OK

OK Cancel

Thank you

Close

10 rzeczy, których nie wiesz o wulkanicznej wodzie z Vichy

Czerpana z głębin skał wulkanicznych woda termalna Vichy jest bogata w minerały i pierwiastki śladowe, którym zawdzięcza swoje właściwości pielęgnacyjne. Jakie inne sekrety skrywa? Co warto o niej wiedzieć?

1. To unikalna woda wulkaniczna

Woda termalna z Vichy nie jest „zwykłą” wodą termalną. Jest jedyną wodą wulkaniczną wydobywaną we Francji, która jest stosowana w dermokosmetykach. Co ją wyróżnia na tle innych wód termalnych? Pochodzi ona ze skał magmowych – obszar Owernii, na którym znajduje się Vichy, nazywany jest rejonem wygasłych wulkanów, których aktywność rozpoczęła się ok. 380 mln lat temu. To właśnie im woda Vichy zawdzięcza swój niezwykły skład (15 cennych dla skóry minerałów i pierwiastków śladowych o wysokiej koncentracji) i cenne właściwości.

Woda termalna Vichy pochodzi ze skał magmowych

2. Nasycona jest minerałami sprzed 380 mln lat

Jak powstała woda Vichy? Badania hydrogeologiczne wykazały, że woda ta pochodzi z deszczy, które wiele tysięcy lat temu padały nad tym regionem – woda deszczowa wniknęła w skały i krążyła pod Ziemią, dochodząc aż do warstwy magmy. Penetrując skały wulkaniczne woda stopniowo się ocieplała – średnio o 3-4 stopnie C na każde 100 m głębokości, aby finalnie osiągnąć 4000 m i temperaturę 140 stopni C. Tam została nasycona gazem. To właśnie spowodowało, że zyskała niezwykłą zdolność rozpuszczania minerałów i pierwiastków śladowych, którymi silnie nasycała się podczas wędrówki ku powierzchni Ziemi. Można więc powiedzieć, że minerały zawarte w wodzie termalnej Vichy mają 380 mln lat – tyle, ile skały wulkaniczne, z których pochodzą. Woda przebywa pod masywem wulkanów długą drogę ok. 50-60 km, zanim trafi na powierzchnię. Ponieważ proces ten jest stosunkowo szybki, zachowuje wyższą temperaturę – w momencie wydobycia wynosi ona ok. 30 stopni C. Uważa się, że wiek tej wody wynosi od 1000 do 18000 lat!

3. Jej skład jest unikalny

  • Ta czysta i nieskażona chemicznie woda zawiera bardzo wysoką koncentrację minerałów – aż 5,2 g / L.
  • Spośród wszystkich wód termalnych stosowanych w dermokosmetykach zawiera najbardziej zróżnicowaną kompozycję minerałów.
  • A także najwyższe stężenie pierwiastków śladowych, takich jak krzem, żelazo, mangan, fluor, bor czy lit.

Woda termalna Vichy

4. Jej właściwości są wykorzystywane w kosmetyce od dawna

Już w 1861 roku Francuska Akademia Medycyny uznała, że woda z regionu Vichy może mieć korzyści zdrowotne. Początkowo była ona stosowana doustnie – uważano, że w ciągu 21 dni przynosi widoczną poprawę zdrowia. W 1931 roku dr Prosper Haller, francuski dermatolog z uzdrowiska Vichy, odkrył, że woda ta ma też korzystne działanie na skórę – przyspieszając gojenie się ran. Rozpoczął więc badania nad jej wpływem na inne problemy dermatologiczne i tak narodziła się marka dermokosmetyków Vichy. Woda termalna Vichy jest obecna w każdym produkcie marki.

5. Charakteryzuje się niezwykłą czystością

Woda wulkaniczna sama w sobie jest biologicznie czysta, a źródła Vichy od 1874 roku są chronione przed zanieczyszczeniami (dotyczy to całego obszaru wokół źródła o powierzchni 12 600 hektarów). Dzięki temu woda nigdy nie była narażona na kontakt z powietrzem, światłem ani zanieczyszczeniami, dzięki czemu zachowała swój unikalny skład. Żeby zapewnić jej maksymalną czystość także w kosmetykach, po wydobyciu poddawana jest rygorystycznym analizom bakteriologicznym i fizykochemicznym w laboratoriach Vichy oraz przechodzi podwójną filtrację sterylizującą. Każdego dnia jest transportowana ze źródła do fabryki odległej zaledwie o 4 km od tego miejsca. Do kosmetyków używa się wody wydobytej maksymalnie 7 dni wcześniej.

6. Jest pod szczególną ochroną

Ochrona przed zanieczyszczeniami to nie wszystko. Od 2014 roku źródła Vichy znajdują się pod ochroną hydrologów z Auverwatch – projekt ten ma na celu monitorowanie wpływu zmian społeczno-środowiskowych oraz zmian klimatu na jakość wody. Od 2018 Park Regionalny Wulkanów Owernii (największy obszar wulkaniczny w Europie) jest też pod ochroną UNESCO.

