobnie jak kwas salicylowy mają działanie keratolityczne), witaminę A (reguluje proces odnowy komórkowej) oraz składniki o działaniu nawilżającym i łagodzącym (np. wodę termalną Vichy). To bardzo ważne, ponieważ substancje czynne zawarte w szamponach na łupież mogą podrażniać wrażliwą skórę głowy – warto więc wybrać taki preparat, który ma łagodną, pielęgnacyjną formułę, dzięki czemu może być bezpiecznie stosowany nie tylko leczniczo (jako kilkutygodniowa kuracja), ale też profilaktycznie (rzadziej, np. 1-2 razy w miesiącu, dla podtrzymania efektu).

Szampon peelingujący

To dermokosmetyk 2w1 polecany na ciężki, tłusty łupież. Ma działanie przeciwgrzybicze i złuszczające, dzięki czemu pozwala pozbyć się warstwy przyklejonych do skóry głowy i włosów łusek – problem ten pojawia się przy nasilonym łojotoku. W szamponie peelingującym Dercos Micro Peel zastosowano składniki o skutecznym działaniu przeciwłupieżowym i keratolitycznym (pirokton olaminy, kwas salicylowy), a także naturalne mikrodrobinki peelingujące. Jak działa?
 • 97% zauważyło natychmiastową skuteczność przeciwłupieżową3,
 • szampon eliminuje do 100% widocznego łupieżu4,
 • pomaga zachować równowagę mikrobiomu skóry głowy5,
 • zmniejsza świąd – co potwierdza 96% pacjentów6.

Jak stosować szampon przeciwłupieżowy?

 • Wybór szamponu – na rynku jest wiele szamponów przeciwłupieżowych, jednak mówimy tutaj o leczeniu schorzenia dermatologicznego – dlatego najlepiej wybrać dermokosmetyk o udowodnionym badaniami działaniu. Dzięki temu masz pewność, że terapia będzie nie tylko skuteczna, ale też bezpieczna dla skóry głowy i włosów. Substancje przeciwgrzybicze mają silne działanie – jeśli są niesprawdzonego pochodzenia albo użyto ich w nieodpowiedniej formule czy stężeniu, mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Możesz też poradzić się dermatologa.
 • Czytaj instrukcje – niektóre szampony wystarczy nałożyć na skórę głowy na 2-3 minuty, inne powinny pozostawać na niej dłużej. Jedne zaleca się stosować nie częściej niż 1-2 razy w tygodniu, inne można częściej. Są szampony typowo lecznicze (do krótkiego stosowania, jako terapia), inne można włączyć do codziennej pielęgnacji jako profilaktykę. Trzymaj się dokładnie zaleceń producenta!
 • Nie trzyj mocno głowy podczas mycia – nie wolno odrywać łusek łupieżu na siłę, bo możesz uszkodzić skórę głowy i zwiększyć ryzyko nadkażeń bakteryjnych. Może też dojść do naruszenia cebulek włosów, co będzie obserwowane jako nadmierne wypadanie włosów. Jeśli chcesz wspomóc złuszczenia płatków naskórka, wybierz szampon ze składnikami o działaniu keratolitycznym, np. z kwasem salicylowym.
 • Obserwuj efekty – producenci podają na opakowaniu, jak długo powinna trwać terapia przeciwłupieżowa. Zwykle to 3-4 tygodnie. Po tym czasie powinny być widoczne rezultaty – tj. całkowita eliminacja łupieżu, nawet silnego. Jeśli po tym czasie nie zobaczysz rezultatów, odwiedź dermatologa. Prawdopodobnie jest jakaś inna przyczyna nadmiernego łuszczenia się naskórka – po odpowiedniej diagnozie lekarz zaleci ci właściwą terapię leczniczą.
 • Zapobiegaj nawrotom – niestety, łupież ma to do siebie, że lubi nawracać. Dlatego po zakończonej terapii łagodny szampon przeciwłupieżowy stosuj profilaktycznie, np. raz w tygodniu (w przypadku tendencji do ciężkiego łupieżu tłustego) bądź rzadziej (np. raz na miesiąc w przypadku łagodnej formy łupieżu). Dzięki temu zapobiegniesz nawrotom łupieżu.