Woda termalna Vichy wzmacnia skórę narażoną na działanie promieni UV

7. Chroni skórę przed ekspozomem

Właściwości wody wulkanicznej z Vichy wzmacniają skórę, dzięki czemu zwiększają się jej naturalne właściwości ochronne przed szkodliwymi czynnikami ekspozomu, do których należą przede wszystkim promienie UV, zanieczyszczenia środowiska, stres, zmiany klimatu, nieodpowiedni styl życia (palenie, brak snu, nieodpowiednia dieta), a nawet zmiany hormonalne. Marka Vichy stworzyła unikalną gamę Minéral 89, która w 89% składa się z wody wulkanicznej z Vichy. W skład linii wchodzą Booster wzmacniająco-nawilżający z kwasem hialuronowym, Booster wzmacniający skórę wokół oczu oraz Maska wzmacniająco-regenerująca w płachcie. Produkty te chronią skórę przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, łagodzą objawy podrażnienia, wzmacniają barierę hydrolipidową.

8. Jej skuteczność jest poparta wieloma badaniami

Od 1995 roku prowadzone są intensywne badania nad pozytywnym wpływem wody wulkanicznej z Vichy na skórę – m.in. wrażliwą, podrażnioną peelingami chemicznymi, wystawioną na działanie promieni UV i czynniki ekspozomu. W sumie to aż 16 badań naukowych i 4 publikacje naukowe, które potwierdziły, że woda wulkaniczna Vichy działa dermatologicznie na czterech obszarach:

  • odbudowuje integralność skóry,
  • usprawnia i przyspiesza naturalne procesy regeneracyjne skóry,
  • wzmacnia właściwości antyoksydacyjne skóry – nawet po ekspozycji na słońce,
  • łagodzi skórę – zmniejsza jej wrażliwość, zaczerwienienie, objawy podrażnienia.

Te właściwości powodują, że jest doskonałym remedium na problemy skóry wrażliwej i podrażnionej czynnikami zewnętrznymi. Co ważne, działa synergicznie z innymi składnikami, dodawanymi do kosmetyków – nie wpływają one na jej właściwości.

9. Moduluje geny!

Woda termalna z Vichy znana jest od lat z właściwości łagodzących i nawilżających. Ale czy wiesz, że wśród jej wszechstronnych właściwości znajduje się też możliwość modulacji genów odpowiedzialnych za homeostazę skóry, głównie za połączenie skórno-naskórkowe, przyleganie komórek naskórka i różnicowanie keratynocytów? To dzięki temu zapewnia ona spoistość i integralność naskórka, który może spełniać swoją funkcję ochronną.

10. Szybko widać jej działanie

Badania Vichy pokazały, że już 7 dni po narażeniu skóry na ekstremalne czynniki (takie jak peeling chemiczny z kwasem glikolowym w wysokim, aż 50% stężeniu) znacznej redukcji ulega rumień i odczucie dyskomfortu.1 Natomiast po 3 tygodniach regularnego stosowania woda wulkaniczna Vichy zwiększa zdolności regeneracyjne skóry i zmniejsza transepidermalną ucieczkę wody o 18%.2 Z kolei po 30 dniach znacząco zmniejszają się kliniczne objawy wrażliwości skóry, takie jak zaczerwienienie, łuszczenie, uczucie ściągania, świąd, podrażnienie.3 Dlatego nie zwlekaj i zacznij stosować ją już dziś! Woda termalna Vichy w spreju to idealny kosmetyk na lato – możesz ją stosować pod krem bądź w ciągu dnia na makijaż albo opaloną skórę, aby ją odświeżyć, nawilżyć i wzmocnić. Będzie też świetna podczas długiej podróży i lotu samolotem, po zabiegach mogących podrażnić skórę (np. po peelingach chemicznych, mikrodermabrazji) czy zawsze wtedy, gdy twoja skóra potrzebuje ukojenia i wzmocnienia.

1 Kojący efekt wody termalnej z Vichy po peelingu chemicznym z kwasem glikolowym: kliniczne badanie randomizowane. (Soothing effect of Vichy thermal spa water after glycolic acid peelings: a clinical randomized study.) F. Poli, M.L. Flechet, I. Egasse, N. Auffret, A. Reveret, C. Monastier, F. Faure
2 Test In vivo: Badanie kliniczne na 20 kobietach z tłustą lub mieszaną skórą, woda termalna pochodzenia wulkanicznego z Vichy (Vulcanic Vichy Water) była aplikowana dwa razy dziennie na twarz przez 3 tygodnie.
3 Test In vivo: 27 przypadków ze skórą wrażliwą, aplikacja na twarz dwa razy dziennie przez 1 miesiąc.

Zespół Vichy

go to top