1 Turner G. A., Hoptroff M., Harding C. R.: “Stratum corneum dysfunction in dandruff” International Journal of Cosmetic Science, 2012, 34, 298–306
2 M. Rapaport, A randomized, controlled clinical trial of four anti-dandruff shampoos, „J Int Med Res”, 9 (2), 1981, s. 152–156, DOI: 10.1177/030006058100900213, PMID: 7014286.
3 Badanie konsumenckie – 2 tygodnie, 240 konsumentów.
4 Test konsumencki na 262 konsumentach - po regularnych stosowaniu przez 2 tygodnie, Włochy.
5 Badanie kliniczne z udziałem 56 pacjentów z łupieżem od umiarkowanego do ciężkiego.
6 Badanie obserwujące przeprowadzone przez dermatologa, po zastosowaniu szamponu Dercos w leczeniu ciężkiego łupieżu, 1619 pacjentów stosowało szampon 2-3 razy w tygodniu przez 4-6 tygodni.

Rekomendowane produkty

 • Dercos Micro Peel - Szampon peelingujący na ciężki, tłusty łupież

  DERCOS

  Dercos Micro Peel - Szampon peelingujący na ciężki, tłusty łupież

  Mycie włosów

  Szampon peelingujący o działaniu przeciwłupieżowym, eliminuje łupież oraz głęboko oczyszcza włosy i skórę głowy.

 • stamp-sticker_PL.png
  Dercos DS - Szampon przeciwłupieżowy, włosy suche

  DERCOS

  Dercos DS - Szampon przeciwłupieżowy, włosy suche

  Mycie włosów

  Szampon o zaawansowanym działaniu przeciwłupieżowym, który eliminuje do 100% widocznego łupieżu*.

 • Dercos - Szampon przeciwłupieżowy, wrażliwa skóra głowy

  DERCOS

  Dercos - Szampon przeciwłupieżowy, wrażliwa skóra głowy

  Mycie włosów

  Szampon o zaawansowanym działaniu przeciwłupieżowym, który eliminuje do 100% widocznego łupieżu*.

 • Najczęściej czytane

  Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

  Składniki dermokosmetyków

  Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

  Benzyl alcohol to składnik, który dla wielu osób jest całkowicie nieznany i obcy. Tymczasem alkohol benzylowy to składnik znacznej ilości kosmetyków, stosowanych przez nas każdego dnia. Z tego względu warto wiedzieć, czym jest benzyl alcohol i jakie ma zastosowanie w kosmetykach!

  Przeczytaj artykuł

  5 przyczyn intensywnego zapachu potu

  Pielęgnacja ciała

  5 przyczyn intensywnego zapachu potu

  Wydzielanie przez skórę potu, który ma niezbyt przyjemny zapach to naturalne zjawisko. Problem pojawia się wówczas, gdy pot produkowany jest w nadmiarze i ma bardzo intensywny zapach. Poznaj 5 przyczyn brzydkiego zapachu potu oraz sposoby na nadmierną potliwość!

  Przeczytaj artykuł

  10 zastosowań olejku herbacianego

  Pielęgnacja ciała

  10 zastosowań olejku herbacianego

  Olejek herbaciany to jeden z tych naturalnych produktów, który ma szerokie zastosowanie nie tylko w medycynie, ale też w kosmetyce. Olejek z drzewa herbacianego posiada wiele cudownych właściwości, które pomogą nam wygrać z różnymi chorobami - w tym również chorobami skóry. Jakie zastosowanie ma dokładnie olejek herbaciany? Przedstawiamy 10 sytuacji, w których warto po niego sięgnąć!

  Przeczytaj artykuł

  go to top